Upoważnienie do rejestracji pojazdu: jak napisać pełnomocnictwo?

Opublikowano: 10.08.2018
upoważnienie do rejestracji auta

Musisz zarejestrować samochód. Masz na to 30 dni od momentu zakupu. Nie możesz jednak zrobić tego osobiście. Co w takiej sytuacji? Poproś o załatwienie wszelkich formalności pełnomocnika. W tym celu musisz jednak sporządzić upoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać pełnomocnictwo? Co powinno zawierać upoważnienie do zarejestrowania auta? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Szukałeś, szukałeś i znalazłeś. Masz już swoje wyczekane i wymarzone auto. Szczęśliwy? Nie zapomnij w tej euforii o dopełnieniu ważnych formalności. Pamiętaj, że każdy samochód – niezależnie czy wzięty prosto z salonu czy kupowany z drugiej ręki – musisz zarejestrować. Nie możesz zrobić tego osobiście? Poproś pełnomocnika. W tym celu musisz jednak przygotować upoważnienie do rejestracji pojazdu. Tak samo trzeba postąpić, gdy ktoś inny będzie odbierał Twój dowód rejestracyjny.

Co to jest upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Zakup samochodu – czy to nowego prosto z salonu, czy używanego z drugiej ręki – będzie wymagał wizyty w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Tam zarejestrujesz swój pojazd. Masz na to dokładnie 30 dni od momentu nabycia samochodu. Jeśli w tym czasie nie będziesz w stanie dopełnić formalności osobiście, możesz poprosić o pomoc osobę trzecią. Ona jednak będzie potrzebowała Twojego upoważnienia do rejestracji pojazdu. Tylko posiadając pełnomocnictwo właściciela samochodu, będzie mogła zarejestrować pojazd czy choćby odebrać dowód rejestracyjny… ale o tym za chwilę.

Warto wiedzieć, że kiedy osobista rejestracja samochodu jest niemożliwa, za upoważnienie pobierana jest opłata w wysokości 17 zł. Co ważne – z opłaty tej zwolnione są osoby będące w pierwszej linii pokrewieństwa. Oznacza to, że jeśli udzielisz pełnomocnictwa np. swojej żonie, matce, bratu czy swoim dzieciom – nie będziesz musiał uiszczać dodatkowej opłaty.

Kiedy będzie potrzebne upoważnienie do rejestracji samochodu?

Chcesz zarejestrować pojazd, ale nie masz na to czasu. Prosisz więc osobę bliską do działania w Twoim imieniu i udzielasz jej pełnomocnictwa – to oczywiste. Mogą zdarzyć się jednak inne sytuacje, w których konieczne będzie upoważnienie. Jeśli współwłaścicielem Twojego samochodu jest np. Twój ojciec, on także będzie musiał stawić się w wydziale komunikacji. Jeśli nie będzie to możliwe – to Ty, jako jeden z właścicieli, będziesz jego pełnomocnikiem i będziesz potrzebował upoważnienia współwłaściciela pojazdu.

Co powinno zawierać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Warunek jest jeden – musi mieć ono formę pisemną. Druk upoważnienia do rejestracji auta możemy pobrać z właściwego wydziału komunikacji (czasami wzory są też dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej, jak w tym przypadku: https://bip.pwz.pl/plik,2313,upowaznienie-rejestracja-pojazdow.pdf), bądź posłużyć się wzorem upoważnienia do rejestracji pojazdu, który bez problemu znajdziemy w internecie. Nie jest to jednak konieczne. Jak zatem napisać upoważnienie do rejestracji auta? Pełnomocnictwo powinno zawierać kilka kluczowych informacji, które dokładnie zidentyfikują zarówno właściciela samochodu, jak i jego pełnomocnika.

Pamiętaj, że w upoważnieniu musisz zawrzeć dane takie jak:

  • imię i nazwisko (zarówno właściciela jak i pełnomocnika),
  • adres zamieszkania,
  • numer dowodu osobistego lub numer PESEL.

Możesz także dopisać stopień pokrewieństwa. Oprócz tego konieczne jest wskazanie zakresu pełnomocnictwa. W tym przypadku wskazujesz, że jest to rejestracja samochodu

Na koniec nie zapomnij o informacjach dotyczących przedmiotu rejestracji, czyli:

  • marki pojazdu,
  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN.

Kiedy będzie potrzebne upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Odbiór dowodu rejestracyjnego to kolejny krok, który przybliża Cię do pełnego sukcesu związanego z użytkowaniem niedawno nabytego samochodu. Tutaj – analogicznie jak w przypadku upoważnienia do rejestracji pojazdu – jeśli dokumentu nie możesz odebrać osobiście, musisz napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego.

Wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak w przypadku zarejestrowania pojazdu, z tą różnicą, że w zakresie pełnomocnictwa musisz wpisać „odbiór dowodu rejestracyjnego”. Pamiętaj jednak, że jeśli przy składaniu wniosku o wydanie tego dokumentu dołączyłeś formularz upoważnienia do rejestracji samochodu i jest on wciąż ważny, nie musisz go pisać ponownie.

Ubezpieczenie OC i AC dla zarejestrowanego samochodu

Tym sposobem zbliżamy się do końca. Ubezpieczenie OC i AC to już ostatnia kwestia, którą musisz załatwić zaraz po rejestracji auta. Jeśli kupiłeś samochód z drugiej ręki, właściciel razem z nim przekazał Ci aktualną polisę OC. W Twojej gestii leży natomiast sprawdzenie ważności ubezpieczenia. Najlepiej od razu po nabyciu auta skontaktuj się z ubezpieczycielem i poinformuj go o zmianie właściciela samochodu.

Jeśli zdecydujesz się na kontynuację ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pamiętaj, że nie ulega ono automatycznemu przedłużeniu i wygasa z ostatnim dniem okresu, na jaki zostało zawarte. Pamiętaj też, że masz obowiązek zachowania ciągłości ubezpieczenia OC. Każdy dzień przerwy to kolosalne kary pieniężne!

Na koniec coś dla tych, którzy zdecydują się na zakup ubezpieczenia auta jeszcze przed jego rejestracją. Jest to oczywiście możliwe, jednak na Twojej polisie ubezpieczeniowej będzie widniał jedynie numer VIN. Po rejestracji samochodu konieczny będzie ponowny kontakt z ubezpieczycielem i uzupełnienie ubezpieczenia o nadany numer rejestracyjny Twojego samochodu.

tanie ubezpieczenie OC w Punkta

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments