Czy chciałbyś podróżować tanio? Odpowiedź jest oczywista. Niestety zwiedzanie nowych miejsc czy nawet codzienny dojazd do pracy wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania własnego środka transportu, ale i sporymi wydatkami – paliwo nie jest darmowe, bilety też. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić sporą ilość gotówki i dotrzeć do celu. O czym mowa? O (prawie) darmowej podwózce.
BlaBlaCar i Carpooling, czyli wspólne przejazdy
Podróżowanie autostopem nie jest niczym nowym. Liczba samochodów z roku na rok się zwiększa, chętnych do darmowego przejazdu również przybywa. Taka forma podróży wiąże się jednak z dosyć dużym ryzkiem – ostatecznie nigdy nie wiesz, na jakiego kierowcę trafisz i czy cały przejazd cudzym autem skończy się bezpiecznie.
Czytaj także: Uber a wypadek
Alternatywą dla klasycznego autostopu jest możliwość skorzystania z wcześniej zorganizowanej podwózki. Wygodnie, bo z zacisza własnego mieszkania będziesz w stanie zarezerwować sobie miejsce w cudzym samochodzie – wystarczy dostęp do sieci. W dużym skrócie to właśnie na tym opierają swoje działanie serwisy blablacar.pl oraz carpooling.pl – wchodząc na ich strony internetowe możesz z łatwością odnaleźć kierowcę, który zaoferuje Ci podwiezienie do wskazanego miejsca, oczywiście o ile sam zmierza w tym kierunku. Musisz pamiętać jednak, że czasem oczekiwanie na konkretny kurs będzie wymagało od Ciebie dużej cierpliwości.
Czytaj także: Zasada winy i ryzyka
Jak to działa?
Krok 1. Rejestrujesz się w którymś z ww. serwisów, następnie za pomocą prostego formularza wprowadzasz miejscowość wyjazdu, punkt docelowy podróży i wybierasz kierowcę spośród tych, którzy pasują do określonego przez Ciebie profilu.
Krok 2. Kontaktujesz się z przyszłym przewoźnikiem w celu rezerwacji miejsca i ustalenia jego kosztu – możesz to zrobić telefonicznie lub przy pomocy wiadomości e-mail.
Krok 3. Przybywasz w umówione miejsce i płacisz za podwózkę.
Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest cena świadczonej usługi, która tak naprawdę działa z korzyścią zarówno dla kierowcy jak i pasażera. Ten pierwszy zaoszczędza na kosztach paliwa, drugi zyskuje z reguły dużo tańszą podróż, niż gdyby zdecydował się na tradycyjne środki komunikacji takie jak pociągi czy autobusy międzymiastowe. Co więcej, korzystanie z serwisów blablacar.pl czy carpooling.pl jest całkowicie darmowe – nie musisz zatem obawiać się dodatkowych kosztów związanych z rezerwacją miejsca podróży.
Czytaj także: Odszkodowanie za zalanie mieszkania
Czy to bezpieczne?
Z pewnością zastanawiasz się nad kwestią bezpieczeństwa i uczciwości kierowców – i nie ma w tym nic dziwnego. Każdy użytkownik portalu otrzymuje oceny pozwalające na weryfikację danej osoby, głównie pod względem rzetelności świadczonych usług. Dodatkowo już podczas procesu rejestracji, dane użytkowników są dokładnie sprawdzane – wszystko po to, aby podróż była jak najbezpieczniejsza. Decydując się na konkretnego kierowcę, masz wgląd do jego danych i zdobytej punktacji, czyli ocen wystawionych przez jego dotychczasowych pasażerów. Im wyższa nota, tym uczciwszy kierowca.
Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie
Zasada winy i zasada ryzyka
Niestety podczas każdej podróży istnieje ryzyko wypadku. Nie ma przy tym znaczenia, czy pasażerowie jadą za darmo czy za symboliczną opłatą. Kwestia wynagrodzenia kierowcy ma jednak ogromny wpływ na odszkodowanie, jeśli dojdzie już do nieszczęśliwego zdarzenia.
Polski system prawny rozróżnia trzy rodzaje odpowiedzialności w prawie cywilnym:
-
zasadę winy
-
zasadę ryzyka
-
zasadę słuszności
Skupmy się jednak na dwóch pierwszych – to one są bowiem kluczowe dla odszkodowania za wypadek na drodze.
Zasada winy jest najmocniejszą z wymienionych reguł i nie da się jej w żaden sposób wyłączyć – innymi słowy obowiązuje z mocy samego prawa, niezależnie od woli kierowcy czy pasażera. Opiera się na odpowiedzialności sprawcy za czyny sprzeczne z prawem. Zgodnie z zasadą winy dany człowiek zobowiązany jest zadośćuczynić swoje czyny i naprawić wyrządzone szkody w sytuacji gdy:
-
podjęte działanie było niezgodne z prawem i naruszało powszechne normy ostrożności,
-
podczas podejmowania działań był w pełni świadomy
Przykład: kierowca zabiera ze sobą pasażera, podczas podróży dochodzi jednak do wypadku, przez co pasażer doznaje złamania ręki. Okazuje się, że zdarzenie nastąpiło na skutek zachowania kierowcy, który godzinę przed wyjazdem napił się alkoholu i co więcej podczas jazdy świadomie nie przestrzegał ograniczenia prędkości na drodze. W takim przypadku kierowca będzie odpowiedzialny za utratę zdrowia przez pasażera.
Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność na zasadzie winy pojawi się tylko wtedy, gdy udowodnisz winę sprawcy.
Zasada ryzyka nie wiąże się z koniecznością udowadniania winy sprawcy zdarzenia wywołującego szkodę. Jest jednocześnie na stałe wpisana w życie kierowców – z samego faktu poruszania się po drogach są oni odpowiedzialni za wszelkie następstwa swoich działań, nawet jeśli nie są one wyrządzone umyślnie. Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka pojawia się samodzielnie, nie jest konieczne aby kierowca naruszył swoim zachowaniem jakiekolwiek przepisy.
Przykład: kierowca wyrusza z pasażerem do innego miasta, podczas podróży dochodzi do wypadku, na skutek którego pasażer zostaje ranny. Kierowca był jednak trzeźwy i zachowywał wszystkie przepisy ruchu drogowego, a wypadek powstał w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, np. z powodu wbiegnięcia na jezdnię sarny. Kierowca jest odpowiedzialny za stan pasażera, jednak nie trzeba mu udowadniać żadnej winy.
Jak odpłatność za przejazd wpływa na odszkodowanie?
Jeśli szkoda nie została zawiniona wyłącznie przez pasażera, odpowiedzialność za zdarzenie będzie ponosił kierowca, choć nie w każdym przypadku.
-
Zasada winy – przy nieodpłatnym przewozie pasażerów, czyli przy tzw. przewozie z grzeczności
-
Zasada ryzyka – gdy kierujący pojazdem otrzymał za swoje usługi wynagrodzenie
W pierwszym przypadku poszkodowany pasażer będzie mógł domagać się zapłaty odszkodowania wyłącznie od sprawcy zdarzenia – w zależności od tego, czy sprawcą jest kierowca, z którym jechał, czy inny uczestnik ruchu drogowego. Jeszcze raz przypomnę, że poszkodowany musi wykazać winę sprawcy zdarzenia – bez tego nie uda mu się zdobyć odszkodowania.
W praktyce swoje roszczenie poszkodowany kieruje albo bezpośrednio do winnego kierowcy albo do jego ubezpieczyciela. Odszkodowanie będzie wypłacone bądź z majątku sprawcy, bądź z polisy ubezpieczeniowej OC.
W przypadku zasady ryzyka poszkodowany nie musi wykazywać winy sprawcy zdarzenia, jednak podroż musi być odpłatna. Do uzyskania odszkodowania wystarczy, że poniesie on nawet najmniejszą szkodę np. pw postaci uszczerbku na zdrowiu czy zniszczenia przewożonego bagażu. Pasażer nie otrzyma jednak pieniędzy, gdy okaże się, że to on sam spowodował zdarzenie, np. zaatakował kierowcę podczas jazdy lub przeszkadzał mu w prowadzeniu pojazdu.
Podsumowując: jeśli zapłaciłeś za przejazd i kierowca, z którym jechałeś, spowodował wypadek, w którym zostałeś poszkodowany, nie musisz udowadniać jego winy, bo odpowiedzialność kierowcy będzie się kształtowała na zasadzie ryzyka. Jeśli przewóz był bezpłatny, musisz wykazać winę kierującego.
Kiedy podróż jest odpłatna?
Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta – z odpłatnością przewozu mamy do czynienia, gdy kierowca otrzyma ekwiwalent pieniężny za świadczoną usługę, nawet w wysokości 1 grosza. Analogicznie, darmowy przejazd pojawi się, gdy pasażer nie zapłaci kierowcy zupełnie nic.
Czytaj także: Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków
Podsumowanie
- Jeśli chcesz skorzystać z bezpieczniejszej i tańszej formy podróżowania możesz zarejestrować się w którymś z serwisów www.blablacar.pl lub www.carpooling.pl.
- Z odpowiedzialnością sprawcy za wypadek drogowy i powstałą szkodę wiążą się dwie zasady – winy oraz ryzyka. Pierwsza z nich wymaga udowodnienia winy kierującego pojazdem, druga zaś powstaje z mocy samego prawa.
- Zasada winy pojawia się przy darmowym przewozie pasażerów, zasada ryzyka – gdy jest on płatny.
- Przewóz pasażerów jest płatny, gdy kierowca otrzyma świadczenie pieniężne za usługę, przy czym może ono być nawet symboliczne.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.