City break a ubezpieczenie turystyczne. Czy warto kupić polisę wyjeżdżając na weekend?

Aktualizacja:
city brake ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz cel swojej podróży i kupujesz bilety. W piątek po pracy wsiadasz do samolotu, a do domu wracasz w niedzielę wieczorem, bogatszy o nowe doświadczenia i z naładowanymi bateriami. To właśnie city break. Dlaczego nawet na tak krótką podróż zagraniczną warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

baner w treści – stały - 1

City break to organizowany samodzielnie wyjazd, najczęściej na 2-3 dni. Jeszcze kilka lat temu kojarzył się głównie z podróżowaniem po kraju, jednak ostatnio coraz częściej wyjeżdżamy na weekend nie tylko poza granice Polski, lecz także Europy. Jak podaje Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia, już 6% Polaków to turyści weekendowi. I będzie nas coraz więcej!

Koncert w Madrycie czy zakupy w Mediolanie, wystawa w Berlinie – to dla większości z nas świetne pomysły na krótkie wypady. A co powiesz na weekend w Dubaju? Okazuje się, że i na takie dalekie wyjazdy na kilka dni stać coraz więcej osób!

Rezerwacja lotu czy noclegu nie stanowi większego problemu. Planując weekendowy wyjazd nie jesteś już skazany na własny samochód czy biuro podróży. – Do walki o turystów włączyli się przewoźnicy tanich linii lotniczych i autobusowych. To znacząco obniża koszty podróżowania, nie tylko po Europie – wyjaśnia Marcin Nowak, podróżnik i autor bloga “gdziewyjechac.pl”.

Niska cena kusi

A to właśnie niska cena od zawsze była głównym atutem city break. Na takie wycieczki decydujemy się najczęściej poza sezonem urlopowym, czyli wiosną lub jesienią. W tym czasie oferty przewoźników czy baz noclegowych są szczególnie atrakcyjne. W zależności od wybranego kierunku ceny zaczynają się już od 250 zł za weekendowy wyjazd dla jednej osoby. Tak jest w przypadku np. czeskiej Pragi.

Decyzja o wyjeździe nie może być jednak spontaniczna. Zapłacisz mniej, jeśli zaplanujesz city break wcześniej, nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W ten sposób zaoszczędzisz na biletach lotniczych lub autokarowych. Przykład? Lot do Dubaju w jedną stronę, zarezerwowany tuż po uruchomieniu sprzedaży to wydatek ok. 150 zł. Po pewnym czasie ten sam bilet może kosztować już nawet 900 zł.

City break, tylko gdzie?

Rosnące zainteresowanie tym sposobem podróżowania potwierdza też Magdalena Plutecka-Dydoń z Neckermann Podróże. – Nasza chęć podróżowania rośnie, ponieważ coraz więcej osób chce maksymalnie wykorzystać wolny czas. W Polsce wyjeżdżamy do SPA lub łączymy krótkie wypady weekendowe z aktywnością sportową. Uwielbiamy góry, morze, chętnie jeździmy na Mazury. Za granicą bardzo chętnie spędzamy przedłużone weekendy. Kilkudniowe wypady najczęściej robimy do Włoch i Chorwacji, ale też do Czech, na Słowację i Węgry. Bardzo lubimy Paryż, Rzym, Wenecję i Barcelonę. To top miasta. City breaki są modne przez cały rok, pogoda nas już w niczym nie ogranicza.

Na podstawie danych Trivago, Blue Media oraz Holiday Barometer.

Według raportu Trivago.pl, w ostatnim czasie najchętniej wyjeżdżaliśmy na city break do Pragi, Rzymu i Paryża. – Stolica Czech jest atrakcyjna ze względu na bliską odległość od granicy, a także dużą liczbę połączeń z Polską. Jest to dobre miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z city break. Z kolei Rzym to miasto z tak wieloma zabytkami i atrakcjami, że jeden weekend to za mało, aby wszystko zobaczyć. Paryż natomiast kusi romantycznym klimatem, choć podróż do stolicy Francji utrudnia brak bezpośrednich połączeń tanimi liniami lotniczymi – tłumaczy Marcin Nowak. Wśród kierunków cieszących się dużym wzięciem nie brakowało także egzotycznych miejsc poza Europą, jak wspomniany Dubaj czy Bangkok.

Czytaj także: 8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

City break a ubezpieczenie

Zaintrygowany? Zainspirowaliśmy Cię do poszukania miejsca na weekendowy wypad? Jeśli myślisz, że zakup polisy turystycznej na te 2-3 dni to zbędny wydatek, to błąd, który w jednej chwili może zamienić nawet najkrótszy urlop w przykre doświadczenie na długie lata.

Wystarczy chwila nieuwagi, i… Twoja noga jest złamana. Rachunek za pomoc lekarską może wynieść nawet 2,5-3 tysiące euro. Z założenia tani city break może więc mocno uderzyć Cię po kieszeni. Ochronę przed tym zapewnia właśnie polisa turystyczna. Zresztą, nie musisz łamać nogi. Długie wędrówki po nasłonecznionym Rzymie mogą skończyć się udarem cieplnym, wtedy też za pomoc słono zapłacisz!

Czytaj także:

Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę. Kup polisę przez internet i bon voyage!

Odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego – jak dostać? Przeczytaj, co robić krok po kroku

Dostępne pakiety polis zapewniają także ubezpieczenie bagażu w razie jego kradzieży lub zagubienia przez przewoźnika. Na urlopie jesteś atrakcyjnym celem dla złodziei, którzy liczą na cenne “łupy” w Twojej walizce lub plecaku, zwłaszcza na zatłoczonych lotniskach.

A co jeśli zaplanowałeś i opłaciłeś już cały wyjazd, lecz z powodu np. choroby musisz zrezygnować z wypadu? Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego, dzięki którym nie stracisz zainwestowanych środków.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na city break?

Sprawdziliśmy oferty ubezpieczenia turystycznego na city break do Barcelony –  weekend – od poniedziałku do piątku dla jednej osoby. Ceny są bardzo przystępne i zaczynają się już od 16 zł za taki krótki pobyt. Można więc śmiało powiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne na city break to wydatek porównywalny z ceną kawy. Nie warto z niego rezygnować, ponieważ w razie problemów może naprawdę uratować nam życie!

Ubezpieczenie turystyczne – to warto wiedzieć

Liczba ofert na rynku ubezpieczeń turystycznych może przytłoczyć. Dlatego przy wyborze kieruj się tym, co dla Ciebie na krótki wyjazd jest najważniejsze. Twoja polisa powinna mieć:

  • NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • OC w życiu prywatnym gwarantuje odszkodowanie dla osób trzecich, które poniosły szkody związane z Twoim działaniem (możesz np. niechcący wylać kawę na czyjegoś laptopa w knajpce);
  • KLZ – pokrywa koszty leczenia za granicą. Ważne, aby obejmowała również transport do placówki medycznej;
  • Assistance czyli infolinia ubezpieczyciela dostępna całą dobę. W razie potrzeby zorganizuje pomoc lub wskaże najbliższą placówkę medyczną.

To nie wszystko. – Przed zakupem polisy należy szczegółowo zapoznać się z ofertą, dopytać albo sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czy zdarzenia, których się obawiamy, są objęte odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń – radzi Grzegorz Bujański, doradca ds. ubezpieczeń Punkta – Trzeba się również upewnić, czy polisa gwarantuje skorzystanie w miejscu docelowym z usług medycznych bezgotówkowo. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze dopiero po powrocie, a w czasie wycieczki wszelkie koszty opieki medycznej będziesz musiał pokryć z własnych środków – dodaje.

Koszt polisy na city break to, w zależności od celu podróży, wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Rachunek jest więc prosty. Ubezpieczenie nie podniesie znacząco ceny wyjazdu, a zabezpieczy Cię przed wysokimi kosztami za ewentualne leczenie lub zrekompensuje utracony bagaż. Polisę dopasowaną do Twoich potrzeb możesz zakupić korzystając z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych.

Podsumowanie

  1. Weekendowe wyjazdy, tzw. city break, stają się w Polsce coraz popularniejsze.
  2. Najchętniej wyjeżdżamy do Pragi, Rzymu i Paryża.
  3. Ceny takich wycieczek zaczynają się od ok. 250 zł (jeśli organizujemy je samodzielnie).
  4. Nawet podczas weekendowych wyjazdów warto wykupić polisę turystyczną, jak również ubezpieczenie bagażu.
  5. Koszty takiego ubezpieczenia nie są wysokie, a mogą uchronić przed wysokimi rachunkami za leczenie za granicą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej