Punkta

Pasjonaci motoryzacji znajdujący wytchnienie w swoim warsztacie budują samochody własnej konstrukcji. Nie po to, by podziwiać je na podwórku, a raczej w celu wyjechania nimi na drogę. Pojazd SAM, który zostanie wyprowadzony na drogę publiczną, podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że jest to konieczne nawet wtedy, gdy pojazd nie posiada badań technicznych i nie został zarejestrowany.

Pojazd SAM – co to jest?

Samochód Amatorski „Motoru”, znany powszechnie jako pojazd SAM, to pojazd skonstruowany we własnym zakresie. Czasy jego największej świetności przypadają na lata 50. i 60., choć i dziś nie brakuje amatorów, którzy zajmują się produkcją własnego wehikułu. Co ciekawe, te cieszą się wcale nie małą popularnością. W sieci znajdziemy wiele ofert sprzedaży pojazdów samoróbek, wśród których królują ciągniki SAM. A czym dokładnie jest pojazd typu SAM?

W świetle prawa, pojazd SAM to pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcyjnej własnej, wykonany samodzielnie, najczęściej przez jego właściciela.

Samochód SAM zbudowany może być od podstaw albo w wyniku przeróbki innego pojazdu.

Jak zarejestrować pojazd SAM?

O ile dla prawdziwego pasjonata motoryzacji, budowa auta samoróbki nie będzie dużym wyzwaniem, tak już jego rejestracja i dopuszczenie pojazdu do ruchu, może nim być. Z końcem czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakazują homologacji SAM. Wydatki i cała papierologia z tym związana skutecznie odstrasza wielu autorów amatorskich pojazdów samoróbek. Ci bardziej wytrwali podejmują jednak walkę o dopuszczenie pojazdu do ruchu. Zatem jak zarejestrować pojazd SAM? Przede wszystkim, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, musimy zacząć od badania technicznego. Polega ono na ocenie zgodności pojazdu marki SAM z warunkami technicznymi. Sprawdzona zostanie między innymi prawidłowość konstrukcji i montażu oraz to, czy stan faktyczny odpowiada warunkom zgłoszonym przez właściciela pojazdu. Po pomyślnym przejściu badania technicznego, możemy udać się do urzędu rejestracyjnego, gdzie złożymy wniosek o rejestrację pojazdu typu SAM. Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • wniosek o nadanie nr podwozia/nadwozia oraz tabliczki znamionowej,
  • dowód osobisty,
  • oświadczenie, że jesteśmy właścicielem zespołów i części służących do zbudowania pojazdu SAM,
  • dopuszczenie jednostkowe pojazdu.

Ubezpieczenie OC SAM – to warto wiedzieć!

Pojazd typu SAM, jeśli tylko zostanie wyprowadzony na drogę, podlegać będzie obowiązkowi ubezpieczenia OC. Kary za brak OC dla właścicieli pojazdu marki SAM są dokładnie takie same, jak dla właścicieli wszystkich innych pojazdów. Co ważne, właściciel auta samoróbki polisę OC może wykupić tylko u niektórych ubezieczycieli. Wyjątkiem są przypadki, kiedy SAM jest zarejestrowany – wtedy towarzystwo nie może odmówić ubezpieczenia OC, ale ma swoje sposoby do skutecznego zniechęcenia. Jakie? Zaporowe ceny składki OC.