Historia pojazdu z Niemiec – jak sprawdzić? [Poradnik 2022]

Aktualizacja:
mfind-1711

Już od wielu lat używane pojazdy z Niemiec cieszą się ogromną popularnością wśród polskich kierowców. Osoby, które zamierzały zakupić auto z kraju za Odrą, do niedawna musiały zapłacić za sprawdzenie jego historii. Dziś można to zrobić bezpłatnie – serwis Historia Pojazdu został wzbogacony o możliwość zweryfikowania historii auta zagranicznego, m.in. z Niemiec.

Zobacz, jak sprawdzić historię pojazdu, zakupem którego jesteś zainteresowany.

W 2021 r. według IRM SAMAR do Polski sprowadzono prawie 550 tys. samochodów osobowych i ciężarowych (do 3,5 tony), zarejestrowanych poprzednio w Niemczech. Wśród chętnie sprowadzanych marek i modeli znalazły się m.in.: Volkswagen Golf, Audi A4, Opel Astra i BMW serii 3. Jak sprawdzić auto z Niemiec? Dotychczas sprawdzanie VIN odbywało się za pośrednictwem zagranicznych, płatnych stron. Dziś można to zrobić bezpłatnie, korzystając z usługi Historia Pojazdu.

Czym jest i jak działa usługa Historia Pojazdu?

Historia Pojazdu to usługa udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest ona dedykowana osobom zamierzającym zakupić pojazd – samochód lub motocykl. Jak wskazuje nazwa usługi, za jej pomocą można sprawdzić historię konkretnego auta, w tym przede wszystkim:

  • dane techniczne – pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • termin okresowych badań technicznych i ważności ubezpieczenia,
  • odczyt drogomierza – informacje o przebiegu gromadzone są od 2014 r.,
  • informacje o szkodzie istotnej – są one gromadzone od marca 2020 r.
  • czy nie została zgłoszona kradzież pojazdu.

Historia pojazdu z Niemiec w usłudze Historia Pojazdu jest podzielona na trzy sekcje: Informacje, Oś czasu i Dane zagraniczne. Wygenerowany raport można pobrać lub wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej.

Aby sprawdzić historię pojazdu poprzez usługę Historia Pojazdu, wystarczy podać dane zamieszczone w dowodzie rejestracyjnym: 1) numer rejestracyjny pojazdu 2) numer VIN 3) datę pierwszej rejestracji.

Skorzystanie z usługi Historia Pojazdu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Oznacza to, że historia pojazdu z Niemiec jest dostępna dla każdego. Dzięki temu, że usługa jest darmowa, stanowi atrakcyjną alternatywę dla usług typu niemiecki dekoder VIN.

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec – Historia Pojazdu

Mimo że większość sprowadzanych z zagranicy pojazdów pochodzi właśnie z Niemiec, to jeszcze do niedawna kierowcy nie mogli sprawdzić za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu przed rejestracją w Polsce. Od 24 kwietnia 2020 r. z serwisu Historia Pojazdu można już pobrać darmowy raport o wybranym pojeździe, który po raz pierwszy został zarejestrowany w Niemczech.

Dzięki skorzystaniu z usługi Historia Pojazdu, osoby zainteresowane zakupem auta nie muszą już płacić za dostęp do informacji. Nie jest potrzebny niemiecki dekoder VIN czy niemiecka strona VIN, za pomocą których można dotrzeć do informacji o liczbie poprzednich właścicieli czy wzmianki o zgłoszeniu kradzieży auta.

Kupujesz samochód z Niemiec? Dowiedz się, czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji – w ten sposób przygotujesz się do formalności. Znalazłeś kupca na sprowadzony z Niemiec pojazd? Sprawdź, jak wyrejestrować samochód.

Aby zweryfikować historię pojazdu, który nie został jeszcze zarejestrowany w CEP, konieczny będzie profil zaufany (eGo). Założenie profilu zaufanego jest szybkie i darmowe. Użytkownik otrzyma dzięki niemu dostęp do różnych e-usług, może też sprawdzić auto z Niemiec.

Historia pojazdu z Niemiec i innych europejskich krajów

Nie tylko niemiecki CEPiK czy niemiecki dekoder VIN był dotychczas wykorzystywany przez osoby zainteresowane zakupem samochodu z zagranicy. Dużą popularnością cieszyły się również narzędzia funkcjonujące na rynku francuskim, angielskim czy amerykańskim. Aktualnie za pośrednictwem serwisu Historia Pojazdu możliwe jest sprawdzenie pojazdów pochodzących z różnych państw.

Jak sprawdzić auto z Niemiec, Francji lub Włoch? Skąd pochodzą dane zgromadzone w zakładce „Dane zagraniczne” w usłudze Historia Pojazdu? Ministerstwo Cyfryzacji wykorzystuje zasoby zewnętrznych systemów, które pozyskują informacje na temat samochodów z zagranicy:

  • Carfax pozyskuje dane o pojazdach m.in. z Hiszpanii, Belgii, Szwecji czy Norwegii,
  • AutoDNA pozyskuje dane o pojazdach m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii czy Litwy.

Informacje prezentowane przez Carfax i AutoDNA różnią się od siebie rodzajami ryzyk, przy czym różnice nie są znaczne.

Ryzyka według Carfax Ryzyka według autoDNA
Kradzież Kradzież
Złomowanie Złomowanie
Uszkodzony Uszkodzony
Rozbieżność drogomierza Rozbieżność drogomierza
Niedopuszczony do ruchu Niedopuszczony do ruchu
Służył jako taxi Służył jako taxi
Powypadkowy Szkoda całkowita
Błąd cyfry kontrolnej
Akcje serwisowe

Chociaż informacje zawarte w usłudze Historia Pojazdu nie powinny mieć decydującego znaczenia przy podejmowaniu decyzji o zakupie pojazdu z Niemiec, mogą one być dla nabywcy przydatną wskazówką.

Zobacz także: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej