Ubezpieczenia komunikacyjne od A do Z: OC, AC, NNW, Assistance

Opublikowano: 31.10.2019

Na początek rozszyfrujmy nazwy, a potem wyjaśnimy dokładnie, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ten temat. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie AC i OC – co to jest i na co komu?

OC/AC – co to jest?

OC to skrót od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie dotyczy sytuacji, gdy inny pojazd został uszkodzony z naszej winy. AC czyli autocasco to ubezpieczenie dotyczące uszkodzeń naszego pojazdu z naszej winy i nie tylko. I tak wyglądają główne różnice AC OC.

Bardzo często kierowcy decydują się na jednoczesne ubezpieczenie OC, AC NNW. Następstwo nieszczęśliwych wypadków – tak należy rozumieć ostatni skrót. Jak sama nazwa wskazuje to ubezpieczenie dotyczy sytuacji po wypadkach komunikacyjnych, gdy ucierpiał kierowca lub pasażerowie. Assistance dotyczy zaś przypadków, gdy nasz samochód (lub jednoślad) potrzebuje pomocy z powodu awarii technicznej.

Ubezpieczenie OC: obowiązek każdego posiadacza auta

Już umiesz odpowiedzieć na pytanie: OC, co to znaczy? Pewnie się orientujesz także, że to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie. Za jego brak możesz otrzymać wysoką grzywnę. Ale nie tylko dlatego trzeba je mieć. Bez niego każda stłuczka z Twojej winy kończyłaby się bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi. Nie mówiąc już o poważniejszym wypadku. OC pokrywa szkody wywołane przez Ciebie wobec osób trzecich, najczęściej chodzi o uszkodzenie cudzego pojazdu. Pamiętaj więc, aby zawsze odnawiać polisę na czas.

SPRWDŹ: Kary za brak OC w 2020 roku! 

AC i OC – dwa ubezpieczenie na jedną sytuację

Żeby lepiej zrozumieć co to jest ubezpieczenie OC i AC, wyobraź sobie wypadek. Z Twojej winy. Wina jedna, ale uszkodzone auta są dwa. Na szczęście masz OC, więc naprawą samochodu drugiego uczestnika wypadku nie musisz się martwić. Pokryje je OC. Ale co z Twoim? Jeśli masz polisę AC czyli autocasco tym także nie musisz się martwić. AC zwróci Ci koszty naprawy. Przyda Ci się także w sytuacjach, gdy zaparkowane auto zostanie uszkodzone przez pogodę (grad, burzę albo powódź) oraz kradzieży części lub całego pojazdu. Wysokość składki AC zależy od wartości samochodu i tak zwanego udziału własnego. Wykupując AC możesz zdecydować, jaka część wartości auta jest objęta ochroną. Im mniejsza tym niższą składkę zapłacisz ale w przypadku szkody, będziesz musiał więcej wydać z własnej kieszeni. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na leasingowanie auta, okaże się, że i OC i AC jest obowiązkowe. Wymaga tego leasingodawca czyli bank, który do spłacenia auta jest jego formalnym właścicielem i chce się w ten sposób zabezpieczyć.

NNW na zły wypadek

Ubezpieczenie NNW czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków to nic innego jak wypłata odszkodowania, gdy w wyniku wypadku komunikacyjnego ucierpią ludzie. Może obejmować ono tylko kierowcę albo także pasażerów. NNW dotyczy wypadków, które wydarzyły się podczas jazdy samochodem, postoju (w przerwie jazdy), a nawet w trakcie wsiadania. Odszkodowaniem objęte są trwałe uszkodzenia ciała, urazy psychiczne i najgorsze następstwo nieszczęśliwych wypadków czyli śmierć. Pomijając ostatni przykład, założenia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków są takie, że wypłacone odszkodowanie ma pomóc w powrocie do zdrowia. Dlatego niektórzy uważają wręcz, że ubezpieczenie OC i NNW powinno być obowiązkowe.

Assistance czy przyjazny asystent

Są kierowcy, którzy zdecydowali, że wystarczy ubezpieczenie AC, OC, NNW, inni że NNW, OC. Tymczasem Assistance potrafi być także bardzo przydatne. Wyobraź sobie taką sytuację: są wakacje, na autostradzie psuje ci się samochód. Płacisz za lawetę, żeby zaholowała je do najbliższego warsztatu. Tam niestety nie mogą się zająć Twoim autem, więc musisz jechać dalej. A także organizować ściągnięcie z autostrady wściekłej rodziny, która zamiast cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem musi szukać jakiegoś noclegu. Z dobrym ubezpieczeniem Assistance może to wyglądać zupełnie inaczej. Wykonujesz jeden telefon, po którym przyjeżdża pomoc. Jeśli nie uda się naprawić samochodu na miejscu, trafia on do autoryzowanego warsztatu, a Ty i Twoja rodzina do hotelu albo do auta zastępczego, którym będziecie kontynuować podróż. Spora różnica, prawda? Na tym właśnie polega Assistance, które może obejmować koszty naprawy auta, holowania, opieki nad pasażerami, pomocy prawnej oraz medycznej. Wybierając to ubezpieczenie koniecznie sprawdź jego zakres, szczególnie na ile kilometrów darmowego holowania możesz liczyć. I czy Twoje ubezpieczenie działa za granicą oraz` w jakim zakresie.

Wiesz już wszystko na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Od Twojej decyzji zależy, które z nich wybierzesz i jakie najlepiej pasują do Twoich potrzeb. 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments