Kierowcy dopiero zaczynający swoją przygodę na polskich drogach, potrafią poświęcić cały posiadany budżet na zakup pojazdu. Zdają się zupełnie zapominać, że czeka ich jeszcze jeden, niemały wydatek, a mianowicie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Przy tej polisie może się okazać, że czeka ich zwyżka OC za wiek. Z jakiego powodu tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe nie bez kozery uważają młodych kierowców za najbardziej ryzykownych. To właśnie ta grupa odpowiada za niemałą część wypadków drogowych na krajowych szosach. Dla ubezpieczyciela to realne koszty, które musi ponieść z tytułu polisy. Zwyżki OC za wiek, przy takim uzasadnieniu, wydają się być bardzo racjonalnym podejściem ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie OC: zwyżka za wiek
Młody kierowca – do jakiego wieku musi liczyć się z wyższymi opłatami? OC bez zwyżki za wiek zazwyczaj można uzyskać dopiero po 29 roku życia. Jest to dość mylne ujęcie treści, ponieważ mając prawo jazdy od 18 roku życia można do trzydziestki mieć już ponad dekadę doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Co ciekawe zdając egzamin z wynikiem pozytywnym w wieku lat 36, nie będziemy zakwalifikowani do grona młodych kierowców. Jak widać zwyżka za wiek OC, nie jest naliczana za umiejętności, a za wiek samego właściciela pojazdu. W internecie pełno jest pytań “zniżki oc od jakiego wieku?”. Generalnej zasady jednak nie ma. Każda z firm w tym zakresie decyduje samodzielnie, o warunkach zniżek i zwyżek, które przedstawia klientom. Z tego powodu warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń OC, ponieważ zakres ubezpieczenia wszędzie jest taki sam, a polisy różni jedynie cena i jest w to wliczana zwyżka ubezpieczenia za wiek.
SPRAWDŹ: Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców
Zwyżka ubezpieczenia za wiek – jak uniknąć wysokiej składki?
Warto roztropnie podejść do wyboru marki oraz modelu pierwszego pojazdu. Mocny silnik, auto cabrio i marka uznawana za drogą, a dodatkowo chętnie kupowaną przez osoby jeżdżące brawurowo, z pewnością oznacza duże zwyżki OC.
Zwyżka za wiek i płatność ratalna to zestawienie najdroższe. Sama forma opłaty ratalnej powoduje wzrost kosztów składki nawet do 30% na polisie. Jeśli tylko jest taka możliwość, należy zapłacić składkę jednorazowo.
Czytaj także: Zniżki na OC – jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?
Zwyżka OC czeka również tych właścicieli pojazdów, którzy pojazd mają na wyłączność. Dlaczego? Jeżeli samochód ma np. dwóch współwłaścicieli, ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki wypracowane przez bardziej doświadczonego kierowcę. Pozytywnie odbija się to kwotowo przy przyznawaniu zwyżki za wiek, ale jest ryzykiem osoby z wieloletnim doświadczeniem na drodze. W wyniku kolizji lub wypadku młodego kierowcy zniżki utraci również współwłaściciel pojazdu.
SPRAWDŹ: Ranking OC dla młodych kierowców
Część kierowców przenosi własność pojazdu np. na rodziców lub rodzeństwo i widnieje w dokumentach jedynie jako kierowca dodatkowy. W takim wypadku bywa, że zwyżki OC za wiek nie pojawią się wcale. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma jednak prawo takie zwyżki i zniżki przyznawać według własnych zasad. Należy porównać oferty wystawców polis i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza.
Czytaj także: Ranking OC dla młodych kierowców
OC zwyżki za wiek – kiedy zacząć zbierać zniżki?
Niezmiennie, od lat poradą pozostaje wczesne rozpoczęcie zbierania zniżek. Można zacząć od zniżki za skuter, potem pierwsze auto. Takie osoby są przez część zakładów ubezpieczeniowych traktowane są na bardziej korzystnych zasadach i mogą otrzymać niemałe rabaty.
Czytaj także: Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?
Podsumowanie
Pierwsze chwile po otrzymaniu prawa jazdy to zazwyczaj czas marzeń o własnym samochodzie. Chętnie zastanawiamy się: jaką markę wybierzemy, jaki model, z jaką pojemnością silnika będzie nasz pojazd? Pomyślmy także o jego ubezpieczeniu - czy dostaniemy zwyżki za wiek? Czy jako młodzi kierowcy, zawsze musimy płacić tysiące?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.