Wadium po nowelizacji PZP

Aktualizacja:
wadium

Wadium to nieodzowny element prawny zamówień publicznych. Jak wygląda ta kwestia po nowelizacji?

Funkcje wadium wg Ustawy PZP z 2014 roku

Wadium to nieodzowny element prawny zamówień publicznych. Przedstawiona w art. 45 i art. 46 ustawy PZP z 2014 roku instytucja wadium pełni dwie istotne funkcje w procedurze udzielenia zamówienia publicznego, np przetargu lub aukcji:

  • ochroni zamawiającego, w przypadku gdy oferent nie podpisze umowy, wtedy wadium  jako zryczałtowana forma odszkodowania przepada na rzecz zamawiającego;
  • wprowadza kryterium casusu majątkowego ( nadaje wierzytelność majątkową) wobec wykonawców ubiegających się o wygranie zamówienia publicznego. 

Wadium przetargowe podlega zawsze zwrotowi z wyłączeniem sytuacji określonych w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych. Kaucję zamawiający może zatrzymać wyłącznie w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a i ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych. Najczęściej zamawiający zatrzymuje wadium jeżeli oferent w odpowiedzi na wezwanie nie złoży dokumentów wymaganych z porozumienia umowy stron.

Czytaj także: Matematyka aktuarialna

Zmiany w wypłacaniu wadium po nowelizacji Ustawy PZP z 22 czerwca 2017

Dotychczasowa interpretacja przesłanek zatrzymania wadium przez zamawiającego powodowała w praktyce duże rozbieżności. Stąd też 22 czerwca 2017 roku weszła do ustawy nowa uchwała Sądu Najwyższego, która dopuszcza wyjątki. Przykładem może być sytuacja gdzie np. wadium jest zatrzymane, pomimo doręczenia przez oferenta dokumentów wynikających z umowy, ale w ocenie zamawiającego nie potwierdzają on spełnienie wymagań przetargu z uwagi na nieprecyzyjność i niedokładność wykonawcy.

Czytaj także:

Ubezpieczający

Ubezpieczony

Poprawki do ustawy zostały wprowadzone, aby wykonawcy wykazali się należytą starannością przy formułowaniu odpowiedzi na wezwanie zamawiającego i dokładali wysiłków tak, aby w tym zakresie nie można było im zarzucić jakichkolwiek zaniedbań. Ponieważ bezsporne jest w orzecznictwie, że „zwrot wadium jest możliwy tylko wtedy, gdy ustalone zostanie, że wykonawcy nie można postawić zarzutu jakiegokolwiek zaniedbania przewidzianego w art. 46 ust. 4a p.z.p.”1

Czytaj także: Wypadek ubezpieczeniowy

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2023.10.30
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona. Jest ona zabezpieczeniem przed skutkami niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez wykonawcę zobowiązań, które wynikają z zawartej umowy. Gwarancja ta składa się z dwóch części: zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zobowiązania polegającego na usunięciu wad. Co warto o niej wiedzieć?

Czytaj więcej
Foto: by Elliott Brown [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr
2014.11.24
Ubezpieczyciel nie zapłaci okupu – Wielka Brytania zaostrza ustawę antyterrorystyczną

Według danych ONZ islamskie organizacje przestępcze wyłudziły w zeszłym roku łącznie 28 milionów funtów. Na mocy nowych przepisów ustawy antyterrorystycznej brytyjskie firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły wypłacać pieniędzy na okup w ramach polisy K&R.

Czytaj więcej
2018.03.29
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień – czy jest powód do paniki?

Członek Twojej rodziny został poważnie poszkodowany w wypadku drogowym? Będziesz mógł z dużym prawdopodobieństwem otrzymać zadośćuczynienie. Oczywiście to nie cofnie czasu, ale może pomóc uporać się z problemami. Takie wyroki już zapadały, ale orzecznictwo było bardzo niejednolite.

Czytaj więcej
UOKiK
2015.10.19
Tajemniczy klient z UOKiK odwiedzi ubezpieczyciela?

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów została niedawno podpisana przez prezydenta. Konsumenci mają być jeszcze lepiej chronieni przed nieuczciwymi praktykami, natomiast na przedsiębiorców zostały nałożone nowe obowiązki. Akademia ubezpieczeń mfind.pl stworzyła krótki przewodnik po zmianach.

Czytaj więcej
Masz prawo jazdy kat. B? Możesz jeździć motocyklem!
2014.08.06  •  Motocykl
Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!

Ułatwienie dla kierowców czy czyste szaleństwo? Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami podpisana przez prezydenta 16 lipca tego roku budzi skrajne emocje wśród zwolenników i przeciwników jednośladów. Ci pierwsi cieszą się z oszczędności i ułatwień, ci drudzy niepokoją się o bezpieczeństwo na drogach oraz rozsądek i umiejętności przeciętnego kierowcy.

Czytaj więcej
ubezpieczenie budowlane
2023.12.27
Co to jest ubezpieczenie budowlane?

Ubezpieczenie budowlane, zwane też ubezpieczeniem ryzyk budowlanych, zapewnienia ochronę ubezpieczeniową podczas realizacji inwestycji budowlanych. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następujące elementy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej