Wspólne przejazdy a ubezpieczenie: jak działa carpooling?

Aktualizacja:
carpooling

Carpooling, czyli wspólne przejazdy. Przez niektórych nazywane są „nowoczesną formą autostopu”. W ślad za zachodnimi sąsiadami, Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług serwisu BlaBlaCar.pl, aplikacji inOneCar, JedziemyRazem czy nowości na naszym rynku - aplikacji JoomPin. Carpooling ma zagwarantować nam przejazd szybko, tanio i bezpiecznie. Ale co z ubezpieczeniem?

O ile samo określenie carpooling może nam zbyt wiele nie mówić, tak hasło BlaBlaCar albo JedziemyRazem rozwiewa wszelkie wątpliwości. Znamy, często korzystamy. Jako pasażerowie, oszczędzamy w ten sposób pieniądze, organizując np. wspólne przejazdy do pracy. A jak wygląda to od strony kierowcy? On często nie zarabia, a dzieli jedynie poniesione koszta. Rachunek wychodzi na zero. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – kwestia bezpieczeństwa, a raczej ubezpieczenia. Czy w przypadku kolizji lub stłuczki kierowca będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania dla pasażerów? Czy poszkodowany pasażer ma prawo domagać się zadośćuczynienia?

Czytaj także: Uber a wypadek – odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Carpooling a odszkodowanie: wtedy, gdy jesteś pasażerem

Załóżmy, że planujemy weekendowy wypad. Obraliśmy sobie trasę Warszawa-Kraków. W pociągu nie ma już miejsc, podróż autokarem zajmie nam pół dnia. Decydujemy się na skorzystanie z BlaBlaCar. Jedziemy. Podczas podróży dochodzi do stłuczki, w wyniku której doznaliśmy szkody. Czy należy nam się odszkodowanie? Od kogo możemy go wymagać? Kto jest za to odpowiedzialny?

Odpowiedz jest prosta – odszkodowanie się należy. Uzasadnienie?

    W takim przypadku to kierowca odpowiada za poniesione przez pasażera straty na podstawie ryzyka o domniemaniu o winie kierowcy. Wszystko dlatego, że za przejazd została umówiona zapłata.

Jeśli odbyłby się on na zasadzie bezpłatnej „podwózki”, wtedy sprawa byłaby bardziej skomplikowana, ponieważ wszystko zależałoby od tego, czy nasz kierowca byłby sprawcą czy też ofiarą stłuczki. Gdyby do wypadku nie doszło z winy kierowcy, wówczas nasze odszkodowanie zostanie wypłacone z jego ubezpieczenia OC. Co jednak w sytuacji, gdyby złamał on przepisy ruchu drogowego i był winny kolizji, a wina została mu udowodniona przez ubezpieczyciela? Wówczas będzie on musiał pokryć wszelkie koszta związane z wypłaconym pasażerowi odszkodowaniem.

Czytaj także: Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Carpooling a odszkodowanie: wtedy, gdy jesteś kierowcą

Jeśli jesteś kierowcą, który organizuje grupowy przejazd prywatnym samochodem, odpowiadasz za bezpieczeństwo wszystkich podróżujących – to oczywiste. Zanim zdecydujesz się zabrać pasażerów, upewnij się, że masz ważne ubezpieczenie OC (o wysokich karach za jego brak chyba nie musimy przypominać).

Pamiętaj, że gdy spowodujesz wypadek, Twój współpasażer może żądać od Ciebie odszkodowania, a to zostanie wypłacone mu z Twojej polisy. Zwróćmy też uwagę na fakt, że ubezpieczenie OC działa zawsze tak samo – nie ma znaczenia czy przewozisz samochodem swoją rodzinę, czy osoby nieznajome, z którymi dzielisz koszty przejazdu.

Czytaj także: Przejazd na czerwonym świetle – co za to grozi? Sprawdź!

Wspólne przejazdy samochodowe – co warto wiedzieć?

Decydując się przykładowo na skorzystanie z BlaBlaCar otrzymujemy zapewnienie, że nasz przejazd jest ubezpieczony. Co to oznacza w praktyce? Kierowcy, którzy zabiorą ze sobą pasażerów, będą mogli skorzystać z bezpłatnego ubezpieczenia assistance proponowanego przez AXA Assistance. Kierowca może liczyć na pomoc w przypadku awarii samochodu, wypadku drogowego czy chociażby rozładowanego akumulatora. Co najważniejsze, jeśli przygotowanie pojazdu do dalszej drogi okaże się niemożliwe w ciągu 3 godzin, ubezpieczyciel zorganizuje transport wszystkich podróżnych do miejsca docelowego.

Sporną kwestią pozostaje też sprawa ubezpieczenia OC – czy oby na pewno obejmuje ono odpłatne przejazdy? Pamiętajmy, że te odbywają się na zasadzie podziału kosztów. Oznacza to, że kierowca nie osiąga zysków, a w tej sytuacji przejazd nie ma wpływu na obowiązywanie polisy.

Więcej informacji o tym co zrobić jeśli w czasie podróży Bla Bla car zdarzy się wypadek, znajdziesz TUTAJ.

Nowi gracze na rynku carpoolingu: JoomPin

Carpooling cieszy się coraz większą popularnością. Idea zbiorowego transportu z powodzeniem wykorzystywana jest w organizacji dojazdów do miejsca pracy, nauki czy przejazdów na tych samych trasach. Rynek aplikacji do carpoolingu nieustannie się rozwija, a ostatnio do tych dobrze już znanych dołączyła kolejna – aplikacja JoomPin. Jak zapewniają jej twórcy: „używając JoomPin przykładasz się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, bez rezygnowania z komfortu auta”. Jako kierowca obniżasz natomiast swoje koszta dojazdu do pracy. Na cenę przejazdu składa się opłata za przejechaną odległość, a także odgórnie ustalona opłata podstawowa. Co jednak najważniejsze – maksymalna cena, jaką zapłacimy za przejazd na odległości do 10 kilometrów to 4 złote i 40 groszy.

Czytaj także: Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Carpooling: opinie

Korzystałeś z usług carpoolingu? A może jesteś kierowcą, który regularnie podwozi pasażerów? Napisz nam swoje opinie na temat tej usługi w komentarzu poniżej. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne!

Podsumowanie

  1. Carpooling polega na organizowaniu wspólnych przejazdów prywatnym samochodem. Jest to użyczenie miejsca w samochodzie osobom, które zmierzają w tym samym kierunku.
  2. Przejazd odbywa się na zasadzie podziału kosztów, a nie stanowi dodatkowego przychodu kierowcy.
  3. Maksymalna stawka za przejazd określoną trasą jest odgórnie limitowana. Oznacza to, że pasażer nie może zapłacić więcej, niż pozwalają na to zasady serwisu.
  4. W przypadku kolizji, w której ucierpi pasażer, może on ubiegać się o odszkodowanie, które zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC kierowcy.
  5. Najpopularniejsze serwisy oferujące wspólne przejazdy to BlaBlaCar.pl, Otodojazd, czy inOneCar.com. Ostatnio dołączyła do nich aplikacja JoomPin.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej