8 błędów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC

Aktualizacja:
tanie ubezpieczenie oc

W przypadku OC sprawa wydaje się być prosta. Szukasz najtańszej polisy, bo obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu u każdego ubezpieczyciela jest takie samo. W rzeczywistości już porównanie ofert sprawia wiele kłopotu. Sposób, w jaki szukasz najlepszego ubezpieczenia OC, a potem płacisz za nie, nie jest bez znaczenia dla Twojej kieszeni.

Oto 8 błędów, przed którymi chcemy Cię ostrzec, jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC samochodu.

Błąd 1: Kupujesz OC zawsze u agenta

Pytanie brzmi: Lepiej jest kupować OC przez internet czy u agenta? Mimo że ubezpieczenie OC to dla każdego kierowcy poważny wydatek, nie wahaj się przed sprawdzeniem ofert w internecie. Osobisty kontakt z agentem w jego biurze może dać Ci poczucie, że wybrałeś odpowiednią ofertę. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe w wielu przypadkach premiują sporą zniżką klientów internetowych. Dla przykładu, Aviva (obecnie Allianz) na starcie proponuje 5% zniżki za płatność przez internet, Link4 – 7%, AXA nawet 15%.

Dlaczego zakup OC przez internet jest tańszy? To proste. Firmy nie muszą zatrudniać dodatkowych agentów w całym kraju, skoro coraz więcej klientów decyduje się na kupno polisy bez wychodzenia z domu.

Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami, zwłaszcza gdy dokupujesz AC, assistance lub inne dodatkowe ubezpieczenia. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, a nadal chcesz dostać premię za ubezpieczenie w systemie direct, zadzwoń na infolinię. Konsultant udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże Ci dokonać wyboru.

Błąd 2: Kupujesz OC i AC osobno

Spędziłeś mnóstwo czasu, żeby ubezpieczyć auto na najlepszych warunkach. Kupiłeś polisę OC u ubezpieczyciela, który zaproponował Ci najlepszą cenę. Podobnie postąpiłeś z dobrowolnym AC. Sęk w tym, że wybrałeś dwie różne firmy. Często (choć nie zawsze) jest to błąd. Większość firm przyciągając klientów oferuje pakiety ubezpieczeniowe. Najpopularniejszym z nich jest właśnie połączenie OC i AC. Czasem w ten sposób można zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu nawet kilkaset złotych.

Nie jest to sztywna reguła. Warto dobrze poszperać, bo można znaleźć takie oferty w dwóch różnych firmach, które po zsumowaniu i tak będą kosztowały mniej, szczególnie jeżeli szukasz najprostszego autocasco.

Błąd 3: Płacisz za polisę na poczcie

Sposobów zapłaty składki ubezpieczeniowej jest mnóstwo. Możesz wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku albo dać je do ręki agentowi, który wyda Ci dokument ubezpieczenia.

Warto jednak zapłacić za OC w sposób nowoczesny, korzystając z karty kredytowej lub przelewu internetowego, czyli online. Niektóre firmy, jak Link4, AXA, czy Aviva propo(obecnie Allianz) nują zniżki za taką formę płatności. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczeń OC i AC najtańsze są płatności internetowe!

Błąd 4: Rozłożyłeś składkę za OC na raty

To najprostszy sposób na podrożenie ubezpieczenia. Na dodatek wcale nie ukrywany przez agentów. Faktem jest, że jednorazowa opłata za OC, oscylująca często wokół tysiąca złotych, to duże obciążenie domowego budżetu. Warto jednak wydać te pieniądze raz w roku jednorazowo, zamiast prosić ubezpieczyciela o raty. W przeciwieństwie do promocji w sklepach z elektroniką, w których spotyka się raty 0%, w ubezpieczeniach na takie warunki nie ma co liczyć. 

Błąd 5: Od razu zgadzasz się na proponowaną cenę polisy

Milcząco przyjmując wysokość składki ubezpieczeniowej również popełniasz błąd. Nie powinieneś sobie tego wyrzucać, jeśli jesteś nieśmiały i nie masz predyspozycji do negocjowania. Jeżeli jednak oburza Cię cena polisy OC, lubisz się potargować i masz jakiegoś asa w rękawie, choćby argument o znacznie niższej cenie ubezpieczenia u konkurencji, powinieneś spróbować powalczyć o korzystniejsze warunki w bezpośredniej rozmowie z agentem.

Na rynku ubezpieczeniowym czuj się nomen omen jak na lokalnym ryneczku, gdzie możesz targować się o cenę jabłek. Nie zaś jak w sklepie, w którym cena na towarze nie podlega dyskusji.

Spośród argumentów najczęściej warto powołać się na wieloletnią lojalność wobec firmy, w której chcesz kupić polisę, przypomnieć o bezszkodowości w historii twojego ubezpieczenia, a nawet zagrozić zmianą ubezpieczyciela, szczególnie jeśli udowodnisz, że gdzie indziej dostaniesz lepsze warunki.

Błąd 6: Cieszysz się, że Twój ubezpieczyciel przypomina o kończącej się umowie

Jeżeli nie masz głowy do terminów, co roku zapominasz o kończącym się ubezpieczeniu i nie bawi Cię wyszukiwanie w sieci najkorzystniejszych cenowo propozycji, pewnie jesteś wdzięczny firmie, która ubezpiecza twój samochód, że przypomina o dacie nowej umowy. Cieszysz się, że formalności udało się szybko załatwić po prostu odnawiając umowę automatycznie. Ale prawdziwe powody do radości ma ubezpieczyciel, który zarabia właśnie na tzw. klientach odnowieniowych – czyli na Tobie. W jego mniemaniu, najprawdopodobniej już nie uciekniesz nigdzie indziej.

Warto więc od czasu do czasu zmienić firmę. Jeżeli nie masz za dużo czasu na jej poszukiwania, skorzystaj z jednej z porównywarek ubezpieczeniowych. Po uzupełnieniu kilkunastu rubryk otrzymasz pełny przekrój cenowy najpopularniejszych polis na rynku. Dopiero wtedy zdecyduj, czy dasz swojemu staremu ubezpieczycielowi ostatnią szansę, czy jako nowy klient ucieszysz pracowników innej firmy.

Czytaj także: Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…

Błąd 7: Bierzesz cały pakiet, czyli sporo niepotrzebnych rzeczy

Mimo że zapisana w ustawie obowiązkowa ochrona ubezpieczeniowa jest jednakowa we wszystkich firmach, z całą pewnością do podstawowego OC ubezpieczyciel będzie Ci próbował dorzucić kilka dodatków: ubezpieczenie opon, assistance lub NNW. Co najważniejsze – są one dodatkowo płatne, a nawet jeśli są zawarte w cenie OC, może okazać się, że właśnie dlatego cena ta jest nieco wyższa niż u konkurencji.

Czytaj także: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Niektóre dodatkowe ubezpieczenia mogą się zawsze przydać. Assistance sprawi, że w przypadku awarii na drodze będzie miał Ci kto pospieszyć z pomocą. Dzięki NNW dostaniesz pieniądze w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznałeś we własnym samochodzie. Są też ubezpieczenia opon, ubezpieczenia od kradzieży czy pożaru samochodu. Wszystkie bardzo ważne i mogące się (oby nie!) przydać. Problem w tym, że to Ty powinieneś świadomie zdecydować, czy potrzebujesz danego ubezpieczenia i w związku z tym czy chcesz ponosić większe koszty.

Czytaj także: Polisa OC – 5 kroków do kupna. Poradnik krok po kroku

Błąd 8: Zarejestrowałeś samochód na siebie, a nie masz zniżek

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej? Od historii szkód, jaką masz na swoim koncie, od Twojego doświadczenia i wieku, ale też wieku samochodu, czy miasta, w którym auto jest zarejestrowane.

Jeżeli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, zwróć uwagę na wszystkie te czynniki. Często już na etapie rejestrowania pojazdu. To wtedy możesz poprosić kogoś bliskiego, by został współwłaścicielem samochodu. Jeżeli jesteś młody, wybór powinien paść na rodziców. Bardziej doświadczeni, z dobrą historią ubezpieczeniową, wpłyną na obniżkę ceny, a sami z auta raczej korzystać nie będą. Podobnie rzecz się ma ze małżonkiem, na którego często automatycznie przechodzą zniżki bardziej doświadczonego partnera.

Ludzie najczęściej przepłacają za OC z lenistwa – nie porównują co roku cen ubezpieczeń, tylko przedłużają umowę z jednym ubezpieczycielem. A tymczasem teraz takie porównanie jest bardzo wygodnie i nie trwa długo. Wystarczy w wolnej chwili, w domu, skorzystać z niezależnej internetowej porównywarki lub kalkulatora OC na stronie www danego towarzystwa ubezpieczeń” – radzi Edyta Skórka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.

Oblicz teraz cenę ubezpieczenia w porównywarce OC Punkta.pl

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Kupujesz OC zawsze u agenta? Zanim znów do niego pójdziesz, sprawdź ceny ubezpieczenia w internecie, w towarzystwach direct.
  • Jeśli szukasz OC i dobrowolnego AC, sprawdź najpierw, czy taniej będzie kupić pakiet w jednej firmie, czy osobno u dwóch różnych ubezpieczycieli.
  • Niektóre towarzystwa przyznają dodatkowe zniżki za płatność kartą kredytową.
  • Rozłożenie opłaty składki na raty podnosi cenę OC.
  • Z agentem i pracownikiem infolinii sprzedażowej możesz się targować. Nie musisz od razu godzić się na zaproponowaną cenę.
  • Twój ubezpieczyciel przypomina Ci o kończącym się OC, ale nie musisz przedłużać umowy. Możesz ją wypowiedzieć i poszukać tańszej oferty.
  • Sprawdź, jakie ubezpieczenia dodatkowe możesz dokupić do OC i wybierz tylko takie, których naprawdę potrzebujesz.
  • Jeśli jesteś młodym kierowcą, postaraj się, aby współwłaścicielem pojazdu został ktoś ze zniżkami, np. rodzic.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej