Zbliża się internet przedmiotów – ubezpieczyciel upewni się czy dbasz o zdrowie

Aktualizacja:
Zbliża się internet przedmiotów – ubezpieczyciel upewni się czy dbasz o zdrowie

John Lennon śpiewał "Wyobraź sobie, że nie ma własności. Ciekawe czy potrafisz. Nie ma chciwości ani głodu, a wszyscy są sobie braćmi". Przyszłość nie przypomina w niczym hipisowskiej utopii, raczej przerasta najśmielsze lęki piosenkarza. Chęć posiadania i rozwój technologii użytkowej lada chwila doprowadzi nas na próg domu, w którym władzę sprawuje internet przedmiotów, a każdy nasz krok kontroluje ubezpieczyciel.

Termin „internet przedmiotów” określa koncepcję, wedle której rzeczy mogą bezpośrednio lub pośrednio gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane za pomocą sieci. Pierwszy raz użył go w 1999 roku Kevin Ashton – brytyjski naukowiec i pionier nowoczesnych technologii. Wizja, w której sprzęty gospodarstwa domowego i urządzenia elektryczne wydają się znać i kontrolować swojego użytkownika jest powszechnie znana z filmów science fiction, a jej zalążkiem jest istniejąca technologia inteligentnego domu.

Czytaj także: Samochód z internetem. Czy ubezpieczyciel będzie wiedział wszystko?

Dyskusję na temat internetu rzeczy na nowo podsyciły ostatnie rewelacje Apple, które zamierza wprowadzić na rynek oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą iPhone’a będzie można sterować wszystkimi sprzętami w domu. Przyszłość wyśniona przez twórców fantazji naukowych zbliża się wielkimi krokami.

Czytaj także: Technologia, którą nosisz na sobie – zagrożenie wolności osobistej czy przyszłość ubezpieczeń?

Przewiduje się, że największy zysk, jaki kryje się za stworzeniem i rozpowszechnieniem sieci przedmiotów, które uczą się nawyków właściciela, chronią go i dostosowują do jego trybu życia, płynie nie z dystrybucji technologii, a z korzyści, jakie osiągną firmy ubezpieczeniowe.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja będzie prowadzić Twoje auto

Internet przedmiotów stanie się potężnym narzędziem oceny ryzyka, dzięki czemu ubezpieczyciele będą mogli odpowiednio dostosować stawki, a także nagradzać i karać za przekroczenie ograniczeń zawartych w umowie. Spędziłeś cały weekend siorbiąc piwo na kanapie? Firma, która zapewnia Ci ubezpieczenie zdrowotne nie będzie zadowolona. Twój alarm przeciwpożarowy uruchomił się trzy razy w tym miesiącu? Twoja polisa mieszkaniowa może na tym ucierpieć. Jakość jazdy samochodem już teraz może ocenić czarna skrzynka wbudowana w Twoim pojeździe, dzięki Usage Based Insurance, ale wyobraź sobie, że lodówka liczy Ci spożyte kalorie, a dane o poziomie cholesterolu trafiają do firmy, która trzyma w garści Twoją polisę na życie.

Czytaj także: Samochód, który sam powoduje wypadki – czarny humor holenderskiego ubezpieczyciela

„Ubezpieczenie stanie się natywnym modelem biznesowym dla internetu przedmiotów” – przewiduje Tim O’Reilly – założyciel uznanej na świecie platformy zajmującej się mediami i najnowszymi technologiami. Ta, być może wcale nie tak odległa wizja, może prowadzić nie tylko do sprawowania pełnej kontroli nad konsumentem, ale w konsekwencji także do regulacji zachowań i wzmocnienia klasowego modelu społeczeństwa.

Czytaj także: Obrońca mojego serca – Tanzania propaguje ubezpieczenie zdrowotne za pomocą słuchowiska radiowego

Może oprócz filmów sci-fi, które koncepcję inteligentnego domu posuwają do granic absurdu, należałoby wspomnieć twórczość George’a Orwella?

Żródło: www.salon.com

Foto: by YouraPechkin via iStock/Salon


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej