Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Aktualizacja:
Moving car on the background of mountains.

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czy można jeździć bez prawa jazdy w Polsce? 

Prawo jazdy to dokument, który potwierdza, że dana osoba ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Tradycyjny blankiet jest jednak w Polsce wykorzystywany coraz rzadziej. Wszystko dlatego, że od końca 2020 roku nie ma obowiązku okazywania prawa jazdy do kontroli. Przed zmianami kierowca, który nie miał przy sobie prawa jazdy, ryzykował nałożenie mandatu w kwocie do 250 złotych. Najniższa kara wynosiła 50 złotych.

Aktualnie wszystkie dane dotyczące kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów w Polsce, są dostępne w bazie CEPiK. W ten sposób policja i straż miejska podczas kontroli w kilka chwil mogą sprawdzić, czy dana osoba może kierować samochodem, a także czy pojazd jest ubezpieczony i ma ważne badanie techniczne. 

Dzięki ułatwieniom kierowca nie ma już obowiązku noszenia przy sobie dokumentów pojazdu. Wystarczy, że w czasie kontroli drogowej jest w stanie potwierdzić swoją tożsamość. Dowód osobisty może okazać także w aplikacji mObywatel. Od 14 lipca 2023 roku moc takiego dokumentu została zrównana z fizyczną wersją. 

Brak dokumentu prawa jazdy za granicą – konsekwencje 

Sytuacja wygląda całkiem inaczej, jeśli planujesz podróż poza Polskę. Obowiązuje tam konieczność posiadania prawa jazdy przy sobie, a brak prawa jazdy za granicą może się wiązać z konsekwencjami. 

Po opuszczeniu terytorium Polski zasady obowiązujące w zakresie dokumentów wymaganych podczas kontroli policyjnej są inne. Z tego powodu przed rozpoczęciem podróży warto upewnić się, że spakowałeś prawo jazdy. 

Brak dokumentu prawa jazdy za granicą jest problematyczny, ponieważ zagraniczne organy nie mają dostępu do polskich baz i nie są w stanie zweryfikować uprawnień kierowcy do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie masz również pewności, czy policjant uzna elektroniczną wersję dokumentu w aplikacji mObywatel. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Jakie są kary za brak prawa jazdy za granicą? 

Dla przykładu w Niemczech możesz zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 360 do nawet kilku tysięcy euro. Za brak uprawnień grozi nawet przepadek samochodu niezależnie od kar finansowych i braku możliwości kontynuowania jazdy. 

W Holandii za zapomnienie zabrania w podróż prawa jazdy otrzymasz mandat w wysokości 90 euro. Jeśli kierowca nie ma uprawnień albo otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów, nie będzie mógł kontynuować jazdy, a samochód zostanie odholowany na jego koszt. 

Na terenie Czech osoby kierujące pojazdem mimo sądowego zakazu ryzykują grzywną w wysokości 25 do 50 tysięcy koron. W takiej sytuacji może dojść również do zatrzymania pojazdu. 

W trasę zabierz ze sobą również dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. Dzięki temu unikniesz problemów w czasie kontroli, a jeśli dojdzie do wypadku albo kolizji, będziesz miał bezpośredni dostęp do numeru polisy czy numerów kontaktowych do ubezpieczyciela. 

Wybierasz się na wakacje za granicę? Wykup ubezpieczenie podróżne.

Porównaj ceny i kup ubezpieczenie na podróż!

Kalkulator ubezpieczeń

Zgubione prawo jazdy za granicą – co robić? 

Jeśli zgubiłeś prawo jazdy, warto je zastrzec i wyrobić nowe. Jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, musisz zgłosić to miejscowej policji oraz udać się do konsulatu lub ambasady. Otrzymasz tam zaświadczenie, które pozwoli kontynuować podróż i wrócić do Polski.  

Po powrocie do kraju, aby wyrobić nowe prawo jazdy, powinieneś udać się do właściwego wydziału komunikacji. Przygotuj dokument tożsamości i wypełnij odpowiedni wniosek, do którego załącz dwa zdjęcia wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Koszt wyrobienia nowego prawa jazdy to 100,50 zł. 

Czas wyrobienia dokumentu to najczęściej około 2 tygodnie. Po tym okresie otrzymasz powiadomienie o możliwości jego odbioru. Masz też prawo wybrać opcję dostarczenia prawa jazdy przekazem pocztowym. W razie potrzeby w międzyczasie masz do dyspozycji mPrawo jazdy

Czy warto mieć międzynarodowe prawo jazdy?

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Unii Europejskiej. Jeśli opuścisz jej granice, niezbędne może być międzynarodowe prawo jazdy. Regulacje w tym zakresie zależą od kraju. 

Międzynarodowe prawo jazdy możesz wyrobić, składając wniosek w dowolnym starostwie powiatowym. Do pisma należy dołączyć aktualne zdjęcie, kserokopię polskiego prawa jazdy oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty w kwocie 35 złotych. 

Kończy Ci się ubezpieczenie komunikacyjne? Sprawdź możliwości, jakie daje kalkulator OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie w 2023?
Jaki jest mandat za brak prawa jazdy w 2023?
Czy za brak dokumentu prawa jazdy jest mandat?
Ile wynosi mandat za brak dokumentu?

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej