Upoważnienie do rejestracji pojazdu: jak napisać pełnomocnictwo?

Aktualizacja:
upoważnienie do rejestracji auta

Musisz zarejestrować samochód. Masz na to 30 dni od momentu zakupu. Nie możesz jednak zrobić tego osobiście. Co w takiej sytuacji? Poproś o załatwienie wszelkich formalności pełnomocnika. W tym celu musisz jednak sporządzić upoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać pełnomocnictwo? Co powinno zawierać upoważnienie do zarejestrowania auta? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Szukałeś, szukałeś i znalazłeś. Masz już swoje wyczekane i wymarzone auto. Szczęśliwy? Nie zapomnij w tej euforii o dopełnieniu ważnych formalności. Pamiętaj, że każdy samochód – niezależnie czy wzięty prosto z salonu czy kupowany z drugiej ręki – musisz zarejestrować. Nie możesz zrobić tego osobiście? Poproś pełnomocnika. W tym celu musisz jednak przygotować upoważnienie do rejestracji pojazdu. Tak samo trzeba postąpić, gdy ktoś inny będzie odbierał Twój dowód rejestracyjny.

Co to jest upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Zakup samochodu – czy to nowego prosto z salonu, czy używanego z drugiej ręki – będzie wymagał wizyty w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Tam zarejestrujesz swój pojazd. Masz na to dokładnie 30 dni od momentu nabycia samochodu. Jeśli w tym czasie nie będziesz w stanie dopełnić formalności osobiście, możesz poprosić o pomoc osobę trzecią. Ona jednak będzie potrzebowała Twojego upoważnienia do rejestracji pojazdu. Tylko posiadając pełnomocnictwo właściciela samochodu, będzie mogła zarejestrować pojazd czy choćby odebrać dowód rejestracyjny… ale o tym za chwilę.

Warto wiedzieć, że kiedy osobista rejestracja samochodu jest niemożliwa, za upoważnienie pobierana jest opłata w wysokości 17 zł. Co ważne – z opłaty tej zwolnione są osoby będące w pierwszej linii pokrewieństwa. Oznacza to, że jeśli udzielisz pełnomocnictwa np. swojej żonie, matce, bratu czy swoim dzieciom – nie będziesz musiał uiszczać dodatkowej opłaty.

Kiedy będzie potrzebne upoważnienie do rejestracji samochodu?

Chcesz zarejestrować pojazd, ale nie masz na to czasu. Prosisz więc osobę bliską do działania w Twoim imieniu i udzielasz jej pełnomocnictwa – to oczywiste. Mogą zdarzyć się jednak inne sytuacje, w których konieczne będzie upoważnienie. Jeśli współwłaścicielem Twojego samochodu jest np. Twój ojciec, on także będzie musiał stawić się w wydziale komunikacji. Jeśli nie będzie to możliwe – to Ty, jako jeden z właścicieli, będziesz jego pełnomocnikiem i będziesz potrzebował upoważnienia współwłaściciela pojazdu.

Co powinno zawierać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Warunek jest jeden – musi mieć ono formę pisemną. Druk upoważnienia do rejestracji auta możemy pobrać z właściwego wydziału komunikacji (czasami wzory są też dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej, jak w tym przypadku: https://bip.pwz.pl/plik,2313,upowaznienie-rejestracja-pojazdow.pdf), bądź posłużyć się wzorem upoważnienia do rejestracji pojazdu, który bez problemu znajdziemy w internecie. Nie jest to jednak konieczne. Jak zatem napisać upoważnienie do rejestracji auta? Pełnomocnictwo powinno zawierać kilka kluczowych informacji, które dokładnie zidentyfikują zarówno właściciela samochodu, jak i jego pełnomocnika.

Pamiętaj, że w upoważnieniu musisz zawrzeć dane takie jak:

  • imię i nazwisko (zarówno właściciela jak i pełnomocnika),
  • adres zamieszkania,
  • numer dowodu osobistego lub numer PESEL.

Możesz także dopisać stopień pokrewieństwa. Oprócz tego konieczne jest wskazanie zakresu pełnomocnictwa. W tym przypadku wskazujesz, że jest to rejestracja samochodu

Na koniec nie zapomnij o informacjach dotyczących przedmiotu rejestracji, czyli:

  • marki pojazdu,
  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN.

Kiedy będzie potrzebne upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Odbiór dowodu rejestracyjnego to kolejny krok, który przybliża Cię do pełnego sukcesu związanego z użytkowaniem niedawno nabytego samochodu. Tutaj – analogicznie jak w przypadku upoważnienia do rejestracji pojazdu – jeśli dokumentu nie możesz odebrać osobiście, musisz napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego.

Wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak w przypadku zarejestrowania pojazdu, z tą różnicą, że w zakresie pełnomocnictwa musisz wpisać „odbiór dowodu rejestracyjnego”. Pamiętaj jednak, że jeśli przy składaniu wniosku o wydanie tego dokumentu dołączyłeś formularz upoważnienia do rejestracji samochodu i jest on wciąż ważny, nie musisz go pisać ponownie.

Zobacz także: Wniosek o rejestrację pojazdu

Ubezpieczenie OC i AC dla zarejestrowanego samochodu

Tym sposobem zbliżamy się do końca. Ubezpieczenie OC i AC to już ostatnia kwestia, którą musisz załatwić zaraz po rejestracji auta. Jeśli kupiłeś samochód z drugiej ręki, właściciel razem z nim przekazał Ci aktualną polisę OC. W Twojej gestii leży natomiast sprawdzenie ważności ubezpieczenia. Najlepiej od razu po nabyciu auta skontaktuj się z ubezpieczycielem i poinformuj go o zmianie właściciela samochodu.

Jeśli zdecydujesz się na kontynuację ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pamiętaj, że nie ulega ono automatycznemu przedłużeniu i wygasa z ostatnim dniem okresu, na jaki zostało zawarte. Pamiętaj też, że masz obowiązek zachowania ciągłości ubezpieczenia OC. Każdy dzień przerwy to kolosalne kary pieniężne!

Na koniec coś dla tych, którzy zdecydują się na zakup ubezpieczenia auta jeszcze przed jego rejestracją. Jest to oczywiście możliwe, jednak na Twojej polisie ubezpieczeniowej będzie widniał jedynie numer VIN. Po rejestracji samochodu konieczny będzie ponowny kontakt z ubezpieczycielem i uzupełnienie ubezpieczenia o nadany numer rejestracyjny Twojego samochodu.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Każdy samochód - niezależnie czy wzięty prosto z salonu czy kupowany z drugiej ręki - musisz zarejestrować. Masz na to 30 dni.
  2. Rejestracji samochodu może dokonać Twój pełnomocnik. W tym celu musisz jednak sporządzić upoważnienie do rejestracji pojazdu.
  3. Za upoważnienie pobierana jest opłata w wysokości 17 zł. Z opłaty tej zwolnione są osoby będące w pierwszej linii pokrewieństwa.
  4. Upoważnienie do rejestracji samochodu powinno zawierać imię i nazwisko właściciela i pełnomocnika, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego lub numer PESEL i stopień pokrewieństwa. Nie zapomnij o podaniu marki pojazdu, numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz zakresu pełnomocnictwa.
  5. W przypadku upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego cała procedura udzielenia pełnomocnictwa przebiega identyczne jak w przypadku rejestracji.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Jak Zarejestrować Samochód Sprowadzony z Zagranicy?
2023.09.29  •  Samochód
Jak sprowadzić samochód z zagranicy i ile to kosztuje?

Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy? Sprawdź, jak go zarejestrować, ubezpieczyć i na co dodatkowo zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Czytaj więcej
Rejestracja samochodu online - jak przebiega
2023.12.27  •  Samochód
Rejestracja samochodu online. Jak zarejestrować auto przez internet?

Cyfryzacja dotyka prawie każdego aspektu naszego codziennego życia. Od pracy zdalnej, przez spotkania online, po zakupy przez internet. Z założenia ma to ułatwiać codzienne funkcjonowanie, a także automatyzować i przyspieszać pracę. W ostatnich latach rozpoczęła się także cyfryzacja formalności i składania dokumentacji w naszym kraju.

Czytaj więcej
Profesjonalna rejestracja pojazdów
2019.07.11  •  Samochód
Rejestracja pojazdów: „zielone tablice” i profesjonalne dowody rejestracyjne stały się faktem

Stało się! Profesjonalne dowody rejestracyjne i „zielone tablice” stały się faktem. Jest to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 11 lipca 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją, dystrybucją oraz badaniami pojazdów, mogą poddać je czasowej rejestracji, czyli profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Czytaj więcej
2024.09.05  •  Motocykl
Jak przeprowadzić rejestrację motocykla?

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowy motocykl z salonu, czy decydujesz się na transakcję z drugiej ręki, musisz zadbać o dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Co do zasady masz na to 30 dni. Sprawdź, jak przebiega rejestracja motocykla.

Czytaj więcej
2024.08.28  •  Samochód
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – co musisz wiedzieć?

Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Czytaj więcej
Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym
2024.09.10  •  Samochód
Dowód rejestracyjny – sprawdź co mówią oznaczenia i kody

W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej