Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC każdy kierowca powinien mieć przy sobie na wypadek kontroli drogowej. Aby nie zapomnieć dokumentów, wiele osób po prostu trzyma je na stałe w schowku samochodowym. Błąd! Kradzież samochodu z dokumentami pozostawionymi w środku może oznaczać odmowę odszkodowania.
Dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody
Zgłaszając do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego kradzież auta, jesteś zobowiązany do przekazania wszystkich urządzeń służących do otwierania pojazdu (kluczyków i sterowników) oraz jego dokumentów – czyli dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Taki warunek jest zamieszczany w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC. W PZU wygląda to tak:
Czy to oznacza, że w przypadku utraty samochodu razem z dokumentami w ogóle nie można zgłosić szkody?
Jeżeli nie jesteś w stanie przekazać wymaganych dokumentów, wciąż możesz zgłosić szkodę. Jak każde inne zgłoszenie, będzie przyjęte. Jednak ze względu na jasno określone wymogi, brak dowodu rejestracyjnego jest poważnym argumentem dla ubezpieczyciela, aby odmówić wypłaty odszkodowania.
Czytaj także: Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!
Nie zabezpieczysz dokumentów – odszkodowania nie będzie
Dokumenty muszą być odpowiednio zabezpieczone, czyli przechowywane w bezpiecznym miejscu. Schowek w aucie jest takim miejscem do czasu kiedy kierowca albo pasażer przebywają w środku – a więc dokumenty są pilnowane. Okazja czyni złodzieja, więc gdy zostawisz samochód z dokumentami w środku, jest to Twoje zaniedbanie, za które ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności.
Czytaj także: Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie ?
Sprawdź koniecznie w ogólnych warunkach swojego ubezpieczenia AC (OWU) katalog wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania. Na przykład Ergo Hestia nie odpowiada za szkody wskutek kradzieży pojazdu jeśli:
Rozbój – wyjątkowa sytuacja, w której odszkodowanie będzie przysługiwało
Jeśli złodziej zmusi Cię do oddania auta przemocą lub groźbą, że jej użyje, nie musisz obawiać się, że nie dostaniesz odszkodowania, chociaż dokumenty pozostały w zrabowanym samochodzie. Rozbój jest wyjątkiem, przy którym ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów. Przecież mając na uwadze nasze zdrowie lub nawet życie, nie możemy ryzykować tylko po to, aby zdążyć zabrać ze sobą cokolwiek.
Oczywiście jeśli dojdzie do rozboju, musisz czym prędzej powiadomić o nim Policję, bo tylko na podstawie protokołu policyjnego będziesz mógł wykazać przed ubezpieczycielem, że zostałeś napadnięty i dlatego nie dotyczą Cię standardowe wyłączenia odpowiedzialności z AC.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w swoim orzeczeniu (sygn. akt N IACa 347/97) uznał że „z istoty kradzieży samochodu w sposób szczególnie zuchwały wynika, iż pozostawienie przez powoda w pojeździe dowodu rejestracyjnego nie stanowi naruszenia podstawowych obowiązków ubezpieczającego i nie może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania lub jego zmniejszenia”. Zuchwałą kradzież należy rozumieć właśnie jako nakłonienie groźbami albo przemocą do oddania samochodu.
Ubezpieczenie samochodu od kradzieży: czy autocasco tylko od kradzieży jest możliwe?
Wątpliwości
Sytuacją, w której ubezpieczyciel może mieć wątpliwości, jest np. kradzież metodą „na butelkę”. Złodziej umieszcza pustą plastikową butelkę lub inny przedmiot pomiędzy kołem a błotnikiem na tylnej osi, od strony pasażera. Ruszając z parkingu słyszysz niepokojący odgłos, zatrzymujesz samochód i biegniesz do źródła dźwięku sprawdzić, co się stało. Jeżeli zaniepokojony hałasem wybiegniesz zostawiając auto otwarte, wtedy przyczajony złodziej podbiega, wsiada i rusza z piskiem opon.
Co wtedy? Spójrzmy jeszcze raz na przytoczone przykłady zapisów z ogólnych warunków ubezpieczenia. Kierowca wysiadł z pojazdu pozostawiając wewnątrz kluczyk – nie zadbał więc o jego należyte zabezpieczenie. Złodziej mógł przejąć kontrolę nad samochodem i nie musiał do tego używać siły czy nawet grozić, że jej użyje. Dokumenty zostały w środku, bo nie myślałeś o tym, żeby zakończyć w danym momencie korzystanie z samochodu. Teoretycznie ubezpieczyciel ma więc podstawy do odmowy odszkodowania.
Czytaj także: Kiedy mogę nie dostać odszkodowania za skradzione auto ?
Taka kradzież samochodu z dokumentami może jednak zostać uznana za szczególnie zuchwałą, a więc zgodnie z przytoczonym powyżej wyrokiem sądu odszkodowanie będzie się należało.
Należy pamiętać, że ubezpieczasz się od kradzieży auta odpowiednio zabezpieczonego. Ułatwianie kradzieży przez niezabezpieczenie auta, kluczyków czy dokumentów to zbyt wysokie ryzyko, aby jakikolwiek ubezpieczyciel chciał je podjąć.
Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co zrobić, aby uzyskać pełne odszkodowanie?
Kradzież dokumentów za granicą – co zrobić, o czym pamiętać?
Podsumowanie
- Zgłaszając kradzież pojazdu z ubezpieczenia AC musisz przekazać ubezpieczycielowi dokumenty i kluczyki.
- Ubezpieczyciele wymagają, aby dokumenty były zabezpieczone poza pojazdem przed dostępem osób niepowołanych.
- Jeśli dokumenty były w schowku, możesz nie dostać odszkodowania za skradzione auto.
- Rozbój jest jedynym wyjątkiem, kiedy ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę należytego zabezpieczenia dokumentów.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Wbrew pozorom kradzież auta nie należy do podstawowych ryzyk, przed którymi chroni Cię ubezpieczenie OC. Żeby zabezpieczyć się na taki scenariusz, niezbędna jest dodatkowa polisa. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie za skradzione auto.
Z początkiem 2019 roku LINK4 wprowadziło nowy dodatek do polis komunikacyjnych. Produkt „Pomoc po kradzieży” zagwarantuje wsparcie pieniężne i informacyjne w przypadku kradzieży auta. Oferta skierowana jest do klientów ubezpieczyciela posiadających ubezpieczenie OC lub pakiet OC/AC. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu „Pomoc po kradzieży”? Prześwietlamy nowość w ofercie LINK4.
Zanim twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za poniesione straty, ma prawo poprosić o dokumenty – na przykład potwierdzające wartość utraconego majątku albo uszczerbek na zdrowiu. Co zrobić, gdy nie możesz dostarczyć ich oryginału? Czym jest uwierzytelnienie dokumentów i jak go dokonać?
Obawiasz się, że Twój pojazd może paść łupem złodzieja? Przechowujesz swoje auto na parkingu niestrzeżonym lub w miejscu, które nie jest objęte monitoringiem? Zabezpiecz się przed ewentualną kradzieżą! Ubezpieczenie AC nie kosztuje dużo, a może Ci pomóc w sytuacji kradzieży. Jakie sposoby antykradzieżowe warto zastosować? Sprawdź!
Miałeś szkodę? Musisz ją zlikwidować, a ubezpieczyciel żąda dokumentów? Sprawdź informacja o dokumentach potrzebnych do ustalenia odpowiedzialności lub wysokości odszkodowania!
Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.