Jak oszczędzać paliwo: hypermiling, czyli amerykański sposób na ekonomiczną jazdę

Aktualizacja:
hypermiling-jak-oszczedzac-paliwo

Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.

Inflacja łącząca się z sytuacją na Ukrainie sprawiła, że ceny ropy naftowej w Europie uległy dramatycznej zmianie. Pomimo tzw. zerowej stawki VAT, litr paliwa na stacjach potrafi niejednokrotnie kosztować ponad 8 zł. Od stycznia 2023 roku opłata ma powrócić, co przyczyni się do wzrostu i tak wysokich cen. Wielu kierowców coraz częściej decyduje się na rezygnację lub ograniczenie do minimum używanie samochodu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak oszczędzać paliwo, gdy nie możesz zrezygnować z auta? Amerykanie znaleźli na to sposób – hypermiling.

Czym jest hypermiling?

To ekonomiczna jazda w amerykańskim stylu. Co ciekawe pomysł ten zrodził się w kraju, który znany jest z potężnych hot rodów i pojazdów o równie imponujących silnikach. No dobrze, ale czy nie jest to po prostu eco-driving? Jeżeli zapaliła Ci się tego typu lampka to bardzo słusznie!

Hypermiling nie jest tym samym, co europejski eco-driving. Obydwie techniki mają na celu oszczędzanie paliwa, jednak amerykański sposób można nazwać nieco bardziej ekstremalną wersją ekonomicznej jazdy. W hypermilingu kierowcom zależy nie tylko na zmniejszeniu rachunków na stacjach, ale także ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Jak oszczędzać paliwo, stosując ten styl kierowania pojazdem?

Czytaj także: 7 prostych trików, dzięki którym zaoszczędzisz nawet 7 tys. zł rocznie na utrzymaniu samochodu

Skąd pomysł na ekonomiczny styl jazdy?

Ceny ropy naftowej na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosły. To spowodowało, że kierowcy coraz chętniej przesiadali się na nowości, jakimi były wtedy modele hybrydowe. Uzyskana oszczędność paliwa nie zaspokoiła jednak potrzeb użytkowników. Na bazie prób i doświadczeń powstał zupełnie nowy styl jazdy, jakim jest hypermiling. Pomimo upływu prawie 20 lat, technika nie odchodzi w zapomnienie, a wręcz przeciwnie. Stale zyskuje na popularności w dobie rosnącej na całym świecie inflacji.

Czytaj także: Jak oszczędnie jeździć samochodem?

Eco-driving czy hypermiling? Który sposób pomoże zaoszczędzić więcej?

Eco-driving to temat, na który powiedziano wiele. Jeśli rozważasz ten sposób jazdy, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu:  Dziś jednak chcemy się skupić na sposobie wymagającym nieco więcej zaangażowania ze strony kierowcy, ale i oferującym jeszcze lepsze wyniki. Konkretniej? Na 100 km różnice w spalaniu mogą sięgać nawet 2 litrów benzyny czy oleju napędowego, co przy obecnych stawkach pozwala zaoszczędzić ponad 15 zł. Zainteresowany? Jeśli chcesz zacząć stosować metodę amerykanów, musisz odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i auto.

Czytaj także: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?

Szukasz sposobów na walkę z inflacją? Sprawdź inne artykuły Punkty:

Zobacz, jak oszczędzać paliwo i ruszaj w drogę

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka przykładów zachowań, które warto wdrożyć w duchu hypermilingu. Każda z nich pomoże w mniejszym lub większym stopniu zredukować spalanie auta, jednak w połączeniu oferują zdecydowanie największe efekty.

Czy na pewno musisz jechać autem?

Jak już wspominaliśmy – na zmiany musisz przygotować także siebie. Oszczędni kierowcy, którzy chcą zachować więcej pieniędzy w kieszeni, powinni przede wszystkim postawić sobie pytanie: czy na pewno muszę jechać autem? Jeżeli droga, którą chcesz przebyć, jest krótka i wymaga stania w korku – postaw na spacer lub jazdę rowerem. Jeżeli jednak musisz ją pokonać samochodem, zaplanuj podróż wcześniej.

Czytaj także: Gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Planuj rozpoczęcie podróży

W  przypadku hypermilingu znaczenie ma także pora dnia czy temperatura. Ruszając w podróż w godzinach szczytu, narażamy się na stanie w korkach. Dodatkowo, na większe zużycie paliwa przekłada się także wysoka temperatura. Chcąc zaoszczędzić co nieco, jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy unikać podróży w czasie, gdy natężenie ruchu jest największe. Pamiętaj również, aby wybrać możliwie najkrótszą trasę.

Kontroluj ciśnienie opon

Podstawą jest kontrola zbieżności kół i ustawienie odpowiedniego ciśnienia. Według niektórych kierowców stosujących hypermiling zalecane przez producenta wartości warto podnieść o około 10-20 proc. To z kolei wiąże się z dodatkowym ryzykiem, dlatego też bardzo ważne jest wówczas obserwowanie zachowania auta. Zasada jest prosta – jeśli ciśnienie jest za niskie, wzrastają opory toczenia, co przyczynia się do wzrostu spalania.

Nie rozgrzewaj silnika przed ruszeniem

Powszechnie wiadomo, że ciepły silnik samochodu zużywa mniej paliwa. Oczywiste jest, że w celach oszczędnościowych pomyślimy o tym, aby rozgrzać samochód jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Tymczasem, nie przyniesie to większych korzyści, a nawet możemy na tym stracić. Warto pamiętać, że pozostawienie auta z włączoną jednostką napędową może nas kosztować nawet 300 złotych… mandatu.

Przyspieszaj i hamuj z uczuciem. Przewiduj

Jeśli chcemy oszczędzić na paliwie, powinniśmy jeździć rozważnie, a przede wszystkim wykazać się pewną dozą intuicji. Dostosujmy prędkość do panujących na drodze warunków, dojeżdżając do czerwonego światła, zwalniajmy stopniowy i unikajmy gwałtownego ruszania. Zaprzyjaźnijmy się z hamowaniem silnikiem. Starajmy się dbać o płynność jazdy.

Choć przykładowo na autostradzie dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h, to jeśli chcemy kultywować ekologiczną jazdę w styl hypermiling i oszczędzić paliwo, dobrze byłoby utrzymywać prędkość na poziomie 100-115 km/h. Dlaczego to takie ważne? Większa prędkość zwiększa opór aerodynamiczny, czego efektem jest większe spalanie.

Ogranicz używanie klimatyzacji

Jednym z niepozornych elementów, który może być jednak bardzo paliwożerny, jest klimatyzacja. Wykorzystywana na krótkich odcinkach pokonywanych z niewielką prędkością zwiększa spalanie. Są jednak sposoby, aby znacząco zminimalizować uboczne skutki działania klimatyzacji. Przed rozpoczęciem podróży wywietrz samochód i włącz obieg wewnętrzny. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie musiała cały czas chłodzić gorącego powietrza z zewnątrz.

Zrezygnuj z niepotrzebnego obciążenia

Wiele osób traktuje bagażnik auta, jak praktyczną przechowalnią, w której możemy mieć zapas płynu do spryskiwaczy, narzędzi itp. Pomimo że jest to niezwykle wygodne (w końcu mamy do nich dostęp w dowolnym czasie) to takie zachowanie nie pozwoli nam zmniejszyć spalania. Jeśli chcesz oszczędzać paliwo, pamiętaj o zmniejszeniu obciążenia bagażnika – zarówno tego w aucie, jak i dachowego.

Umiejętnie zmieniaj biegi

Na koniec zaskoczenia nie będzie – umiejętna zmiana biegów to klucz do sukcesu. Włączanie wyższego biegu powinno mieć miejsce najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów w silniku benzynowym lub 2000 obrotów w silniku wysokoprężnym. W przypadku jazdy pod górę możesz wydłużyć ten moment do nawet 3500 lub 4000 obrotów.

Hypermiling dla zaawansowanych

Niektórzy kierowcy chcą wykorzystać absolutnie każdą kroplę paliwa do maksimum. Dlatego optymalizują rzeczy, o których większość by nawet nie pomyślała np. ustawienie pojazdu do ogrzewania. Jak? Parkując samochód zimą, ustawiają go tak, aby przód auta był skierowany w stronę słońca. W ten sposób szron zamienia się w wodę, a Ty nie musisz ogrzewać szyby.

Pamiętaj jednak, aby we wszystkich usprawnieniach zachować umiar. Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje, pasażerów, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeśli chcesz zaoszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych, czasem lepiej po prostu porównać ubezpieczenia samochodu z kalkulatorem Punkty.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Podsumowanie

  1. Ceny paliwa w ostatnich latach znacznie wzrosły, co przyczyniło się do poszukiwania oszczędności przez kierowców.
  2. Hypermiling to styl ekologicznej jazdy zapoczątkowany przez Amerykanów na początku lat 2000.
  3. Odpowiednio zastosowana technika pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 2 litry na 100 km.
  4. Stosując hypermiling, należy pamiętać o stałym kontrolowaniu ciśnienia opon, obciążenia auta, odpowiedniej zmianie biegów oraz zminimalizowaniu użycia funkcji grzania czy klimatyzacji.
  5. Sposobem na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie jest korzystanie z porównywarki ubezpieczeń.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej