Uber a wypadek – odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Aktualizacja:
Uber

Uber to popularna alternatywa dla taksówek. Wielu z nas korzystało z tej aplikacji nie raz. Jest tanio, szybko i wygodnie. A co z bezpieczeństwem? Czy decydując się na przejazd z Uberem jesteś ubezpieczony? Czy w przypadku kolizji, w której doznasz szkody, kierowca będzie zobowiązany do wypłaty Ci odszkodowania? Czy jako poszkodowany pasażer możesz domagać się zadośćuczynienia?

Na początek, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być bezpłatny, czyli tzw. przejazd grzecznościowy, albo odbywać się na zasadzie wynagrodzenia czy zwrotu kosztów przejazdu. I to właśnie od tego, z jakiego przejazdu korzystasz, będzie zależała odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera. Jak to jest w przypadku przewozów realizowanych za pośrednictwem aplikacji Uber?

Czytaj także: Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Przejazd grzecznościowy a odpowiedzialność kierowcy

A więc po kolei… Najpierw na warsztat bierzemy przejazd grzecznościowy, za który kierowca nie pobiera żadnych opłat. W takiej sytuacji uznaje się, że działa on jedynie na zasadzie uprzejmości. Co z jego odpowiedzialnością? Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, a w tym przypadku kwestia Twojego prawa do odszkodowania jest nieco skomplikowana. Odpowiedzialność na zasadzie winy oznacza, że jeśli doznasz szkody podczas takiego przejazdu, będziesz musiał udowodnić, że kierujący pojazdem jest za nią odpowiedzialny, czyli na przykład nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego. Jeśli nie będziesz w stanie tego wykazać, będziesz musiał poczekać na prawomocne rozstrzygnięcie postępowania, które miałoby stwierdzić winę Twojego kierowcy.

Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie

Przejazd za odpłatnością: Uber a odpowiedzialność kierowcy

Kwestia odpowiedzialności kierowcy prezentuje się jednak zupełnie inaczej w sytuacji, gdy przejazd odbywał się za odpłatnością – i właśnie do tej grupy zaliczać będziemy przejazd, który odbywa się za pomocą aplikacji Uber. Jeśli za podwózkę, kierujący uzyskał jakikolwiek ekwiwalent pieniężny, w razie wypadku, ponosi już odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.  Jest to o wiele poważniejsza forma odpowiedzialności, ponieważ z punktu widzenia prawa, nie ma tutaj znaczenia, kto jest winny szkodzie. Oznacza to, że nawet jeśli kierujący jechał zgodnie z przepisami, a w jego zachowaniu nie upatruje się żadnych nieprawidłowości, i tak będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę na pasażerze. Ale czy dla pasażera oznacza to stuprocentowe prawo do odszkodowania? Niekoniecznie. Kierowca może się bronić, powołując się na pewne przesłanki, które wyłączą jego odpowiedzialność i wykażą winę osoby trzeciej.

Czytaj także: Zasada winy i ryzyka – na czym polega?

Uber a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Każdy samochód, niezależnie od tego czy jest taksówką czy też nie, zobowiązany jest mieć ubezpieczenie komunikacyjne OC. Tak samo jest w przypadku samochodów, które użytkowane są do przewozu osób korzystających z aplikacji Uber. Jeśli w czasie zdarzenia, kierującego chroniła polisa OC, wówczas odpowiedzialność za szkody poniesie zakład ubezpieczeń.

Praca dla Ubera ? Na jakie zarobki możesz liczyć i ile zapłacisz za OC?

Czytaj także: Zarobki Uber

Podsumowanie

  1. Odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być grzecznościowy, czyli bezpłatny, albo odbywać się za odpłatnością.
  2. Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, którą będzie trzeba mu udowodnić.
  3. W przypadku Ubera w grę wchodzi zapłata za przewóz, a to definiuje odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.
  4. W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, nie ma znaczenia kto jest winny zdarzeniu - w każdym przypadku odpowiedzialność za szkodę ciąży na kierowcy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej