"Polak lubi być oszukiwany". Szczera rozmowa ze sprzedawcą używanych samochodów

Aktualizacja:
rozmowa

Narzekamy na nieuczciwych „laweciarzy”, którzy „kręcą liczniki” i „spawają samochody z dwóch różnych”, ale tak naprawdę chcemy być oszukiwaniu – twierdzi właściciel komisu z podwarszawskiej miejscowości, który od lat zajmuje się sprzedażą używanych samochodów. Zgodził się na rozmowę z naszym dziennikarzem tylko pod warunkiem zachowania anonimowości.

CZYTAJ TEŻ: NAJCZĘŚCIEJ SPROWADZANE SAMOCHODY. KTÓRE AUTO WYBRAĆ? SUBIEKTYWNY RANKING Punkta

Czy polscy kierowcy naprawdę są tak naiwni?

Zacznijmy od tego, że Polak lubi być oszukiwany. Nie chce zauważyć wielu wad swojego wymarzonego samochodu. Tego, że jest nieudolnie naprawiony przez domorosłego blacharza. Wycieków z silnika też nie chce widzieć. Za to widzi – oczyma wyobraźni – jak jego nowego nabytku będą mu zazdrościć sąsiedzi/rodzina/koledzy z pracy (niepotrzebne skreślić). A handlarze tylko na te potrzeby odpowiadają.

Czego w takim razie szukają ci, którzy na zakup auta mają kilkanaście tysięcy złotych? Wydawać by się mogło, że za takie pieniądze kupuje się po prostu środek transportu, a nie jakieś „marzenia” czy „prestiż”.

Siedzę w tym biznesie już ładne kilkanaście lat i mało co mnie jeszcze zaskakuje, ale niedawno miałem taką historię: Większość samochodów w moim komisie sprowadzam z Niemiec, rzadziej np. ze Szwajcarii. Pozostałe to z reguły auta pozostawione w rozliczeniu. Więc gdy znajomy zadzwonił do mnie z propozycją odkupu kilku samochodów po leasingu czy wynajmie długoterminowym niespecjalnie widziałem w tym interes. Dlaczego? Były to przede wszystkim Ople. A przecież Polacy najbardziej cenią sobie Volkswageny, jest spora grupa miłośników marek japońskich. Ale Opel? Nie, posiadanie Opla to żaden prestiż. Jednak znajomy zapewniał, że to naprawdę okazja. I przekonał – na próbę kupiliśmy pięć Astr kombi i dwie Insignie. Cena rzeczywiście była niezła. Gdy auta przyjechały, trochę je podpicowaliśmy, zrobiliśmy zdjęcia i wstawiliśmy na stronę internetową.

Tego, co się działo potem, naprawdę się nie spodziewałem. Stawiałem na to, że Astry pójdą szybko, a Insignie trochę na klienta poczekają. Ależ się myliłem – jeszcze tego samego dnia rozdzwonił się telefon. Ale nie w sprawie Astr, tylko Insigni! Fakt, wystawiłem samochody w cenie, która była raczej w dolnej strefie dla tego rocznika, ale miały one przecież spory przebieg. Pierwsza z Insigni sprzedała się dosłownie w ciągu godziny, a nowy właściciel (z Przasnysza jeśli dobrze pamiętam) wziął ją częściowo na kredyt (dla mnie dodatkowy zarobek). O drugą toczyła się niemal licytacja – przyjechały dwie rodziny, obie dziwnym trafem z miejscowości położonych jakieś 100 km na wschód od Warszawy.

Czytaj także: „A jednak się kręci”. Państwo nieudolnie zwalcza kręcenie liczników w używanych samochodach

Insignia

A, najlepsze było to że wszyscy cmokali, jakie to piękne aluminiowe felgi w tych Oplach. A to przecież najzwyklejsze kołpaki na specjalnie podciętych „stalówkach”. Opel to nazywa… „felgi strukturalne”.

Czytaj także: Poznaj ściemy sprzedawców samochodów i nie daj się nabrać!

Astry się sprzedały?

Ech, szkoda gadać. Stały u mnie na placu chyba z pół roku. Czasem ktoś zadzwonił, zapytał, rzadko ktoś obejrzał. W końcu się sprzedały. Nie powiem, że do nich dołożyłem, ale już wiem, że następnym razem wezmę same Insignie. Raz że się sprzedały momentalnie, a dwa – lubię jak na placu jest rotacja. Aa, jeszcze jedno – jak już Insignie pojechały z nowymi właścicielami dzwonił jakiś facet i jak się dowiedział, że już sprzedane – dosłownie wpadł w szał. Jak to sprzedane, jak on te ogłoszenia zobaczył pierwszy i ma do komisu 3 km, więc jakim prawem ktoś je kupił. Normalnie film można byłoby nakręcić o takich „kupcach”.

W internecie nie brak historii o ludziach, którzy kupili sprowadzony samochód z Niemiec i mają umowę z jego dawnym właścicielem, którego nie widzieli nawet na oczy, bo auto kupowali od polskiego handlarza. Spotkał się pan z taką praktyką?

W odróżnieniu od wielu moich kolegów po fachu ja sprzedaję właściwie wyłącznie samochody już zarejestrowane w Polsce. Z tablicami tzw. wyjazdowymi są tylko problemy. Nie dość, że swoje kosztują, do tych z czerwonym paskiem auto musi mieć niemiecki przegląd, a „żółte” kończą się po pięciu dniach. Poza tym klient zupełnie inaczej patrzy na auto. Samochody rejestruję w jednej z gmin na zachodzie Polski. Wszystko trwa bez porównania szybciej niż w dużym mieście, a dodatkowym atutem są niskie stawki OC. A nowy właściciel bez żadnych kombinacji może wracać autem do domu na kołach.

Czytaj także: 10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć

Kręcenie przebiegów” – konieczność czy sposób na lepszy zarobek?

Raczej po prostu jest to łatwe. Raz, że drogi na Zachodzie są lepsze niż u nas, więc można śmiało w ogłoszeniu napisać „nic nie stuka, nic nie puka”. Dwa – takie auto nie było jeszcze w Polsce na przeglądzie, więc bez problemu można dokonać korekty licznika. Ja bym tego nie robił, bo czym różni się auto z przebiegiem 200 tys. km od takiego z 400 na liczniku? Prawie niczym.

przebieg

Co ciekawe, zdarzają się też sytuacje przeciwne – np. gdy auto z Niemiec ma 10 czy więcej lat i śmieszny przebieg, typu 50 tys. km. Choć w środku wygląda jak nowe wszyscy oglądający kręcą nosem – „Eee, z tym skręcaniem przebiegu to pan przesadził”. Kiedyś, dawno temu, miałem takiego VW Golfa II. Naprawdę idealne auto, od starszego pana, który jeździł jakieś 5 tys. km rocznie. Mimo dobrej ceny za nic nie chciał się sprzedać. Więc podkręciłem przebieg o jakieś 30 czy 40 tys. km w górę i od razu poszedł.

Czytaj także: Milion za brak OC? Nowy raport Punkta

Czy dużo zdarza się samochodów bardzo rozbitych, które się naprawia byle jak, byle dobrze wyglądały?

Chcę podkreślić jedno – choć wiem, że zdarzają się u handlarzy samochody zespawane z dwóch części, ja takich aut nie sprzedaję. Mniejszy lub większy „dzwon” to co innego. Ale taki, by auto dało się naprawić. Mam niezłego blacharza i lakiernika, oni potrafią wyprowadzić na prostą prawie wszystko. I nie mają takich stawek jak spece z ich branży w Warszawie czy innym dużym mieście. Miałem kiedyś takiego Passata po lekkich przejściach. B5 TDI, cudeńko. Został naprawiony i polakierowany. Niestety dziś spora część klientów ma czujniki grubości lakieru i bez problemu takie naprawy wyłapuje. Więc Passat stał na placu i czekał. Aż w końcu pojawił się człowiek, który nie miał czujnika, ale zauważył że auto było lakierowane. I co? Kupił bez targowania. Ba, stwierdził, że to zaleta, bo auto dłużej będzie się ładnie prezentować. Takich klientów to ja lubię!

Czytaj także: Duży przebieg auta – po czym poznać i czy taki diabeł straszny?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

jak sprowadzić auto z Niemiec
2024.09.10  •  Samochód
Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Ponad pół miliona aut sprowadzono z Niemiec do Polski w 2021 roku. Raport Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar potwierdza, że nasi zachodni sąsiedzi są topowym źródłem importu samochodów do Polski od wielu lat. Czy kupienie w Niemczech Volkswagena, Opla, Forda lub Audi – czyli najczęściej importowanych marek w zeszłym roku – rzeczywiście się opłaca? Zapoznaj się z kosztami, formalnościami i wskazówkami.

Czytaj więcej
Kary za cofanie licznika
2019.10.17  •  Samochód
Kary za cofanie licznika – nowe przepisy

„Korekta wskazań licznika” lub „naprawa licznika” – pod takimi nazwami funkcjonuje oszukańczy proceder cofania licznika. Do tej pory uchodził handlarzom na sucho, a zlecany był głównie przez osoby prywatne. Głosy dotyczące kar za cofanie licznika słychać było już od dawna, jednak do tej pory były to tylko mgliste plany, które 25 maja staną się faktem.

Czytaj więcej
Przebieg auta
2019.02.05  •  Samochód
Auto z małym przebiegiem – co źle znosi sporadyczną eksploatację?

Rocznik samochodu, jego cena i… przebieg – to podstawowe kryteria, jakimi kierujemy się podczas kupna używanego auta. W powszechnym wyobrażeniu ideałem będzie samochód najmłodszy rocznikiem, w najniższej cenie, o najmniejszym przebiegu. Czy oby na pewno? Czy samochód z małym przebiegiem to najlepszy samochód? Niekoniecznie.

Czytaj więcej
Stan licznika to jedno, przebieg auta drugie
2018.09.25  •  Samochód
Cofanie licznika będzie karane! Karą za przekręcenie licznika będzie więzienie!

Cofanie licznika samochodowego to powszechny proceder, który do tej pory uchodził handlarzom na sucho. Niedługo jednak wszystko się zmieni! Za przekręcenie licznika będzie można trafić do więzienia. Rząd przyjął zmiany w prawie, które mają na celu ukrócenie oszukańczej praktyki przekręcania liczników w używanych autach.

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Gdzie najlepiej kupić używane auto?

Zastanawiasz się nad zakupem używanego auta? Przeglądasz oferty sprzedaży na portalach aukcyjnych? Bierzesz pod uwagę kupno samochodu w komisie? Dodatkowo, kolega proponuje Ci sprowadzenie auta zza granicy? Opcji na zakup samochodu używanego masz kilka. Każda z nich ma swoje wady i zalety. O czym pamiętać i co należy sprawdzić, by dobrze wybrać auto z „drugiej ręki”, oraz wreszcie gdzie najlepiej kupić takie auto?

Czytaj więcej
Przebieg samochodu a OC
2020.11.23
Przebieg samochodu a OC – czy ilość kilometrów na liczniku wpływa na cenę ubezpieczenia?

W trakcie szacowania ryzyka ubezpieczeniowego pracownicy firmy ubezpieczeniowej odzwierciedlają w wysokości składki wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na ryzyko powstania szkody. Jednym z nich jest przebieg samochodu. Sprawdzamy, jak przebieg wpływa na OC.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej