Duży przebieg auta – po czym poznać i czy taki diabeł straszny?

Opublikowano: 06.03.2019
duży przebieg auta

Szukasz samochodu na rynku wtórnym, zwracasz uwagę na jego rocznik, stan wizualny, techniczny – i oczywiście na przebieg. Znajdujesz „perełkę”, samochód wypucowany na błysk, w przystępnej cenie i z niskim przebiegiem. Czy oznacza to, że poprzedni właściciel był niedzielnym kierowcą czy może zwyczajnie… cofnął licznik?

Mniejszy przebieg – lepsze auto? Duży przebieg = problemy? 

Proceder cofania liczników to na motoryzacyjnym rynku wtórnym praktyka dość powszechna. Przyjęło się, że autem z niskim przebiegiem, mniejszym niż 100-150 tys. km, pojeździmy jeszcze wiele lat, natomiast takie, które przekroczyło 200-300 tys. km, będzie wymagało wielu napraw związanych z eksploatacją. Po latach intensywnego użytkowania musimy się liczyć z naprawami zawieszenia, silnika czy elektroniki. Im wyższej klasy pojazd, tym droższe będą naprawy usterek związanych z jego wysokim przebiegiem. Rachunek jest prosty: mniej zapłacimy za auto, więcej… za jego naprawę. To dlatego jednym z argumentów sprzedawców aut jest „mniejszy przebieg”, a duży przebieg, wysoki stan licznika jest ukrywany – nie zawsze legalnie i uczciwie.

Duży przebieg jak sprawdzić? Przede wszystkim VIN

Zawsze warto sprawdzić VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu nadany mu przez producenta (w Polsce potocznie znany jako numer nadwozia). Pozwoli on odczytać pełną specyfikację danego pojazdu i porównać ją z jego stanem faktycznym. Sprawa jest banalnie prosta – znajdujemy w przeglądarce internetowej odpowiednią stronę, wpisujemy numer i otrzymujemy dane pojazdu. Bardzo pomocna jest rządowa strona internetowa historiapojazdu.gov.pl.

Dzięki VIN możemy mieć dostęp do historii odczytów licznika danego pojazdu. Na podstawie pełnej historii z ostatnich lat albo nawet jednego, ostatniego odczytu, możemy bez większych problemów zorientować się, czy obecny przebieg samochodu jest wiarygodny czy nie. Jeśli auto jest 7- letnie, sprzedawca deklaruje przebieg na poziomie 120 tys. km, a tymczasem z historii wynika, że po 4- latach nasze wymarzone BMW miało w Niemczech zrobione już 100 tys. km –  mało prawdopodobne, aby licznik nie był po prostu cofnięty.

Książka serwisowa – czy można jej zaufać?

Weryfikacja dokumentacji pojazdu przed zakupem jest sprawą oczywistą. Czy jednak informacje o przeglądach i naprawach zawsze są potwierdzeniem realnego stanu samochodu? Otóż nie zawsze. W dzisiejszych czasach coraz częściej można się spotkać ze spreparowanymi na potrzeby danego samochodu książkami serwisowymi, które… potwierdzą tylko zapewnienia handlarza. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić chociażby ten sam charakter pisma diagnosty i kolor długopisu w każdej rubryczce. W samochodach pochodzących z zagranicy w ogóle trudno o weryfikację podobnych zapisów.

Duży przebieg: Zachowaj czujność, kupuj z głową

Sprzedający samochody mają swoje metody, jednak „skręcenie” przebiegu przy pewnej wiedzy można wykryć gołym okiem. Jeśli kupujemy samochód z lat 90. lub starszy, którego przebieg „na zegarze” jest zaskakująco niski, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wnętrze pojazdu, zwłaszcza takie elementy jak wytarta, zniszczona kierownica, wydeptane pedały, zapadnięty fotel kierowcy czy ubytki w tapicerce. Wysoki przebieg zdradzi też oczywiście silnik samochodu – jeśli pracuje nierówno, kaszle i szarpie, może to oznaczać, że ktoś kręcił przy liczniku. Nasze podejrzenie może wzbudzić pochodząc sprzed kilku lat instalacja gazowa (niedzielni kierowcy nie inwestują w jej założenie, za to preferują ją ci, którzy rocznie nabijają dziesiątki tysięcy kilometrów), a także silnik wysokoprężny (z tego samego powodu).

Nieco inaczej ma się sprawa z autami nowszymi, których wartość przekracza 30 tys. zł. W ich przypadku handlarz chętniej inwestuje w elementy, które przyciągną oko, odwracając uwagę od przekręconego licznika. Wymiana tapicerki czy elementów wnętrza, nabłyszczanie części plastikowych, renowacja skór, poczernianie opon – takie praktyki na rynku wtórnym są na porządku dziennym. Doświadczony sprzedawca doprowadzi używane auto niemal do salonowego stanu. Wtedy ratuje nas tylko doświadczony fachowiec, który przed zakupem dokładnie obejrzy samochód i sprawdzi, czy poza „odpicowanym” wyglądem, nie zafunduje on nam poważnych problemów, np. z silnikiem.

https://punkta.pl/tanie-ubezpieczenie-oc/odnowienia-oc-nie-takie-oplacalne/

Na co więc zwrócić uwagę, gdy kupujemy droższy samochód z drugiej ręki?

Przyjrzyjmy się połączeniom elementów plastikowych, każda deformacja, szczelina powinna wzbudzić naszą czujność. Sprawdzajmy różnice w kolorze tapicerki i boczków drzwiowych (może to świadczyć o przełożeniu elementów z innego samochodu), a także zaczepy – czy np. przy podmiance tapicerki nie zostały urwane.

Silnik prawdę ci powie

O wysokim przebiegu świadczy przede wszystkim kondycja silnika. Na pewno warto sprawdzić ciśnienie sprężenia w cylindrach – jeśli auto ma mniej niż 100 tys. km przebiegu, w każdym cylindrze powinno mieć ono zbliżoną wartość. Jeśli różnica ciśnienia w poszczególnych cylindrach wynosi ok. 10%, powinniśmy poważnie przemyśleć nasz zakup. Znaczny przebieg zdradzi także zewnętrzny stan skrzyni biegów. Jeśli zauważymy, że jej elementy są nadmiernie zwilżone olejem, może to zapowiadać rychłe kłopoty.

Czy wysoki przebieg samochodu jest groźny?

Auto z wysokim przebiegiem to, krótko mówiąc, auto zużyte. Poza eksploatacją widoczną na pierwszy rzut oka, może mieć liczne usterki i wady ukryte pod maską.  Trzeba jednak pamiętać, że stan techniczny samochodu to wypadkowa wielu różnych czynników. Jeśli pojazd podlegał przeglądom, był serwisowany, jeśli eksploatowane części wymieniano regularnie, może działać niezawodnie pomimo wysokiego wskazania licznika. Jeżeli w takim pojeździe niedawno wymieniono kluczowe podzespoły, przebieg nie powinien zniechęcać – niewykluczone, że samochód będzie mniej awaryjny niż taki z mniejszym przebiegiem, ale starszymi częściami. Na stan samochodu ma również wpływ styl jazdy poprzedniego właściciela i warunki, w jakich pojazd był używany.

Ile kilometrów może przejechać auto?

Okazuje się, że to sławne 200-300 tys. to nie zawsze koniec świata. Z danych Auto – Świat wynika, że zdarzają się egzemplarze które mają na liczniku nawet 1 mln kilometrów i … dają radę. Tak naprawdę wiele zależy od tego kto i w jaki sposób auto użytkuje.

Reasumując:

Dla pewności poproś o pomoc fachowca

Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe punkty, a wciąż nie jesteś przekonany, czy podany przez handlarza przebieg samochodu jest prawdziwy, poproś o pomoc doświadczonego specjalistę. Wytrawny fachowiec dokona szczegółowych oględzin i stwierdzi, czy gra jest warta świeczki. Koszt takiej pomocy to czasem kilkaset złotych, ale jeśli nie chcesz kupić kota w worku, warto zainwestować.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments