Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?

Aktualizacja:
bez prawa jazdy

Wystarczy, że nie zauważysz tablicy oznaczającej teren zabudowany i pomkniesz tam o 50 km/h szybciej niż można. Wielu będzie jeździć pomimo zatrzymania dokumentu przez drogówkę. A co w takim przypadku z ubezpieczeniem OC i AC?

Jazda bez prawka – pozornie niewielkie ryzyko

W pierwszych godzinach po wprowadzeniu nowych przepisów drogówka dokonała kilku spektakularnych zatrzymań praw jazdy nieszczęśnikom, którzy pędzili w terenie zabudowanym o wiele za szybko. W telewizyjnych serwisach informacyjnych można było oglądać rozpacz zawodowego kierowcy po tym jak bezduszny policjant od razu zabrał jego prawo jazdy. “I tak będę jeździł, przecież muszę zarabiać na rodzinę?” – deklarował rozgoryczony mężczyzna.

Można podejrzewać, że ryzyko jazdy bez dokumentu podejmą też inni kierowcy, którzy zderzą się twardo z nowymi przepisami. Konsekwencje jazdy po utracie prawka na 3 miesiące w razie „wpadki” pozornie nie są wielkie. Przedłużenie zakazu prowadzenia auta do pół roku. Dopiero po kolejnej recydywie starosta wyda decyzję o cofnięciu Ci uprawnień do kierowania. Aby je odzyskać, będziesz musiał ponownie zdać egzamin.

Sytuacja zmieni się jednak diametralnie, kiedy bez prawa jazdy spowodujesz wypadek. Pewnie myślisz, że po przykrej rozmowie z policjantem zatrzymującym Twoje prawko już przez dłuższy czas nic przykrego nie może Cię spotkać. A słyszałeś kiedyś o tym, że nieszczęścia chodzą parami?

Czy ubezpieczyciel sprawdza prawo jazdy?

Przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej OC, towarzystwa ubezpieczeniowe nie sprawdzają, czy właściciel auta faktycznie posiada dokument uprawniający do kierowania samochodem. W teorii zatem ubezpieczenie OC bez prawa jazdy jest możliwe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu polisy autocasco. Podczas oględzin pojazdu, rzeczoznawca wykonuje dokumentację zdjęciową pojazdu, a także wszystkich dokumentów – w tym także prawa jazdy.

Czytaj także: Policja rozpoczęła polowanie na piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h stracisz prawo jazdy

1. Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy a ubezpieczenie OC

Kierowcy, którzy  „odważnie” decydują się na prowadzenie auta bez prawa jazdy, skupiają się przede wszystkim na tym, aby nie wpaść ponownie w łapy drogówki. Jednak nawet jeśli będziesz najostrożniej jechał, może przytrafić Ci się błąd. Wystarczy że auto przed Tobą gwałtownie zahamuje, a Ty zorientujesz się o ułamek sekundy za późno. Bum w tylny zderzak i tak oto zostajesz sprawcą kolizji. Jeśli ktoś w samochodzie, który uszkodziłeś, doznał obrażeń, nic Cię nie uchroni przed ponownym kontaktem z policją.

Twoja polisa OC zadziała tak jak powinna. Poszkodowani dostaną odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia. Na tym koniec dobrych wiadomości, bo później to Ty będziesz musiał oddać ubezpieczycielowi pieniądze – a przy szkodach osobowych mogą to być naprawdę duże sumy. Na własnej skórze poczujesz, jak działa regres ubezpieczeniowy, czyli prawo do domagania się zwrotu odszkodowania od sprawcy wypadku. – W przypadku gdy szkoda zostanie wyrządzona przez kierującego, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, towarzystwo ubezpieczeń przejmuje odpowiedzialność za zdarzenie. Jednocześnie ubezpieczycielowi przysługuje prawo do obciążenia sprawcy kosztami wypłaconego odszkodowania, czyli regresu. Wynika to z Ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK – nie pozostawia wątpliwości Mariusz Glaza z ERGO Hestii.

2. Wypadek bez prawa jazdy a AC

Również gdy będziesz chciał skorzystać z własnego z AC, możesz się rozczarować. Nie myśl przy tym, że skoro tylko przytarłeś własny zderzak o słup, to ubezpieczyciel nie dowie się, że w chwili zdarzenia nie miałeś prawa jazdy. Jest ono podstawowym dokumentem potrzebnym do zgłoszenia i likwidacji szkody, więc likwidator na pewno poprosi Cię o jego okazanie.

A kiedy już wyjdzie na jaw, że nie możesz pokazać dokumentu, bo go nie masz, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić Ci odszkodowania, choć nie bezwarunkowo. Dla towarzystw ubezpieczeniowych sytuacja, kiedy do szkody doszło gdy ich klient nie miał ważnego prawka, jest standardowym wyłączeniem odpowiedzialności. Ten zapis w większości ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) wygląda podobnie.

Dla przykładu w PZU AC nie są objęte szkody:

4) Powstałe podczas kierowania pojazdem przez ubezpieczonego, osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu lub osobę, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym:
a) w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego lub
b) nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem, wymaganych prawem państwa, na terytorium którego zaszedł wypadek ubezpieczeniowy, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego 

Najbardziej tajemniczo brzmi ostatnia część podkreślonego zdania. „Chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego”. Kiedy brak prawa jazdy ma wpływ na powstanie wypadku, a kiedy go nie ma? Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy nastolatek zabiera ojcu kluczyki i uszkadza samochód, jeżdżąc po podwórku. Wtedy na pewno jego brak uprawnień, a przede wszystkim umiejętności, ma wpływ na zajście wypadku. Ale Ty jesteś doświadczonym kierowcą, znasz przepisy i potrafisz jeździć, tylko nie zdjąłeś nogi z gazu w terenie zabudowanym. I wyłącznie dlatego czasowo utraciłeś prawko. Czy w Twoim przypadku brak prawa jazdy nie będzie miał wpływu na zdarzenie i będziesz mógł dostać pieniądze z AC?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko będzie zależeć od okoliczności konkretnego zdarzenia. Są sytuacje oczywiste, np. gdy podczas normalnej jazdy konar drzewa odłamie się i spadnie na Twój samochód. Wtedy ewidentnie brak Twoich uprawnień nie będzie miał znaczenia i odszkodowanie dostaniesz. Ale już każde zderzenie z innym pojazdem, zwłaszcza takie, gdzie odpowiedzialność nie jest jednoznaczna, może być dla ubezpieczyciela powodem do podważania Twoich umiejętności drogowych i odmowy odszkodowania – ale wtedy likwidator będzie to musiał dobrze uzasadnić. Nie można więc powiedzieć, że na 100% nie dostaniesz odszkodowania z AC, kiedy spowodujesz szkodę bez prawa jazdy. – Związek przyczynowo-skutkowy, gdzie brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem miał wpływ na powstanie szkody, udaje się udowodnić tylko w niektórych przypadkach – potwierdza Michał Makarczyk dyrektor likwidacji szkód w Compensie i podkreśla, że zgłoszenia z AC gdzie kierowca nie miał uprawnień, są stosunkowo rzadkie.

Pamiętaj jednak, że AC to ubezpieczenie dobrowolne, więc jego warunki mogą być trochę inne w każdej firmie. Przeczytaj wyłączenia odpowiedzialności w OWU swojego autocasco.

Czytaj także: AC w 5 krokach. Autocasco – ubezpieczenie auta, które się opłaca

3. A jeśli to Ty jesteś poszkodowany i chcesz skorzystać z czyjegoś OC?

Najważniejsza sprawa: to, że prowadząc bez prawa jazdy brałeś udział w kolizji, nie czyni Cię automatycznie jej sprawcą. Na forach internetowych można przeczytać opinie, że zawsze kierujący bez prawka zostaje od razu uznany za winnego wypadku. To bzdura. Dla policji kwestia uprawnień kierowców do prowadzenia jest osobną sprawą. Drogówka w każdym przypadku indywidualnie zbada zdarzenie i określi winę. Nie da się zrzucić winy na kogoś tylko dlatego że w chwili wypadku w ogóle nie miał prawa wsiąść za kółko.

Może więc być tak, że to Ty będziesz poszkodowany gdy ktoś inny spowoduje wypadek i to po jego stronie będzie całkowita odpowiedzialność. Tu mam dobrą wiadomość: najprawdopodobniej dostaniesz odszkodowanie, pomimo że w chwili zdarzenia prowadziłeś swoje auto bez uprawnień. Oczywiście będziesz miał kłopoty z policją, bo ta wyciągnie wobec Ciebie normalne konsekwencje, ale ubezpieczyciel sprawcy nie będzie Ci mógł automatycznie odmówić odszkodowania.

Ubezpieczyciel, podobnie jak policja, przeanalizuje całe zdarzenie i sprawdzi, czy brak Twoich uprawnień nie przyczynił się do wypadku. – W przypadku braku uprawnień do kierowania pojazdem ubezpieczyciel po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego ocenia związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy brakiem uprawnień, a powstaniem szkody i jej rozmiarem. Jeżeli brak uprawnień nie ma związku z powstaniem zdarzenia, odszkodowanie jest wypłacane. Jeżeli jest związek pomiędzy brakiem uprawnień (np. brak doświadczenia, wykonany nieadekwatny manewr do sytuacji na drodze, wynikający z braku umiejętności, którą nabywa podczas kursu), a powstaniem szkody lub jej rozmiarem, wtedy ubezpieczyciel może uwolnić się od odpowiedzialności w części lub w całości – wyjaśnia Michał Makarczyk. Mariusz Glaza z ERGO Hestii dodaje, że w praktyce bardzo trudno jest udowodnić wpływ braku uprawnień na powstanie szkody.

Czytaj także: Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co mu grozi? Kto zapłaci odszkodowanie?

Podsumowanie

  • Od 18 maja za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym policja może od razu zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące.
  • Jeśli spowodujesz wypadek prowadząc auto bez uprawnień, poszkodowany dostanie pieniądze z Twojego OC, ale później Ty będziesz musiał oddać odszkodowanie firmie ubezpieczeniowej (tzw. regres ubezpieczeniowy).
  • W przypadku AC brak prawa jazdy nie oznacza automatycznej odmowy odszkodowania. Jeśli brak uprawnień nie miał wpływu na szkodę, odszkodowanie może zostać wypłacone.
  • Brak prawa jazdy nie oznacza, że automatycznie zostaniesz uznany za sprawcę kolizji.
  • Gdy jesteś poszkodowanym, możesz dostać odszkodowanie z OC sprawcy, pomimo że nie miałeś prawa jazdy w dniu zdarzenia.
  • Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie - ubezpieczyciel zbada, czy brak Twoich uprawnień przyczynił się do wypadku.
  • Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy jest możliwe


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
13 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej