Uber a wypadek – odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Aktualizacja:
Uber

Uber to popularna alternatywa dla taksówek. Wielu z nas korzystało z tej aplikacji nie raz. Jest tanio, szybko i wygodnie. A co z bezpieczeństwem? Czy decydując się na przejazd z Uberem jesteś ubezpieczony? Czy w przypadku kolizji, w której doznasz szkody, kierowca będzie zobowiązany do wypłaty Ci odszkodowania? Czy jako poszkodowany pasażer możesz domagać się zadośćuczynienia?

Na początek, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być bezpłatny, czyli tzw. przejazd grzecznościowy, albo odbywać się na zasadzie wynagrodzenia czy zwrotu kosztów przejazdu. I to właśnie od tego, z jakiego przejazdu korzystasz, będzie zależała odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera. Jak to jest w przypadku przewozów realizowanych za pośrednictwem aplikacji Uber?

Czytaj także: Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Przejazd grzecznościowy a odpowiedzialność kierowcy

A więc po kolei… Najpierw na warsztat bierzemy przejazd grzecznościowy, za który kierowca nie pobiera żadnych opłat. W takiej sytuacji uznaje się, że działa on jedynie na zasadzie uprzejmości. Co z jego odpowiedzialnością? Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, a w tym przypadku kwestia Twojego prawa do odszkodowania jest nieco skomplikowana. Odpowiedzialność na zasadzie winy oznacza, że jeśli doznasz szkody podczas takiego przejazdu, będziesz musiał udowodnić, że kierujący pojazdem jest za nią odpowiedzialny, czyli na przykład nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego. Jeśli nie będziesz w stanie tego wykazać, będziesz musiał poczekać na prawomocne rozstrzygnięcie postępowania, które miałoby stwierdzić winę Twojego kierowcy.

Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie

Przejazd za odpłatnością: Uber a odpowiedzialność kierowcy

Kwestia odpowiedzialności kierowcy prezentuje się jednak zupełnie inaczej w sytuacji, gdy przejazd odbywał się za odpłatnością – i właśnie do tej grupy zaliczać będziemy przejazd, który odbywa się za pomocą aplikacji Uber. Jeśli za podwózkę, kierujący uzyskał jakikolwiek ekwiwalent pieniężny, w razie wypadku, ponosi już odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.  Jest to o wiele poważniejsza forma odpowiedzialności, ponieważ z punktu widzenia prawa, nie ma tutaj znaczenia, kto jest winny szkodzie. Oznacza to, że nawet jeśli kierujący jechał zgodnie z przepisami, a w jego zachowaniu nie upatruje się żadnych nieprawidłowości, i tak będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę na pasażerze. Ale czy dla pasażera oznacza to stuprocentowe prawo do odszkodowania? Niekoniecznie. Kierowca może się bronić, powołując się na pewne przesłanki, które wyłączą jego odpowiedzialność i wykażą winę osoby trzeciej.

Czytaj także: Zasada winy i ryzyka – na czym polega?

Uber a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Każdy samochód, niezależnie od tego czy jest taksówką czy też nie, zobowiązany jest mieć ubezpieczenie komunikacyjne OC. Tak samo jest w przypadku samochodów, które użytkowane są do przewozu osób korzystających z aplikacji Uber. Jeśli w czasie zdarzenia, kierującego chroniła polisa OC, wówczas odpowiedzialność za szkody poniesie zakład ubezpieczeń.

Praca dla Ubera ? Na jakie zarobki możesz liczyć i ile zapłacisz za OC?

Czytaj także: Zarobki Uber

Podsumowanie

  1. Odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być grzecznościowy, czyli bezpłatny, albo odbywać się za odpłatnością.
  2. Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, którą będzie trzeba mu udowodnić.
  3. W przypadku Ubera w grę wchodzi zapłata za przewóz, a to definiuje odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.
  4. W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, nie ma znaczenia kto jest winny zdarzeniu - w każdym przypadku odpowiedzialność za szkodę ciąży na kierowcy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej