Wspólne przejazdy a ubezpieczenie: jak działa carpooling?

Aktualizacja: 11.04.2019
carpooling

Carpooling, czyli wspólne przejazdy. Przez niektórych nazywane są „nowoczesną formą autostopu”. W ślad za zachodnimi sąsiadami, Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług serwisu BlaBlaCar.pl, aplikacji inOneCar, JedziemyRazem czy nowości na naszym rynku - aplikacji JoomPin. Carpooling ma zagwarantować nam przejazd szybko, tanio i bezpiecznie. Ale co z ubezpieczeniem?

O ile samo określenie carpooling może nam zbyt wiele nie mówić, tak hasło BlaBlaCar albo JedziemyRazem rozwiewa wszelkie wątpliwości. Znamy, często korzystamy. Jako pasażerowie, oszczędzamy w ten sposób pieniądze, organizując np. wspólne przejazdy do pracy. A jak wygląda to od strony kierowcy? On często nie zarabia, a dzieli jedynie poniesione koszta. Rachunek wychodzi na zero. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – kwestia bezpieczeństwa, a raczej ubezpieczenia. Czy w przypadku kolizji lub stłuczki kierowca będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania dla pasażerów? Czy poszkodowany pasażer ma prawo domagać się zadośćuczynienia?

Carpooling a odszkodowanie: wtedy, gdy jesteś pasażerem

Załóżmy, że planujemy weekendowy wypad. Obraliśmy sobie trasę Warszawa-Kraków. W pociągu nie ma już miejsc, podróż autokarem zajmie nam pół dnia. Decydujemy się na skorzystanie z BlaBlaCar. Jedziemy. Podczas podróży dochodzi do stłuczki, w wyniku której doznaliśmy szkody. Czy należy nam się odszkodowanie? Od kogo możemy go wymagać? Kto jest za to odpowiedzialny?

Odpowiedz jest prosta – odszkodowanie się należy. Uzasadnienie?

    W takim przypadku to kierowca odpowiada za poniesione przez pasażera straty na podstawie ryzyka o domniemaniu o winie kierowcy. Wszystko dlatego, że za przejazd została umówiona zapłata.

Jeśli odbyłby się on na zasadzie bezpłatnej „podwózki”, wtedy sprawa byłaby bardziej skomplikowana, ponieważ wszystko zależałoby od tego, czy nasz kierowca byłby sprawcą czy też ofiarą stłuczki. Gdyby do wypadku nie doszło z winy kierowcy, wówczas nasze odszkodowanie zostanie wypłacone z jego ubezpieczenia OC. Co jednak w sytuacji, gdyby złamał on przepisy ruchu drogowego i był winny kolizji, a wina została mu udowodniona przez ubezpieczyciela? Wówczas będzie on musiał pokryć wszelkie koszta związane z wypłaconym pasażerowi odszkodowaniem.

Carpooling a odszkodowanie: wtedy, gdy jesteś kierowcą

Jeśli jesteś kierowcą, który organizuje grupowy przejazd prywatnym samochodem, odpowiadasz za bezpieczeństwo wszystkich podróżujących – to oczywiste. Zanim zdecydujesz się zabrać pasażerów, upewnij się, że masz ważne ubezpieczenie OC (o wysokich karach za jego brak chyba nie musimy przypominać).

Pamiętaj, że gdy spowodujesz wypadek, Twój współpasażer może żądać od Ciebie odszkodowania, a to zostanie wypłacone mu z Twojej polisy. Zwróćmy też uwagę na fakt, że ubezpieczenie OC działa zawsze tak samo – nie ma znaczenia czy przewozisz samochodem swoją rodzinę, czy osoby nieznajome, z którymi dzielisz koszty przejazdu.

Wspólne przejazdy samochodowe – co warto wiedzieć?

Decydując się przykładowo na skorzystanie z BlaBlaCar otrzymujemy zapewnienie, że nasz przejazd jest ubezpieczony. Co to oznacza w praktyce? Kierowcy, którzy zabiorą ze sobą pasażerów, będą mogli skorzystać z bezpłatnego ubezpieczenia assistance proponowanego przez AXA Assistance. Kierowca może liczyć na pomoc w przypadku awarii samochodu, wypadku drogowego czy chociażby rozładowanego akumulatora. Co najważniejsze, jeśli przygotowanie pojazdu do dalszej drogi okaże się niemożliwe w ciągu 3 godzin, ubezpieczyciel zorganizuje transport wszystkich podróżnych do miejsca docelowego.

Sporną kwestią pozostaje też sprawa ubezpieczenia OC – czy oby na pewno obejmuje ono odpłatne przejazdy? Pamiętajmy, że te odbywają się na zasadzie podziału kosztów. Oznacza to, że kierowca nie osiąga zysków, a w tej sytuacji przejazd nie ma wpływu na obowiązywanie polisy.

Więcej informacji o tym co zrobić jeśli w czasie podróży Bla Bla car zdarzy się wypadek, znajdziesz TUTAJ.

Nowi gracze na rynku carpoolingu: JoomPin

Carpooling cieszy się coraz większą popularnością. Idea zbiorowego transportu z powodzeniem wykorzystywana jest w organizacji dojazdów do miejsca pracy, nauki czy przejazdów na tych samych trasach. Rynek aplikacji do carpoolingu nieustannie się rozwija, a ostatnio do tych dobrze już znanych dołączyła kolejna – aplikacja JoomPin. Jak zapewniają jej twórcy: „używając JoomPin przykładasz się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, bez rezygnowania z komfortu auta”. Jako kierowca obniżasz natomiast swoje koszta dojazdu do pracy. Na cenę przejazdu składa się opłata za przejechaną odległość, a także odgórnie ustalona opłata podstawowa. Co jednak najważniejsze – maksymalna cena, jaką zapłacimy za przejazd na odległości do 10 kilometrów to 4 złote i 40 groszy.

Carpooling: opinie

Korzystałeś z usług carpoolingu? A może jesteś kierowcą, który regularnie podwozi pasażerów? Napisz nam swoje opinie na temat tej usługi w komentarzu poniżej. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne!

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments