Kto nie chciał dostać pod choinkę samochodu lub samolotu na joystick, ten nie wie co to dzieciństwo. Najpierw szczytem marzeń był Fiat 125p z krótką linką i pilotem ograniczonym do dwóch przycisków, potem wymagania rosły wraz z rozwojem zabawek, a w końcu środek transportu bez kierowcy stał się nie tylko gadżetem, ale wizją przyszłości komunikacji.
Eksperymenty nad bezzałogowymi pojazdami rozpoczęto podczas I Wojny Światowej, a pierwsze zdalnie sterowane auto zostało zaprezentowane na ulicach Nowego Jorku już w 1925 roku. Ostatnie lata przyniosły duży postęp w dziedzinie wyszukanej technologii sztucznej inteligencji, dzięki czemu można przypuszczać, że auta, które nie potrzebują kierowcy, zyskają wkrótce charakter komercyjny.
Londyńska firma ubezpieczeniowa Lloyd’s opublikowała raport na temat autonomicznych pojazdów („Autonomous Vehicles: Handing over Control: Risks and Opportunities in Insurance”), w którym przedstawia szanse i zagrożenie, jakie tworzy nowa technologia z punktu widzenia branży ubezpieczeniowej. Jego główną myślą jest konieczność stworzenia od podstaw metodologii szacowania ryzyka i ustalania wysokości składek ubezpieczenia motoryzacyjnego dla nowoczesnej metody prowadzenia auta.
Bezzałogowy samochód może być zdalnie sterowany, czyli odpowiadać na komendy właściciela, całkowicie autonomiczny, czyli kierowany przez sztuczną inteligencję lub częściowo autonomiczny. Chociaż sceptycyzm i lęk opinii publicznej w stosunku do bezzałogowego środka transportu jest podyktowany brakiem zaufania do automatów, motywacją do stworzenia takiej technologii było właśnie bezpieczeństwo. Badania pokazują, że przyczyną 93% wypadków drogowych są ludzkie błędy, skutkujące 1,3 miliona ofiar śmiertelnych rocznie na całym świecie. Sztuczna inteligencja nie zaśnie za kółkiem, nie wymusi pierwszeństwa i nie przekroczy dozwolonej prędkości.
Zaangażowanie firm ubezpieczeniowych w ustalaniu ryzyka związanego ze zdalnie sterowanymi lub autonomicznymi autami, może pomóc w rozwoju technologii, a także jej adaptacji na gruncie komercyjnym.
Oby rodzeństwo Wachowskich się myliło.
Źródło: http://www.nanowerk.com/
Foto: by BP63Vincent, via Wikimedia Commons
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.