Ekonomiczna jazda samochodem - jak jeździć oszczędnie?

Aktualizacja:
Jak-oszczędnie-jeździć-samochodem

Ekonomiczna jazda samochodem pozwala na zmniejszenie spalania paliwa, dzięki czemu możemy nieco zaoszczędzić. Taki styl jazdy pozytywnie wpływa też na samo auto, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zużywania poszczególnych części, np. klocków i tarcz hamulcowych. Jak powinna wyglądać ekonomiczna jazda samochodem? Oto wskazówki, które sprawią, że trasa nie będzie oznaczała horrendalnego zużycia paliwa.

Ekonomiczna jazda samochodem – co to oznacza?

Ekonomiczna jazda samochodem to – mimo ciągłych innowacji wprowadzanych przez producentów aut – w dużej mierze efekt nie samych technologii, ale stylu prowadzenia auta. Przyzwyczajenia kierowcy, umiejętność panowania nad silnikiem oraz często niezauważalne odruchy decydują o tym, czy jazda samochodem jest ekonomiczna, czy też nie.

Oszczędną jazdę autem zwykle sprowadza się do zmniejszenia ilości spalanego paliwa, co w efekcie przekłada się na niższe kwoty, które musimy zostawić na stacji benzynowej. Kierowca, chcący jeździć ekonomicznie, powinien starać się o to, by spalanie było jak najmniejsze podczas podróży. Zasadniczo takie podejście jest prawdziwe, jednak ekonomiczna jazda samochodem to coś więcej niż sama oszczędność paliwa.

Ekonomiczna jazda samochodem to raczej zestawienie swoistych dobrych praktyk, które wpływają na optymalizację transportu. Obejmują zarówno samą technikę prowadzenia auta, jak i podejmowanie prawidłowych wyborów w kontekście doboru paliwa. Ważna jest także dbałość o pojazd tak, by w pełni wykorzystywał swoje możliwości. Należy zatem błyskawicznie pozbywać się wszelkich usterek, wybierać części wysokiej jakości i korzystać z usług sprawdzonych fachowców.

Jak jeździć ekonomicznie samochodem benzynowym?

Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym to przede wszystkim elastyczność. Silniki benzynowe są świetnie przystosowane do tego, by np. ruszyć szybko tuż po uruchomieniu silnika. Można więc swobodnie korzystać z ich dynamiki i przyspieszenia nawet w przypadku nierozgrzanego silnika. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy, aby jazda autem była oszczędna.

Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym to sposób prowadzenia pojazdu, polegający na utrzymywaniu go na stałych obrotach na poziomie 2,5-3 tys. Dzięki temu spalanie paliwa będzie najefektywniejsze. Unikajmy gwałtownego przyspieszania oraz hamowania. Ekonomiczna jazda autem z silnikiem benzynowym to również zwrócenie uwagi na optymalne wykorzystanie przekładni i możliwie największe wykorzystanie wysokich biegów. W praktyce oznacza to, że kierowca powinien możliwie jak najkrócej używać pierwszego biegu. Warto też korzystać z biegów wyższych przy niskich obrotach silnika – oczywiście w granicach rozsądku tak, aby auto nie zgasło.

Przeczytaj także: Najlepsze silniki benzynowe – polecamy najbardziej niezawodne i oszczędne jednostki 

Oszczędna jazda samochodem na gaz – jak powinna wyglądać?

LPG to szczególnie drażliwy temat w kontekście ekonomiki jazdy. W tym przypadku cena samego paliwa jest niższa w porównaniu do benzyny czy oleju napędowego, jednak auta z instalacją LPG z założenia nie są ekonomicznymi samochodami. Spalanie gazu jest zwykle znacznie większe niż w przypadku podobnych pojazdów z silnikami benzynowymi czy dieslami. Nie oznacza to jednak, że ekonomiczna jazda samochodem na gaz nie jest możliwa.

W przypadku aut z instalacją LPG należy przede wszystkim zadbać o to, by paliwo, które tankujemy, było jak najwyższej jakości. Wybór często tańszego, ale gorszego paliwa pod kątem jakości z założenia obniża możliwości samochodu i przekreśla oszczędną jazdę.

Należy również zwrócić uwagę na samą jakość instalacji LPG. Nieprawidłowo działający reduktor może znacząco podwyższać spalanie, podobne zasady dotyczą również filtrów. Regularna kontrola działania instalacji LPG i wymiana zużytych części  powinna przełożyć się na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności na paliwie.

Ważna jest również sama technika prowadzenia auta. Podczas jazdy unikajmy nagłego, dynamicznego ruszania, ponieważ wymusza ono podwyższone zużycie paliwa – również w przypadku LPG. Należy dokładnie obserwować trasę i starać się przewidywać sytuacje, takie jak zmiana światła na czerwone. Dzięki temu unikniemy gwałtownego hamowania i będziemy mogli utrzymać auto na w miarę stałych obrotach.

Ekonomiczna jazda dieslem

Jak oszczędnie jeździć dieslem? Tu szczególną uwagę zwrócić trzeba na obrotomierz. Zmiana biegów powinna nastąpić w przedziale 1,8-2,2 tys. Należy unikać wszystkiego, co obce dla silników wysokoprężnych – np. gwałtownego przyspieszania. Oczywiście silnik diesla umożliwia takie rozwiązanie, ale wiążę się ono z gwałtownym skokiem zużycia paliwa. O wiele lepiej sprawdzi się równomiernie zwiększanie prędkości, jeśli zależy nam na ekonomicznej jeździe samochodem.

Warto zwrócić również szczególną uwagę na hamowanie silnikiem – proces, podczas którego nie jest używane paliwo. Polega on na zdjęciu nogi z gazu i nieużywaniu żadnego z pedałów. Dzięki temu powoli dojedziemy do skrzyżowania z czerwonym światłem bez konieczności gwałtownego hamowania. Oczywiście, gdy zauważysz, że obroty silnika znacznie się zmniejszyły, możesz nacisnąć sprzęgło, by auto nie zgasło. Hamowanie silnikiem to jeden z bardziej skutecznych sposobów na ekonomiczną jazdę. 

Kolejnym ważnym punktem ekonomicznej jazdy dieslem jest płynność jazdy z zachowaniem dużej odległości, np. 50 metrów. Taki manewr pozwala utrzymywać diesla na stałym poziomie wykorzystania paliwa.

Jak ekonomicznie jeździć samochodem elektrycznym?

Podstawy ekonomicznej jazdy samochodem elektrycznym są standardowe: płynność poruszania się auta, unikanie przyspieszeń i nagłych wzrostów oporów toczenia. Warto też zwrócić uwagę na prozaiczną kwestię zużycia energii przez dodatkowe urządzenia. Auta elektryczne wykorzystują energię do jazdy, więc nadmierna klimatyzacja lub trzy podpięte ładowarki z tabletami mogą znacząco podwyższyć wskaźniki zużycia.

Jak ekonomicznie jeździć automatem?

Sporym problemem bywa to, jak jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów, żeby mało palił – zasady ekonomicznej jazdy w tym przypadku wymagają szczególnej techniki operowania pedałem gazu. Należy naciskać go stopniowo, bez gwałtownych ruchów w taki sposób, by utrzymywać obroty silnika w przedziale 2,2-3 tys. W ten sposób uda się osiągnąć ecodriving automatem.

Oszczędna jazda z manualną skrzynią biegów

Ekonomiczna jazda w tym przypadku powinna koncentrować się na prawidłowym doborze przełożenia. Dotyczy to szczególnie pierwszego biegu – powinien być używany wyłącznie do uruchomienia samochodu. Przełożenie musi zostać zmienione już po dwóch-trzech metrach. Optymalnym rozwiązaniem jest możliwie szybkie przeniesienie jazdy na wysoki bieg. Wymaga to oczywiście właściwego rozpędzenia auta i stopniowego przechodzenia przez poszczególne etapy – z naciskiem na to, by jak najszybciej odejść z najniższych poziomów.

Czy jazda na tempomacie oszczędza paliwo?

Obecnie naprawdę spora część aut posiada już tempomat. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy często wyjeżdżają w trasy. Funkcja tempomatu zdecydowanie nie sprawdzi się w mieście, jednak czy korzystając z tempomatu, możemy zaoszczędzić paliwo na trasie? Cóż, to zależy. 

Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu w Polsce nie jest aż tak rozwinięta, a drogi krajowe często przebiegają przez miasta lub nie pozwalają na rozwijanie dużych prędkości. Jeśli nie poruszamy się po drodze, na której możemy jechać ze stałą prędkością, korzystanie z tempomatu może sprawić, że nasza jazda będzie jeszcze mniej ekonomiczna niż bez użycia tempomatu. W takim wypadku lepiej skupić się na optymalizacji stylu jazdy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy mamy pewność, że nasza trasa biegnie przez drogi szybkiego ruchu i autostrady. Utrzymywanie stałej prędkości i korzystanie z tempomatu może faktycznie przyczynić się do ekonomicznej jazdy samochodem. Oszczędności są tym większe, im nowocześniejszy jest tempomat. Można zatem śmiało stwierdzić, że jazda na tempomacie w takich warunkach oszczędza paliwo.

Pytania i odpowiedzi

Jaka prędkość jest najbardziej ekonomiczna?
Jak ekonomicznie przyspieszać?
Kiedy silnik zużywa najmniej paliwa?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Unikaj, jak tylko możesz, jazdy na pierwszym biegu - im krócej, tym lepiej.
  2. Wykorzystuj możliwości, które daje hamowanie silnikiem.
  3. Minimalizuj wagę samochodu - wszystkie nadmierne ciężary podwyższają zużycie.
  4. Ograniczaj opory powietrza - bagażniki dachowe wpływają na spalanie auta.
  5. Optymalizuj zmianę biegów tak, by używać idealnego momentu obrotowego.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej