Co to jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać?

Aktualizacja:
Electric car driving on a highway in the summer, mountains in the background

Zakup samochodu nie zawsze przebiega zgodnie z planem. W praktyce rynku zdarzają się sytuacje, w których mimo sfinalizowania transakcji na atrakcyjnych warunkach z czasem okazuje się, że pojazd ma wady. Jeśli były ukryte, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Sprawdź, czym jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać.

Co to jest rękojmia na samochód? 

Rękojmia przy sprzedaży została uregulowana w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 556 k.c. sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę. Ta dotyczy niezgodności przedmiotu z umową. Wada może polegać w szczególności na tym, że pojazd:

  • nie ma właściwości, które powinien mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; 
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego; 
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; 
  • został kupującemu wydany w stanie niezupełnym.

Ochrona działa niezależnie od tego, gdzie kupisz samochód. W polskim stanie prawnym obowiązuje zarówno rękojmia na samochód używany, jak i rękojmia na samochód nowy. 

Przeczytaj także: Gdzie najlepiej kupić używane auto? 

Wada ukryta – na czym polega? 

Rękojmia obowiązuje, gdy samochód ma wadę ukrytą. To taka niesprawność pojazdu, o której kupujący nie wiedział i nie mógł jej wykryć w czasie zakupu. Warto podkreślić, że z wadą ukrytą w zakresie rękojmi samochodu mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy sprzedawca miał świadomość istnienia wady i ten fakt zataił, jak i w sytuacji, gdy nie miał o niej pojęcia. 

Wady ukryte dzielą się na techniczne i prawne. Pierwsze to wszelkie usterki i nieprawidłowości w działaniu części i podzespołów. Wady prawne to z kolei np. zatajenie, że samochód jest objęty egzekucją. W przypadku samochodów istotną wadą ukrytą jest wcześniejsza historia wypadkowa w sytuacji, gdy pojazd był oznaczony w ofercie jako bezwypadkowy

Rękojmia sprzedaży samochodu – co daje? 

Rękojmia na samochód to realna ochrona na wypadek, gdyby wydany pojazd okazał się niezgodny z umową. Jeżeli samochód ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni pojazd na wolny od wad albo wadę usunie. Wskazane ograniczenie nie ma zastosowania, jeżeli samochód był już wymieniony albo naprawiony przez sprzedawcę lub gdy sprzedawca nie wymienił pojazdu ani go nie naprawił. Warto podkreślić, że wymiana pojazdu nie jest możliwa w sytuacji auta używanego, ponieważ sprzedawca musiałby znaleźć pojazd nie tylko o tych samych parametrach, lecz także zużyty w tym samym stopniu. 

Co rękojmia samochodu oznacza w praktyce? Jeśli po zakupie okaże się, że pojazd ma wadę ukrytą, masz prawo dochodzić od sprzedającego wymiany albo naprawy, a w niektórych okolicznościach – np. gdy wada jest istotna – od razu odstąpić od umowy. W tym celu przygotuj pismo, w którym sprecyzujesz okoliczności i wskażesz swoje roszczenia. Wyznacz termin na ich spełnienie. 

Warto podkreślić, że jeżeli kupującym jest konsument, a wada samochodu została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Takie domniemanie sprawia, że to sprzedający musi wykazać, że usterka została wywołana już po zawarciu umowy kupna-sprzedaży i przekazaniu pojazdu. 

Przeczytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa? 

Rękojmia kupna samochodu – kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności? 

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi przede wszystkim w sytuacji, gdy kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. W takich okolicznościach nie można mówić o wadzie ukrytej. Jeśli kupujący zgodził się na zakup mimo niesprawności pojazdu, roszczenia z tytułu rękojmi samochodu mu nie przysługują. 

Sprzedawcy starają się ograniczyć swoją odpowiedzialność, wprowadzając do umowy zapisy, w których kupujący oświadcza, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu i nie ma co do niego zastrzeżeń. W praktyce takie postanowienia nie wyłączają automatycznie ochrony z rękojmi. O świadomości istnienia wady można mówić wtedy, gdy informacja o usterce była konkretna. Sprzedawca musi wykazać, że kupujący wiedział o tej konkretnej wadzie, czego wskazany powyżej zapis nie spełnia. 

Rękojmia na samochód używany kupiony od osoby prywatnej

Rękojmia obowiązuje zawsze w sytuacji, gdy konsument kupuje samochód od przedsiębiorcy. Mowa tu np. o transakcji zakupu auta używanego z komisu. Warto jednak wiedzieć, że ochrona przysługuje również w przypadku umów zawartych między osobami fizycznymi. Jeśli sprzedawca twierdzi, że nie dotyczą go rękojmie, bo nie jest przedsiębiorcą, nie rezygnuj z walki o swoje prawa. 

Mimo że osoby fizyczne mogą wyłączyć rękojmię na samochód poprzez odpowiednie zapisy w umowie, to gdy tego nie zrobiły, kupujący ma analogiczne prawa co przy transakcji z przedsiębiorcą. W tym przypadku – niezależnie od momentu stwierdzenia wady – musi on jednak udowodnić we własnym zakresie, że wada istniała w chwili przekazania własności. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców. Jeśli handlarze sprzedają samochody między sobą, mogą w umowie wyłączyć prawo do rękojmi. Postanowienie nie będzie skuteczne, jeśli okaże się, że sprzedawca zataił wadę celowo. Gdyby w umowie między przedsiębiorcami nie doszło do wyłączenia rękojmi, kupujący będzie miał takie same prawa, jakby był konsumentem. 

Sprawdź również, jak przebiega sprowadzenie auta z zagranicy

Rękojmia na samochód – ile czasu na zgłoszenie wady? 

Rękojmia samochodu pozwala dochodzić swoich praw przez dwa lata od chwili sprzedaży. Gdy dojdzie do stwierdzenia wady, kupujący powinien o niej poinformować sprzedawcę niezwłocznie, nie później niż w ciągu roku. Nie warto zwlekać, aby nie zostać posądzonym o przyczynienie się do powiększenia wady. 

Dla przykładu, jeśli samochód został kupiony 20 grudnia 2020 roku, wada została ujawniona w październiku 2022 roku, a zgłoszenia dokonano 15 grudnia 2022 roku, terminy z rękojmi zostały zachowane. 

Pytania i odpowiedzi

Ile trwa rękojmia na samochód używany?
Czy jest rękojmia na samochód używany od osoby prywatnej?
Czego nie obejmuje rękojmia?
Czy w ramach rękojmi można żądać zwrotu pieniędzy?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej