Uber a wypadek – odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Aktualizacja:
Uber

Uber to popularna alternatywa dla taksówek. Wielu z nas korzystało z tej aplikacji nie raz. Jest tanio, szybko i wygodnie. A co z bezpieczeństwem? Czy decydując się na przejazd z Uberem jesteś ubezpieczony? Czy w przypadku kolizji, w której doznasz szkody, kierowca będzie zobowiązany do wypłaty Ci odszkodowania? Czy jako poszkodowany pasażer możesz domagać się zadośćuczynienia?

Na początek, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być bezpłatny, czyli tzw. przejazd grzecznościowy, albo odbywać się na zasadzie wynagrodzenia czy zwrotu kosztów przejazdu. I to właśnie od tego, z jakiego przejazdu korzystasz, będzie zależała odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera. Jak to jest w przypadku przewozów realizowanych za pośrednictwem aplikacji Uber?

Czytaj także: Darmowa podwózka czy podróż za grosik? Odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera

Przejazd grzecznościowy a odpowiedzialność kierowcy

A więc po kolei… Najpierw na warsztat bierzemy przejazd grzecznościowy, za który kierowca nie pobiera żadnych opłat. W takiej sytuacji uznaje się, że działa on jedynie na zasadzie uprzejmości. Co z jego odpowiedzialnością? Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, a w tym przypadku kwestia Twojego prawa do odszkodowania jest nieco skomplikowana. Odpowiedzialność na zasadzie winy oznacza, że jeśli doznasz szkody podczas takiego przejazdu, będziesz musiał udowodnić, że kierujący pojazdem jest za nią odpowiedzialny, czyli na przykład nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego. Jeśli nie będziesz w stanie tego wykazać, będziesz musiał poczekać na prawomocne rozstrzygnięcie postępowania, które miałoby stwierdzić winę Twojego kierowcy.

Czytaj także: Carpooling ubezpieczenie

Przejazd za odpłatnością: Uber a odpowiedzialność kierowcy

Kwestia odpowiedzialności kierowcy prezentuje się jednak zupełnie inaczej w sytuacji, gdy przejazd odbywał się za odpłatnością – i właśnie do tej grupy zaliczać będziemy przejazd, który odbywa się za pomocą aplikacji Uber. Jeśli za podwózkę, kierujący uzyskał jakikolwiek ekwiwalent pieniężny, w razie wypadku, ponosi już odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.  Jest to o wiele poważniejsza forma odpowiedzialności, ponieważ z punktu widzenia prawa, nie ma tutaj znaczenia, kto jest winny szkodzie. Oznacza to, że nawet jeśli kierujący jechał zgodnie z przepisami, a w jego zachowaniu nie upatruje się żadnych nieprawidłowości, i tak będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę na pasażerze. Ale czy dla pasażera oznacza to stuprocentowe prawo do odszkodowania? Niekoniecznie. Kierowca może się bronić, powołując się na pewne przesłanki, które wyłączą jego odpowiedzialność i wykażą winę osoby trzeciej.

Czytaj także: Zasada winy i ryzyka – na czym polega?

Uber a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Każdy samochód, niezależnie od tego czy jest taksówką czy też nie, zobowiązany jest mieć ubezpieczenie komunikacyjne OC. Tak samo jest w przypadku samochodów, które użytkowane są do przewozu osób korzystających z aplikacji Uber. Jeśli w czasie zdarzenia, kierującego chroniła polisa OC, wówczas odpowiedzialność za szkody poniesie zakład ubezpieczeń.

Praca dla Ubera ? Na jakie zarobki możesz liczyć i ile zapłacisz za OC?

Czytaj także: Zarobki Uber

Podsumowanie

  1. Odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być grzecznościowy, czyli bezpłatny, albo odbywać się za odpłatnością.
  2. Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, którą będzie trzeba mu udowodnić.
  3. W przypadku Ubera w grę wchodzi zapłata za przewóz, a to definiuje odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.
  4. W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, nie ma znaczenia kto jest winny zdarzeniu - w każdym przypadku odpowiedzialność za szkodę ciąży na kierowcy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Przejazd na czerwonym świetle
2020.02.21  •  Samochód
Przejazd na czerwonym świetle – co za to grozi? Sprawdź!

Nieważne, jak bardzo się spieszysz – przepisów drogowych należy przestrzegać w każdej sytuacji! Nawet, jeśli uważasz, że w środku nocy, na pustej drodze, nikt nie zauważy, jak przemkniesz na czerwonym świetle... A co w sytuacji, kiedy ten fakt zarejestruje kamera lub stróż prawa? Sprawdź, jakie są konsekwencje przejazdu na czerwonym świetle!

Czytaj więcej
Kto odpowiada za zalanie mieszkania?
2024.09.17  •  Podróże
Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada

Tak zwane zalania sąsiedzkie to najczęstsze szkody występujące w budynkach o wielu kondygnacjach. Szkody zalaniowe z reguły nie oznaczają poważnych zniszczeń, ale potrafią sprawić, że neutralne relacje sąsiedzkie przeistoczą się w prawdziwą “wojnę domową”. Bo cóż zrobić, gdy sąsiad nie poczuwa się do winy? Czy w ogóle może się do niej nie poczuwać, skoro wiadomo, że woda wylała się właśnie z jego mieszkania?

Czytaj więcej
Szkoda parkingowa
2024.01.25  •  Samochód
Szkoda przy otwieraniu drzwi auta przez pasażera: wyrok TSUE

Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Podróże
Wybierasz się do Chorwacji samochodem? Pamiętaj o sezonowej podwyżce opłat drogowych!

Podróż samochodem do Chorwacji to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych wypraw Polaków. Pamiętaj, że w Chorwacji nie ma winiet, a płatności dokonywane są na bramkach zjazdowych z autostrad, a kwoty, które będziesz musiał uiścić w 2024 roku, są wyższe niż w poprzednich latach!

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej