Co to jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać?

Aktualizacja:
Electric car driving on a highway in the summer, mountains in the background

Zakup samochodu nie zawsze przebiega zgodnie z planem. W praktyce rynku zdarzają się sytuacje, w których mimo sfinalizowania transakcji na atrakcyjnych warunkach z czasem okazuje się, że pojazd ma wady. Jeśli były ukryte, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Sprawdź, czym jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać.

Co to jest rękojmia na samochód? 

Rękojmia przy sprzedaży została uregulowana w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 556 k.c. sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę. Ta dotyczy niezgodności przedmiotu z umową. Wada może polegać w szczególności na tym, że pojazd:

  • nie ma właściwości, które powinien mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; 
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego; 
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; 
  • został kupującemu wydany w stanie niezupełnym.

Ochrona działa niezależnie od tego, gdzie kupisz samochód. W polskim stanie prawnym obowiązuje zarówno rękojmia na samochód używany, jak i rękojmia na samochód nowy. 

Przeczytaj także: Gdzie najlepiej kupić używane auto? 

Wada ukryta – na czym polega? 

Rękojmia obowiązuje, gdy samochód ma wadę ukrytą. To taka niesprawność pojazdu, o której kupujący nie wiedział i nie mógł jej wykryć w czasie zakupu. Warto podkreślić, że z wadą ukrytą w zakresie rękojmi samochodu mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy sprzedawca miał świadomość istnienia wady i ten fakt zataił, jak i w sytuacji, gdy nie miał o niej pojęcia. 

Wady ukryte dzielą się na techniczne i prawne. Pierwsze to wszelkie usterki i nieprawidłowości w działaniu części i podzespołów. Wady prawne to z kolei np. zatajenie, że samochód jest objęty egzekucją. W przypadku samochodów istotną wadą ukrytą jest wcześniejsza historia wypadkowa w sytuacji, gdy pojazd był oznaczony w ofercie jako bezwypadkowy

Rękojmia sprzedaży samochodu – co daje? 

Rękojmia na samochód to realna ochrona na wypadek, gdyby wydany pojazd okazał się niezgodny z umową. Jeżeli samochód ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni pojazd na wolny od wad albo wadę usunie. Wskazane ograniczenie nie ma zastosowania, jeżeli samochód był już wymieniony albo naprawiony przez sprzedawcę lub gdy sprzedawca nie wymienił pojazdu ani go nie naprawił. Warto podkreślić, że wymiana pojazdu nie jest możliwa w sytuacji auta używanego, ponieważ sprzedawca musiałby znaleźć pojazd nie tylko o tych samych parametrach, lecz także zużyty w tym samym stopniu. 

Co rękojmia samochodu oznacza w praktyce? Jeśli po zakupie okaże się, że pojazd ma wadę ukrytą, masz prawo dochodzić od sprzedającego wymiany albo naprawy, a w niektórych okolicznościach – np. gdy wada jest istotna – od razu odstąpić od umowy. W tym celu przygotuj pismo, w którym sprecyzujesz okoliczności i wskażesz swoje roszczenia. Wyznacz termin na ich spełnienie. 

Warto podkreślić, że jeżeli kupującym jest konsument, a wada samochodu została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Takie domniemanie sprawia, że to sprzedający musi wykazać, że usterka została wywołana już po zawarciu umowy kupna-sprzedaży i przekazaniu pojazdu. 

Przeczytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa? 

Rękojmia kupna samochodu – kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności? 

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi przede wszystkim w sytuacji, gdy kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. W takich okolicznościach nie można mówić o wadzie ukrytej. Jeśli kupujący zgodził się na zakup mimo niesprawności pojazdu, roszczenia z tytułu rękojmi samochodu mu nie przysługują. 

Sprzedawcy starają się ograniczyć swoją odpowiedzialność, wprowadzając do umowy zapisy, w których kupujący oświadcza, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu i nie ma co do niego zastrzeżeń. W praktyce takie postanowienia nie wyłączają automatycznie ochrony z rękojmi. O świadomości istnienia wady można mówić wtedy, gdy informacja o usterce była konkretna. Sprzedawca musi wykazać, że kupujący wiedział o tej konkretnej wadzie, czego wskazany powyżej zapis nie spełnia. 

Rękojmia na samochód używany kupiony od osoby prywatnej

Rękojmia obowiązuje zawsze w sytuacji, gdy konsument kupuje samochód od przedsiębiorcy. Mowa tu np. o transakcji zakupu auta używanego z komisu. Warto jednak wiedzieć, że ochrona przysługuje również w przypadku umów zawartych między osobami fizycznymi. Jeśli sprzedawca twierdzi, że nie dotyczą go rękojmie, bo nie jest przedsiębiorcą, nie rezygnuj z walki o swoje prawa. 

Mimo że osoby fizyczne mogą wyłączyć rękojmię na samochód poprzez odpowiednie zapisy w umowie, to gdy tego nie zrobiły, kupujący ma analogiczne prawa co przy transakcji z przedsiębiorcą. W tym przypadku – niezależnie od momentu stwierdzenia wady – musi on jednak udowodnić we własnym zakresie, że wada istniała w chwili przekazania własności. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Jeśli handlarze sprzedają samochody między sobą, mogą w umowie wyłączyć prawo do rękojmi. Postanowienie nie będzie skuteczne, jeśli okaże się, że sprzedawca zataił wadę celowo. Gdyby w umowie między przedsiębiorcami nie doszło do wyłączenia rękojmi, kupujący będzie miał takie same prawa, jakby był konsumentem. 

Sprawdź również, jak przebiega sprowadzenie auta z zagranicy

Rękojmia na samochód – ile czasu na zgłoszenie wady? 

Rękojmia samochodu pozwala dochodzić swoich praw przez dwa lata od chwili sprzedaży. Gdy dojdzie do stwierdzenia wady, kupujący powinien o niej poinformować sprzedawcę niezwłocznie, nie później niż w ciągu roku. Nie warto zwlekać, aby nie zostać posądzonym o przyczynienie się do powiększenia wady. 

Dla przykładu, jeśli samochód został kupiony 20 grudnia 2020 roku, wada została ujawniona w październiku 2022 roku, a zgłoszenia dokonano 15 grudnia 2022 roku, terminy z rękojmi zostały zachowane. 

Pytania i odpowiedzi

Ile trwa rękojmia na samochód używany?
Czy jest rękojmia na samochód używany od osoby prywatnej?
Czego nie obejmuje rękojmia?
Czy w ramach rękojmi można żądać zwrotu pieniędzy?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej