Auto z małym przebiegiem - co źle znosi sporadyczną eksploatację?

Aktualizacja:
przebieg-auta

Rocznik samochodu, jego cena i… przebieg – to podstawowe kryteria, jakimi kierujemy się podczas kupna używanego auta. W powszechnym wyobrażeniu ideałem będzie samochód najmłodszy rocznikiem, w najniższej cenie, o najmniejszym przebiegu. Czy oby na pewno? Czy samochód z małym przebiegiem to najlepszy samochód? Niekoniecznie.

Planując kupno używanego samochodu zwracamy uwagę na różne parametry. Jednym z nich jest przebieg samochodu. W powszechnym przekonaniu – im mniejszy, tym lepszy. Szukamy więc taniego auta z możliwie jak najniższym przebiegiem – ot, w naszym przekonaniu, właśnie taki jest samochód idealny. Używany, więc tańszy, a ponieważ mało eksploatowany – w świetnym stanie. Idąc tym tokiem rozumowania bardzo często możemy wpaść w pułapkę małego przebiegu… Dlaczego? Jak się okazuje, mały przebieg samochodu wcale nie jest taki dobry. Nie wszystko lubi sporadyczną eksploatację, a niski przebieg wcale nie jest gwarancją niezawodności.

Przebieg samochodu nie taki straszny jak go malują

Samochody z małym przebiegiem cieszą się największą popularnością – w tym nie ma żadnej tajemnicy. To między innymi dlatego tak popularne jest cofanie licznika, które swoją drogą od września 2018 roku karane może być nawet pozbawieniem wolności. Ale wracając do sedna – czy mając do wyboru używany samochód z około 300 tys. km na liczniku i auto, które przejechało niespełna 100 tys. km – będziemy mieli jakieś wątpliwości co do tego, który samochód wybrać? Wydaje się, że żadnych. A niesłusznie… W rzeczywistości przebieg samochodu nie jest najpewniejszym miernikiem jego niezawodności. Na to wpływ ma niekoniecznie liczba przejechanych kilometrów, a chociażby same warunki eksploatacji. Spore znaczenie ma fakt, czy auto pokonywało sporadycznie krótkie dystanse, czy może regularnie wyjeżdżało w trasę? Czy miało okazję wykazać się podczas jazdy drogami szybkiego ruchu, czy może przeznaczone było do typowej miejskiej jazdy? Koniec końców mogłoby się okazać, że samochód z imponująco dużym przebiegiem, ale eksploatowany głównie na autostradach, byłby pewniejszym wyborem od samochodu, który służył poprzedniemu kierowcy raz na tydzień, w drodze do kościoła. Miejmy też na uwadze fakt, że samochód z większym przebiegiem mógł być też odpowiednio serwisowany, być może ma wymienione kluczowe podzespoły i tak naprawdę jest znacznie smakowitszym kąskiem w całej tej motoryzacyjnej dżungli.

Cofanie licznika będzie karane! Karą za przekręcenie licznika będzie więzienie!

Mały przebieg samochodu źle wpływa na…

Przyszedł czas na rozprawienie się z wieloma mitami dotyczącymi małego przebiegu samochodu. Musimy uświadomić sobie fakt, że nie wszystkie podzespoły lubią sporadyczną eksploatację, a niektóre wręcz jej nie tolerują. Oszczędzanie samochodu i wyprowadzanie go na drogę od wielkiego święta, nie uchroni nas przed wymianą gumowych przewodów, opon czy chociażby płynów eksploatacyjnych.

Płyny eksploatacyjne

Rzadkie użytkowanie samochodu wcale nie oznacza rzadszej potrzeby wymiany pewnych części i podzespołów. Jednym z elementów, których żywotność wcale nie jest uzależniona od ilości przejechanych kilometrów, a właśnie czasu eksploatacji, są chociażby płyny eksploatacyjne. Przyjęło się, że olej silnikowy powinniśmy wymieniać co roku, natomiast płyn chłodniczy i hamulcowy co 2-4 lata. Oznacza to, że nawet jeśli kupujemy auto, które było użytkowane raz na jakiś czas, a na jego liczniku notujemy minimalny przebieg, prewencyjnie powinniśmy zainwestować w wymianę płynów.

Silnik

Wbrew pozorom, pokonywanie autem niewielkich dystansów, wcale nie wpływa dobrze na kondycję silnika. Auto takie nie jest w stanie osiągnąć optymalnej temperatury chłodzenia, a częste gaszenie auta wymuszę pracę silnika na nierozgrzanym oleju. To wszystko niekorzystnie odbije się na kondycji jednostki napędowej, skrzyni biegów, a także akumulatora.

Sprzęgło i skrzynia biegów

To, że sprzęgło nie za bardzo odnajduje się w miejskiej jeździe nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Podobnie jest z biegami – częsta ich zmiana wymuszona częstymi przyspieszeniami i zwolnieniami, niekorzystnie wpłynie na mechanizm wybierania biegów.

Ogumienie samochodu

Sporadyczne użytkowanie auta nie wpływa także najlepiej na kondycję ogumienia auta. Leciwe opony, które odznaczają się nawet nienaganną ilością bieżnika, zazwyczaj nie zapewniają już należytego poziomu bezpieczeństwa, a guma traci już swoje właściwości.

Rozrząd

Interesująco wygląda także kwestia rozrządu – producenci zalecają, aby niezależnie od tego, jak dużo auto jeździ, wymiana rozrządu miała miejsce co ok 4-10 lat. Niedopilnowanie tego okresu może skutkować zerwaniem starego paska rozrządu.

Klimatyzacja

Na koniec zostawiliśmy element pozornie najmniej ważny. Musimy jednak wiedzieć, że aby układ klimatyzacji zachował swoją trwałość, powinien być używany systematycznie przez cały rok. Nieużywanie klimatyzacji skutkuje ubywaniem czynnika chłodzącego oraz zatarcie sprężarki. Zaniedbanie tego może rodzić konieczność kosztownej wymiany elementów.

 

Podsumowanie

  1. Niski przebieg wcale nie jest gwarancją niezawodności. Na sporadycznym eksploatowaniu cierpią niektóre części auta.
  2. Wpływ na ogólną kondycję auta ma nie sam przebieg, a chociażby warunki eksploatacji. Znaczenie ma to, czy auto pokonywało sporadycznie krótkie dystanse, czy może regularnie wyjeżdżało w trasę.
  3. Oszczędzanie samochodu i wyprowadzanie go na drogę od wielkiego święta, nie uchroni nas przed wymianą gumowych przewodów, opon czy chociażby płynów eksploatacyjnych.
  4. Samochód powinien wyrabiać określony limit kilometrów po każdym odpaleniu, by na krótkotrwałej jeździe nie ucierpiały jego podzespoły.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej