Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – czy to jest możliwe?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc samochodu bez prawa jazdy

Jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy, ale już znalazłeś idealny samochód i zastanawiasz się, czy nie będziesz miał problemu z jego ubezpieczeniem? Okazuje się, że nie musisz martwić się o OC – ubezpieczenie auta bez prawa jazdy to zjawisko spotykane częściej niż myślisz. Dowiedz się, jak ubezpieczyć samochód bez posiadania uprawnień do kierowania pojazdami i ile będzie Cię to kosztować.

Czy można zarejestrować samochód bez prawa jazdy?”, „Czy współwłaściciel może być bez prawa jazdy?” lub „Czy można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?” – takie pytania nie należą do rzadkości. Tymczasem aktualnie obowiązujące przepisy precyzyjnie rozstrzygają tę kwestię. Brak prawa jazdy nie stanowi przeszkody ani do zakupu pojazdu, ani do jego ubezpieczenia. Inaczej mówiąc, kupno samochodu bez prawa jazdy jest dopuszczalne. Pamiętać musisz jedynie o tym, że przy zakupie ubezpieczenia OC konieczne będzie wskazanie głównego kierowcy. Im dłuższy będzie miał on staż za kółkiem i im więcej zgromadził on zniżek na podstawie historii ubezpieczeniowej, tym lepiej dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy – jak je zakupić?

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie OC. Jako właściciel pojazdu nawet bez uprawnień do kierowania pojazdów będziesz musiał zadbać o polisę OC. Zastanawiasz się, czy osoba bez prawa jazdy może mieć zarejestrowany na siebie samochód i czy może ona wykupić OC bez prawa jazdy? Jest to jak najbardziej możliwe, a w przypadku zakupu używanego samochodu ma dwie możliwości:

  1. Kontynuować ubezpieczenie OC dotychczasowego właściciela. Ta opcja może się bardzo opłacać finansowo – koszt OC może być zerowy, jeżeli firma ubezpieczeniowa zrezygnuje z rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.
  2. Zrezygnować z ubezpieczenia poprzedniego właściciela i znaleźć polisę w atrakcyjnej cenie. Pomocny będzie w tym kalkulator OC w naszym serwisie, umożliwia zakup polisy także tym klientom, którzy dopiero robią prawo jazdy.

Ubezpieczenie OC na osobę bez prawa jazdy sprowadza się do wskazania innej osoby (np. rodzica, małżonka) jako głównego kierowcę, który będzie użytkował pojazd.

Pamiętaj, że w przypadku kontynuacji ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela wygaśnie ono po upływie terminu, na jaki zostało zakupione.

Interesuje Cię OC bez prawa jazdy? Nie musisz umawiać się z agentami ubezpieczeniowymi – kalkulator OC bez prawa jazdy jest dostępny w naszym serwisie. To najszybszy sposób, aby znaleźć najtańszą polisę OC – zajmie Ci to dosłownie kilka minut.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

OC bez prawa jazdy – na jakie problemy możesz się natknąć?

Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy znajdziesz za pomocą naszego kalkulatora OC, przy czym musisz pamiętać, że zapytamy Cię o:

  • Głównego kierowcę. Nie musisz to być Ty, może to być np. bliska Ci osoba. Kupując ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, powinieneś wybrać doświadczonego kierowcę. Takie rozwiązanie oznacza, że na swoim koncie będziesz gromadził zniżki za bezpieczną jazdę. To z kolei pozwoli Ci w przyszłości mniej wydawać na OC.
  • Dodatkowego kierowcę. To pole nie jest obowiązkowe. Jeżeli jednak zrobisz już prawo jazdy, będziesz mógł się dopisać.
Kupując ubezpieczenie OC bez prawa jazdy, możesz wybrać najtańszą propozycję – zakres ochrony polisy OC jest ściśle uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, a więc taki sam w przypadku każdego ubezpieczyciela.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

OC na osobę bez prawa jazdy jest możliwe wówczas, gdy jest ona właścicielem pojazdu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nie jest możliwe wykupienie polisy na osobę inną niż właściciel. Jest to spowodowane mechanizmem, jaki obowiązuje w Polsce – ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie kierowcy.

Czytaj także: Właściciel samochodu a OC – ile kosztuje OC i o czym trzeba pamiętać?

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy?

Ponieważ będziesz musiał podać głównego kierowcę, za ubezpieczenie OC możesz zapłacić naprawdę niewiele. Cena polisy zależeć będzie m.in. od doświadczenia i zniżek posiadanych przez osobę, którą wskażesz jako głównego kierowcę. Im większe będzie ona posiadała zniżki, tym niższą cenę zapłacisz za polisę OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

W momencie, gdy odbierzesz uprawnienia do kierowania pojazdem, wcale nie musisz płacić więcej. Wysokość składki możesz obniżyć – wystarczy, że główny kierowca zostanie współwłaścicielem Twojego auta. W przeciwnym razie musisz spodziewać się, że cena OC wzrośnie. Dlaczego? Osoby niedoświadczone płacą największe stawki za obowiązkowe OC, gdyż to właśnie one mają najwięcej kolizji, wykazują się brawurą i statystycznie częściej powodują zdarzenia drogowe.

Czytaj także: OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Podsumowanie

  1. Możesz kupić pojazd i zostać jego właścicielem przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy.
  2. Wykupując polisę OC, należy wskazać głównego kierowcę, czyli osobę, która porusza się pojazdem.
  3. By zmniejszyć wysokość składki za ubezpieczenie OC, możesz skorzystać ze zniżek doświadczonego kierowcy.
  4. By płacić mniej za OC, możesz ustanowić współwłaściciela auta, który również będzie odpowiadał za pojazd.
  5. Wysokość składki OC i AC możesz wyliczyć w kalkulatorze Punkta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej