Prawidłowe działanie silnika, optymalizacja emisji spalin, oszczędność paliwa - to tylko część z efektów, jakie zapewnia prawidłowe działanie przepływomierza powietrza. To jeden z tych elementów, które na co dzień nie zwracają większej uwagi kierowców, ale mają ogromny wpływ na ogólne działanie samochodu. Stąd tak istotna jest weryfikacja tego, czy przepływomierz powietrza działa prawidłowo.
Przepływomierz zapewnia pomiar masy powietrza, która trafia do kanału dolotowego w silniku. W ten sposób informacja ta trafia do ECU, czyli elektronicznego modułu sterującego w samochodzie. To jednostka, która nadzoruje prawidłową pracę silnika w pojeździe oraz podzespołów takich jak:
- układ elektroniczny,
- systemy ABS, ESP, TCS,
- elementy wyposażenia – np. klimatyzacja.
I choć to właśnie one przyciągają największą uwagę kierowcy w kontekście użytkowania samochodu, właśnie działanie przepływomierza powietrza przekłada się na kluczową kwestię – same możliwości jezdne.
Dzieje się tak dzięki generowaniu sygnału wyjściowego z czujnika przepływomierza. On jest bazą do ustalenia optymalnej dawki paliwa, które zostaje poddane wtryskowi. W ten sposób automat panuje nad możliwie najbardziej ekonomicznym spalaniem, a zarazem osiągami silnika. Nie dotyczy to wyłącznie samej ekonomiki. Prawidłowe działanie przepływomierza powietrza to również bezpieczeństwo – pewność, że np. podczas wyprzedzania samochód będzie miał wystarczający potencjał do tego, by wykonać manewr, który zaplanował kierowca. Czyszczenie przepływomierza pozwala uniknąć takiego problemu.
Sprawdź także: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?
Awarie przepływomierza powietrza
Podstawową przyczyną uszkodzenia przepływomierza jest zanieczyszczenie tego elementu. To efekt przedostających się do wnętrza kurzu, nieczystości i innych drobnych elementów unoszących się w powietrzu. Stopniowo ograniczają one np. prawidłowe działanie czujnika przepływomierza, prowadząc do awarii. Jej skutkiem najczęściej jest wymiana tego podzespołu.
Inne objawy awarii przepływomierza to:
- mechaniczne uszkodzenie elementów pomiarowych,
- przesunięcia podzespołów np. na skutek kolizji,
- zmiany w układzie spowodowane wibracjami mechanicznymi.
Jak sprawdzić działanie przepływomierza?
Przede wszystkim – warto regularnie obserwować działanie samochodu.
O potencjalnej awarii przepływomierza świadczą: |
---|
specyficzna praca silnika na biegu jałowym – nierównomierna, inna od tradycyjnej |
nagłe gaśnięcie silnika bez jakiegokolwiek wpływu ze strony kierowcy |
wyraźnie zwiększone zapotrzebowanie na paliwo |
mniejsza moc samochodu podczas przyspieszania |
wibrowanie auta – szczególnie na biegu jałowym |
odnotowywane zmiany obrotów silnika |
Oczywiście należy również zwrócić uwagę na sygnalizację kontrolki – awaria przepływomierza będzie sygnalizowana przez system samochodu.
Jak sprawdzić działanie przepływomierza?
Test działania i podstawowe czynności serwisowe można wykonać samodzielnie. Jeśli kierowca dysponuje właściwym urządzeniem diagnostycznym, wystarczy do tego sprawdzian działania czujnika poprzez sterownik silnika. Warto również zweryfikować wszystkie elementy i podzespoły pod względem położenia oraz tego, czy nie doszło do ich nienaturalnego przesunięcia. Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony?
Samodzielnie i bez udziału mechanika możliwości ograniczają się głównie do weryfikacji dotykowej oraz zastosowaniu wspomnianego urządzenia pomiarowego – ważne jednak, aby wiedzieć, jak sprawdzić przepływomierz miernikiem i nie popełnić błędu. To m.in. kwestia zwrócenia uwagi na parametry napięcia wyjściowego czy działania podczas pracy (właściwa wartość to 0,5V, 0-12.000 Hz).
Inną metodą jest kontrola napięcia zasilającego. Powinna odbywać się ona przy włączonym zapłonie samochodu. Optymalna wartość napięcia generowana przez auto powinna sięgać 7,5-14V.
Samodzielna weryfikacja stanu przepływomierza zalecana jest wyłącznie w przypadku osób, które mają już doświadczenie w drobnym serwisowaniu samochodu czy ocenie jego stanu technicznego. Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić przepływomierz, udaj się do zakładu mechanicznego.
Czytaj także: Budowa samochodu: elementy układów i ich rola
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Filtr powietrza można porównać do płuc pojazdu. Odpowiada za oczyszczanie powietrza dostarczanego do silnika, chroniąc mechanizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Systematyczna wymiana ma znaczenie dla prawidłowej pracy jednostki napędowej, a także utrzymania optymalnej mocy i wydajności auta. Dlaczego warto pamiętać o regularnej wymianie filtra powietrza? Jak często należy to robić?
Obowiązujący od ponad 10 lat trend w budowie silników samochodowych polega na „wyciskaniu” jak najlepszych osiągów z jak najmniejszej pojemności i redukowaniu liczby cylindrów. W rezultacie mamy już auta klasy średniej i SUV-y napędzane trzycylindrowymi jednostkami o pojemności 1 litra. Czy to dobrze? Czy downsizing to tylko chwilowa moda?
Mimo ostatnich oskarżeń o zanieczyszczanie powietrza w miastach, samochody zasilane olejem napędowym nadal zapewniają połączenie wysokich osiągów z niskim zużyciem paliwa, dlatego cieszą się w Polsce zasłużoną popularnością. Niestety, wciąż wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo jeździć dieslem. Podpowiadamy, jak ustrzec się 10 podstawowych błędów, aby samochód z silnikiem Diesla służył Ci jak najdłużej.
Ecodriving, czyli jazda ekonomiczna, czy też ekologiczna to nowoczesny sposób prowadzenia samochodu. Celem jest nie tylko oszczędność paliwa i co za tym idzie pieniędzy. To również bezpieczeństwo na drodze. Jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?
Dobre silniki benzynowe muszą stanowić połączenie kilku cech: od dynamiki przez oszczędność po trwałość i wytrzymałość. Przegląd najciekawszych jednostek pokazuje, że tego rodzaju napędy znaleźć można nie tylko wśród nowych aut, ale również tych z przeszłości - doskonale docenianych do dziś ze względu na właściwości silnika.
Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.