Ubezpieczenia - kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych

Aktualizacja:
Ubezpieczenia – kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych

Po czym poznać, że towarzystwo ubezpieczeń jest dobre, czyli ma przejrzyste warunki polis i nie zaniża odszkodowań? Na to nie ma jednej reguły, ale bardzo dużo o jakości firmy ubezpieczeniowej może powiedzieć ilość skarg, które klienci tego towarzystwa zgłaszają do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy).

Liczba skarg kierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych osiągnęła maksimum w roku 2013 (16 51 skarg). Rok później klienci skarżyli się Rzecznikowi 15 429 razy, ale to i tak bardzo dużo. Trudno powiedzieć, czy bardziej jest to spowodowane wzrostem świadomości ubezpieczeniowej Polaków, czy tym, że ubezpieczyciele coraz częściej zaniżają odszkodowania lub w inny sposób krzywdzą swoich klientów.

Liczba skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych<br> skierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych
RokLiczba skarg ogółem
20066 404
20076 883
20087 631
20098 566
201011 947
201114 356
201215 273
201316 516
201415 429

Wiem, że w pierwszej chwili pomyślałeś, że te informacje nie mają dla Ciebie znaczenia. Otóż, mają. Warto wiedzieć, czy na towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę, często wpływają skargi, bo może Cię to w przyszłości uchronić przed niepotrzebnym stresem. Klienci najczęściej skarżą się na niekorzystne dla nich rozpatrzenie sprawy. Jeśli więc nie chcesz się denerwować, że otrzymasz w przyszłości zbyt małe świadczenie lub chcesz uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania, przeanalizuj poniższy ranking towarzystw ubezpieczeniowych.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenia majątkowe

One zapewne zainteresują Cię najbardziej. W dziale tych ubezpieczeń znajdują się bowiem ubezpieczenia komunikacyjne, które wzbudzają najwięcej emocji u klientów. W 2014 roku do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 15 429 skarg, z czego prawie połowa dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie ma co się dziwić – jazda samochodem budzi wiele emocji, a stłuczki i wypadki zdarzają się w Polsce ciągle jeszcze zbyt często. Na które towarzystwa ubezpieczeniowe wpłynęło najwięcej skarg? Spójrz na ranking, przygotowany względem liczby skarg i udziału w rynku danych towarzystw (dotyczy ubezpieczycieli majątkowych – w tym także komunikacyjnych):

Ranking ubezpieczycieli

TowarzystwoLiczba<br>skarg% ogółu<br>skargudział firmy<br>w rynku
1PZU S.A.2 74724%31%
2Warta S.A.1 28711%13%
3InterRisk7896,8%4%
4Generali S.A.6595,7%3,4%
5Proama5134,5%brak danych
6Allianz Polska S.A.4804,1%6,7%
7Uniqa TU S.A.4443,9%4,2%
8MTU S.A.3563%2,3%
9AXADirect3503%brak danych
10Gothaer S.A.3072,7%2,1%

Ubezpieczyciel o największym udziale w rynku odnotował najwyższą liczbę skarg. Nie oznacza to jednak, że firma ta jest niesolidna. PZU posiada aż 31 proc. udziału w rynku, więc nic dziwnego, że skargi na tego ubezpieczyciela stanowią ponad 20 proc. wszystkich zgłoszonych spraw. Podobnie jest z Wartą – 13 proc. udział w rynku i 11 proc. skarg pokazują, że klienci rzadko decydują się na zgłoszenie sprawy Rzecznikowi. Stosunkowo najlepszy wynik osiągnęło Allianz.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Inaczej jest w przypadku towarzystw takich jak InterRisk czy Generali, w przypadku których liczba skarg znacząco przewyższa udział w rynku. Może to oczywiście oznaczać, że klienci, nie znając tych marek tak dobrze jak ubezpieczycieli działających w Polsce od dawna, podchodzą nieufnie do oferowanych przez nich świadczeń i częściej składają skargi. Ale może również oznaczać, że oferowane przez nie usługi nie są tak kompleksowe, jak czołowych ubezpieczycieli. Sam musisz zdecydować, na czym Ci bardziej zależy – czy na niższej składce, co oferują zwykle te firmy, czy szerszej i bardziej złożone ofercie, która pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony do złożenia skargi.

Podsumowując, nie ma więc złotej rady przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że na ranking trzeba patrzeć w kontekście udziałów w rynku – największa liczba skarg nie musi od razu oznaczać najgorszej firmy. Często na znane firmy wpływa więcej skarg – bo klienci sugerując się wybiórczą informacją, zasłyszaną w radiu czy u znajomych, kupują produkt, nie zwracając uwagi na wszystkie jego cechy. Najlepiej będzie, jeśli rozsądnie wybierzesz ubezpieczyciela, dokładnie rozważając jego ofertę oraz sprawdzając opinie klientów. I skrupulatnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia – często skargi wynikają właśnie z rozbieżności, które nie znalazły się w dokumencie albo których nie doczytałeś.

Czytaj także: Likwidacja szkody z problemami. Kiedy należy zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego?

Podsumowanie

  1. Jakość towarzystwa ubezpieczeń można ocenić analizując liczbę skarg, jakie wpływają na ubezpieczyciela do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy)
  2. To, że na daną firmę wpływa dużo skarg, jeszcze nic nie znaczy - należy odnieść tę liczbę do udziału firmy w rynku
  3. Stosunkowo najmniej skarg składa się na Allianz. Dobry wynik osiągnęły również PZU, Warta oraz Uniqa
  4. Stosunkowo najwięcej skarg klienci składają na InterRisk i Generali


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
14 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej