Co to jest ubezpieczenie budowlane?

Aktualizacja:
ubezpieczenie budowlane

Ubezpieczenie budowlane, zwane też ubezpieczeniem ryzyk budowlanych, zapewnienia ochronę ubezpieczeniową podczas realizacji inwestycji budowlanych. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następujące elementy.

Wykonawca jest odpowiedzialny za teren budowy od momentu jego przejęcia. Odpowiedzialność wykonawcy dotyczy całości terenu budowy, jak również szkód, które mogą się wydarzyć w czasie realizacji przedmiotu umowy. Wykonawca jest odpowiedzialny wobec osób trzecich i inwestora na podstawie przepisów ogólnych Kodeksu Cywilnego. W celu ochrony swojego interesu majątkowego wykonawca lub inwestor zawierają ubezpieczenie robót budowlanych (tzw. CAR, czyli ubezpieczenie wszystkich ryzyk budowy).

Czytaj także: Ubezpieczenie od powodzi – czy masz szansę na zawarcie umowy tuż przed powodzią?

Beneficjent i przedmiot ubezpieczenia

Beneficjentem polisy ubezpieczenia mogą być np. zleceniodawca, inwestor, wykonawca generalny czy firma zarządzająca projektem. Przedmiotem ubezpieczenia są wszelkie prace związane z przygotowaniem i wykonaniem projektu oraz budową lub montażem (ubezpieczanego obiektu). Z ubezpieczenia wyłączone są:

  • prace przygotowawcze i pomocnicze
  • prace stałe i tymczasowe, oraz wszystkie materiały wykorzystywane w kontrakcie obejmującym obiekty budowane, wznoszone lub instalowane.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie nieruchomości przechodzi na nowego właściciela?

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia budowlanego podzielony jest na 2 sekcje.

  • Sekcja I dotyczy ubezpieczenia szkód materialnych. Obejmuje wszystkie ryzyka fizycznej utraty lub uszkodzenia ubezpieczonego mienia. Ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody powstałe w miejscu ubezpieczenia i w trakcie okresu ubezpieczenia na skutek nagłego, przypadkowego i nieprzewidzianego zdarzenia. W ramach polisy CAR odszkodowaniu podlegają straty spowodowane przez: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek samolotu, zalanie, skutki akcji ratunkowej, powódź, deszcz nawalny, śnieg, lawinę, wichurę, zapadanie się lub osuwanie gruntu, osuwanie się skał, włamanie, kradzież, złe wykonawstwo, akty wandalizmu, błąd ludzki.
  • Sekcja II ubezpieczenia dotyczy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W jej przypadku ochroną ubezpieczeniową objęta jest jednak tylko odpowiedzialność cywilna deliktowa (tj. powstałą na skutek czynu niedozwolonego). Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje odpowiedzialności wobec osób trzecich z tytułu niewykonania lub niewłaściwego wykonania kontraktu.

Ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia budowlanego mogą zostać objęte: budynki,  obiekty (np. konstrukcje żelbetowe), zbiorniki, mosty, drogi, tamy, porty, nadbrzeża, doki, tunele, prace ziemne (np. niwelacja terenu, wykopy).

Ubezpieczeniem objęty może zostać pojedynczy zgłoszony kontrakt na prace budowlane lub montażowe.

Czytaj także: Gdy za oknem szaleje mróz i śnieg, zadbaj o ubezpieczenie domu na zimę

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej