Zasada winy i ryzyka w ubezpieczeniu OC

Aktualizacja:
zasada winy i ryzyka

Nawet twój pies, który niechętnie opuszcza kanapę może spowodować szkodę. Jako jego właściciel będziesz zobowiązany do jej naprawienia. Podobnie musisz się zachować, kiedy kierowany przez ciebie samochód przytrze na parkingu inne auto. Szkoda szkodzie nie jest jednak równa. W obu przypadkach obowiązują jednak inne zasady – winy i ryzyka. Czym się różnią i kiedy mają zastosowanie? Sprawdziliśmy.

W kodeksie cywilnym wymienione są dwie zasady odpowiedzialności cywilnej:

  • zasada winy
  • zasada ryzyka.

Czym różnią się od siebie i w jakich sytuacjach mają zastosowanie? Sprawdzamy.

Zasada winy

Zasada winy określona jest w Art. 415, 416 i 417 Kodeksu cywilnego. W przypadku „zwykłego Kowalskiego” najbardziej istotny jest Art. 415 – Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Zgodnie z tą zasadą jesteś zobowiązany do zadośćuczynienia za swoje czyny i naprawienia szkody. Co istotne, do naprawienia szkody jesteś zobowiązany nawet jeśli nie przyczyniłeś się bezpośrednio do jej powstania. Jeżeli np. twoje dziecko grając w piłkę czy rzucając się śnieżkami z koleżankami i kolegami wybije szybę w oknie u sąsiada czy uszkodzi jego samochód. Szkodę może też spowodować twój pupil. O jakiej szkodzie mowa? Pies może np. przedostać się na sąsiednie podwórko i zniszczyć hodowane przez niego wartościowe rośliny znajdujące się na jego posesji wartościowe przedmioty.

Z zasadą winy mamy też do czynienia w przypadku spowodowania szkody przez rowerzystę. Załóżmy, że jechałeś dość szybko rowerem po ścieżce dla rowerów i nie ustąpiłeś pierwszeństwa pieszemu, który przewrócił się i złamał rękę. W takiej sytuacji poszkodowany może od ciebie żądać odszkodowania.

Co zrobić żebyś w opisanych powyżej sytuacjach nie musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni? Wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

OC w życiu prywatnym jest ubezpieczeniem dobrowolnym, w przypadku którego ubezpieczyciel rekompensuje szkody osobowe (np. wspomniane powyżej potrącenie pieszego przez rowerzystę lub zderzenie z innym narciarzem na stoku) lub majątkowe (np. zalanie mieszkania poniżej) wyrządzone osobom trzecim przez:

  • ciebie i twoich bliskich, o ile prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe
  • twoje zwierzęta domowe
  • osoby, które pomagają ci w domu (np. przez opiekunkę do dziecka czy pomoc domową).

Zasada ryzyka

Zasada ryzyka także jest opisana w Kodeksie Cywilnym. Odnoszą się do niej Art. 430, 433–436 i 474. Poszczególne przywołane powyżej artykuły Kodeksu Cywilnego mówią m.in. o odpowiedzialności osoby prowadzącej na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) za szkody osobowe lub majątkowe wyrządzone komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności (Art. 435 KC) czy o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części, którą ponosi samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (Art. 434 KC).

Zasada ryzyka odnosi się też do posiadaczy pojazdów mechanicznych. O ich odpowiedzialności za szkody osobowe lub majątkowe mówi Art. 436 par. 1 KC. W przeciwieństwie do zasady winy, gdzie była mowa wprost o zobowiązaniu do naprawienia wyrządzonej szkody, zasada ryzyka opiera się na innym założeniu – że osoba jeżdżąca pojazdem mechanicznym powinna ponosić odpowiedzialność za szkody, które mogą (choć nie muszą) mieć miejsca. Dlatego też ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe.

Stare przysłowie mówi, że „Polak jest mądry po szkodzie”. Trzeba jednak pamiętać, że szkoda ta może – mówiąc kolokwialnie – uderzyć cię mocno po kieszeni (kiedy np. doniczka, która spadła z twojego balkonu uszkodzi dach nowego Audi sąsiada). Dlatego też lepiej – tak na wszelki wypadek – kupić ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym. A jeśli masz samochód powinieneś pamiętać o terminowym opłacaniu składki ubezpieczeniowej. Jej nieopłacanie może mieć przykre konsekwencje.

 

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej