Szwajcaria zadowolona z prywatnej służby zdrowia, Amerykanie krytykują Obamacare

Aktualizacja:
Szwajcaria zadowolona z prywatnej służby zdrowia

Prawdopodobnie wszystkie zmartwienia, osiągnięcia, lęki i poglądy polityczne mieszkańców USA da się wyrazić popularnym internetowym memem. To specyficzne zamiłowanie do kultury obrazkowej, skrótów myślowych, chwytliwych fraz i ironicznego poczucia humoru zaowocowało między innymi hasłem „Thanks, Obama!”

Żart, który miał swoje źródło w republikańskiej krytyce obecnych rządów, obwinianie prezydenta za każde najmniejsze niepowodzenie posunął do granic absurdu.

Reforma służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych, której najważniejsze postanowienia weszły w życie 1 stycznia 2014 roku, miała na celu zapewnienie przystępnej opieki zdrowotnej jak największej liczbie mieszańców, dzięki możliwości wykupienia planu dostosowanego do potrzeb i dochodów potencjalnego pacjenta. Reforma narzuciła obowiązek ubezpieczenia każdemu obywatelowi USA, ale także stworzyła zbiór reguł i zasad dla firm ubezpieczeniowych. Jak wiadomo, piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami, a Obamacare zbiera cięgi między innymi za wysokie składki i zjawisko redukcji zakresu ubezpieczenia, gromadząc tym samym coraz większą rzeszę przeciwników.

Podobny model polegający na powszechnym obowiązku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego z powodzeniem funkcjonuje w Szwajcarii, a jej mieszkańcom nie przeszkadzają ceny składek, dopóki mają możliwość wyboru spośród dostępnych na rynku ofert 61 firm ubezpieczeniowych i mogą pochwalić się najlepszą opieką zdrowotną na świecie. Jak podaje serwis Bankier.pl, w przeprowadzonym w niedzielę referendum, 62% Szwajcarów opowiedziało się za obecnym systemem. Proponowana przez lewicowe ugrupowania reforma wprowadzająca publiczną służbę zdrowia po raz kolejny nie spotkała się z aprobatą wyborców.

To, co w Stanach Zjednoczonych rodzi się w wielkim bólu i wywołuje ogromne kontrowersje, w Szwajcarii spotyka się z aprobatą większości mieszkańców. Dzięki, Obama!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments