Historia pojazdu z Niemiec - jak sprawdzić ją za darmo?

Aktualizacja:
mfind-1711

Już od wielu lat używane pojazdy z Niemiec cieszą się ogromną popularnością wśród polskich kierowców. Przyczyną tej sytuacji jest przekonanie, że nasi zachodni sąsiedzi są zamożniejsi, korzystają z nowszych aut i używają ich bardzo rozsądnie, jeżdżąc po drogach wysokiej jakości. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie takimi samochodami jest bardzo duże.

Używane samochody z Niemiec w Polsce

Sprowadzanie samochodów z Niemiec nie traci na popularności. Dane wskazują, że w pierwszym kwartale 2024 roku import używanych aut wzrósł o 16% w stosunku do roku ubiegłego (dane za: Samar). Oznacza to, że Polacy sprowadzili zza granicy ponad 230 tys. aut i większość właśnie z Niemiec. Jest to najlepszy wynik od czterech lat!

Chętnych na zakup używanego samochodu z Niemiec nie brakuje, a sprzedawcy niestety uciekają się do nieuczciwych sztuczek, by zarobić jak najwięcej. Z pewnością nie raz natknąłeś się na plotki o tym, jak to historia auta z Niemiec, przedstawiona przez sprzedawcę, miała się nijak do rzeczywistości. Jak dotąd osoba zainteresowana sprowadzonym samochodem, mogła sprawdzić jego historię na zagranicznych stronach internetowych, które oferowały tego typu usługi za opłatą. Na szczęście obecnie możesz sprawdzić autentyczną historię auta z Niemiec po numerze VIN.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców CEPiK i usługa Historia Pojazdu

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się kupnem samochodu z Niemiec bądź innego kraju, być może miałeś już do czynienia z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców CEPiK. CEPiK to baza danych stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji i prowadzona od 1 stycznia 2016 roku. Od kilku lat Polacy mają możliwość sprawdzenia historii pojazdu z Niemiec w ramach usługi Historia Pojazdu.

Historia Pojazdu to usługa dedykowana osobom zamierzającym zakupić pojazd – samochód lub motocykl. Dzięki niej można sprawdzić historię konkretnego auta, w tym przede wszystkim:

  • dane techniczne – pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • termin okresowych badań technicznych i ważności ubezpieczenia,
  • odczyt drogomierza – informacje o przebiegu gromadzone są od 2014 roku,
  • informacje o szkodzie istotnej – są one gromadzone od marca 2020 roku,
  • czy nie została zgłoszona kradzież pojazdu.

 

Historia pojazdu z Niemiec  jest podzielona na trzy sekcje:

  1. Informacje,
  2. Oś czasu,
  3. Dane zagraniczne.

Wygenerowany raport można pobrać lub wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej.

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec po numerze VIN?

We wspomnianej usłudze Historia Pojazdu możesz bez problemu sprawdzić przeszłość samochodu, który Cię interesuje. Korzystanie z bazy jest bardzo proste, ale wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Założenie Profilu Zaufanego jest szybkie i darmowe. Dzięki niemu otrzymasz dostęp do różnych e-usług, w tym także do sprawdzenia historii pojazdu z Niemiec. 

Oto jak zweryfikować przeszłość samochodu w czterech krokach: 

  1. Wejdź na stronę historiapojazdu.gov.pl.
  2. Wprowadź numer VIN oraz numer rejestracyjny pojazdu, a także datę pierwszej rejestracji.
  3. Zaloguj się przy pomocy Profilu Zaufanego.
  4. Sprawdź informacje, dostępne w zakładce „Dane zagraniczne”. Znajdują się tam dane dotyczące złomowania, kradzieży, wypadków i uszkodzeń, odczytów drogomierza, dopuszczenia do ruchu czy używania auta jako taxi w przeszłości.

 

Skorzystanie z usługi Historia Pojazdu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jest dostępna dla każdego i dzięki temu, że  jest darmowa, stanowi atrakcyjną alternatywę dla usług typu niemiecki dekoder VIN.

Auto z Niemiec – jak sprawdzić przebieg samochodu?

Mimo że większość sprowadzanych z zagranicy pojazdów pochodzi właśnie z Niemiec, to jeszcze do niedawna kierowcy nie mogli sprawdzić ich przeszłości przed rejestracją w Polsce. Wtedy konieczne było znalezienie innego sposobu na potwierdzenie przebiegu auta. W Niemczech podobnie jak w Polsce każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do przeprowadzania badań technicznych. U naszych zachodnich sąsiadów taki przegląd odbywa się co dwa lata. Po badaniu technicznym wystawiany jest dokument TUV, w którym wpisywany jest m.in. aktualny przebieg. Jeśli interesuje Cię zakup samochodu z Niemiec, poproś sprzedającego o okazanie tego dokumentu. 

Od 24 kwietnia 2020 roku z serwisu Historia Pojazdu można już pobrać darmowy raport o wybranym pojeździe, który po raz pierwszy został zarejestrowany w Niemczech.

Osoby zainteresowane zakupem auta nie muszą już płacić za dostęp do informacji. Nie jest potrzebny niemiecki dekoder VIN czy niemiecka strona VIN, za pomocą których można było do tej pory dotrzeć do informacji o liczbie poprzednich właścicieli czy wzmiankach o zgłoszeniu kradzieży auta. Jeśli poprosisz sprzedawcę o okazanie TUV-u, możesz porównać informacje z Historii Pojazdu z tymi, które znalazły się w dokumencie. 

Kupujesz samochód z Niemiec? Dowiedz się, czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji – w ten sposób przygotujesz się do formalności. Znalazłeś kupca na sprowadzony z Niemiec pojazd? Sprawdź, jak wyrejestrować samochód.

Czy w usłudze Historia Pojazdu możesz sprawdzić auta z innych krajów?

W przeszłości dużą popularnością cieszył się wspomniany niemiecki dekoder VIN. Znane były również narzędzia funkcjonujące na rynku francuskim, angielskim czy amerykańskim. Aktualnie za pośrednictwem serwisu Historia Pojazdu możliwe jest sprawdzenie pojazdów pochodzących z różnych państw, m.in.  z Włoch czy Francji. Ministerstwo Cyfryzacji wykorzystuje zasoby zewnętrznych systemów, które pozyskują informacje na temat samochodów z zagranicy:

  • Carfax pozyskuje dane o pojazdach m.in. z Hiszpanii, Belgii, Szwecji czy Norwegii,
  • AutoDNA pozyskuje dane o pojazdach m.in. z Niemiec, Francji, Słowenii czy Litwy.

Informacje prezentowane przez Carfax i AutoDNA różnią się od siebie rodzajami ryzyk, przy czym różnice nie są znaczne.

Autobaza jest kolejnym serwisem, który nie tylko dysponuje danymi dotyczącymi historii pojazdu z Niemiec, innych krajów Europy oraz USA, ale również jako prawdopodobnie jedyna firma oferuje zestaw danych serwisowych. W związku z tym możliwa jest weryfikacja terminowości wykonywanych prac np. wymiany oleju czy płynu hamulcowego, co w połączeniu z oferowanym wykazem procedur serwisowych stanowi nieocenioną pomoc przed zakupem używanego auta.

Ubezpieczenie OC samochodu z Niemiec

Jeśli sprawdziłeś już historię pojazdu z Niemiec i zdecydowałeś się na zakup samochodu, musisz pamiętać o ubezpieczeniu OC, które jest obowiązkowe dla każdego auta, jeżdżącego po polskich drogach. W przypadku, gdy kupisz samochód ubezpieczony w Niemczech, możesz poruszać się nim w Polsce na zagranicznych tablicach rejestracyjnych przez kolejnych 30 dni. Po tym czasie bezwzględnie musisz wykupić całoroczną polisę OC w Polsce. 

Inaczej sytuacja wygląda wówczas, kiedy auto nie zostało ubezpieczone za granicą. W takim wypadku należy skorzystać z polskiej polisy krótkoterminowej, która będzie obowiązywać przez 30 dni, a następnie wykupić polisę całoroczną. Auto z Niemiec możesz zarejestrować w Polsce wyłącznie wtedy, gdy posiadasz ważne ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC auta to kwestia, o której musisz bezwzględnie pamiętać i zadbać o to, aby pomiędzy kolejnymi polisami nie następowała choćby jednodniowa przerwa. Nawet tak krótka luka jest podstawą do tego, by Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył na właściciela auta karę za brak OC.

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić historię z zagranicy za darmo?
Jak sprawdzić auto przed zakupem w Niemczech?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
historia pojazdu z włoch_mapa z zaznaczoną destynacją we włoszech
2024.09.10  •  Samochód
Jak sprawdzić historię pojazdu z Włoch?

Polacy najczęściej sprowadzają auta z zachodniej Europy. Dobrze wyposażone samochody z niewielkim przebiegiem można znaleźć także na południu, a dokładnie we Włoszech. Każdy pojazd warto jednak sprawdzić przed zakupem.

Czytaj więcej
sprowadzony samochód
2015.03.03
10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]

Wielu handlarzy „odpicowuje” sprzedawane samochody tak, aby zamaskować usterki. Jak więc kupić sprowadzony samochód, aby nie dać wcisnąć sobie grata? Przeczytaj, jeśli w poszukiwaniu używanego samochodu z Niemiec czy Holandii nie jedziesz na Zachód, a zdajesz się na naszych importerów.

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Jak sprowadzić auto z Francji?

Auta z Francji cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Chociaż trudno wyprzedzić lidera na rynku importowanych pojazdów, czyli Niemcy, samochody z Francji zajmują drugie miejsce. Ponadto Renault, Peugeot i Citroën pojawiły się w TOP 10 najczęściej sprowadzanych marek pojazdów do Polski. Jak sprowadzić auto z Francji? Ile to kosztuje i czy jest warte zachodu?

Czytaj więcej
2024.09.17  •  Samochód
Jak sprawdzić auto przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania? 

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, ale nie chcesz opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedawcy, że auto jest bezwypadkowe i sprawne? Nie masz wiedzy technicznej, aby samodzielnie ocenić stan pojazdu? Na szczęście sprawdzenie stanu technicznego samochodu możesz zlecić fachowcom. Dowiedz się, jak sprawdzić samochód przed kupnem.

Czytaj więcej
Stan licznika to jedno, przebieg auta drugie
2018.09.25  •  Samochód
Cofanie licznika będzie karane! Karą za przekręcenie licznika będzie więzienie!

Cofanie licznika samochodowego to powszechny proceder, który do tej pory uchodził handlarzom na sucho. Niedługo jednak wszystko się zmieni! Za przekręcenie licznika będzie można trafić do więzienia. Rząd przyjął zmiany w prawie, które mają na celu ukrócenie oszukańczej praktyki przekręcania liczników w używanych autach.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.24  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej