Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Aktualizacja:
stary-vs-mlody-kierowca

Komunikacyjne ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę poszkodowanemu w wyniku kolizji lub wypadku. Każda taka wypłata odszkodowania oznacza stratę dla ubezpieczyciela. Im więcej dany kierowca powoduje szkód, tym więcej ubezpieczyciel musi wypłacać odszkodowań. Taka osoba powinna się zatem liczyć z wyższą składką za polisę. Czy wiek też ma wpływ na cenę ubezpieczenia? Więcej zapłaci starszy czy młodszy kierowca?

O ile zakres ochrony OC komunikacyjnego reguluje prawo i u każdego ubezpieczyciela jest taki sam, o tyle cena takiej polisy jest już zróżnicowana. Dlatego właśnie warto przede wszystkim kierować się kosztem zawarcia umowy OC. Z kolei na cenę tego ubezpieczenia wpływa wiele czynników, takich jak pojemność silnika, miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, ale także jego doświadczenie za kierownicą (okres posiadania prawa jazdy) i wiek. W tym artykule skoncentrujemy się na ostatniej kwestii.

OC dla młodego i starszego kierowcy – porównanie

Wiek to dość istotny czynnik, który wpływa na cenę OC i to u każdego ubezpieczyciela. Czy jednak naprawdę jest tak, że im kierowca młodszy, tym wyższa będzie składka OC? Sprawdziliśmy w naszej porównywarce, jaka jest różnica między cenami OC dla trzech kategorii wiekowych – 20, 40 i 70 lat. Założyliśmy, że nasz przykładowy kierowca mieszka w Warszawie, jest posiadaczem siedmioletniego Forda Mondeo 2.0 z silnikiem benzynowym. Dwudziestolatek ma prawo jazdy od 3 miesięcy i nie ma żadnych zniżek, natomiast pozostałe osoby mają maksymalne zniżki. Oto wyniki naszej kalkulacji w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych:

Towarzystwo ubezpieczeńKierowca 20 latKierowca 40 latKierowca 70 lat
mtu24.pl2409 zł1292 zł1609 zł
Proama3342 zł1399 zł1399 zł
Generali3382 zł1432 zł1432 zł
Link46446,42 zł1697,31 zł1926,08 zł
TUZ Ubezpieczenia6810 zł1786 zł2077 zł
Kalkulacja z dnia

Łatwo zauważyć, że najmłodszy kierowca zapłaci więcej niż pozostali. W jego przypadku najtańsza polisa jest aż o 1117 zł droższa niż OC dla 40-latka i o 1010 zł droższa niż polisa dla 70-latka. Przy okazji warto zauważyć, że także seniorzy są traktowani przez ubezpieczycieli jako grupa podwyższonego ryzyka, chociaż zdecydowanie jest ono niższe, niż w przypadku młodych. Polisa OC tylko przypadku jednego ubezpieczycuela miała taką samą cenę dla 40-latka i 70-latka, natomiast u pozostałych senior musiał zapłacić zdecydowanie wyższą składkę OC. Wróćmy jednak do młodych kierowców.

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

Młody kierowca, czyli kto?

Z powyższej kalkulacji wynika, że wiek właściciela samochodu ma bardzo istotny wpływ na cenę polisy OC. Jest też oczywiście wiele innych czynników, które mogą się przyczynić do zwyżki składki (np. wysoka szkodowość), Na niektóre z nich mamy jednak wpływ. Można na przykład kupić auto z mniejszą pojemnością silnika, jeździć uważnie i bezszkodowo. Natomiast tego, w jakim jesteśmy w wieku, nie zmienimy. Przy tym zgodnie z definicją ubezpieczycieli, młody kierowca to osoba, która ma do 25 lat.  Taka granica wieku wynika z policyjnych statystyk, które zakłady ubezpieczeń bardzo wnikliwie analizują.  

Więcej o ubezpieczeniu młodego kierowcy przeczytasz w: Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Młody kierowca to większe ryzyko – dlaczego?

Niestety, statystyki wypadków są bezlitosne dla młodych kierowców. Z danych policji wynika, że osoby w wieku od 18 do 24 lat to grupa, która odpowiada za największą liczbę wypadków.  W samym tylko 2020 roku młodzi kierowcy spowodowali 3 774 wypadków. To 18% wszystkich wypadków z winy kierowcy. Co prawda już od lat widać w tej grupie kierowców, ale nadal są osobami wysokiego ryzyka . W 2010 roku kierowcy w wieku 18-24 lata spowodowali niemal 30% wszystkich wypadków, a 5 lat później już niecałe 27%, natomiast w 2019 roku – 24%. To wciąż spory dosetek, dlatego ubezpieczyciele nadal uważają osoby, które nie przekroczyły 25 lat za najbardziej ryzykowną grupę klientów. To z kolei przekłada się na znacznie wyższe składki OC. Do tego trzeba dodać, że młodzi kierowcy zwykle mają prawo jazdy od niedawna. Brakuje im więc doświadczenia na drodze więc prawdopodobieństwo spowodowania przez nich kolizji albo wypadku jest większe.

Dlaczego starsi kierowcy płacą mniej za polisę OC?

Dla ubezpieczycieli starsi kierowcy, a przynajmniej ci, którzy ukończyli 25 lat (najlepiej jednak 30 lat i więcej), to grupa klientów bardziej wiarygodna i przewidywalna niż młode osoby za kierownicą auta. Starsi kierowcy to już najczęściej osoby ustatkowane, pozostające w związku małżeńskim i mające dzieci. Częściej jeżdżą one ostrożniej, szczególnie gdy wiozą dzieci. Do tego starsi kierowcy mają o wiele większe doświadczenie za kierownicą. Ponadto przez lata prowadzenia auta wielu z nich zdążyło już wypracować sobie zniżki u ubezpieczycieli. Oczywiście nie dotyczy to osób powodujących w ciągu roku kilka kolizji albo wypadków. 

Jak młody kierowca może obniżyć składki za polisę OC?

Na koniec warto zapytać, czy młody kierowca jest skazany na wysoką składkę za polisę OC? Niekoniecznie. Przede wszystkim dzięki takim narzędziom, jak nasza porównywarka OC, można łatwo i szybko znaleźć najtańszą polisę na rynku. Do tego można dodatkowo obniżyć cenę OC, stosując różne rozwiązania. Po pierwsze warto dopisać jako współwłaściciela jednego z rodziców lub innego członka rodziny, który jest doświadczonym kierowcą i ma maksymalne zniżki na OC. Po drugie lepiej kupić samochód o małej pojemności silnika niż szybkie, potężne auto. Można także zarejestrować na siebie skuter i jeszcze przed otrzymaniem prawa jazdy wypracowywać zniżki.

Młody kierowca zapłaci dużo więcej za polisę OC niż starszy właściciel samochodu. Wszystko dlatego, że młodsi kierowcy są uważani przez ubezpieczycieli za grupę podwyższonego ryzyka, co niestety potwierdzają smutne statystyki wypadków. Jednak nawet młody kierowca może zapłacić za polisę mniej, jeśli znajdzie najkorzystniejszą ofertę w naszej porównywarce OC lub dopisze jako współwłaściciela osobę ze zniżkami.

Czytaj także: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Podsumowanie

  1. U każdego ubezpieczyciela zakres OC jest taki sam, różni się tylko cena.
  2. Na cenę polisy OC wpływa między innymi doświadczenie kierowcy i jego wiek.
  3. Młody kierowca zapłaci więcej niż starszy. Najtańsza polisa dla młodego kierowcy jest aż o 1117 zł droższa niż OC 40-latka i o 1010 zł droższa niż OC 70-latka.
  4. Młody kierowca to osoba w wieku do 25 lat.
  5. Kierowcy w wieku od 18 do 24 lat to grupa, która powoduje najwięcej wypadków, dlatego dla nich OC jest najdroższe.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej