Wspólne przejazdy a ubezpieczenie: jak działa carpooling?

Aktualizacja:
carpooling

Carpooling, czyli wspólne przejazdy. Przez niektórych nazywane są „nowoczesną formą autostopu”. W ślad za zachodnimi sąsiadami, Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług serwisu BlaBlaCar.pl, aplikacji inOneCar, JedziemyRazem czy nowości na naszym rynku - aplikacji JoomPin. Carpooling ma zagwarantować nam przejazd szybko, tanio i bezpiecznie. Ale co z ubezpieczeniem?

O ile samo określenie carpooling może nam zbyt wiele nie mówić, tak hasło BlaBlaCar albo JedziemyRazem rozwiewa wszelkie wątpliwości. Znamy, często korzystamy. Jako pasażerowie, oszczędzamy w ten sposób pieniądze, organizując np. wspólne przejazdy do pracy. A jak wygląda to od strony kierowcy? On często nie zarabia, a dzieli jedynie poniesione koszta. Rachunek wychodzi na zero. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – kwestia bezpieczeństwa, a raczej ubezpieczenia. Czy w przypadku kolizji lub stłuczki kierowca będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania dla pasażerów? Czy poszkodowany pasażer ma prawo domagać się zadośćuczynienia?

Czytaj także: Uber a wypadek – odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Carpooling a odszkodowanie: wtedy, gdy jesteś pasażerem

Załóżmy, że planujemy weekendowy wypad. Obraliśmy sobie trasę Warszawa-Kraków. W pociągu nie ma już miejsc, podróż autokarem zajmie nam pół dnia. Decydujemy się na skorzystanie z BlaBlaCar. Jedziemy. Podczas podróży dochodzi do stłuczki, w wyniku której doznaliśmy szkody. Czy należy nam się odszkodowanie? Od kogo możemy go wymagać? Kto jest za to odpowiedzialny?

Odpowiedz jest prosta – odszkodowanie się należy. Uzasadnienie?

    W takim przypadku to kierowca odpowiada za poniesione przez pasażera straty na podstawie ryzyka o domniemaniu o winie kierowcy. Wszystko dlatego, że za przejazd została umówiona zapłata.

Jeśli odbyłby się on na zasadzie bezpłatnej „podwózki”, wtedy sprawa byłaby bardziej skomplikowana, ponieważ wszystko zależałoby od tego, czy nasz kierowca byłby sprawcą czy też ofiarą stłuczki. Gdyby do wypadku nie doszło z winy kierowcy, wówczas nasze odszkodowanie zostanie wypłacone z jego ubezpieczenia OC. Co jednak w sytuacji, gdyby złamał on przepisy ruchu drogowego i był winny kolizji, a wina została mu udowodniona przez ubezpieczyciela? Wówczas będzie on musiał pokryć wszelkie koszta związane z wypłaconym pasażerowi odszkodowaniem.

Czytaj także: Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Carpooling a odszkodowanie: wtedy, gdy jesteś kierowcą

Jeśli jesteś kierowcą, który organizuje grupowy przejazd prywatnym samochodem, odpowiadasz za bezpieczeństwo wszystkich podróżujących – to oczywiste. Zanim zdecydujesz się zabrać pasażerów, upewnij się, że masz ważne ubezpieczenie OC (o wysokich karach za jego brak chyba nie musimy przypominać).

Pamiętaj, że gdy spowodujesz wypadek, Twój współpasażer może żądać od Ciebie odszkodowania, a to zostanie wypłacone mu z Twojej polisy. Zwróćmy też uwagę na fakt, że ubezpieczenie OC działa zawsze tak samo – nie ma znaczenia czy przewozisz samochodem swoją rodzinę, czy osoby nieznajome, z którymi dzielisz koszty przejazdu.

Czytaj także: Przejazd na czerwonym świetle – co za to grozi? Sprawdź!

Wspólne przejazdy samochodowe – co warto wiedzieć?

Decydując się przykładowo na skorzystanie z BlaBlaCar otrzymujemy zapewnienie, że nasz przejazd jest ubezpieczony. Co to oznacza w praktyce? Kierowcy, którzy zabiorą ze sobą pasażerów, będą mogli skorzystać z bezpłatnego ubezpieczenia assistance proponowanego przez AXA Assistance. Kierowca może liczyć na pomoc w przypadku awarii samochodu, wypadku drogowego czy chociażby rozładowanego akumulatora. Co najważniejsze, jeśli przygotowanie pojazdu do dalszej drogi okaże się niemożliwe w ciągu 3 godzin, ubezpieczyciel zorganizuje transport wszystkich podróżnych do miejsca docelowego.

Sporną kwestią pozostaje też sprawa ubezpieczenia OC – czy oby na pewno obejmuje ono odpłatne przejazdy? Pamiętajmy, że te odbywają się na zasadzie podziału kosztów. Oznacza to, że kierowca nie osiąga zysków, a w tej sytuacji przejazd nie ma wpływu na obowiązywanie polisy.

Więcej informacji o tym co zrobić jeśli w czasie podróży Bla Bla car zdarzy się wypadek, znajdziesz TUTAJ.

Nowi gracze na rynku carpoolingu: JoomPin

Carpooling cieszy się coraz większą popularnością. Idea zbiorowego transportu z powodzeniem wykorzystywana jest w organizacji dojazdów do miejsca pracy, nauki czy przejazdów na tych samych trasach. Rynek aplikacji do carpoolingu nieustannie się rozwija, a ostatnio do tych dobrze już znanych dołączyła kolejna – aplikacja JoomPin. Jak zapewniają jej twórcy: „używając JoomPin przykładasz się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, bez rezygnowania z komfortu auta”. Jako kierowca obniżasz natomiast swoje koszta dojazdu do pracy. Na cenę przejazdu składa się opłata za przejechaną odległość, a także odgórnie ustalona opłata podstawowa. Co jednak najważniejsze – maksymalna cena, jaką zapłacimy za przejazd na odległości do 10 kilometrów to 4 złote i 40 groszy.

Czytaj także: Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Carpooling: opinie

Korzystałeś z usług carpoolingu? A może jesteś kierowcą, który regularnie podwozi pasażerów? Napisz nam swoje opinie na temat tej usługi w komentarzu poniżej. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Carpooling polega na organizowaniu wspólnych przejazdów prywatnym samochodem. Jest to użyczenie miejsca w samochodzie osobom, które zmierzają w tym samym kierunku.
  2. Przejazd odbywa się na zasadzie podziału kosztów, a nie stanowi dodatkowego przychodu kierowcy.
  3. Maksymalna stawka za przejazd określoną trasą jest odgórnie limitowana. Oznacza to, że pasażer nie może zapłacić więcej, niż pozwalają na to zasady serwisu.
  4. W przypadku kolizji, w której ucierpi pasażer, może on ubiegać się o odszkodowanie, które zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC kierowcy.
  5. Najpopularniejsze serwisy oferujące wspólne przejazdy to BlaBlaCar.pl, Otodojazd, czy inOneCar.com. Ostatnio dołączyła do nich aplikacja JoomPin.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Wypadek BlaBlaCar - co warto wiedzieć?
2022.02.14  •  Podróże
Wypadek Bla Bla Car – co zrobić, co warto wiedzieć?

Jeździsz często Bla Bla Carem i zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Co zrobić kiedy zdarzy się wypadek? A może zostałeś już poszkodowany i chcesz wiedzieć, czy należy Ci się odszkodowanie? Wątpliwości na ten temat wyjaśniamy w artykule.

Czytaj więcej
2024.07.01  •  Podróże
Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Pamiętaj o sezonowej podwyżce opłat drogowych!

Podróż samochodem do Chorwacji to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych wypraw Polaków. Pamiętaj, że w Chorwacji nie ma winiet, a płatności dokonywane są na bramkach zjazdowych z autostrad, a kwoty, które będziesz musiał uiścić w 2024 roku, są wyższe niż w poprzednich latach!

Czytaj więcej
Uber zarobki - sprawdź ile mogą zarobić kierowcy jeżdżący dla Ubera
2017.06.06
Praca dla Ubera ? Na jakie zarobki możesz liczyć i ile zapłacisz za OC?

Jak zostać kierowcą Ubera i ile można w ten sposób zarobić? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które szukają nowego źródła dochodu. Sprawdziliśmy zarobki partnerów Ubera i wyjaśniamy, jaka jest odpowiedzialność takiego kierowcy wobec pasażerów w razie wypadku.

Czytaj więcej
Foto: by Stewart Butterfield [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)], via Wikimedia Commons
2014.10.02
Chcesz jechać szybciej? Zabierz pasażera. Miś niestety odpada.

Razem raźniej! Wspólne przejazdy autem to czysta przyjemność, która na dodatek może pomóc w odkorkowaniu dróg i zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. Musisz jednak uważać na to, kogo wpuszczasz do swojego auta i pamiętać, że nie każdy pasażer zasługuje na honorowe miejsce obok kierowcy.

Czytaj więcej
Szkoda parkingowa
2024.01.25  •  Samochód
Szkoda przy otwieraniu drzwi auta przez pasażera: wyrok TSUE

Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.

Czytaj więcej
Aplikacja UFG "Na wypadek"
2018.12.04  •  Samochód
Aplikacja UFG „Na wypadek”: jak postępować w razie zdarzenia drogowego?

Aplikacja UFG „Na wypadek” skierowana jest do wszystkich tych, którzy są uczestnikami kolizji lub wypadku. Ma na celu poprowadzenie kierowcy krok po kroku po wszystkich czynnościach, jakie należy podjąć po zdarzeniu drogowym. Aplikacja podpowie jak zachować się w konkretnej sytuacji, w jaki sposób udokumentować dane osób biorących udział w wypadku, czy jakie informacje będą niezbędne w postępowaniu odszkodowawczym.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej