John Lennon śpiewał "Wyobraź sobie, że nie ma własności. Ciekawe czy potrafisz. Nie ma chciwości ani głodu, a wszyscy są sobie braćmi". Przyszłość nie przypomina w niczym hipisowskiej utopii, raczej przerasta najśmielsze lęki piosenkarza. Chęć posiadania i rozwój technologii użytkowej lada chwila doprowadzi nas na próg domu, w którym władzę sprawuje internet przedmiotów, a każdy nasz krok kontroluje ubezpieczyciel.
Termin „internet przedmiotów” określa koncepcję, wedle której rzeczy mogą bezpośrednio lub pośrednio gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane za pomocą sieci. Pierwszy raz użył go w 1999 roku Kevin Ashton – brytyjski naukowiec i pionier nowoczesnych technologii. Wizja, w której sprzęty gospodarstwa domowego i urządzenia elektryczne wydają się znać i kontrolować swojego użytkownika jest powszechnie znana z filmów science fiction, a jej zalążkiem jest istniejąca technologia inteligentnego domu.
Czytaj także: Samochód z internetem. Czy ubezpieczyciel będzie wiedział wszystko?
Dyskusję na temat internetu rzeczy na nowo podsyciły ostatnie rewelacje Apple, które zamierza wprowadzić na rynek oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą iPhone’a będzie można sterować wszystkimi sprzętami w domu. Przyszłość wyśniona przez twórców fantazji naukowych zbliża się wielkimi krokami.
Czytaj także: Technologia, którą nosisz na sobie – zagrożenie wolności osobistej czy przyszłość ubezpieczeń?
Przewiduje się, że największy zysk, jaki kryje się za stworzeniem i rozpowszechnieniem sieci przedmiotów, które uczą się nawyków właściciela, chronią go i dostosowują do jego trybu życia, płynie nie z dystrybucji technologii, a z korzyści, jakie osiągną firmy ubezpieczeniowe.
Czytaj także: Sztuczna inteligencja będzie prowadzić Twoje auto
Internet przedmiotów stanie się potężnym narzędziem oceny ryzyka, dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli odpowiednio dostosować stawki, a także nagradzać i karać za przekroczenie ograniczeń zawartych w umowie. Spędziłeś cały weekend siorbiąc piwo na kanapie? Firma, która zapewnia Ci ubezpieczenie zdrowotne nie będzie zadowolona. Twój alarm przeciwpożarowy uruchomił się trzy razy w tym miesiącu? Twoja polisa mieszkaniowa może na tym ucierpieć. Jakość jazdy samochodem już teraz może ocenić czarna skrzynka wbudowana w Twoim pojeździe, dzięki Usage Based Insurance, ale wyobraź sobie, że lodówka liczy Ci spożyte kalorie, a dane o poziomie cholesterolu trafiają do firmy, która trzyma w garści Twoją polisę na życie.
Czytaj także: Samochód, który sam powoduje wypadki – czarny humor holenderskiego ubezpieczyciela
„Ubezpieczenie stanie się natywnym modelem biznesowym dla internetu przedmiotów” – przewiduje Tim O’Reilly – założyciel uznanej na świecie platformy zajmującej się mediami i najnowszymi technologiami. Ta, być może wcale nie tak odległa wizja, może prowadzić nie tylko do sprawowania pełnej kontroli nad konsumentem, ale w konsekwencji także do regulacji zachowań i wzmocnienia klasowego modelu społeczeństwa.
Czytaj także: Obrońca mojego serca – Tanzania propaguje ubezpieczenie zdrowotne za pomocą słuchowiska radiowego
Może oprócz filmów sci-fi, które koncepcję inteligentnego domu posuwają do granic absurdu, należałoby wspomnieć twórczość George’a Orwella?
Żródło: www.salon.com
Foto: by YouraPechkin via iStock/Salon
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Było już w Akademii mfind o ubezpieczeniach dla zwierząt, które można kupić w Polsce, a także o niefortunnych szkodach wyrządzonych przez czworonogów w Wielkiej Brytanii. Nic tak nie wzrusza i nie budzi poparcia i zainteresowania jak psi terapeuta, dlatego będzie także o weteranach wojennych z USA, którzy na co dzień mogą liczyć na swoich inteligentnych towarzyszy.
Na rynku polskich ubezpieczeń komunikacyjnych szykuje się kolejna rewolucja. Link4 wprowadza możliwość instalacji „czarnych skrzynek” do ubezpieczanych samochodów - na razie tylko we flotach. Należy bać się inwigilacji, a może jednak cieszyć się z korzyści?
Co to za miejsce? Można tam kupić meble do salonu, ogrodową altankę, artykuły gospodarstwa domowego i… ubezpieczenia dla dzieci i kobiet w ciąży. Tendencja do tworzenia ogromnych centrów handlowych, w których można kupić wszystko – od produktów pierwszej potrzeby, przez sprzęty RTV i AGD, materiały budowlane i meble, po produkty finansowe, dotarła z impetem do Szwecji.
Prawdopodobnie wszystkie zmartwienia, osiągnięcia, lęki i poglądy polityczne mieszkańców USA da się wyrazić popularnym internetowym memem. To specyficzne zamiłowanie do kultury obrazkowej, skrótów myślowych, chwytliwych fraz i ironicznego poczucia humoru zaowocowało między innymi hasłem „Thanks, Obama!”
Ilość danych zostawianych przez nas na co dzień w wirtualnym świecie wyraża się w trylionach bajtów. Po śladach, które zostawiamy płacąc kartą kredytową, oznaczając się w postach na Facebooku, dokonując transakcji przez Internet, tropią nas nie tylko przyszli pracodawcy, ale przede wszystkim specjaliści od analizy Big Data i tworzenia profilu behawioralnego potencjalnego klienta.
Samochód wie sporo o swoim kierowcy, a konkretniej o jego zachowaniach za kierownicą. Auta zapisują dane przedwypadkowe, ale i powypadkowe. Zasługę w tym ma między innymi czarna skrzynka. Tak, dokładnie ta skrzynka! Okazuje się, że niebagatelną rolę odgrywa ona nie tylko w lotnictwie. Sprawdzamy, co zapisują samochody w swoich czarnych skrzynkach i czemu ma to służyć!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.