5 sposobów na odnowienie ubezpieczenia OC. Czy można to zrobić w internecie?

Aktualizacja:
4 sposoby na odnowienie ubezpieczenia OC. Czy można to zrobić w internecie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. To niestety oznacza, że co rok musisz się zatroszczyć o wykupienie nowej polisy bądź przedłużenie aktualnej. Zastanawiasz się, czy możliwe jest odnowienie ubezpieczenia OC w internecie? Tutaj dowiesz się, jak można przedłużyć polisę. Są na to 4 podstawowe sposoby.

Sytuacja nr 1: Samodzielne odnowienie ubezpieczenia OC

Jesteś zdyscyplinowany, pamiętasz o wszystkich terminach i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wkrótce wygaśnie Twoja polisa. Masz jeszcze 30 dni do końca umowy i zamierzasz działać – nie zostawisz tej sprawy samej sobie, nie chcesz też czekać na jakąś propozycję ze strony ubezpieczyciela, bo wiesz, że sam możesz wynegocjować lepsze warunki. Masz dwie możliwości: załatwienie sprawy przez internet bądź przez telefon.

Odnowienie polisy przez internet to u niektórych ubezpieczycieli opcja dla klientów VIP.

Może to np. zrobić ten, kto ma aktywne konto w serwisie internetowym towarzystwa (tak jest m.in. u Liberty Ubezpieczenia i AXA Direct). Jeśli należysz do VIP-ów, wystarczy, że skorzystasz z aplikacji „Odnów polisę on-line” i będziesz miał problem z głowy.

Ci, którzy nie należą do uprzywilejowanych klientów, mogą odnowić ubezpieczenie telefonicznie. Muszą mieć pod ręką aktualną polisę (będzie potrzebny jej numer) i trochę czasu na wysłuchanie propozycji konsultanta. Jeśli jest ona satysfakcjonująca, wystarczy ją zaakceptować.

Sytuacja nr 2: Nie palę się do przedłużania polisy, zobaczę, jakie warunki mi zaproponują

Jeśli nie wykonasz żadnego ruchu, na 20 bądź 14 dni przed wygaśnięciem umowy (różny termin w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych) pocztą lub telefonicznie otrzymasz ofertę przygotowaną przez ubezpieczyciela. Jeśli Ci ona odpowiada, skorzystaj z niej i zapłać składkę – to wystarczy, żeby umowa została przedłużona. Kiedy należność wpłynie na konto ubezpieczyciela, otrzymasz nową polisę.

Jeśli propozycja, którą przedstawił Ci ubezpieczyciel nie jest dla Ciebie atrakcyjna, wyślij pismo, w którym zrezygnujesz z wykupienia kolejnej oferty w tym towarzystwie.

Nie obawiaj się, że Twoja rezygnacja nie zostanie uznana – liczy się data stempla pocztowego (najpóźniej możesz wysłać dokument na dzień przed wygaśnięciem umowy). Gorzej będzie, jeśli nie zwrócisz na to uwagi i wyślesz pismo po terminie bądź nie zrobisz tego wcale – wtedy polisa OC zostanie przedłużona automatycznie. I tym sposobem przechodzimy do kolejnego wariantu.

Sytuacja nr 3: Zapomniałem, przedłużyli mi automatycznie OC. Czy mogę z niego zrezygnować?

Odetchnij z ulgą – oczywiście, że możesz. I to w dowolnym terminie, nie ma tu żadnych kruczków. Oczywiście, będziesz musiał zapłacić składkę od momentu wznowienia polisy do jej rozwiązania, czyli do terminu, w którym złożysz wypowiedzenie.

Im szybciej się zorientujesz, że polisa OC została przedłużona automatycznie, tym mniej zapłacisz.

Ta sama procedura będzie Cię obowiązywała, jeśli wykupiłeś polisę u innego ubezpieczyciela, a zapomniałeś wypowiedzieć umowę poprzedniemu. Będziesz musiał wtedy po prostu wysłać rezygnację i uregulować należność.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć OC? Pobierz wzór

Sytuacja nr 4: Myślałem, że OC przedłuży mi się automatycznie, a zostałem na lodzie

No cóż, jeśli tak się stało, to mogły być tylko dwie przyczyny. Być może nie opłaciłeś składki albo pozostały Ci jakieś zaległości do uregulowania. Zadzwoń do konsultanta i zapytaj, żeby mieć pewność, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie zapłaciłeś części składki za starą polisę nie przedłuży się ona automatycznie, ale Ty i tak będziesz musiał zapłacić.

Drugi przypadek jest wtedy, gdy kupiłeś auto i obowiązywała Cię polisa poprzedniego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji ona wygaśnie automatycznie, a Ty, jako nowy właściciel auta, musisz sam zawrzeć kolejną umowę. Oczywiście, gdziekolwiek zechcesz.

Pamiętaj: Możesz przedłużyć ubezpieczenie w internecie, ale nie w każdej sytuacji. Niektórzy ubezpieczyciele pozostawiają taką opcję dla wybranych klientów – sprawdź to na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela. Jeśli nie jesteś zdecydowany na przedłużenie umowy, poczekaj na propozycję, którą powinieneś otrzymać na 20 lub 14 dni przed końcem umowy. Być może oferta, którą dostaniesz, będzie Ci odpowiadała – wtedy zapłać składkę i nie martw się już polisą. A jeśli nie jesteś zadowolony z propozycji towarzystwa, wyślij rezygnację i zacznij szukać nowego ubezpieczyciela.

Sytuacja nr 5: Dostałem pismo, że OC odnowi się na następny rok, a nie chcę, żeby się odnowiło.

Twój ubezpieczyciel ma ustawowy obowiązek poinformowania Cię o automatycznym odnowieniu umowy OC nie później niż na 14 dni przed końcem Twojej obecnej umowy. Dzięki takiemu wyprzedzeniu masz jeszcze czas na to, aby wypowiedzieć wygasające ubezpieczenie w trybie art. 28 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wypowiedzenie wygasającej umowy musisz złożyć nie później niż na 1 dzień przed jej końcem.

Jeśli zdecydujesz się na wypowiedzenie dotychczasowej polisy OC, powinieneś kupić nowe ubezpieczenie i tak dobrać datę początku okresu odpowiedzialności, aby nie mieć ani jednego dnia przerwy w ciągłości OC.

Wyszukiwarka OC – znajdź najtańsze ubezpieczenie w internecie?

Podsumowanie

  •  Jeśli chcesz przedłużyć polisę OC w internecie, musisz to zrobić 30 dni przed końcem umowy. Sprawdź najpierw, czy u Twojego ubezpieczyciela nie jest to opcja dla wybranych klientów.
  • Możesz to także zrobić telefonicznie. Zanim zadzwonisz, sprawdź numer polisy.
  • Jeśli nie przedłużysz polisy samodzielnie, na 20 bądź 14 dni przed końcem umowy, otrzymasz pocztą lub mailem propozycję nowej oferty.
  • Jeżeli nie wykonasz żadnego ruchu, polisa zostanie przedłużona automatycznie.
  • Przedłużenie automatyczne nie dokonuje się w dwóch sytuacjach: gdy kupiłeś auto i wykorzystujesz polisę poprzedniego właściciela oraz gdy masz jakieś zaległości w płatnościach składek.

guest
12 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

W jakiej sytuacji ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?
2023.04.28
Automatyczne wznowienie OC

Kary za chociażby jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC samochodu, są bardzo dotkliwe. Dlatego też część kierowców z obawy przed karą finansową lub po prostu z wygody decyduje się na automatyczne wznowienie OC. Sprawdź, jak działa takie przedłużenie okresu ochrony auta.

Czytaj więcej
Przedłużenie OC i AC w Avivie
2016.08.03  •  Samochód
Przedłużenie OC i AC w Aviva

Gdy zbliża się koniec terminu ważności Twojego ubezpieczenia OC i AC, powinieneś się zastanowić, czy kontynuować je u dotychczasowego ubezpieczyciela, czy szukać nowej oferty. Przedłużenie OC i AC w Avivie - oto jak to zrobić.

Czytaj więcej
2018.08.13
Ciągłość ubezpieczenia OC: dlaczego jest tak ważna i co grozi za jej brak?

Ciągłość ubezpieczenia OC to nie żadne widzimisię, a konieczność. Z ciągłością ubezpieczenia jest trochę tak, jak z samym obowiązkiem jego posiadania. Za brak ciągłości OC grożą wysokie kary. Dlatego też warto wiedzieć kiedy następuje automatyczne przedłużenie OC, a kiedy sami musimy dopilnować terminów. Co tak naprawdę grozi za przerwę w ubezpieczeniu? Wyjaśniamy!

Czytaj więcej
2020.03.25  •  Samochód
Wypowiedzenie OC w sytuacji pandemii koronawirusa

Każdy z nas powinien podejmować działania, dzięki którym koronawirus SARS-Cov-2 nie będzie się rozprzestrzeniał. Część z nich nie wymaga specjalnych wyrzeczeń – sprawy urzędowe, zakupy spożywcze czy przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić bez wychodzenia z domu, czyli zdalnie.

Czytaj więcej
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych
2018.04.14
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych komunikacyjnych. To warto wiedzieć!

Zapewne wiesz, że nieznajomość prawa szkodzi (ignorantia iuris nocet) i że nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z obowiązku jego przestrzegania. To dotyczy również ubezpieczeń. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych to podstawowy akt prawny, który powinni znać wszyscy posiadacze OC samochodowego. W tym artykule poznasz (i zrozumiesz!) najważniejsze dla Ciebie postanowienia tej ustawy.

Czytaj więcej
uwazaj na odnowienia
2019.02.11  •  Samochód
Czy ubezpieczyciele wykorzystują lenistwo Polaków? Odnowienia OC nie takie opłacalne!

Przyjęło się uważać, że odnowienia ubezpieczenia to wygoda: nie trzeba o nich pamiętać, wszystko dzieje się samo, minimum formalności. Niestety, ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tego, że jesteśmy wygodni i leniwi. Efekt? Oferty dla nowych klientów są często znacznie lepsze niż te, które dostajemy w odnowieniu. Ile można przepłacić? Nawet kilkaset złotych!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej