Kary za chociażby jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC samochodu, są bardzo dotkliwe. Dlatego też część kierowców z obawy przed karą finansową lub po prostu z wygody decyduje się na automatyczne wznowienie OC. Sprawdź, jak działa takie przedłużenie okresu ochrony auta.
Automatyczne wznowienie OC – (tzw. automatyzm lub odnowienie) to mechanizm, który sprawia, że kończąca się umowa OC komunikacyjnego jest automatycznie zawiązywana na kolejnych 12 miesięcy – jeśli zostały opłacone wszystkie składki w pełnej wysokości.
Automatyczna kontynuacja polisy OC jak wszystko ma swoje dobre i złe strony. Do plusów zaliczymy brak ryzyka posiadania auta bez ważnego OC. To szczególnie ważne, ponieważ kara od UFG za 1 dzień bez ważnego OC to w 2023 r. nawet 1440 zł, a w przypadku opóźnienia powyżej 14 dni – 7200 zł. To także duża wygoda. Spora część kierowców woli jednak poszukać nowej polisy na własną rękę, żeby znaleźć najkorzystniejszą finansowo ofertę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat automatycznego wznowienia OC?
Przeczytaj także: Kara za brak OC w 2023 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 10800 zł!
Czy OC przedłuża się automatycznie?
Odpowiedzi na to pytanie najlepiej szukać w przepisach prawa. Kwestie OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, gdzie w art. 28 ust. 1 znajdziemy następujący zapis:
„Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy”
Automatyczne wznowienie OC jest zatem procedurą domyślną zgodnie z obowiązującym prawem i to po stronie właściciela pojazdu leży zadbanie o to, żeby umowa ubezpieczenia nie została przedłużona na kolejny rok.
Od tej reguły są też wyjątki, o których również traktuje ustawa. Do przedłużenia umowy ubezpieczenia nie dochodzi, kiedy ubezpieczony nie opłaci należytej składki lub w przypadku problemów towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona była polisa (cofnięcie licencji, ogłoszenie upadłości, likwidacja).
Nie czekaj, kup ubezpieczenie online!
Nie wypowiedziałem umowy OC – co dalej?
W przypadku jeśli zapomnimy o automatycznym wznowieniu OC, możliwych jest kilka scenariuszy. Najprostszy z nich zakłada, że w ogóle wypadł nam z głowy fakt kupna ubezpieczenia na kolejny rok. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe wysyła nam umowę przedłużenia polisy. Można wówczas opłacić wyliczoną składkę i zadbać o tę kwestię za 12 miesięcy.
Podwójne ubezpieczenie OC
A co w przypadku, kiedy kupiliśmy OC u innego ubezpieczyciela, a jednocześnie nie wypowiedzieliśmy umowy w dotychczasowym towarzystwie? Na szczęście nie trzeba się tego obawiać. Jako ubezpieczony możemy w dowolnym momencie wypowiedzieć przedłużoną polisę. W najgorszym wypadku firma ubezpieczeniowa będzie domagać się od nas opłacenia składki za okres między automatycznym przedłużeniem a dniem złożenia wypowiedzenia.
Kupujesz używane auto? Polisa OC nie przedłuży się automatycznie
Warto jednak zaznaczyć, że zasada automatycznego wznowienia OC nie działa w przypadku zmiany właściciela pojazdu. O ile w momencie zakupu nowy właściciel może nadal korzystać z ważnego OC, o tyle umowa nie zostanie automatycznie przedłużona. Zwłaszcza jeśli dotychczasowy właściciel zgłosił ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego też zaleca się, aby nowy właściciel nie czekał do momentu wygaśnięcia polisy, tylko zadbał o ubezpieczenie jak najszybciej.
Czytaj także: Wypowiedzenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć!
Wypowiedzenie automatycznego wznowienia OC
Jak już wspomnieliśmy, wypowiedzenie umowy OC automatycznie wznowionej jest możliwe, jednak może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Załóżmy jednak, że pamiętamy o wszystkich terminach i chcemy zrobić wszystko zgodnie z prawem. W przeciwieństwie do różnego rodzaju umów bezterminowych, w przypadku OC wypowiedzenie możesz złożyć najpóźniej 1 dzień przed wygaśnięciem polisy. Można to zrobić osobiście w oddziale firmy lub online. Zazwyczaj w wypowiedzeniu umowy może wyręczyć nas nowy ubezpieczyciel, który zgłosi za nas wypowiedzenie.
Podsumowanie
- Automatyczne wznowienie polisy jest regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych.
- Standardowo umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy.
- Jeżeli nie chcesz przedłużać OC, musisz ją wypowiedzieć najpóźniej 1 dzień przed zakończeniem umowy.
- W przypadku sprzedaży auta, polisa nie przedłuża się automatycznie.
- Mając jednocześnie dwie polisy na samochód, możesz zrezygnować z jednej.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Podwójne OC może się przydarzyć, gdy zmieniasz ubezpieczyciela. Jeśli zapomnisz o wypowiedzeniu poprzedniej umowy, może powstać zobowiązanie do uregulowania należności również za kolejną składkę. Dowiedz się, co zrobić, gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty za podwójne OC.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. To niestety oznacza, że co rok musisz się zatroszczyć o wykupienie nowej polisy bądź przedłużenie aktualnej. Zastanawiasz się, czy możliwe jest odnowienie ubezpieczenia OC w internecie? Tutaj dowiesz się, jak można przedłużyć polisę. Są na to 4 podstawowe sposoby.
Każdy z nas powinien podejmować działania, dzięki którym koronawirus SARS-Cov-2 nie będzie się rozprzestrzeniał. Część z nich nie wymaga specjalnych wyrzeczeń – sprawy urzędowe, zakupy spożywcze czy przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić bez wychodzenia z domu, czyli zdalnie.
Ciągłość ubezpieczenia OC to nie żadne widzimisię, a konieczność. Z ciągłością ubezpieczenia jest trochę tak, jak z samym obowiązkiem jego posiadania. Za brak ciągłości OC grożą wysokie kary. Dlatego też warto wiedzieć kiedy następuje automatyczne przedłużenie OC, a kiedy sami musimy dopilnować terminów. Co tak naprawdę grozi za przerwę w ubezpieczeniu? Wyjaśniamy!
Gdy zbliża się koniec terminu ważności Twojego ubezpieczenia OC i AC, powinieneś się zastanowić, czy kontynuować je u dotychczasowego ubezpieczyciela, czy szukać nowej oferty. Przedłużenie OC i AC w Avivie - oto jak to zrobić.
Zapewne wiesz, że nieznajomość prawa szkodzi (ignorantia iuris nocet) i że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z obowiązku jego przestrzegania. To dotyczy również ubezpieczeń. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych to podstawowy akt prawny, który powinni znać wszyscy posiadacze OC samochodowego. W tym artykule poznasz (i zrozumiesz!) najważniejsze dla Ciebie postanowienia tej ustawy.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?