Historia pojazdu z Niemiec - jak sprawdzić ją za darmo?

Aktualizacja:
mfind-1711

Już od wielu lat używane pojazdy z Niemiec cieszą się ogromną popularnością wśród polskich kierowców. Przyczyną tej sytuacji jest przekonanie, że nasi zachodni sąsiedzi są zamożniejsi, korzystają z nowszych aut i używają ich bardzo rozsądnie, jeżdżąc po drogach wysokiej jakości. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie takimi samochodami jest bardzo duże.

Używane samochody z Niemiec w Polsce

Sprowadzanie samochodów z Niemiec nie traci na popularności. W 2021 r. według IRM SAMAR do Polski sprowadzono prawie 550 tys. samochodów osobowych i ciężarowych (do 3,5 tony), zarejestrowanych poprzednio w Niemczech. Wśród chętnie sprowadzanych marek i modeli znalazły się m.in.: Volkswagen Golf, Audi A4, Opel Astra i BMW serii 3. Średni wiek tych aut to około 12 lat. Chętnych na zakup używanego samochodu z Niemiec nie brakuje, a sprzedawcy niestety uciekają się do nieuczciwych sztuczek, by zarobić jak najwięcej. Z pewnością nie raz natknąłeś się na plotki o tym, jak to historia auta z Niemiec, przedstawiona przez sprzedawcę, miała się nijak do rzeczywistości. Jak dotąd osoba zainteresowana sprowadzonym samochodem, mogła sprawdzić jego historię na zagranicznych stronach internetowych, które oferowały tego typu usługi za opłatą. Na szczęście obecnie możesz sprawdzić autentyczną historię auta z Niemiec po numerze VIN.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców CEPiK i usługa Historia Pojazdu

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się kupnem samochodu z Niemiec bądź innego kraju, być może miałeś już do czynienia z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców CEPiK. CEPiK to baza danych stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji i prowadzona od 1 stycznia 2016 roku. Od kilku lat Polacy mają możliwość sprawdzenia historii pojazdu z Niemiec w ramach usługi Historia Pojazdu.

Historia Pojazdu to usługa dedykowana osobom zamierzającym zakupić pojazd – samochód lub motocykl. Dzięki niej można sprawdzić historię konkretnego auta, w tym przede wszystkim:

 • dane techniczne – pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • termin okresowych badań technicznych i ważności ubezpieczenia,
 • odczyt drogomierza – informacje o przebiegu gromadzone są od 2014 r.,
 • informacje o szkodzie istotnej – są one gromadzone od marca 2020 r.,
 • czy nie została zgłoszona kradzież pojazdu.

Historia pojazdu z Niemiec w usłudze Historia Pojazdu jest podzielona na trzy sekcje: Informacje, Oś czasu i Dane zagraniczne. Wygenerowany raport można pobrać lub wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej.

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec po numerze VIN?

We wspomnianej usłudze Historia Pojazdu możesz bez problemu sprawdzić przeszłość samochodu, który Cię interesuje. Korzystanie z bazy jest bardzo proste, ale wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Założenie Profilu Zaufanego jest szybkie i darmowe. Dzięki niemu otrzymasz dostęp do różnych e-usług, w tym także do sprawdzenia historii pojazdu z Niemiec. 

Oto jak zweryfikować przeszłość samochodu w czterech krokach: 

 1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
 2. Wprowadź numer VIN oraz numer rejestracyjny pojazdu, a także datę pierwszej rejestracji.
 3. Zaloguj się przy pomocy Profilu Zaufanego.
 4. Sprawdź informacje, dostępne w zakładce „Dane zagraniczne”. Znajdują się tam dane dotyczące złomowania, kradzieży, wypadków i uszkodzeń, odczytów drogomierza, dopuszczenia do ruchu czy używania auta jako taxi w przeszłości.

Skorzystanie z usługi Historia Pojazdu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Oznacza to, że historia pojazdu z Niemiec jest dostępna dla każdego. Dzięki temu, że usługa jest darmowa, stanowi atrakcyjną alternatywę dla usług typu niemiecki dekoder VIN.

Auto z Niemiec – jak sprawdzić przebieg samochodu?

Mimo że większość sprowadzanych z zagranicy pojazdów pochodzi właśnie z Niemiec, to jeszcze do niedawna kierowcy nie mogli sprawdzić ich przeszłości za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu przed rejestracją w Polsce. Wtedy konieczne było znalezienie innego sposobu na potwierdzenie przebiegu auta. W Niemczech podobnie jak w Polsce każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do przeprowadzania badań technicznych. U naszych zachodnich sąsiadów taki przegląd odbywa się co dwa lata. Po badaniu technicznym wystawiany jest dokument – TUV – z którego można dowiedzieć się bardzo wiele na temat auta – między innymi wpisywana jest tam aktualna wartość drogomierza. Jeśli interesuje Cię zakup samochodu z Niemiec, poproś sprzedającego o okazanie tegoż dokumentu. 

Od 24 kwietnia 2020 r. z serwisu Historia Pojazdu można już pobrać darmowy raport o wybranym pojeździe, który po raz pierwszy został zarejestrowany w Niemczech.

Dzięki skorzystaniu z usługi Historia Pojazdu, osoby zainteresowane zakupem auta nie muszą już płacić za dostęp do informacji. Nie jest potrzebny niemiecki dekoder VIN czy niemiecka strona VIN, za pomocą których można dotrzeć do informacji o liczbie poprzednich właścicieli czy wzmianki o zgłoszeniu kradzieży auta. Jeśli poprosisz sprzedawcę o okazanie TUVu, możesz porównać informacje z Historii Pojazdu z tymi, które znalazły się w dokumencie. 

Kupujesz samochód z Niemiec? Dowiedz się, czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji – w ten sposób przygotujesz się do formalności. Znalazłeś kupca na sprowadzony z Niemiec pojazd? Sprawdź, jak wyrejestrować samochód.

Czy w usłudze Historia Pojazdu możesz sprawdzić auta z innych krajów?

W przeszłości dużą popularnością cieszył się wspomniany niemiecki dekoder VIN, ale nie tylko. Znane były również narzędzia funkcjonujące na rynku francuskim, angielskim czy amerykańskim. Aktualnie za pośrednictwem serwisu Historia Pojazdu możliwe jest sprawdzenie pojazdów pochodzących z różnych państw – w tym z Włoch czy Francji. Ministerstwo Cyfryzacji wykorzystuje zasoby zewnętrznych systemów, które pozyskują informacje na temat samochodów z zagranicy:

 • Carfax pozyskuje dane o pojazdach m.in. z Hiszpanii, Belgii, Szwecji czy Norwegii,
 • AutoDNA pozyskuje dane o pojazdach m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii czy Litwy.

Informacje prezentowane przez Carfax i AutoDNA różnią się od siebie rodzajami ryzyk, przy czym różnice nie są znaczne.

Ubezpieczenie OC samochodu z Niemiec

Kiedy sprawdziłeś już historię pojazdu z Niemiec i zdecydowałeś się na zakup samochodu, musisz pamiętać o ubezpieczeniu OC, które jest obowiązkowe dla każdego auta, jeżdżącego po polskich drogach. W przypadku, gdy kupisz samochód ubezpieczony w Niemczech, możesz poruszać się nim w Polsce na zagranicznych tablicach rejestracyjnych przez kolejnych 30 dni. Po tym czasie bezwzględnie musisz wykupić całoroczną polisę OC w Polsce. 

Inaczej sytuacja wygląda wówczas, kiedy auto nie zostało ubezpieczone za granicą. W takim wypadku należy skorzystać z polskiej polisy krótkoterminowej, która będzie obowiązywać przez 30 dni, a następnie wykupić polisę całoroczną. Auto z Niemiec możesz zarejestrować w Polsce wyłącznie wtedy, gdy posiadasz ważne ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC auta to kwestia, o której musisz bezwzględnie pamiętać i zadbać o to, by pomiędzy kolejnymi polisami nie następowała choćby jednodniowa przerwa. Nawet tak krótka luka jest podstawą do tego, by Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył karę na właściciela auta za brak OC.

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić historię z zagranicy za darmo?
Jak sprawdzić auto przed zakupem w Niemczech?

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej