Pojazd SAM a ubezpieczenie OC

Aktualizacja:
pojazd SAM

Budowa własnego samochodu dla domorosłego konstruktora będzie czystą przyjemnością. Wypuszczenie go na drogę - największą dumą. Z nieco mniej przyjemnymi emocjami będzie wiązać się rejestracja pojazdu typu SAM czy kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak zarejestrować pojazd SAM, jak wygląda dopuszczenie pojazdu do ruchu i ile kosztuje jego ubezpieczenie?

Pasjonaci motoryzacji znajdujący wytchnienie w swoim warsztacie budują samochody własnej konstrukcji. Nie po to, by podziwiać je na podwórku, a raczej w celu wyjechania nimi na drogę. Pojazd SAM, który zostanie wyprowadzony na drogę publiczną, podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że jest to konieczne nawet wtedy, gdy pojazd nie posiada badań technicznych i nie został zarejestrowany.

Pojazd SAM – co to jest?

Samochód Amatorski „Motoru”, znany powszechnie jako pojazd SAM, to pojazd skonstruowany we własnym zakresie. Czasy jego największej świetności przypadają na lata 50. i 60., choć i dziś nie brakuje amatorów, którzy zajmują się produkcją własnego wehikułu. Co ciekawe, te cieszą się wcale nie małą popularnością. W sieci znajdziemy wiele ofert sprzedaży pojazdów samoróbek, wśród których królują ciągniki SAM. A czym dokładnie jest pojazd typu SAM?

W świetle prawa, pojazd SAM to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcyjnej własnej, wykonany samodzielnie, najczęściej przez jego właściciela.

Samochód SAM zbudowany może być od podstaw albo w wyniku przeróbki innego pojazdu.

Jak zarejestrować pojazd SAM?

O ile dla prawdziwego pasjonata motoryzacji, budowa auta samoróbki nie będzie dużym wyzwaniem, tak już jego rejestracja i dopuszczenie pojazdu do ruchu, może nim być. Z końcem czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakazują homologacji SAM. Wydatki i cała papierologia z tym związana skutecznie odstrasza wielu autorów amatorskich pojazdów samoróbek. Ci bardziej wytrwali podejmują jednak walkę o dopuszczenie pojazdu do ruchu. Zatem jak zarejestrować pojazd SAM? Przede wszystkim, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, musimy zacząć od badania technicznego. Polega ono na ocenie zgodności pojazdu marki SAM z warunkami technicznymi. Sprawdzona zostanie między innymi prawidłowość konstrukcji i montażu oraz to, czy stan faktyczny odpowiada warunkom zgłoszonym przez właściciela pojazdu. Po pomyślnym przejściu badania technicznego, możemy udać się do urzędu rejestracyjnego, gdzie złożymy wniosek o rejestrację pojazdu typu SAM. Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • wniosek o nadanie nr podwozia/nadwozia oraz tabliczki znamionowej,
  • dowód osobisty,
  • oświadczenie, że jesteśmy właścicielem zespołów i części służących do zbudowania pojazdu SAM,
  • dopuszczenie jednostkowe pojazdu.

Ubezpieczenie OC SAM – to warto wiedzieć!

Pojazd typu SAM, jeśli tylko zostanie wyprowadzony na drogę, podlegać będzie obowiązkowi ubezpieczenia OC. Kary za brak OC dla właścicieli pojazdu marki SAM są dokładnie takie same, jak dla właścicieli wszystkich innych pojazdów. Co ważne, właściciel auta samoróbki polisę OC może wykupić tylko u niektórych ubezieczycieli. Wyjątkiem są przypadki, kiedy SAM jest zarejestrowany – wtedy towarzystwo nie może odmówić ubezpieczenia OC, ale ma swoje sposoby do skutecznego zniechęcenia. Jakie? Zaporowe ceny składki OC.

Podsumowanie

  1. Pojazd SAM to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcyjnej własnej, wykonany samodzielnie, najczęściej przez jego właściciela.
  2. Samochód SAM zbudowany może być od podstaw albo w wyniku przeróbki innego pojazdu.
  3. Od czerwca 2013 roku obowiązują przepisy, które nakazują przeprowadzenie homologacji każdego pojazdu typu SAM.
  4. Samochód SAM wypuszczony na drogę podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej