Wyjeżdżasz autem za granicę? Polub profil EuroKierowcy na Facebooku!

Aktualizacja:
EuroKierowcy

Jeśli chcesz wiedzieć, co robić w przypadku stłuczki za granicą, nie musisz już wertować internetu - wystarczy że polubisz profil EuroKierowcy na FB. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) uruchomiło program informacyjny dla kierowców poruszających się po drogach Europy. Wykorzystuje do tego media społecznościowe - Facebook i Twitter.

Kolizja drogowa za granicą może bardzo uprzykrzyć urlop lub zdezorganizować służbowy wyjazd. Najczęściej kierowcy w takich przypadkach dzwonią do swojego ubezpieczyciela i pytają, jak mają postępować. Niestety nie każdy pracownik infolinii potrafi właściwie poinformować klienta o sposobie zgłaszania szkody. W internecie możesz natknąć się na różne informacje, ale nigdy do końca nie wiesz, czy są one wiarygodne.

PBUK na Facebooku

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja powołana specjalnie do tego, aby m.in. informować polskich kierowców o postępowaniu w razie wypadku za granicą lub w sytuacji, kiedy stłuczkę na terenie Polski spowoduje obcokrajowiec. Ale ile osób wie o jej istnieniu? Poza tymi, których taka nieprzyjemna sytuacja dotknęła, raczej niewielu kojarzy skrót PBUK. Teraz ma się to zmienić – Biuro, wzorem Rzecznika Ubezpieczonych, postanowiło zaistnieć w mediach społecznościowych.

Profile EuroKierowcy na Facebooku i na Twitterze zostały uruchomione w kwietniu 2015 roku. Opiekują się nimi pracownicy PBUK przy wsparciu agencji PR Good Message. Podstawowe zadania: prostym językiem przypominać o tym, co najważniejsze dla kierowców i „odczarować” problematykę związaną z ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. – Nie zamierzamy epatować przykrymi skutkami wypadków drogowych, ani zanudzać przepisami prawa, choć nie uciekniemy od sporadycznego prezentowania efektów, do jakich prowadzi beztroska i brak zdrowego rozsądku – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Na profilach EuroKierowcy możesz znaleźć m.in. mapę Systemu Zielonej Karty, z której dowiesz się, do jakich krajów wjedziesz z polskim OC, a gdzie będziesz musiał mieć Zieloną Kartę. Oprócz tego administratorzy „wrzucają” ciekawe artykuły prasowe z praktycznymi poradami dla kierowców. Organizatorzy chcą stworzyć w powszechnie dostępnym miejscu swoisty katalog obowiązków spoczywających na zmotoryzowanych, a także skrócić drogę do informacji: zainteresowani będą mogli zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź za pomocą mediów społecznościowych.

Wypadek z obcokrajowcem – przypominamy podstawowe informacje

1. Wypadek za granicą

 • Jeśli miałeś wypadek za granicą z winy obcokrajowca, możesz zgłosić szkodę po powrocie do Polski.
 • Skontaktuj się z PBUK i podaj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji. Otrzymasz informację o tym, w jakim towarzystwie sprawca ma OC i który polski zakład ubezpieczeń jest reprezentantem ds. roszczeń tego towarzystwa.
 • Zgłoś szkodę do reprezentanta ds. roszczeń.
 • Jeśli towarzystwo, w którym ubezpieczony jest sprawca, nie wyznaczyło na terenie Polski reprezentanta ds. roszczeń, likwidacją Twojej szkody zajmie się PBUK.

2. Wypadek w Polsce

 • Jeśli miałeś wypadek w Polsce, a sprawcą był obcokrajowiec, również nie będziesz musiał kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy w obcym języku.
 • Zanotuj sobie nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma OC.
 • Sprawdź w wyszukiwarce korespondentów PBUK, który polski zakład ubezpieczeń jest nominowanym korespondentem tego towarzystwa.
 • Zgłoś szkodę do nominowanego korespondenta.
 • Jeśli nie znajdziesz korespondenta lub nie zapisałeś sobie nazwy ubezpieczyciela sprawcy, zgłoś szkodę do PZU S.A. lub TUiR WARTA. Te dwa zakłady ubezpieczeń pełnią funkcję agentów PBUK.

Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?

Podsumowanie

 • Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja powołana m. in. po to, aby ułatwić Ci likwidację szkody z OC sprawcy - obcokrajowca.
 • Na profilach EuroKierowcy na Facebooku i Twitterze publikowane są porady dla kierowców wyjeżdżających za granicę.
 • Jeśli przytrafi Ci się stłuczka z obcokrajowcem w Polsce lub za granicą, nie będziesz musiał załatwiać spraw z ubezpieczycielem sprawcy w obcym języku.
 • W razie wypadku spisz dokładnie dane sprawcy i jego polisy OC. Jeśli masz wątpliwości, wezwij policję. Następnie szukaj informacji o dalszym postępowaniu na stronach internetowych PBUK.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej