Zasada winy i ryzyka w ubezpieczeniu OC

Aktualizacja:
zasada winy i ryzyka

Nawet twój pies, który niechętnie opuszcza kanapę może spowodować szkodę. Jako jego właściciel będziesz zobowiązany do jej naprawienia. Podobnie musisz się zachować, kiedy kierowany przez ciebie samochód przytrze na parkingu inne auto. Szkoda szkodzie nie jest jednak równa. W obu przypadkach obowiązują jednak inne zasady – winy i ryzyka. Czym się różnią i kiedy mają zastosowanie? Sprawdziliśmy.

W kodeksie cywilnym wymienione są dwie zasady odpowiedzialności cywilnej:

  • zasada winy
  • zasada ryzyka.

Czym różnią się od siebie i w jakich sytuacjach mają zastosowanie? Sprawdzamy.

Zasada winy

Zasada winy określona jest w Art. 415, 416 i 417 Kodeksu cywilnego. W przypadku „zwykłego Kowalskiego” najbardziej istotny jest Art. 415 – Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Zgodnie z tą zasadą jesteś zobowiązany do zadośćuczynienia za swoje czyny i naprawienia szkody. Co istotne, do naprawienia szkody jesteś zobowiązany nawet jeśli nie przyczyniłeś się bezpośrednio do jej powstania. Jeżeli np. twoje dziecko grając w piłkę czy rzucając się śnieżkami z koleżankami i kolegami wybije szybę w oknie u sąsiada czy uszkodzi jego samochód. Szkodę może też spowodować twój pupil. O jakiej szkodzie mowa? Pies może np. przedostać się na sąsiednie podwórko i zniszczyć hodowane przez niego wartościowe rośliny znajdujące się na jego posesji wartościowe przedmioty.

Z zasadą winy mamy też do czynienia w przypadku spowodowania szkody przez rowerzystę. Załóżmy, że jechałeś dość szybko rowerem po ścieżce dla rowerów i nie ustąpiłeś pierwszeństwa pieszemu, który przewrócił się i złamał rękę. W takiej sytuacji poszkodowany może od ciebie żądać odszkodowania.

Co zrobić żebyś w opisanych powyżej sytuacjach nie musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni? Wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

OC w życiu prywatnym jest ubezpieczeniem dobrowolnym, w przypadku którego ubezpieczyciel rekompensuje szkody osobowe (np. wspomniane powyżej potrącenie pieszego przez rowerzystę lub zderzenie z innym narciarzem na stoku) lub majątkowe (np. zalanie mieszkania poniżej) wyrządzone osobom trzecim przez:

  • ciebie i twoich bliskich, o ile prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe
  • twoje zwierzęta domowe
  • osoby, które pomagają ci w domu (np. przez opiekunkę do dziecka czy pomoc domową).

Zasada ryzyka

Zasada ryzyka także jest opisana w Kodeksie Cywilnym. Odnoszą się do niej Art. 430, 433–436 i 474. Poszczególne przywołane powyżej artykuły Kodeksu Cywilnego mówią m.in. o odpowiedzialności osoby prowadzącej na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) za szkody osobowe lub majątkowe wyrządzone komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności (Art. 435 KC) czy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części, którą ponosi samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (Art. 434 KC).

Zasada ryzyka odnosi się też do posiadaczy pojazdów mechanicznych. O ich odpowiedzialności za szkody osobowe lub majątkowe mówi Art. 436 par. 1 KC. W przeciwieństwie do zasady winy, gdzie była mowa wprost o zobowiązaniu do naprawienia wyrządzonej szkody, zasada ryzyka opiera się na innym założeniu – że osoba jeżdżąca pojazdem mechanicznym powinna ponosić odpowiedzialność za szkody, które mogą (choć nie muszą) mieć miejsca. Dlatego też ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe.

Stare przysłowie mówi, że „Polak jest mądry po szkodzie”. Trzeba jednak pamiętać, że szkoda ta może – mówiąc kolokwialnie – uderzyć cię mocno po kieszeni (kiedy np. doniczka, która spadła z twojego balkonu uszkodzi dach nowego Audi sąsiada). Dlatego też lepiej – tak na wszelki wypadek – kupić ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym. A jeśli masz samochód powinieneś pamiętać o terminowym opłacaniu składki ubezpieczeniowej. Jej nieopłacanie może mieć przykre konsekwencje.

 

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej