Definicja ubezpieczenia komunikacyjnego powinna być znana wszystkim kierowcom. Jeśli jesteś kierowcą, dla własnego dobra powinieneś umieć rozróżnić ubezpieczenie obowiązkowe od tego, które jest dla Ciebie dobrowolne. Dla tych mniej zorientowanych, przygotowaliśmy mini kompendium wiedzy, w którym powiemy czym jest ubezpieczenie komunikacyjne i wskażemy trzy najważniejsze fakty z nim związane.
Ubezpieczenie komunikacyjne: definicja dla kierowców
Po pierwsze, ubezpieczenie komunikacyjne OC jest jedyną obowiązkową polisą, do której wykupienia zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu. Dzieje się tak na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Znajdziemy tam wytyczne dotyczące zakresu polisy, który obowiązuje w każdej z firm sprzedających OC komunikacyjne. Zostały też tam opisane podstawowe zadania dwóch jednostek niezwykle istotnych dla właścicieli pojazdów tj.: Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
W ustawie określono precyzyjnie, jakie pojazdy muszą mieć wykupione OC:
- 1.pojazd mechaniczny, czyli zgodnie z definicją jest to: pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower, przyczepa;
- pojazd wolnobieżny w rozumieniu prawa o ruchu drogowym: pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z pominięciem ciągników rolniczych.
SPRAWDŹ: Ubezpieczenia komunikacyjne od A do Z: wszystko, co warto o nich wiedzieć!
Rodzaje polis komunikacyjnych – kto może odmówić sprzedaży OC?
W Polsce wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych: obowiązkowe i nieobowiązkowe. To, co jest najważniejsze i o czym nie powinniśmy zapominać – do ubezpieczeń obowiązkowych zaliczamy jedynie ubezpieczenie OC.
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to jedyna polisa, której sprzedaży nie może odmówić żadne towarzystwo. Może jednak zaproponować na tyle wysoką stawkę ubezpieczenia, że właścicielowi pojazdu nie pozostanie nic innego, jak zdecydować się na ofertę konkurencji. Taka sytuacja ma jednak również bardzo pozytywne skutki. Klienci korzystając z darmowych kalkulatorów OC porównują oferty prawie wszystkich zakładów ubezpieczeniowych w Polsce. Nie muszą już żmudnie zabiegać o spotkanie z agentem, umawiać terminy i jeździć na spotkania. Obecnie, coraz częściej kierowcy sprawdzają kwotę składki przez internet. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.
SPRAWDŹ: Darmowy kalkulator OC – sprawdź wysokość ubezpieczenia online!
Ubezpieczenie komunikacyjne OC: po co to i na co?
Wybierając OC należy pamiętać, że zmuszanie właścicieli pojazdów do tego rodzaju wydatku nie jest fanaberią. W ramach polisy kierowca otrzymuje ochronę przed potencjalnymi wypłatami, których musiałby dokonać z własnej kieszeni. Nie chodzi tu wyłącznie o zniszczony pojazd. Mowa również o kosztach leczenia poszkodowanych osób, bardzo wysokich kwotach przeznaczonych na rehabilitację czy zmianę profilu zawodowego. Posiadacz samochodu w razie wypadku może też płacić dożywotnią rentę osobie poszkodowanej – przed tymi wszystkimi sytuacjami chroni właśnie OC. Gdyby taka polisa nie istniała, wielu sprawców wypadków straciłoby majątek całego życia, a ich rodziny zostałyby bez dachu nad głową. Wszystko przejąłby komornik, starając się zabezpieczyć interesy osób poszkodowanych. Dlatego pamiętajmy, że brak wykupionej polisy obowiązkowej to jedynie pozorna oszczędność. W dodatku obarczona dużym zagrożeniem dla całej rodziny i wszelkich posiadanych dóbr przez właściciela pojazdu.
Ubezpieczenie OC: szkody osobowe i majątkowe
Od roku 2019 podniesiono kwotę, do której ubezpieczyciel odpowiada z ubezpieczenia OC do 5,21 mln euro przy szkodach osobowych. Są to te szkody, które dotyczą ofiar zdarzenia. Jeśli chodzi zaś o szkody majątkowe, czyli te które dotyczą wycen zniszczonych przedmiotów, kwota również uległa podwyższeniu w 2019 i wynosi obecnie 1,05 mln euro.
Podsumowanie
Ubezpieczenie komunikacyjne często utożsamiamy tylko i wyłącznie ze standardowym ubezpieczeniem OC. Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się jednak na kilka typów. Które trzeba opłacić, a które są dobrowolne? Wyjaśnimy!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.