Wypadek Bla Bla Car - co zrobić, co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
Wypadek BlaBlaCar – co warto wiedzieć?

Jeździsz często Bla Bla Carem i zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Co zrobić kiedy zdarzy się wypadek? A może zostałeś już poszkodowany i chcesz wiedzieć, czy należy Ci się odszkodowanie? Wątpliwości na ten temat wyjaśniamy w artykule.

Bla Bla Car – co to takiego?

Bla Bla Car to platforma, która łączy kierowców, mających wolne miejsca w samochodzie z pasażerami szukającymi taniego transportu.

Opłata za Bla Bla Car ma przede wszystkim pokryć koszty podróży (głównie benzynę). Górne limity opłat określa platforma. Korzystają z niej osoby, które nie chcą łapać tradycyjnego „stopa”, ale lubią taką formę przemieszczania się. Jest z pewnością korzystna i dla kierowcy, który może ograniczyć koszty podróży jak i dla podróżujących, którzy mogą szybko i sprawnie przemieścić się z jednego miejsca w drugie.

Wypadek Bla Bla Car –  co warto wiedzieć? 

W sieci często pojawiają się pytania, czy w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę Bla Bla Car pasażer ma prawo do odszkodowania? Kto mu je wypłaci? Czy odpowiedzialność ponosi kierowca? Czy w ogóle taka opcja jest bezpieczna?

Odpowiedź jest na szczęście prosta. Odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, u którego właściciel samochodu wykupił OC. Koszty wynikające z odpowiedzialności kierowcy jako sprawcy zdarzenia pokrywa jego towarzystwo ubezpieczeniowe.

Czytaj także: Najlepsze aplikacje dla kierowców

Co obejmuje ubezpieczenie OC? 

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie w przypadku, gdy pasażer poniesie szkodę na osobie, śmierć lub w wyniku wypadku zostanie zniszczone jego mienie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule o ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Górna granica odpowiedzialności, czyli maksymalna możliwa kwota odszkodowania, jest określona ustawowo.

Co do oznacza w praktyce? Jeśli doszło do wypadku podczas kursu Bla Bla Car i w jego wyniku został zniszczony twój bagaż, a Ty trafiłeś do szpitala –  możesz dochodzić odszkodowania z OC kierowcy. Ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci koszty, na które zostałeś narażony w związku z wypadkiem.

Kiedy odpowiedzialność ponosi kierowca?

Generalnie: ubezpieczenie pokrywa koszty odszkodowania, ale czasami ubezpieczyciel może zażądać od kierowcy zwrotu kwoty odszkodowania, które wypłacił. Dzieje się tak gdy kierowca: 

  • spowodował wypadek umyślnie,
  • prowadził pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających,
  • nie posiadał ważnego prawa jazdy (nie miał uprawnień do kierowania autem),
  • uciekł z miejsca wypadku.

Kierowca ponosi również wszelkie konsekwencje, jeżeli w dniu kolizji nie miał ważnej polisy OC. Wtedy musi wypłacić odszkodowanie pasażerowi z własnej kieszeni.

Szkody wyrządzone przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców (gdy ktoś uciekł z miejsca zdarzenia), zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Poszkodowany powinien zgłosić zaistnienie szkody dowolnemu towarzystwu ubezpieczeniowemu, które jest członkiem UFG. W wyniku zgłoszenia przeprowadzane jest postępowanie likwidacyjne, jeżeli ubezpieczyciel stwierdzi zasadność roszczeń, UFG wypłaci poszkodowanemu należne odszkodowanie.

NNW kierowcy i pasażerów

W razie wypadku Bla Bla Car, bardzo pomocne okazuje się ubezpieczenie komunikacyjne NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Jego zakres zależy od wysokości opłacanej składki oraz indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, gdy na skutek nieprzewidzianego wypadku doznasz uszczerbku na zdrowiu lub poniesiesz śmierć. Zapewnia również zwrot kosztów leczenia. NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Wszystkie niezbędne informacje na jego temat znajdziesz tutaj.

Czytaj także: Wypadek bez OC

Bla Bla Car –  czy to bezpieczne?

Użytkownicy twierdzą, że tak. Sam Bla Bla Car dba o to, aby użytkownicy nie byli anonimowi, a system ocen pomaga w weryfikacji tego, co o sobie mówią sami użytkownicy.

Bla Bla Car ostrzega mimo to, aby nie wsiadać do samochodu, który wygląda na zaniedbany lub niesprawny technicznie albo nie posiada pasów bezpieczeństwa. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu auta czy stanu kierowcy –  lepiej z przejazdu zrezygnować.

Obowiązują tutaj oczywiście ogólne zasady bezpieczeństwa, do których warto się stosować.

Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie

Bla Bla Car – „TYLKO dla kobiet”

Jeśli jesteś kobietą i masz obawy przed udostępnieniem przejazdów, lub podróżowaniem z Bla Bla Car –  możesz skorzystać z oferowanej przez serwis opcji „Tylko dla kobiet”.  Twoja oferta będzie widoczna tylko dla żeńskiej części społeczności BlaBlaCar –  taką ofertę przejazdu możesz również wyszukać korzystając z odpowiedniego filtra.

Czytaj także: Co to jest polisa cargo?

Kobiety wbrew stereotypom, prowadzą bezpieczniej, powodują mniej wypadków i jeśli masz wątpliwości co do tego, czy chcesz podróżować w ten sposób z obcym mężczyzną, jest to idealna opcja.

Czytaj także: Car sharing – co warto wiedzieć?

Podsumowanie

  1. Bla Bla Car to platforma, która łączy kierowców, mających wolne miejsca w samochodzie z pasażerami szukającymi taniego transportu.
  2. W razie wypadku spowodowanego przez kierowcę Bla Bla Car odszkodowanie wypłaci pasażerowi ubezpieczyciel, u którego właściciel samochodu wykupił OC.
  3. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie w przypadku, gdy pasażer poniesie uszczerbek na zdrowiu, śmierć lub w wyniku wypadku zostanie zniszczone jego mienie.  
  4. Ubezpieczyciel może zażądać od kierowcy zwrotu kwoty odszkodowania, gdy ten spowodował wypadek umyślnie, prowadził pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających, nie posiadał ważnego prawa jazdy, uciekł z miejsca wypadku.
  5. Kierowca musi wypłacić pasażerowi odszkodowanie, jeżeli w dniu kolizji nie miał ważnej polisy OC.
  6. Szkody wyrządzone przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców (gdy ktoś uciekł z miejsca zdarzenia) zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej