Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Aktualizacja:
stary-vs-mlody-kierowca

Komunikacyjne ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę poszkodowanemu w wyniku kolizji lub wypadku. Każda taka wypłata odszkodowania oznacza stratę dla ubezpieczyciela. Im więcej dany kierowca powoduje szkód, tym więcej ubezpieczyciel musi wypłacać odszkodowań. Taka osoba powinna się zatem liczyć z wyższą składką za polisę. Czy wiek też ma wpływ na cenę ubezpieczenia? Więcej zapłaci starszy czy młodszy kierowca?

O ile zakres ochrony OC komunikacyjnego reguluje prawo i u każdego ubezpieczyciela jest taki sam, o tyle cena takiej polisy jest już zróżnicowana. Dlatego właśnie warto przede wszystkim kierować się kosztem zawarcia umowy OC. Z kolei na cenę tego ubezpieczenia wpływa wiele czynników, takich jak pojemność silnika, miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, ale także jego doświadczenie za kierownicą (okres posiadania prawa jazdy) i wiek. W tym artykule skoncentrujemy się na ostatniej kwestii.

OC dla młodego i starszego kierowcy – porównanie

Wiek to dość istotny czynnik, który wpływa na cenę OC i to u każdego ubezpieczyciela. Czy jednak naprawdę jest tak, że im kierowca młodszy, tym wyższa będzie składka OC? Sprawdziliśmy w naszej porównywarce, jaka jest różnica między cenami OC dla trzech kategorii wiekowych – 20, 40 i 70 lat. Założyliśmy, że nasz przykładowy kierowca mieszka w Warszawie, jest posiadaczem siedmioletniego Forda Mondeo 2.0 z silnikiem benzynowym. Dwudziestolatek ma prawo jazdy od 3 miesięcy i nie ma żadnych zniżek, natomiast pozostałe osoby mają maksymalne zniżki. Oto wyniki naszej kalkulacji w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych:

Towarzystwo ubezpieczeńKierowca 20 latKierowca 40 latKierowca 70 lat
mtu24.pl2409 zł1292 zł1609 zł
Proama3342 zł1399 zł1399 zł
Generali3382 zł1432 zł1432 zł
Link46446,42 zł1697,31 zł1926,08 zł
TUZ Ubezpieczenia6810 zł1786 zł2077 zł
Kalkulacja z dnia

Łatwo zauważyć, że najmłodszy kierowca zapłaci więcej niż pozostali. W jego przypadku najtańsza polisa jest aż o 1117 zł droższa niż OC dla 40-latka i o 1010 zł droższa niż polisa dla 70-latka. Przy okazji warto zauważyć, że także seniorzy są traktowani przez ubezpieczycieli jako grupa podwyższonego ryzyka, chociaż zdecydowanie jest ono niższe, niż w przypadku młodych. Polisa OC tylko przypadku jednego ubezpieczycuela miała taką samą cenę dla 40-latka i 70-latka, natomiast u pozostałych senior musiał zapłacić zdecydowanie wyższą składkę OC. Wróćmy jednak do młodych kierowców.

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

Młody kierowca, czyli kto?

Z powyższej kalkulacji wynika, że wiek właściciela samochodu ma bardzo istotny wpływ na cenę polisy OC. Jest też oczywiście wiele innych czynników, które mogą się przyczynić do zwyżki składki (np. wysoka szkodowość), Na niektóre z nich mamy jednak wpływ. Można na przykład kupić auto z mniejszą pojemnością silnika, jeździć uważnie i bezszkodowo. Natomiast tego, w jakim jesteśmy w wieku, nie zmienimy. Przy tym zgodnie z definicją ubezpieczycieli, młody kierowca to osoba, która ma do 25 lat.  Taka granica wieku wynika z policyjnych statystyk, które zakłady ubezpieczeń bardzo wnikliwie analizują.  

Więcej o ubezpieczeniu młodego kierowcy przeczytasz w: Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Młody kierowca to większe ryzyko – dlaczego?

Niestety, statystyki wypadków są bezlitosne dla młodych kierowców. Z danych policji wynika, że osoby w wieku od 18 do 24 lat to grupa, która odpowiada za największą liczbę wypadków.  W samym tylko 2020 roku młodzi kierowcy spowodowali 3 774 wypadków. To 18% wszystkich wypadków z winy kierowcy. Co prawda już od lat widać w tej grupie kierowców, ale nadal są osobami wysokiego ryzyka . W 2010 roku kierowcy w wieku 18-24 lata spowodowali niemal 30% wszystkich wypadków, a 5 lat później już niecałe 27%, natomiast w 2019 roku – 24%. To wciąż spory dosetek, dlatego ubezpieczyciele nadal uważają osoby, które nie przekroczyły 25 lat za najbardziej ryzykowną grupę klientów. To z kolei przekłada się na znacznie wyższe składki OC. Do tego trzeba dodać, że młodzi kierowcy zwykle mają prawo jazdy od niedawna. Brakuje im więc doświadczenia na drodze więc prawdopodobieństwo spowodowania przez nich kolizji albo wypadku jest większe.

Dlaczego starsi kierowcy płacą mniej za polisę OC?

Dla ubezpieczycieli starsi kierowcy, a przynajmniej ci, którzy ukończyli 25 lat (najlepiej jednak 30 lat i więcej), to grupa klientów bardziej wiarygodna i przewidywalna niż młode osoby za kierownicą auta. Starsi kierowcy to już najczęściej osoby ustatkowane, pozostające w związku małżeńskim i mające dzieci. Częściej jeżdżą one ostrożniej, szczególnie gdy wiozą dzieci. Do tego starsi kierowcy mają o wiele większe doświadczenie za kierownicą. Ponadto przez lata prowadzenia auta wielu z nich zdążyło już wypracować sobie zniżki u ubezpieczycieli. Oczywiście nie dotyczy to osób powodujących w ciągu roku kilka kolizji albo wypadków. 

Jak młody kierowca może obniżyć składki za polisę OC?

Na koniec warto zapytać, czy młody kierowca jest skazany na wysoką składkę za polisę OC? Niekoniecznie. Przede wszystkim dzięki takim narzędziom, jak nasza porównywarka OC, można łatwo i szybko znaleźć najtańszą polisę na rynku. Do tego można dodatkowo obniżyć cenę OC, stosując różne rozwiązania. Po pierwsze warto dopisać jako współwłaściciela jednego z rodziców lub innego członka rodziny, który jest doświadczonym kierowcą i ma maksymalne zniżki na OC. Po drugie lepiej kupić samochód o małej pojemności silnika niż szybkie, potężne auto. Można także zarejestrować na siebie skuter i jeszcze przed otrzymaniem prawa jazdy wypracowywać zniżki.

Młody kierowca zapłaci dużo więcej za polisę OC niż starszy właściciel samochodu. Wszystko dlatego, że młodsi kierowcy są uważani przez ubezpieczycieli za grupę podwyższonego ryzyka, co niestety potwierdzają smutne statystyki wypadków. Jednak nawet młody kierowca może zapłacić za polisę mniej, jeśli znajdzie najkorzystniejszą ofertę w naszej porównywarce OC lub dopisze jako współwłaściciela osobę ze zniżkami.

Czytaj także: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Podsumowanie

  1. U każdego ubezpieczyciela zakres OC jest taki sam, różni się tylko cena.
  2. Na cenę polisy OC wpływa między innymi doświadczenie kierowcy i jego wiek.
  3. Młody kierowca zapłaci więcej niż starszy. Najtańsza polisa dla młodego kierowcy jest aż o 1117 zł droższa niż OC 40-latka i o 1010 zł droższa niż OC 70-latka.
  4. Młody kierowca to osoba w wieku do 25 lat.
  5. Kierowcy w wieku od 18 do 24 lat to grupa, która powoduje najwięcej wypadków, dlatego dla nich OC jest najdroższe.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej