Ubezpieczenia komunikacyjne od A do Z: OC, AC, NNW, Assistance

Aktualizacja:

Na początek rozszyfrujmy nazwy, a potem wyjaśnimy dokładnie, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ten temat. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie AC i OC – co to jest i na co komu?

OC/AC – co to jest?

OC to skrót od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie dotyczy sytuacji, gdy inny pojazd został uszkodzony z naszej winy. AC czyli autocasco to ubezpieczenie dotyczące uszkodzeń naszego pojazdu z naszej winy i nie tylko. I tak wyglądają główne różnice AC OC.

Bardzo często kierowcy decydują się na jednoczesne ubezpieczenie OC, AC NNW. Następstwo nieszczęśliwych wypadków – tak należy rozumieć ostatni skrót. Jak sama nazwa wskazuje to ubezpieczenie dotyczy sytuacji po wypadkach komunikacyjnych, gdy ucierpiał kierowca lub pasażerowie. Assistance dotyczy zaś przypadków, gdy nasz samochód (lub jednoślad) potrzebuje pomocy z powodu awarii technicznej.

Ubezpieczenie OC: obowiązek każdego posiadacza auta

Już umiesz odpowiedzieć na pytanie: OC, co to znaczy? Pewnie się orientujesz także, że to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie. Za jego brak możesz otrzymać wysoką grzywnę. Ale nie tylko dlatego trzeba je mieć. Bez niego każda stłuczka z Twojej winy kończyłaby się bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi. Nie mówiąc już o poważniejszym wypadku. OC pokrywa szkody wywołane przez Ciebie wobec osób trzecich, najczęściej chodzi o uszkodzenie cudzego pojazdu. Pamiętaj więc, aby zawsze odnawiać polisę na czas.

SPRWDŹ: Kary za brak OC w 2020 roku! 

AC i OC – dwa ubezpieczenie na jedną sytuację

Żeby lepiej zrozumieć co to jest ubezpieczenie OC i AC, wyobraź sobie wypadek. Z Twojej winy. Wina jedna, ale uszkodzone auta są dwa. Na szczęście masz OC, więc naprawą samochodu drugiego uczestnika wypadku nie musisz się martwić. Pokryje je OC. Ale co z Twoim? Jeśli masz polisę AC czyli autocasco tym także nie musisz się martwić. AC zwróci Ci koszty naprawy. Przyda Ci się także w sytuacjach, gdy zaparkowane auto zostanie uszkodzone przez pogodę (grad, burzę albo powódź) oraz kradzieży części lub całego pojazdu. Wysokość składki AC zależy od wartości samochodu i tak zwanego udziału własnego. Wykupując AC możesz zdecydować, jaka część wartości auta jest objęta ochroną. Im mniejsza tym niższą składkę zapłacisz ale w przypadku szkody, będziesz musiał więcej wydać z własnej kieszeni. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na leasingowanie auta, okaże się, że i OC i AC jest obowiązkowe. Wymaga tego leasingodawca czyli bank, który do spłacenia auta jest jego formalnym właścicielem i chce się w ten sposób zabezpieczyć.

NNW na zły wypadek

Ubezpieczenie NNW czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków to nic innego jak wypłata odszkodowania, gdy w wyniku wypadku komunikacyjnego ucierpią ludzie. Może obejmować ono tylko kierowcę albo także pasażerów. NNW dotyczy wypadków, które wydarzyły się podczas jazdy samochodem, postoju (w przerwie jazdy), a nawet w trakcie wsiadania. Odszkodowaniem objęte są trwałe uszkodzenia ciała, urazy psychiczne i najgorsze następstwo nieszczęśliwych wypadków czyli śmierć. Pomijając ostatni przykład, założenia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków są takie, że wypłacone odszkodowanie ma pomóc w powrocie do zdrowia. Dlatego niektórzy uważają wręcz, że ubezpieczenie OC i NNW powinno być obowiązkowe.

Assistance czy przyjazny asystent

Są kierowcy, którzy zdecydowali, że wystarczy ubezpieczenie AC, OC, NNW, inni że NNW, OC. Tymczasem Assistance potrafi być także bardzo przydatne. Wyobraź sobie taką sytuację: są wakacje, na autostradzie psuje ci się samochód. Płacisz za lawetę, żeby zaholowała je do najbliższego warsztatu. Tam niestety nie mogą się zająć Twoim autem, więc musisz jechać dalej. A także organizować ściągnięcie z autostrady wściekłej rodziny, która zamiast cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem musi szukać jakiegoś noclegu. Z dobrym ubezpieczeniem Assistance może to wyglądać zupełnie inaczej. Wykonujesz jeden telefon, po którym przyjeżdża pomoc. Jeśli nie uda się naprawić samochodu na miejscu, trafia on do autoryzowanego warsztatu, a Ty i Twoja rodzina do hotelu albo do auta zastępczego, którym będziecie kontynuować podróż. Spora różnica, prawda? Na tym właśnie polega Assistance, które może obejmować koszty naprawy auta, holowania, opieki nad pasażerami, pomocy prawnej oraz medycznej. Wybierając to ubezpieczenie koniecznie sprawdź jego zakres, szczególnie na ile kilometrów darmowego holowania możesz liczyć. I czy Twoje ubezpieczenie działa za granicą oraz` w jakim zakresie.

Wiesz już wszystko na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Od Twojej decyzji zależy, które z nich wybierzesz i jakie najlepiej pasują do Twoich potrzeb. 

 

Podsumowanie

Dobrze zorientowany posiadacz samochodu powinien wiedzieć, co znaczą skróty OC, AC, NNW oraz umieć odpowiedzieć na pytanie Assistance - co to jest? Każda z tych nazw dotyczy określonego typu ubezpieczenia od sytuacji bezpośrednio związanych z prowadzeniem samochodu na drodze i jego niezaplanowanymi konsekwencjami: stłuczki, wypadku, awarii czy uszkodzenia samochodu oraz obrażeniami pasażerów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej