Zagrożenie koronawirusem a zdalne możliwości zawarcia ubezpieczeń

Aktualizacja:
koronawirus-a-zdalne-możliwości-zawarcia-ubezpieczeń

Planujesz zakupy spożywcze? Zrób je online i odbierz zamówienie bezdotykowo od dostawcy. Musisz zatankować samochód? Płać kartą. Chcesz załatwić sprawę w urzędzie? Wybierz kontakt telefoniczny lub mailowy zamiast osobistego. Unikaj też skupisk ludzi i jeżeli masz taką możliwość, pracuj zdalnie – to tylko kilka działań, które każdy z nas może podjąć, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dziś online możesz załatwić naprawdę wiele spraw. Dotyczy to również zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Koronawirus w Polsce – jak bezpiecznie ubezpieczyć samochód?

Mimo wprowadzonego przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego są sprawy, których nie można przełożyć na później. Jedną z nich jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla pojazdu. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu oznacza dla właściciela auta ryzyko kary finansowej. Ile wynosi kara za przerwę w ubezpieczeniu OC, kto ją nakłada i jak bezpiecznie zakupić ubezpieczenie samochodu, by nie narażać na infekcję ani siebie, ani bliskich?

Do egzekwowania opłat karnych uprawniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar za brak OC zależy od kilku czynników, w tym m.in. rodzaju samochodu. Jeżeli posiadasz pojazd i dopuścisz do przerwy w ubezpieczeniu OC, będziesz musiał zapłacić zgodnie z poniższą tabelką.

Kary za brak OC 2020

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu osobowego i dopuścisz do przerwy w ubezpieczeniu OC, będziesz musiał zapłacić:

 • 1040 zł – jeżeli przerwa w ubezpieczeniu OC trwała do 3 dni,
 • 2600 zł – jeżeli Twój samochód nie był ubezpieczony od 4 do 14 dni,
 • 5200 zł – gdy okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej trwał powyżej 14 dni.

Aby uniknąć opłat karnych i zmniejszyć ryzyko zarażenia siebie lub pracowników firm ubezpieczeniowych koronawirusem SARS-Cov-2, wykorzystaj możliwości, jakie daje współczesna technologia – ubezpieczenia OC, AC, NNW i Assistance możesz zakupić i opłacić online. Wybierając ten sposób zakupu polis, wykażesz się odpowiedzialnością – nie będziesz musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni, jeżeli spowodujesz kolizję lub wypadek. Dzięki temu ograniczysz także ryzyko zachorowania.

Jak ubezpieczyć samochód przez internet – krok po kroku

Ograniczenie kontaktu z innymi osobami i załatwianie spraw czy to telefonicznie, czy to drogą elektroniczną – to proste sposoby, które pozwalają zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19. Kończy Ci się polisa OC? Zamiast umawiać się z agentem ubezpieczeniowym, kup ubezpieczenie online. Jak ubezpieczyć samochód przez internet? Okazuje się, że jest to bardzo proste.

Do zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego przez internet służy kalkulator ubezpieczeń OC AC. Aby przedstawić Ci oferty towarzystw ubezpieczeniowych (wyliczyć składkę), poprosimy Cię o podanie:

 • danych dotyczących pojazdu – przed rozpoczęciem wypełniania formularza spisz aktualny stan licznika i przygotuj dowód rejestracyjny,
 • danych dotyczących kierowców (głównego i dodatkowego) – zapytamy Cię m.in. o numer PESEL i chociaż nie musisz go podawać, to brak tej informacji może skutkować mniejszą liczbą ofert (niektórzy ubezpieczyciele potrzebują PESEL-u, by sprawdzić Twoją historię w UFG),
 • terminu, od którego potrzebujesz polisy – możesz wybrać dowolną datę.

Wypełnienie formularza online zajmuje zaledwie kilka minut. W odpowiedzi otrzymasz listę propozycji, wśród których możesz wybierać. Gdy wybierzesz już polisę, pozostanie tylko sfinalizować jej zakup i zapłacić online.

Jednym z zaleceń Ministerstwa Zdrowia jest dokonywanie płatności bezgotówkowo. To sposób na zminimalizowanie ryzyka infekcji. Kupujesz w sklepach internetowych? Wybierz płatność z góry zamiast przy odbiorze (np. Blik, Pay Pal, T-Pay). Płacisz w stacjonarnie działającym punkcie? Użyj płatności zbliżeniowej lub kodu Blik.

Dotychczas przed zakupem polis komunikacyjnych zawsze wypytywałeś agentów o szczegóły? Chciałbyś porozmawiać ze specjalistą, by upewnić się, że dokonujesz najlepszego wyboru? Wcale nie musisz rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Zamiast jednak umawiać się na osobiste spotkanie, skontaktuj się z pracownikami naszej infolinii. To doświadczeni doradcy, którzy rozwieją Twoje wątpliwości w zakresie ubezpieczeń. W ten sposób również ograniczysz ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2 siebie i swoich bliskich.

Nasza strona internetowa www.mfind.pl oraz kalkulator online działają na dotychczasowych zasadach – możesz kupować ubezpieczenia za naszym pośrednictwem w dowolnej chwili i w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Podobnie na niezmienionych zasadach pracuje nasze call center. Doradcy są do Twojej dyspozycji pod numerem tel.: 22 490 90 00 w następujących godzinach:

 • poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
 • sobota: 9:00-17:00

Pamiętaj jednak, że infolinie sprzedażowe niektórych ubezpieczycieli (np. Concordia) obecnie nie działają (stan na dzień 17.03.2020). Inne działają w ograniczonym zakresie.
Jak bezpiecznie kupować ubezpieczenie?

Porównywarki mobilne – takie ubezpieczenie OC/AC online się opłaca

Dziś, gdy każdy musi wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych, warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Zakupy online to jeden ze szczególnych środków ostrożności, gdyż koronawirus przenosi się drogą kropelkową, czyli m.in. podczas osobistego kontaktu z innymi ludźmi. Ubezpieczenie OC/AC zakupione przez internet nie musi być przy tym droższe niż kupowane u agenta ubezpieczeniowego. Przeciwnie – porównywarka zamieszczona na naszej stronie pozwala sporo zaoszczędzić.

Ile może pozostać w portfelu, jeżeli ubezpieczysz samochód przez internet? Sprawdziliśmy to na przykładzie doświadczonego kierowcy. 45-letni mieszkaniec Gdańska, który ma prawo jazdy od 25 lat i który dotychczas nie spowodował żadnych szkód, na co dzień porusza się pojazdem Renault Laguna z 2004 r. (pojemność silnika 1.9, ON, immobiliser, autoalarm). Z uwagi na wiek auta, jest on zainteresowany wyłącznie ubezpieczeniem OC. Wypełniając kalkulator OC AC online, otrzymał on następujące propozycje:

 • AXA Direct – 688 zł wraz z dodatkowym ubezpieczeniem Assistance,
 • Benefia – 778 zł,
 • Aviva (obecnie Allianz) – 863 zł wraz z dodatkowymi ubezpieczeniami NNW i Assistance,
 • Link 4 – 890 zł wraz z Assistance,
 • Mtu24 – 1411 zł wraz z dodatkowymi ubezpieczeniami NNW i Assistance.

Między najtańszą a najdroższą propozycją jest aż 723 zł różnicy! Ponieważ zakres ochrony OC jest regulowany ustawą, kierowca z przykładu może wybrać najtańszą ofertę. Kupując ubezpieczenie OC online, oszczędza on aż 723 zł.

Bądź odpowiedzialny – podejmij działania profilaktyczne

Do zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych na odległość zachęcają same towarzystwa ubezpieczeniowe, w tym m.in. Allianz, Warta, Uniqua czy InterRisk. Aby szybko zorientować się w ich ofertach, skorzystaj z naszej porównywarki.

Co jeszcze – poza kupowaniem online, unikaniem dużych skupisk ludzi i płaceniem bezgotówkowo – możesz zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2? Na stronach rządowych można się zapoznać z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

W dużej mierze to od nas samych zależy, czy i jak szybko koronawirus SARS-Cov-2 będzie się przenosił z człowieka na człowieka. Wykazując się roztropnością i podejmując działania zapobiegawcze, chronisz zdrowie swoje i innych.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments