Ciągłość ubezpieczenia OC: dlaczego jest tak ważna i co grozi za jej brak?

Aktualizacja:
ciągłość ubezpieczenia oc

Ciągłość ubezpieczenia OC to nie żadne widzimisię, a konieczność. Z ciągłością ubezpieczenia jest trochę tak, jak z samym obowiązkiem jego posiadania. Za brak ciągłości OC grożą wysokie kary. Dlatego też warto wiedzieć kiedy następuje automatyczne przedłużenie OC, a kiedy sami musimy dopilnować terminów. Co tak naprawdę grozi za przerwę w ubezpieczeniu? Wyjaśniamy!

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Oznacza to, że ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Musi on też zadbać o ciągłość ubezpieczenia, bo tylko ona uchroni go od kar za brak OC. Wysokość tych kar rośnie z każdym dniem bez ochrony ubezpieczeniowej.

Co to jest ciągłość ubezpieczenia?

Tak jak wspomnieliśmy, ciągłość ubezpieczenia OC jest koniecznością. Zachowanie ciągłości uchroni nas od przykrych konsekwencji finansowych. Kary za brak OC liczone mogą być w tysiącach złotych, a stawka rośnie z każdym dniem przerwy w ubezpieczeniu. W niektórych przypadkach polisa obowiązkowego ubezpieczania komunikacyjnego przedłuży się automatycznie i wówczas nie musimy martwić się o ciągłość OC. Ale są też sytuacje, w których polisa ta wygaśnie wraz z końcem trwania umowy, a my przegapimy ten moment. Wówczas musimy liczyć się z karami za nieopłacenie OC.

Czytaj także: 5 sposobów na odnowienie ubezpieczenia OC. Czy można to zrobić w internecie?

Automatyczne przedłużenie OC: kiedy następuje?

Zapomniałeś zapłacić OC? Ważność ostatniej polisy minęła kilka dni temu? Obawiasz się wysokich kar za brak OC? Nie musisz. Przepisy gwarantują automatyczne przedłużenie OC w przypadku, gdy samochód zostaje u tego samego właściciela. Oznacza to, że jeśli w terminie nie wypowiesz obowiązującej dotychczas umowy, ochrona ubezpieczeniowa zostanie przedłużona o kolejny rok.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy decydujesz się na ubezpieczenie OC na raty. Nawet jeśli zwlekasz z płatnością kolejnej raty, zakład ubezpieczeń nie może wypowiedzieć Ci ochrony przed końcem trwania umowy, a Ty nie musisz martwić się o konsekwencje niezapłaconego OC. Tutaj warto jednak pamiętać, że w przypadku zaległości ze spłatą OC, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. W tym przypadku brak ubezpieczenia samochodu będzie skutkował wysokimi karami za brak OC.

Kary za brak OC –  sprawdź co Ci grozi 

Przerwa w OC: kiedy polisa nie odnowi się automatycznie?

Wyżej wspomnieliśmy o jednej z sytuacji, w których ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie. Nie jest to jednak jedyny przypadek, kiedy sami musimy dopilnować terminów i zadbać o ciągłość ubezpieczenia OC. Kupując używany samochód, musimy wiedzieć, że polisa komunikacyjna przypisana jest do konkretnego pojazdu. Wówczas, stając się posiadaczem używanego auta, zostajemy także posiadaczami obowiązującej polisy OC. Ale uwaga – ta zapewni nam ochronę tylko do czasu, na jaki została podpisana. W przypadku kupna używanego auta i przejęciu OC po poprzednim właścicielu, ochrona nie odnowi się automatycznie. Kolejną sytuacją, w której sami musimy dopilnować, by nie dopuścić do przerwy w OC jest zakup OC krótkoterminowego. W określonych sytuacjach możemy wykupić OC na miesiąc – i w tym przypadku polisa wygaśnie dokładnie po 30 dniach.

Czytaj także: Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki

Brak ciągłości OC: jakie są konsekwencje?

Kosztowne – to tak w skrócie. Kary za nieopłacone OC mogą odczuwalnie nadszarpnąć Twój budżet. Pamiętaj, że nie tylko podczas rutynowej kontroli drogowej może wyjść na jaw Twój brak ubezpieczenia. Brak ciągłości w ubezpieczeniu OC „wytropić” może także, albo przede wszystkim, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. I to on nałoży na Ciebie wysokie kary. Wysokie? Czyli jakie?

Czytaj także: Zakup OC z datą wsteczną – czy to jest możliwe?

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC zależy od tego, jak długo auto pozostawało bez opłaconej polisy. Kwoty te będą też inne dla samochodów osobowych, ciężarowych czy motocykli.

W 2018 roku, najwięcej, bo aż 6300 zł zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, które miały przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą ponad 14 dni. A jak wygląda to w przypadku samochodów osobowych? Właściciel auta osobowego, który nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC przez maksymalnie 3 dni, ukarany zostanie kwotą w wysokości 840 zł. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu wyniesie od 4 do 14 dni – kierowca musi liczyć się z karą opiewającą na kwotę 2100 zł. Po 14 dniach przerwy w ubezpieczeniu będzie to już 4200 zł.

Czytaj także: 2016 rok: wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Podsumowanie

  1. Ciągłość ubezpieczenia OC jest koniecznością. Zachowanie ciągłości uchroni nas od przykrych konsekwencji finansowych.
  2. Kary za brak OC liczone mogą być w tysiącach złotych, a stawka rośnie z każdym dniem przerwy w ubezpieczeniu. Już 3 dni przerwy w OC skutkują karą w wysokości 840 zł. Jeśli brak OC wynosił powyżej 14 dni - stawka rośnie do 4200 zł.
  3. Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC dotyczy wyłącznie umów zawieranych na rok czasu, pod warunkiem, że samochód zostaje u tego samego właściciela.
  4. Jeśli korzystamy z OC poprzedniego właściciela auta albo wykupiliśmy ochronę krótkoterminową - sami musimy zadbać o ciągłość ubezpieczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej