Pojazd SAM a ubezpieczenie OC

Aktualizacja:
pojazd SAM

Budowa własnego samochodu dla domorosłego konstruktora będzie czystą przyjemnością. Wypuszczenie go na drogę - największą dumą. Z nieco mniej przyjemnymi emocjami będzie wiązać się rejestracja pojazdu typu SAM czy kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak zarejestrować pojazd SAM, jak wygląda dopuszczenie pojazdu do ruchu i ile kosztuje jego ubezpieczenie?

Pasjonaci motoryzacji znajdujący wytchnienie w swoim warsztacie budują samochody własnej konstrukcji. Nie po to, by podziwiać je na podwórku, a raczej w celu wyjechania nimi na drogę. Pojazd SAM, który zostanie wyprowadzony na drogę publiczną, podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że jest to konieczne nawet wtedy, gdy pojazd nie posiada badań technicznych i nie został zarejestrowany.

Pojazd SAM – co to jest?

Samochód Amatorski „Motoru”, znany powszechnie jako pojazd SAM, to pojazd skonstruowany we własnym zakresie. Czasy jego największej świetności przypadają na lata 50. i 60., choć i dziś nie brakuje amatorów, którzy zajmują się produkcją własnego wehikułu. Co ciekawe, te cieszą się wcale nie małą popularnością. W sieci znajdziemy wiele ofert sprzedaży pojazdów samoróbek, wśród których królują ciągniki SAM. A czym dokładnie jest pojazd typu SAM?

W świetle prawa, pojazd SAM to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcyjnej własnej, wykonany samodzielnie, najczęściej przez jego właściciela.

Samochód SAM zbudowany może być od podstaw albo w wyniku przeróbki innego pojazdu.

Jak zarejestrować pojazd SAM?

O ile dla prawdziwego pasjonata motoryzacji, budowa auta samoróbki nie będzie dużym wyzwaniem, tak już jego rejestracja i dopuszczenie pojazdu do ruchu, może nim być. Z końcem czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakazują homologacji SAM. Wydatki i cała papierologia z tym związana skutecznie odstrasza wielu autorów amatorskich pojazdów samoróbek. Ci bardziej wytrwali podejmują jednak walkę o dopuszczenie pojazdu do ruchu. Zatem jak zarejestrować pojazd SAM? Przede wszystkim, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, musimy zacząć od badania technicznego. Polega ono na ocenie zgodności pojazdu marki SAM z warunkami technicznymi. Sprawdzona zostanie między innymi prawidłowość konstrukcji i montażu oraz to, czy stan faktyczny odpowiada warunkom zgłoszonym przez właściciela pojazdu. Po pomyślnym przejściu badania technicznego, możemy udać się do urzędu rejestracyjnego, gdzie złożymy wniosek o rejestrację pojazdu typu SAM. Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • wniosek o nadanie nr podwozia/nadwozia oraz tabliczki znamionowej,
  • dowód osobisty,
  • oświadczenie, że jesteśmy właścicielem zespołów i części służących do zbudowania pojazdu SAM,
  • dopuszczenie jednostkowe pojazdu.

Ubezpieczenie OC SAM – to warto wiedzieć!

Pojazd typu SAM, jeśli tylko zostanie wyprowadzony na drogę, podlegać będzie obowiązkowi ubezpieczenia OC. Kary za brak OC dla właścicieli pojazdu marki SAM są dokładnie takie same, jak dla właścicieli wszystkich innych pojazdów. Co ważne, właściciel auta samoróbki polisę OC może wykupić tylko u niektórych ubezieczycieli. Wyjątkiem są przypadki, kiedy SAM jest zarejestrowany – wtedy towarzystwo nie może odmówić ubezpieczenia OC, ale ma swoje sposoby do skutecznego zniechęcenia. Jakie? Zaporowe ceny składki OC.

Podsumowanie

  1. Pojazd SAM to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcyjnej własnej, wykonany samodzielnie, najczęściej przez jego właściciela.
  2. Samochód SAM zbudowany może być od podstaw albo w wyniku przeróbki innego pojazdu.
  3. Od czerwca 2013 roku obowiązują przepisy, które nakazują przeprowadzenie homologacji każdego pojazdu typu SAM.
  4. Samochód SAM wypuszczony na drogę podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC.

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Pojazd typu SAM – sam budujesz, sam ubezpiecz
2023.10.31
Pojazd typu SAM – sam budujesz, sam ubezpiecz

Samodzielna budowa auta z wykorzystaniem części seryjnego pojazdu była modnym procederem w czasach PRL-u. Najstarszy polski tygodnik motoryzacyjny „Motor” zapoczątkował trend w latach 50-tych popularnym konkursem Samochód Amatorski „Motoru”. Tak powstała używana obecnie nazwa SAM, która określa pojazd składający się z własnoręcznie skonstruowanego nadwozia, podwozia lub ramy.

Czytaj więcej
2018.03.19  •  Podróże
Badanie techniczne pojazdu. Jak brak ważnego przeglądu może wpłynąć na ubezpieczenie?

Twój samochód jest jak żywy organizm. Zanim zostanie dopuszczony do ruchu, musi przejść gruntowne badania, dopóki mechanik nie poklepie go dobrotliwie po masce i nie wyśle w świat. Z upływem lat Twoje auto zacznie się starzeć, jego części nie będą już takie, jak kiedyś i nie ominą go regularne wizyty kontrolne. Okresowe badanie techniczne pojazdu ma przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo na drodze.

Czytaj więcej
2019.03.07  •  Samochód
Ile kosztuje, jak przebiega i jak długo trwa rejestracja samochodu?

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy cały proces przeprowadzić w ciągu 30 dni od momentu zakupu auta. Wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu opisuje i egzekwuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami właściciel składa wniosek o rejestrację samochodu, a tej dokonuje wydając dowód rejestracyjny i tablice starosta odpowiedni miejscu zamieszkania właściciela samochodu.

Czytaj więcej
Badanie techniczne samochodu
2019.05.28  •  Samochód
Przegląd samochodu: ile aut nie przechodzi obowiązkowych badań technicznych?

Badanie techniczne często mylone jest z przeglądem samochodu. Tymczasem to pierwsze jest obowiązkowe, przeprowadzane w stacjach diagnostycznych, a jego pozytywny wynik jest niezbędny do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu. Z danych TDT wynika, że w 2018 roku około 2 proc. pojazdów nie przeszło badań technicznych. Mało? Niekoniecznie. Oznacza to, że na naszym podwórku jest około 450 tys. niesprawnych aut.

Czytaj więcej
upoważnienie do rejestracji pojazdu, pełnomocnictwo do rejestracji
2024.09.10  •  Samochód
Upoważnienie do rejestracji pojazdu: jak napisać pełnomocnictwo?

Musisz zarejestrować samochód. Masz na to 30 dni od momentu zakupu. Nie możesz jednak zrobić tego osobiście. Co w takiej sytuacji? Poproś o załatwienie wszelkich formalności pełnomocnika. W tym celu musisz jednak sporządzić upoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać pełnomocnictwo? Co powinno zawierać upoważnienie do zarejestrowania auta? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Czytaj więcej
Jak Zarejestrować Samochód Sprowadzony z Zagranicy?
2023.09.29  •  Samochód
Jak sprowadzić samochód z zagranicy i ile to kosztuje?

Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy? Sprawdź, jak go zarejestrować, ubezpieczyć i na co dodatkowo zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej