Ubezpieczenie turystyczne - jak wybrać i gdzie kupić online?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie turystyczne – czy warto kupić i jakie wybrać?

Jadąc na wakacje planujemy wiele rzeczy. To, czy będziemy leżeć brzuchem do góry czy zwiedzać, jaki się przyda ekwipunek i ile euro potrzebujemy na przyjemności. W ferworze radosnych przygotowań zapominamy nieraz o tym, że wizyta w zagranicznym raju może się skończyć nagłym zachorowaniem, złamaniem ręki na surfingu, utratą bagażu albo uszkodzeniem cennego sprzętu.

POTRZEBUJESZ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO? TUTAJ KUPISZ POLISĘ GENERALI ONLINE >>>

Lista potencjalnych zagrożeń jest bardzo długa, zacznij więc od zadania sobie pytania, czy tam, dokąd się wybierasz, mogą czekać na Ciebie niechciane wydatki, na przykład

 • koszty związane z leczeniem

 • koszty związane z transportem medycznym do kraju

 • koszty akcji ratowniczej lub poszukiwawczej w razie zaginięcia na morzu lub w górach

 • koszty naprawy uszkodzonego sprzętu lub zakupu albo wypożyczenia innego

 • koszty utraconego bagażu

 • koszty utraconych dokumentów, kart płatniczych

Jest poza tym ryzyko, że nie będziesz mógł wyjechać i stracisz zaliczkę, albo że pojedziesz, ale będziesz musiał wrócić w połowie urlopu – wtedy stracisz to, co wpłaciłeś i jeszcze wykosztujesz się na indywidualny transport. Przemyśl swoją sytuację i czytaj dalej. Myślę, że przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne.

Jedno ubezpieczenie, wiele wariantów

Podobno od przybytku głowa nie boli, ale ofert na rynku ubezpieczeń (w tym turystycznych), jest tak wiele, że jednak może trochę spuchnąć.  Różnią się zakresem ochrony, przedmiotem ubezpieczenia i wysokością składki, czyli właściwie wszystkim. Jeśli nie chcesz się rozczarować, to bez przestudiowania OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia, się nie obędzie. Musisz sprawdzić, jak zakład określa sytuacje, w których możesz się ubiegać o odszkodowanie, jakie są wysokości sum ubezpieczenia oraz – co bardzo ważne – jaki jest katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej, czyli  sytuacji, w których zakład odszkodowania na pewno nie wypłaci. Pakietowe ubezpieczenia związane z wypoczynkiem składają się najczęściej z elementów wymienionych poniżej.

POTRZEBUJESZ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO? TUTAJ KUPISZ POLISĘ GENERALI ONLINE >>>

1. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW

Tutaj możesz przeczytać więcej czym jest ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków). Poczytaj, bo warto znać ten produkt. Tu napiszę tylko, że nie są to ubezpieczenia, z których dostaje się wielkie sumy, ale w razie czego zawsze coś trafi do Twojej kieszeni – tym więcej, im większego uszczerbku na zdrowiu doznasz.

2. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – KLZ

To bardzo ważny finansowy bufor, dający ochronę w razie konieczności pokrywania wydatków na leczenie powypadkowe lub prowadzone na skutek nagłego zachorowania. Ubezpieczyciel płaci za leczenie szpitalne, ambulatoryjne oraz wydatki poniesione na leki, środki opatrunkowe i inne (m.in. transport pomiędzy placówkami medycznymi). Istotnym elementem jest tu, jak zwykle, wysokość sumy gwarancyjnej, czyli maksymalnego limitu, do którego ponosi odpowiedzialność zakład ubezpieczeń. Limit ten powinien być określony na takim poziomie, aby realnie zabezpieczał pokrycie kosztów leczenia, które za granicą nie należą do niskich. Sensowne zabezpieczenie da tu dopiero limit na poziomie 10 000 – 15 000 euro. Ważne przy tym, żeby  zakład miał obowiązek automatycznego pokrywania kosztów leczenia, bez konieczności wydawania przez Ciebie własnych środków i późniejszego ubiegania się o refundację.

3. Dodatkowe świadczenia czyli assistance

Wykupienie assistance pomaga zapewnić specjalny transport z opieką medyczną do miejsca zamieszkania lub dalszego leczenia w macierzystym kraju. To ważne, bo taki transport to zwykle droga impreza. Asisstance przyda się, jeśli po wypadku (np. połamany na nartach) nie byłbyś w stanie samodzielnie wrócić do kraju.  Przy lżejszych obrażeniach wystarcza ambulans albo samolot pasażerski – podróż nim z asystą z krajów południowej Europy to około 10 000 zł – 12 000 zł. Na medyczny transport drogowy trzeba liczyć 5 – 7 złotych za kilometr, co w przeliczeniu na odległości do najczęściej odwiedzanych kurortów w Chorwacji, Włoszech czy Bułgarii daje kwotę rzędu  8 000 – 16 000 zł.

W ramach assistance w zależności od umowy możesz też zagwarantować sobie między innymi:

 • pokrycie kosztów pobytu osoby towarzyszącej, gdy wylądujesz w szpitalu – zakwaterowanie, wyżywienie, podróż

 • zwrotną pożyczkę na kaucję, żeby wyjść z aresztu w razie zatrzymania

 • opiekę nad dziećmi, które są z Tobą

 • pomoc w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów, pieniędzy, kart płatniczych i kredytowych

 • dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych i leków

 • transport zwłok w razie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania

 • ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej (czasem to odrębne świadczenie) – ważne dla żeglarzy, grotołazów, alpinistów itp., bo koszt transportu śmigłowcem do najbliższego szpitala może kształtować się w krajach Unii nawet kilka tysięcy euro.

4. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli OC

Może się przydać, żebyś nie musiał z własnej kieszeni płacić komuś za to, że na przykład w czasie gry w siatkówkę plażową popchnąłeś go i skręcił kostkę albo że nie wyhamowałeś i połamałeś mu żagiel od deski windsurfingowej. W praktyce często się też zdarza, że jako rodzic będziesz musiał odpowiadać za dzieci, gdy spowodują szkodę np. podczas zabaw na plaży czy w aquaparku. Chwila nieuwagi może sporo kosztować, OC chroni przed tą nieprzyjemnością. Ważne, by obejmowało szkody wyrządzone przez osoby bliskie i to nie tylko w czasie pobytu, ale też dojazdu i powrotu z urlopu.

5. Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu

Chroni w razie zniszczenia, uszkodzenia lub utraty sprzętu i bagażu w razie   wypadku czy innych zdarzeń losowych (huragan, lawina, powódź, pożar).

Określając sumę ubezpieczenia weź pod uwagę realną wartość sprzętu i bagażu, bo tylko wtedy masz szansę w ramach odszkodowania kupić sprzęt zbliżony parametrami do utraconego. Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – ubezpieczyciel nie zapłaci za Twoją nieuwagę.

6. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu i wcześniejszego powrotu

Daje ochronę na wypadek, gdybyś był zmuszony do zmiany planów z powodu nagłego zachorowania, ciężkiego wypadku, śmierci najbliższego członka rodziny, kradzieży lub utraty dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę, czy też innego wypadku losowego zmuszającego Cię do pozostania w kraju lub powrotu. Tego typu ubezpieczenia mogą obejmować też zwrot kosztów za niewykorzystany okres wyjazdu.

Teraz zastanów się, jakie są Twoje potrzeby – inne jeśli na własną rękę jedziesz na narty w Alpy, inne jeśli wybrałeś wycieczkę na Teneryfę z biurem podróży i umów się na rozmowę z agentem lub wygodnie kup ubezpieczenie turystyczne przez internet. Cena za dwutygodniową polisę w zależności od wariantu to wydatek mniej więcej od 100 do 300 zł.

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

 • Poznaj warianty ubezpieczenia turystycznego.
 • Podstawowy pakiet powinien obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i assistance.
 • Przemyśl, które opcje są Ci naprawdę potrzebne - to zależy od typu wyjazdu, na jaki się wybierasz.
 • Kup ubezpieczenie przed wyjazdem z kraju.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
13 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej