Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Aktualizacja:
Moving car on the background of mountains.

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czy można jeździć bez prawa jazdy w Polsce? 

Prawo jazdy to dokument, który potwierdza, że dana osoba ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Tradycyjny blankiet jest jednak w Polsce wykorzystywany coraz rzadziej. Wszystko dlatego, że od końca 2020 roku nie ma obowiązku okazywania prawa jazdy do kontroli. Przed zmianami kierowca, który nie miał przy sobie prawa jazdy, ryzykował nałożenie mandatu w kwocie do 250 złotych. Najniższa kara wynosiła 50 złotych.

Aktualnie wszystkie dane dotyczące kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów w Polsce, są dostępne w bazie CEPiK. W ten sposób policja i straż miejska podczas kontroli w kilka chwil mogą sprawdzić, czy dana osoba może kierować samochodem, a także czy pojazd jest ubezpieczony i ma ważne badanie techniczne. 

Dzięki ułatwieniom kierowca nie ma już obowiązku noszenia przy sobie dokumentów pojazdu. Wystarczy, że w czasie kontroli drogowej jest w stanie potwierdzić swoją tożsamość. Dowód osobisty może okazać także w aplikacji mObywatel. Od 14 lipca 2023 roku moc takiego dokumentu została zrównana z fizyczną wersją. 

Brak dokumentu prawa jazdy za granicą – konsekwencje 

Sytuacja wygląda całkiem inaczej, jeśli planujesz podróż poza Polskę. Obowiązuje tam konieczność posiadania prawa jazdy przy sobie, a brak prawa jazdy za granicą może się wiązać z konsekwencjami. 

Po opuszczeniu terytorium Polski zasady obowiązujące w zakresie dokumentów wymaganych podczas kontroli policyjnej są inne. Z tego powodu przed rozpoczęciem podróży warto upewnić się, że spakowałeś prawo jazdy. 

Brak dokumentu prawa jazdy za granicą jest problematyczny, ponieważ zagraniczne organy nie mają dostępu do polskich baz i nie są w stanie zweryfikować uprawnień kierowcy do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie masz również pewności, czy policjant uzna elektroniczną wersję dokumentu w aplikacji mObywatel. 

 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Jakie są kary za brak prawa jazdy za granicą? 

Dla przykładu w Niemczech możesz zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 360 do nawet kilku tysięcy euro. Za brak uprawnień grozi nawet przepadek samochodu niezależnie od kar finansowych i braku możliwości kontynuowania jazdy. 

W Holandii za zapomnienie zabrania w podróż prawa jazdy otrzymasz mandat w wysokości 90 euro. Jeśli kierowca nie ma uprawnień albo otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów, nie będzie mógł kontynuować jazdy, a samochód zostanie odholowany na jego koszt. 

Na terenie Czech osoby kierujące pojazdem mimo sądowego zakazu ryzykują grzywną w wysokości 25 do 50 tysięcy koron. W takiej sytuacji może dojść również do zatrzymania pojazdu. 

W trasę zabierz ze sobą również dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. Dzięki temu unikniesz problemów w czasie kontroli, a jeśli dojdzie do wypadku albo kolizji, będziesz miał bezpośredni dostęp do numeru polisy czy numerów kontaktowych do ubezpieczyciela. 

Wybierasz się na wakacje za granicę? Wykup ubezpieczenie podróżne.

Porównaj ceny i kup ubezpieczenie na podróż!

Kalkulator ubezpieczeń

Zgubione prawo jazdy za granicą – co robić? 

Jeśli zgubiłeś prawo jazdy, warto je zastrzec i wyrobić nowe. Jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, musisz zgłosić to miejscowej policji oraz udać się do konsulatu lub ambasady. Otrzymasz tam zaświadczenie, które pozwoli kontynuować podróż i wrócić do Polski.  

Po powrocie do kraju, aby wyrobić nowe prawo jazdy, powinieneś udać się do właściwego wydziału komunikacji. Przygotuj dokument tożsamości i wypełnij odpowiedni wniosek, do którego załącz dwa zdjęcia wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Koszt wyrobienia nowego prawa jazdy to 100,50 zł. 

Czas wyrobienia dokumentu to najczęściej około 2 tygodnie. Po tym okresie otrzymasz powiadomienie o możliwości jego odbioru. Masz też prawo wybrać opcję dostarczenia prawa jazdy przekazem pocztowym. W razie potrzeby w międzyczasie masz do dyspozycji mPrawo jazdy

Czy warto mieć międzynarodowe prawo jazdy?

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Unii Europejskiej. Jeśli opuścisz jej granice, niezbędne może być międzynarodowe prawo jazdy. Regulacje w tym zakresie zależą od kraju. 

Międzynarodowe prawo jazdy możesz wyrobić, składając wniosek w dowolnym starostwie powiatowym. Do pisma należy dołączyć aktualne zdjęcie, kserokopię polskiego prawa jazdy oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty w kwocie 35 złotych. 

Kończy Ci się ubezpieczenie komunikacyjne? Sprawdź możliwości, jakie daje kalkulator OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Czy można jeździć bez prawa jazdy przy sobie w 2023?
Jaki jest mandat za brak prawa jazdy w 2023?
Czy za brak dokumentu prawa jazdy jest mandat?
Ile wynosi mandat za brak dokumentu?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej