Zwyżki OC za wiek? Czy młody kierowca zawsze musi płacić krocie?

Aktualizacja:

Kierowcy dopiero zaczynający swoją przygodę na polskich drogach, potrafią poświęcić cały posiadany budżet na zakup pojazdu. Zdają się zupełnie zapominać, że czeka ich jeszcze jeden, niemały wydatek, a mianowicie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Przy tej polisie może się okazać, że czeka ich zwyżka OC za wiek. Z jakiego powodu tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe nie bez kozery uważają młodych kierowców za najbardziej ryzykownych. To właśnie ta grupa odpowiada za niemałą część wypadków drogowych na krajowych szosach. Dla ubezpieczyciela to realne koszty, które musi ponieść z tytułu polisy. Zwyżki OC za wiek, przy takim uzasadnieniu, wydają się być bardzo racjonalnym podejściem ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC: zwyżka za wiek

Młody kierowca – do jakiego wieku musi liczyć się z wyższymi opłatami? OC bez zwyżki za wiek zazwyczaj można uzyskać dopiero po 29 roku życia. Jest to dość mylne ujęcie treści, ponieważ mając prawo jazdy od 18 roku życia można do trzydziestki mieć już ponad dekadę doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Co ciekawe zdając egzamin z wynikiem pozytywnym w wieku lat 36, nie będziemy zakwalifikowani do grona młodych kierowców. Jak widać zwyżka za wiek OC, nie jest naliczana za umiejętności, a za wiek samego właściciela pojazdu. W internecie pełno jest pytań “zniżki oc od jakiego wieku?”. Generalnej zasady jednak nie ma. Każda z firm w tym zakresie decyduje samodzielnie, o warunkach zniżek i zwyżek, które przedstawia klientom. Z tego powodu warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń OC, ponieważ zakres ubezpieczenia wszędzie jest taki sam, a polisy różni jedynie cena i jest w to wliczana zwyżka ubezpieczenia za wiek. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Zwyżka ubezpieczenia za wiek – jak uniknąć wysokiej składki?

Warto roztropnie podejść do wyboru marki oraz modelu pierwszego pojazdu. Mocny silnik, auto cabrio i marka uznawana za drogą, a dodatkowo chętnie kupowaną przez osoby jeżdżące brawurowo, z pewnością oznacza duże zwyżki OC.

Zwyżka za wiek i płatność ratalna to zestawienie najdroższe. Sama forma opłaty ratalnej powoduje wzrost kosztów składki nawet do 30% na polisie. Jeśli tylko jest taka możliwość, należy zapłacić składkę jednorazowo. 

Czytaj także: Zniżki na OC – jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?

Zwyżka OC czeka również tych właścicieli pojazdów, którzy pojazd mają na wyłączność. Dlaczego? Jeżeli samochód ma np. dwóch współwłaścicieli, ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki wypracowane przez bardziej doświadczonego kierowcę. Pozytywnie odbija się to kwotowo przy przyznawaniu zwyżki za wiek, ale jest ryzykiem osoby z wieloletnim doświadczeniem na drodze. W wyniku kolizji lub wypadku młodego kierowcy zniżki utraci również współwłaściciel pojazdu.

SPRAWDŹ: Ranking OC dla młodych kierowców

Część kierowców przenosi własność pojazdu np. na rodziców lub rodzeństwo i widnieje w dokumentach jedynie jako kierowca dodatkowy. W takim wypadku bywa, że zwyżki OC za wiek nie pojawią się wcale. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma jednak prawo takie zwyżki i zniżki przyznawać według własnych zasad. Należy porównać oferty wystawców polis i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza.

Czytaj także: Ranking OC dla młodych kierowców

OC zwyżki za wiek – kiedy zacząć zbierać zniżki?

Niezmiennie, od lat poradą pozostaje wczesne rozpoczęcie zbierania zniżek. Można zacząć od zniżki za skuter, potem pierwsze auto. Takie osoby są przez część zakładów ubezpieczeniowych traktowane są na bardziej korzystnych zasadach i mogą otrzymać niemałe rabaty.

Czytaj także: Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Podsumowanie

Pierwsze chwile po otrzymaniu prawa jazdy to zazwyczaj czas marzeń o własnym samochodzie. Chętnie zastanawiamy się: jaką markę wybierzemy, jaki model, z jaką pojemnością silnika będzie nasz pojazd? Pomyślmy także o jego ubezpieczeniu - czy dostaniemy zwyżki za wiek? Czy jako młodzi kierowcy, zawsze musimy płacić tysiące?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej