Ubezpieczenie turystyczne na majówkę. Kup polisę przez internet i bon voyage!

Aktualizacja:
Ubezpieczenie na majówkę

Upragniona i zasłużona majówka już coraz bliżej. Miejsce wybrane, noclegi zarezerwowane, rodzina przygotowana a pogoda zamówiona – krótko mówiąc wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik. Jednak wielu z nas zapomina o ważnym punkcie w planowaniu odpoczynku, a mianowicie o ubezpieczeniu turystycznym. Sprawdź, czy na Twój weekend majowy będzie potrzebne ubezpieczenie dla rodziny.

Majówka: góry, jeziora, morze, działka lub własny dom

Wypoczywających podczas majówki można śmiało podzielić na dwie grupy: tych którzy odpoczywają aktywnie i tych, którzy cenią sobie relaks w domowym zaciszu. O ile ta część, która przeleniuchuje weekend majowy na działce z rodziną i znajomymi, nie jest w palącej potrzebie zakupu dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, tak grupa osób aktywnych powinna zainteresować się tego typu usługą. Trudno się dziwić, że żyjąc zbliżającym się urlopem nie myślisz o takich przykrych rzeczach jak różnego rodzaju urazy i wypadki, jednak jeśli zastanowisz się przez chwilę nad tym, jakie zagrożenia na Ciebie czyhają, szybko zauważysz, że ubezpieczenie turystyczne nawet na krótki urlop jest wręcz niezbędne.

KOD PROMOCYJNY WARTA: Chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne 10% taniej? Kupując polisę WARTA wpisz kod promocyjny: WARD02176000

„A co mi się może stać?”

Niestety nawet przy kilkudniowym wypadzie z rodziną jesteśmy narażeni na wiele sytuacji, które mogą popsuć nam urlop, a następnie dotkliwie odbić się nie tylko na zdrowiu, ale i na portfelu. W odpowiedzi na bardzo popularne pytanie „Co się może stać?” przygotowałem krótką tabelkę najczęstszych aktywności i ryzyk z nimi związanych.

Rodzaj aktywnościRyzyko
Wędrówki po górachZwichnięcia, złamania, zasłabnięcia,<br>zgubienie się, zniszczenie sprzętu,<br>wyrządzenie szkody osobom trzecim
Odpoczynek nad jeziorem/morzemZłamania, zwichnięcia, utonięcia,<br>utrata/zniszczenie sprzętu
Spływy kajakoweUtonięcia, złamania, uszkodzenie sprzętu,<br>wyrządzenie szkody osobom trzecim
Wycieczki roweroweZłamania, zwichnięcia, uszkodzenie sprzętu,<br>wyrządzenie szkody osobom trzecim
Wyjazd za granicęZłamania, zwichnięcia, różnego rodzaju<br>zachorowania, uszkodzenie/utrata sprzętu,<br>utonięcia, utrata sprzętu i bagażu,<br>wyrządzenie szkody osobom trzecim

Jak widać, może wydarzyć się wiele, a żeby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami finansowymi, należy wybrać odpowiedni zakres ubezpieczenia dla aktywności, jaką planujesz wykonywać podczas majówki.

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę – co powinno zawierać?

Ubezpieczenia turystyczne są to pakiety składające się z kilku ubezpieczeń, które możemy indywidualnie dobierać i określać zakresy ochrony. Polisa turystyczna jest wykupywana na konkretną podróż, dlatego długość jej trwania określamy samodzielnie (możesz kupić ubezpieczenie nawet na jednodniową wycieczkę, np. wybierając Pakiet Podróżnik). Warto wiedzieć, z czego składa się pakiet i jakie powinny być zakresy jego poszczególnych elementów, aby dobrać zestaw najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

1. Ubezpieczenie kosztów leczenie (KL)

Ta składowa ubezpieczenia turystycznego odpowiada za pokrycie wszystkich kosztów związanych z koniecznością pomocy lekarskiej, w tym kosztów wizyty lekarskiej, leków, hospitalizacji i transportu medycznego chorego lub zmarłego. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) koszty leczenia są najczęściej określane są jako KL (koszty leczenia) lub KLZ (koszty leczenia za granicą). Jeśli wybierasz się za granicę, powinieneś zadbać o odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia KL, aby w razie wypadku lub choroby nie musieć dopłacać z własnej kieszeni.

2. Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), jak sama nazwa wskazuje, zapewnia odszkodowanie za uszczerbki na zdrowiu spowodowane nagłymi zdarzeniami. Wielu z nas posiada taką ochronę w ramach grupowego ubezpieczenia w pracy lub w szkole. Jednak w popularnych “grupówkach” zakres NNW bardzo często nie obejmuje wypadków spowodowanych amatorskim lub wyczynowym uprawianiem sportów. Wybierając się na majówkę z myślą o spływach kajakowych, wycieczkach rowerowych po trudniejszych szlakach, czy innych bardziej ekstremalnych zajęciach jak np. nurkowanie czy wspinaczka, powinieneś zaopatrzyć się w NNW o odpowiednim zakresie ochrony.

Tego typu ubezpieczenie gwarantuje dodatkową wypłatę odszkodowania za uszczerbki na zdrowiu i co bardzo ważne, nie wyklucza praw do otrzymania odszkodowania z ZUS lub z ubezpieczenia sprawcy wypadku (jeśli ktoś inny wyrządzi Ci krzywdę). W przypadku pakietu turystycznego ubezpieczenie NNW powinno koniecznie obejmować sporty i aktywności, które planujesz podczas wyjazdu. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej. Powinna ona wynosić przynajmniej 30 tys. zł

3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie OC dla własnego pojazdu, jednak nie każdy wie, że może wykupić OC także dla siebie. Tak samo jak w przypadku OC komunikacyjnego, ubezpieczenie to obejmuje szkody, które wyrządzisz osobom trzecim. Dodatkowo ochroną objęte będą Twoje dzieci i zwierzęta. Takie ubezpieczenie jest szczególnie potrzebne w przypadku rodzinnych wycieczek z dziećmi lub/i rozbrykanym psem.

Gdy Twoja pociecha uszkodzi jakiś cenny przedmiot w sklepie lub przypadkiem zarysuje czyjś samochód, albo gdy pies wystraszy rowerzystę, Twój zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, które bez OC musiałbyś pokryć z własnej kieszeni. Może Ci się wydawać, że ewentualne koszty takich zdarzeń nie są wysokie. Wyobraź sobie jednak, że przez nieuwagę potrącisz inną osobę (o co nietrudno na szlaku rowerowym, czy górskim), a ona w związku z tym np. złamie rękę – to może oznaczać dla Ciebie wydatki nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Ubezpieczenie OC jest również niezbędne w przypadku wycieczek zagranicznych. Rzecznik Ubezpieczonych zaleca, aby jego suma gwarancyjna wynosiła wówczas co najmniej 50 tys. euro.

4. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Ten rodzaj ochrony ma zapewnić zwrot kosztów w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub zniszczenia sprzętu sportowego i bagażu, który zabierasz ze sobą w podróż. Warto pamiętać, że ubezpieczenie powinno mieć jak najmniej wyłączeń odnośnie okoliczności kradzieży, amortyzacji przedmiotów i udziału własnego w szkodzie. W wielu przypadkach odszkodowanie zostanie wypłacone tylko jeśli bagaż zostanie skradziony z zamkniętego pokoju w hotelu lub z zamkniętego samochodu i dodatkowo zostanie pomniejszone o udział własny i ewentualną amortyzację. Sprzęt często ginie z plaży, z namiotu czy z otwartego samochodu podczas postoju – takie zdarzenia jednak należą do podstawowych wyłączeń odpowiedzialności i ubezpieczyciel nie wypłaci za nie odszkodowania. Suma gwarancyjna natomiast powinna być odpowiednia do wartości przedmiotów, które chcesz ubezpieczyć.

5. Assistance w podróży

Assistance to usługi pomocy organizowane przez centrum alarmowe ubezpieczyciela. Najczęściej występujące formy pomocy to organizacja wizyty lekarskiej, usługa zastępczego kierowcy, transport osoby bliskiej poszkodowanego, dostarczenie leków, usługa tłumacza, zorganizowanie opieki dla dzieci i zwierząt i inne. Assistance jest niezbędne w przypadku spędzania majówki za granicą. Na terenie Polski jest przydatne zwłaszcza jeśli miejsce Twojego pobytu znajduje się w dużej odległości od miejsca zamieszkania.

6. Ubezpieczenie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej

Ten rodzaj ubezpieczenia powinien być punktem obowiązkowym jeśli planujesz podróż w góry, wymagające szlaki turystyczne, eksplorację lasów czy żeglowanie po morzu. Dostęp do pomocy w takich miejscach jest mocno ograniczony, a niestety o urazy i zagubienie bardzo łatwo, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczony w tego typu aktywnościach. Zakład ubezpieczeń pokrywa koszty np. transportu śmigłowcem, pomocy medycznej, akcji poszukiwawczej i inne koszty związane z ratowaniem życia ubezpieczonego. Suma takiego ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 5 tys. euro dla wyjazdów zagranicznych. W Polsce poszkodowany nie ponosi kosztów akcji ratowniczych i poszukiwawczych (TOPR, GOPR, WOPR, SAR) nawet w przypadku rażącego niedbalstwa.

Majówka za granicą

W przypadku wyjazdu za granicę ubezpieczenie zapewniające zwrot kosztów leczenia jest najbardziej istotnym elementem pakietu. W zależności od tego, jak daleko planujesz wyjechać (Unia Europejska czy kraje bardziej odległe), powinieneś dobierać odpowiednią wysokość sumy ubezpieczenia. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, a nasze podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pokrywa tylko niektóre z nich jeśli jesteś na terenie UE, natomiast nie działa w ogóle dla pozostałych państw świata. Szczególny problem stanowi koszt transportu medycznego, który nie jest nawet pokrywany z EKUZ, a może wynieść od 10-20 tys. euro i więcej.

Urlop w Polsce

W tym roku weekend majowy jest krótki, więc niestety nie mamy zbyt wiele czasu na odpoczynek i dlatego zdecydowana większość Polaków spędzi majówkę w różnych malowniczych miejscach naszego kraju. Jest to o tyle istotne, że w takiej sytuacji nie potrzebujesz ubezpieczenia kosztów leczenia opiewającego na wysoką sumę, ponieważ masz zapewnioną podstawową ochronę przez NFZ. Dzięki temu składka będzie o wiele niższa, a zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na zwiększenie pozostałych zakresów ubezpieczenia turystycznego.

Szybki zakup polisy przez internet i bon voyage!

Wiesz już, jakie elementy ubezpieczenia turystycznego powinieneś skompletować, pozostaje tylko znaleźć odpowiednią ofertę. Ubezpieczenie turystyczne najłatwiej i najszybciej zakupisz przez internet, np. TUTAJ. Formularze zakupu poszczególnych zakładów ubezpieczeniowych są bardzo intuicyjne, dzięki temu cały proces zakupu trwa przeważnie około 5 minut. Oprócz tego powinieneś poświęcić kilka minut na dokładne przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), które w przypadku ubezpieczeń podróżnych wcale nie są długie.

Po opłaceniu ubezpieczenia szybkim przelewem otrzymasz polisę i OWU na adres email. Polisę należy wydrukować i mieć przy sobie. Niektórzy ubezpieczyciele udostępniają także wersję mini, zawierającą numer polisy oraz numer telefonu do zakładu ubezpieczeń, niezbędny w razie wystąpienia zdarzenia podlegającego ochronie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

  • Jeśli wyjeżdżasz na majówkę i planujesz spędzić ten czas aktywnie, pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym.
  • Polisę turystyczną możesz kupić dokładnie na czas wyjazdu, nawet na 1 dzień.
  • Podstawowe składniki polisy podróżnej to ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i assistance podróżne.
  • Ubezpieczenie na majówkę najłatwiej kupisz przez internet. Kalkulator towarzystwa pozwoli Ci dopasować sumy ubezpieczenia i wyliczyć składkę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments