Jeśli chcesz wiedzieć, co robić w przypadku stłuczki za granicą, nie musisz już wertować internetu - wystarczy że polubisz profil EuroKierowcy na FB. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) uruchomiło program informacyjny dla kierowców poruszających się po drogach Europy. Wykorzystuje do tego media społecznościowe - Facebook i Twitter.
Kolizja drogowa za granicą może bardzo uprzykrzyć urlop lub zdezorganizować służbowy wyjazd. Najczęściej kierowcy w takich przypadkach dzwonią do swojego ubezpieczyciela i pytają, jak mają postępować. Niestety nie każdy pracownik infolinii potrafi właściwie poinformować klienta o sposobie zgłaszania szkody. W internecie możesz natknąć się na różne informacje, ale nigdy do końca nie wiesz, czy są one wiarygodne.
PBUK na Facebooku
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja powołana specjalnie do tego, aby m.in. informować polskich kierowców o postępowaniu w razie wypadku za granicą lub w sytuacji, kiedy stłuczkę na terenie Polski spowoduje obcokrajowiec. Ale ile osób wie o jej istnieniu? Poza tymi, których taka nieprzyjemna sytuacja dotknęła, raczej niewielu kojarzy skrót PBUK. Teraz ma się to zmienić – Biuro, wzorem Rzecznika Ubezpieczonych, postanowiło zaistnieć w mediach społecznościowych.
Profile EuroKierowcy na Facebooku i na Twitterze zostały uruchomione w kwietniu 2015 roku. Opiekują się nimi pracownicy PBUK przy wsparciu agencji PR Good Message. Podstawowe zadania: prostym językiem przypominać o tym, co najważniejsze dla kierowców i „odczarować” problematykę związaną z ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. – Nie zamierzamy epatować przykrymi skutkami wypadków drogowych, ani zanudzać przepisami prawa, choć nie uciekniemy od sporadycznego prezentowania efektów, do jakich prowadzi beztroska i brak zdrowego rozsądku – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.
Na profilach EuroKierowcy możesz znaleźć m.in. mapę Systemu Zielonej Karty, z której dowiesz się, do jakich krajów wjedziesz z polskim OC, a gdzie będziesz musiał mieć Zieloną Kartę. Oprócz tego administratorzy „wrzucają” ciekawe artykuły prasowe z praktycznymi poradami dla kierowców. Organizatorzy chcą stworzyć w powszechnie dostępnym miejscu swoisty katalog obowiązków spoczywających na zmotoryzowanych, a także skrócić drogę do informacji: zainteresowani będą mogli zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź za pomocą mediów społecznościowych.
Wypadek z obcokrajowcem – przypominamy podstawowe informacje
1. Wypadek za granicą
- Jeśli miałeś wypadek za granicą z winy obcokrajowca, możesz zgłosić szkodę po powrocie do Polski.
- Skontaktuj się z PBUK i podaj numer rejestracyjny auta sprawcy oraz kraj jego rejestracji. Otrzymasz informację o tym, w jakim towarzystwie sprawca ma OC i który polski zakład ubezpieczeń jest reprezentantem ds. roszczeń tego towarzystwa.
- Zgłoś szkodę do reprezentanta ds. roszczeń.
- Jeśli towarzystwo, w którym ubezpieczony jest sprawca, nie wyznaczyło na terenie Polski reprezentanta ds. roszczeń, likwidacją Twojej szkody zajmie się PBUK.
2. Wypadek w Polsce
- Jeśli miałeś wypadek w Polsce, a sprawcą był obcokrajowiec, również nie będziesz musiał kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy w obcym języku.
- Zanotuj sobie nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma OC.
- Sprawdź w wyszukiwarce korespondentów PBUK, który polski zakład ubezpieczeń jest nominowanym korespondentem tego towarzystwa.
- Zgłoś szkodę do nominowanego korespondenta.
- Jeśli nie znajdziesz korespondenta lub nie zapisałeś sobie nazwy ubezpieczyciela sprawcy, zgłoś szkodę do PZU S.A. lub TUiR WARTA. Te dwa zakłady ubezpieczeń pełnią funkcję agentów PBUK.
Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?
Podsumowanie
- Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja powołana m. in. po to, aby ułatwić Ci likwidację szkody z OC sprawcy - obcokrajowca.
- Na profilach EuroKierowcy na Facebooku i Twitterze publikowane są porady dla kierowców wyjeżdżających za granicę.
- Jeśli przytrafi Ci się stłuczka z obcokrajowcem w Polsce lub za granicą, nie będziesz musiał załatwiać spraw z ubezpieczycielem sprawcy w obcym języku.
- W razie wypadku spisz dokładnie dane sprawcy i jego polisy OC. Jeśli masz wątpliwości, wezwij policję. Następnie szukaj informacji o dalszym postępowaniu na stronach internetowych PBUK.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.