City break a ubezpieczenie turystyczne. Czy warto kupić polisę wyjeżdżając na weekend?

Aktualizacja:
city brake ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz cel swojej podróży i kupujesz bilety. W piątek po pracy wsiadasz do samolotu, a do domu wracasz w niedzielę wieczorem, bogatszy o nowe doświadczenia i z naładowanymi bateriami. To właśnie city break. Dlaczego nawet na tak krótką podróż zagraniczną warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

City break to organizowany samodzielnie wyjazd, najczęściej na 2-3 dni. Jeszcze kilka lat temu kojarzył się głównie z podróżowaniem po kraju, jednak ostatnio coraz częściej wyjeżdżamy na weekend nie tylko poza granice Polski, lecz także Europy. Jak podaje Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia, już 6% Polaków to turyści weekendowi. I będzie nas coraz więcej!

Koncert w Madrycie czy zakupy w Mediolanie, wystawa w Berlinie – to dla większości z nas świetne pomysły na krótkie wypady. A co powiesz na weekend w Dubaju? Okazuje się, że i na takie dalekie wyjazdy na kilka dni stać coraz więcej osób!

Rezerwacja lotu czy noclegu nie stanowi większego problemu. Planując weekendowy wyjazd nie jesteś już skazany na własny samochód czy biuro podróży. – Do walki o turystów włączyli się przewoźnicy tanich linii lotniczych i autobusowych. To znacząco obniża koszty podróżowania, nie tylko po Europie – wyjaśnia Marcin Nowak, podróżnik i autor bloga “gdziewyjechac.pl”.

Niska cena kusi

A to właśnie niska cena od zawsze była głównym atutem city break. Na takie wycieczki decydujemy się najczęściej poza sezonem urlopowym, czyli wiosną lub jesienią. W tym czasie oferty przewoźników czy baz noclegowych są szczególnie atrakcyjne. W zależności od wybranego kierunku ceny zaczynają się już od 250 zł za weekendowy wyjazd dla jednej osoby. Tak jest w przypadku np. czeskiej Pragi.

Decyzja o wyjeździe nie może być jednak spontaniczna. Zapłacisz mniej, jeśli zaplanujesz city break wcześniej, nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W ten sposób zaoszczędzisz na biletach lotniczych lub autokarowych. Przykład? Lot do Dubaju w jedną stronę, zarezerwowany tuż po uruchomieniu sprzedaży to wydatek ok. 150 zł. Po pewnym czasie ten sam bilet może kosztować już nawet 900 zł.

City break, tylko gdzie?

Rosnące zainteresowanie tym sposobem podróżowania potwierdza też Magdalena Plutecka-Dydoń z Neckermann Podróże. – Nasza chęć podróżowania rośnie, ponieważ coraz więcej osób chce maksymalnie wykorzystać wolny czas. W Polsce wyjeżdżamy do SPA lub łączymy krótkie wypady weekendowe z aktywnością sportową. Uwielbiamy góry, morze, chętnie jeździmy na Mazury. Za granicą bardzo chętnie spędzamy przedłużone weekendy. Kilkudniowe wypady najczęściej robimy do Włoch i Chorwacji, ale też do Czech, na Słowację i Węgry. Bardzo lubimy Paryż, Rzym, Wenecję i Barcelonę. To top miasta. City breaki są modne przez cały rok, pogoda nas już w niczym nie ogranicza.

Na podstawie danych Trivago, Blue Media oraz Holiday Barometer.

Według raportu Trivago.pl, w ostatnim czasie najchętniej wyjeżdżaliśmy na city break do Pragi, Rzymu i Paryża. – Stolica Czech jest atrakcyjna ze względu na bliską odległość od granicy, a także dużą liczbę połączeń z Polską. Jest to dobre miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z city break. Z kolei Rzym to miasto z tak wieloma zabytkami i atrakcjami, że jeden weekend to za mało, aby wszystko zobaczyć. Paryż natomiast kusi romantycznym klimatem, choć podróż do stolicy Francji utrudnia brak bezpośrednich połączeń tanimi liniami lotniczymi – tłumaczy Marcin Nowak. Wśród kierunków cieszących się dużym wzięciem nie brakowało także egzotycznych miejsc poza Europą, jak wspomniany Dubaj czy Bangkok.

City break a ubezpieczenie

Zaintrygowany? Zainspirowaliśmy Cię do poszukania miejsca na weekendowy wypad? Jeśli myślisz, że zakup polisy turystycznej na te 2-3 dni to zbędny wydatek, to błąd, który w jednej chwili może zamienić nawet najkrótszy urlop w przykre doświadczenie na długie lata.

Wystarczy chwila nieuwagi, i… Twoja noga jest złamana. Rachunek za pomoc lekarską może wynieść nawet 2,5-3 tysiące euro. Z założenia tani city break może więc mocno uderzyć Cię po kieszeni. Ochronę przed tym zapewnia właśnie polisa turystyczna. Zresztą, nie musisz łamać nogi. Długie wędrówki po nasłonecznionym Rzymie mogą skończyć się udarem cieplnym, wtedy też za pomoc słono zapłacisz!

Czytaj także:

Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę. Kup polisę przez internet i bon voyage!

Odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego – jak dostać? Przeczytaj, co robić krok po kroku

Dostępne pakiety polis zapewniają także ubezpieczenie bagażu w razie jego kradzieży lub zagubienia przez przewoźnika. Na urlopie jesteś atrakcyjnym celem dla złodziei, którzy liczą na cenne “łupy” w Twojej walizce lub plecaku, zwłaszcza na zatłoczonych lotniskach.

A co jeśli zaplanowałeś i opłaciłeś już cały wyjazd, lecz z powodu np. choroby musisz zrezygnować z wypadu? Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego, dzięki którym nie stracisz zainwestowanych środków.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na city break?

Sprawdziliśmy oferty ubezpieczenia turystycznego na city break do Barcelony –  weekend – od poniedziałku do piątku dla jednej osoby. Ceny są bardzo przystępne i zaczynają się już od 16 zł za taki krótki pobyt. Można więc śmiało powiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne na city break to wydatek porównywalny z ceną kawy. Nie warto z niego rezygnować, ponieważ w razie problemów może naprawdę uratować nam życie!

Ubezpieczenie turystyczne – to warto wiedzieć

Liczba ofert na rynku ubezpieczeń turystycznych może przytłoczyć. Dlatego przy wyborze kieruj się tym, co dla Ciebie na krótki wyjazd jest najważniejsze. Twoja polisa powinna mieć:

  • NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, jeśli do zdarzenia doszło w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • OC w życiu prywatnym gwarantuje odszkodowanie dla osób trzecich, które poniosły szkody związane z Twoim działaniem (możesz np. niechcący wylać kawę na czyjegoś laptopa w knajpce);
  • KLZ – pokrywa koszty leczenia za granicą. Ważne, aby obejmowała również transport do placówki medycznej;
  • Assistance czyli infolinia ubezpieczyciela dostępna całą dobę. W razie potrzeby zorganizuje pomoc lub wskaże najbliższą placówkę medyczną.

To nie wszystko. – Przed zakupem polisy należy szczegółowo zapoznać się z ofertą, dopytać albo sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), czy zdarzenia, których się obawiamy, są objęte odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń – radzi Grzegorz Bujański, doradca ds. ubezpieczeń Punkta – Trzeba się również upewnić, czy polisa gwarantuje skorzystanie w miejscu docelowym z usług medycznych bezgotówkowo. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze dopiero po powrocie, a w czasie wycieczki wszelkie koszty opieki medycznej będziesz musiał pokryć z własnych środków – dodaje.

Koszt polisy na city break to, w zależności od celu podróży, wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Rachunek jest więc prosty. Ubezpieczenie nie podniesie znacząco ceny wyjazdu, a zabezpieczy Cię przed wysokimi kosztami za ewentualne leczenie lub zrekompensuje utracony bagaż. Polisę dopasowaną do Twoich potrzeb możesz zakupić korzystając z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych.

Podsumowanie

  1. Weekendowe wyjazdy, tzw. city break, stają się w Polsce coraz popularniejsze.
  2. Najchętniej wyjeżdżamy do Pragi, Rzymu i Paryża.
  3. Ceny takich wycieczek zaczynają się od ok. 250 zł (jeśli organizujemy je samodzielnie).
  4. Nawet podczas weekendowych wyjazdów warto wykupić polisę turystyczną, jak również ubezpieczenie bagażu.
  5. Koszty takiego ubezpieczenia nie są wysokie, a mogą uchronić przed wysokimi rachunkami za leczenie za granicą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej