Punkta

Coraz częściej słyszy się o skradzionych autach. Złodzieje nie mają skrupułów – potrafią gwizdnąć auto spod domu jego właściciela nawet w biały dzień, a cała akcja trwa kilka sekund. Gdzie dochodzi do największej liczby kradzieży? Jak można się przed tym ustrzec? Podpowiadamy!

Statystyki policyjne – gdzie i ile pojazdów zostało skradzionych?

Statystyki policyjne są obiecujące – liczba kradzieży pojazdów w 2018 zmalała w porównaniu do roku poprzedniego. W ubiegłym roku skradziono w Polsce 9215 pojazdów, gdzie w 2017 roku było ich 10 042. Różnica nie jest ogromna, ale daje nadzieję na to, że złodzieje czują coraz większe obawy przed przywłaszczeniem sobie cudzej własności. Gdzie kradną najczęściej?

Najwięcej aut zostało skradzionych w Warszawie i okolicy – to niestety niezmienna pozycja numer jeden w statystykach. W 2018 roku łupem złodziei padło aż 2 689 pojazdów ze stolicy Polski i sąsiadujących powiatów. Najmniej kradzieży odnotowano zaś na terenie województwa podkarpackiego. Ich liczba wyniosła 73.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz ograniczyć ryzyko kradzieży Twojego pojazdu. Przeczytaj o nich poniżej i chroń swoje auto przed złodziejami!

1. Odpowiednio przechowuj kluczyk do auta

Nowe technologie nie zawsze idą w parze z bezpieczeństwem. To właśnie te nowe modele pojazdów, z bezkluczykową obsługą, stanowią dla złodzieja najmniejszą przeszkodę. Dlaczego? Wystarczy posiadać specjalistyczne urządzenia, dzięki którym dostanie się do auta będzie jak bułka z masłem. A takie sprzęty rozchodzą się na czarnym rynku jak świeże bułeczki. Wykorzystują one sygnał przesyłany przez elektroniczny kluczyk – wzmacniają go i przesyłają do urządzenia naśladującego prawdziwy kluczyk. Złodziej, znajdujący się przy pojeździe, wyłapuje ten sygnał, otwiera auto i jest w stanie włączyć silnik jakimkolwiek przedmiotem, np. śrubokrętem. Finał jest prosty: już po kilku sekundach włamywacz odjedzie Twoim autem w siną dal.

Co więc możesz zrobić? Przechowywać swój kluczyk daleko od drzwi wejściowych oraz okiem i zakłócić wysyłane przez niego dane, przechowując go w pudełku blokującym sygnał lub owijając go folią aluminiową.

2. Zamykaj na klucz bramę i drzwi do domu

Złodzieje często wykorzystują okazję, obserwują sytuację w domu „ofiary” i dostają się do środka w celu szybkiego rabunku. Jeśli rzucasz swoje kluczyki nieopodal wejścia, kładziesz je na szafce na buty lub wieszasz w specjalnej gablotce na klucze tuż przy drzwiach wejściowych, to jest większe prawdopodobieństwo, że padną one łupem złodzieja, którego nawet nie usłyszysz i nie zauważysz. Dlatego pamiętaj, by zawsze zamykać na klucz bramę oraz drzwi wejściowe do domu, by nikt obcy nie dostał się do wewnątrz.

3. Stosuj zabezpieczenia w aucie

Warto zastosować niestandardowe zabezpieczenia chroniące przed kradzieżą. Należą do takich np. blokada zapłonu, blokada pedałów, skrzyni biegów czy kierownicy. W zależności od rodzaju auta za zakup blokady wraz z montażem zapłacisz od 600 do ok. 1 500 zł. Jest to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych dostępnych obecnie na rynku – nikt poza Tobą nie uruchomi pojazdu z taką blokadą.

4. Zainstaluj lokalizator GPS

Dzięki nadajnikom zamontowanym w pojeździe możesz na bieżąco kontrolować jego położenie. Niestety, złodzieje mają swoje tricki – stosują specjalne urządzenia zagłuszające sygnał GPS. Dlatego decydując się na jego zakup, wybierz taki z funkcją antyzagłuszacza. Zapłacisz za niego więcej, ale w zamian otrzymasz większą ochronę – będziesz mógł zlokalizować swój pojazd.

5. Zakup ubezpieczenia AC

Jeśli posiadasz auto, które może być dobrym łupem dla złodzieja, warto, byś, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, zakupił również polisę autocasco. Jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które obejmuje zarówno auto, jak i jego wyposażenie, przed uszkodzeniem, zniszczeniem, a także przed kradzieżą. Warto, byś skorzystał z porównywarki ubezpieczeń samochodowych, by wybrać ofertę najlepszą cenowo oraz posiadającą szeroki zakres ochrony. Ten szczegółowo opisany jest w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

AC wbrew pozorom wcale nie jest takie drogie –  za pakiet zapłacisz około 20 – 30 % więcej niż za samo OC. Czy Cię na to stać? A stać Cię na utratę auta? Co prawda liczba kradzieży samochodów się zmniejsza, ale nigdy nie wiesz, cz to nie Twój padnie ofiarą złodzieja.