Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co mu grozi? Kto zapłaci odszkodowanie?

Aktualizacja:

Jechałem spokojnie skuterem dość tłoczną warszawską ulicą. Z podporządkowanej wytoczył się osobowy, a ja nie miałem innej możliwości niż zaparkowanie na jego masce. Okazało się, że prowadząca samochód nie ma uprawnień do kierowania. Gwarantuję własnym przykładem - to nie jest coś, co tygrysy lubią najbardziej.

Już sama stłuczka do przyjemnych nie należy. A kolizja bez prawa jazdy oznacza, że masz prawie 100% pewności, że ktoś będzie kombinować i próbować Cię skołować, by uniknąć odpowiedzialności. Zasugeruje szwagra jako „dawcę winy”, albo postraszy konkubentem, który trenuje na siłowni. Tak, kolizja z taką osobą jest stresująca. Ale w gruncie rzeczy nie ma się o co obawiać.

Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentów?

Prawo jazdy to dokument, który obok dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC, powinien mieć przy sobie każdy, kto prowadzi pojazd. Już to, że nie masz przy sobie plastikowego dowodu posiadania uprawnień jest dość kłopotliwą sprawą. Co grozi za spowodowanie kolizji bez prawa jazdy? Jeśli policjant z drogówki nie wymyśli lepszej odpowiedzi na pytanie „No i co ja mam z panem zrobić?” dostaniesz 50 złotych mandatu.

Gorzej, gdy w ogóle nie masz uprawnień – nigdy nie zdałeś egzaminu lub odebrano Ci dokument za punkty albo jazdę po alkoholu. Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy to dużo wyższe koszty. Co grozi za brak prawa jazdy? W razie kontroli wlepią Ci maksymalny możliwy mandat (500 PLN) i zakaz dalszej jazdy. Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek dojdą do tego skomplikowane sprawy ubezpieczeniowe.

Co zrobić po kolizji z osobą bez prawa jazdy?

Ale my mówimy o sytuacji, w której jesteś ofiarą ofiary bez papierów. Na 100% usłyszysz, że trzeba się jakoś dogadać, że policja nie jest potrzebna i kilka innych „prospołecznych” manipulacji. Ale moja rada jest jedna – jeżeli nie chcesz stracić na tym pieniędzy, wezwij policję. Zrobią to samo, co podczas rutynowej kontroli osoby bez uprawnień. Wlepią jej 500 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy. Potem będą rozpatrywać kto był winny kolizji. I tu scenariusze są dwa.

Gdy kierowca bez prawa jazdy jest winny kolizji

Gdy kierowca nie tylko nie miał prawa jazdy ale również umiejętności kierowcy i dlatego spowodował kolizję, jego sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia. Za likwidację szkody zapłaci co prawda jego ubezpieczyciel – nie musisz się więc obawiać, że nie dostaniesz odszkodowania. Ale towarzystwo ubezpieczeniowe raczej nie będzie wyrozumiałe – zażąda od sprawcy zwrotu całej sumy. A ta oczywiście rośnie wraz z wielkością szkody. Ta odpowiedzialność może spaść również na osobę, która komuś bez prawa jazdy udostępniła pojazd. Jeśli nie jeden to drugi zapłaci za szkodę z własnej kieszeni. Nie najmądrzej wydane pieniądze.

Czytaj także: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy

Sprawca wypadku nie miał prawa jazdy. Czy dostanę odszkodowanie z OC?

Jeśli to inny kierowca spowodował wypadek bez prawa jazdy, dostaniesz odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Potem ubezpieczyciel będzie dochodził od sprawcy zwrotu wszystkich pieniędzy, które Tobie wypłacił. Tak działa regres ubezpieczeniowy, który jest uregulowany w art. 43 pkt 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Pamiętaj – przy każdej stłuczce szkoda likwidowana jest z polisy OC sprawcy, nawet jeśli poszkodowany nie ma prawa jazdy. Natomiast jeśli kolizję spowoduje osoba bez prawa do prowadzenia samochodu, motocykla czy innego pojazdu, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Ubezpieczyciel zapłaci poszkodowanemu, ale sprawca musi się liczyć z tym, że będzie chciał od niego odzyskać wypłacone środki (jest to tzw. regres ubezpieczeniowy). I raczej będzie skuteczny.

Czytaj także: Jazda bez prawa jazdy a ubezpieczenie OC i AC

Podsumowanie

  • Jeśli drugi uczestnik stłuczki nie ma prawa jazdy, wezwij policję.
  • Gdy policja stwierdzi, że to Ty jesteś sprawcą, drugi kierowca może skorzystać z Twojej polisy OC, pomimo że nie miał prawa jazdy.
  • Jeśli to kierowca bez uprawnień spowodował tę stłuczkę, dostaniesz odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC.
  • Potem ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu odszkodowania bezpośrednio od sprawcy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
60 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej