Punkta

POTRZEBUJESZ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO? TUTAJ KUPISZ POLISĘ GENERALI ONLINE >>>

Lista potencjalnych zagrożeń jest bardzo długa, zacznij więc od zadania sobie pytania, czy tam, dokąd się wybierasz, mogą czekać na Ciebie niechciane wydatki, na przykład

 • koszty związane z leczeniem

 • koszty związane z transportem medycznym do kraju

 • koszty akcji ratowniczej lub poszukiwawczej w razie zaginięcia na morzu lub w górach

 • koszty naprawy uszkodzonego sprzętu lub zakupu albo wypożyczenia innego

 • koszty utraconego bagażu

 • koszty utraconych dokumentów, kart płatniczych

Jest poza tym ryzyko, że nie będziesz mógł wyjechać i stracisz zaliczkę, albo że pojedziesz, ale będziesz musiał wrócić w połowie urlopu – wtedy stracisz to, co wpłaciłeś i jeszcze wykosztujesz się na indywidualny transport. Przemyśl swoją sytuację i czytaj dalej. Myślę, że przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne.

Jedno ubezpieczenie, wiele wariantów

Podobno od przybytku głowa nie boli, ale ofert na rynku ubezpieczeń (w tym turystycznych), jest tak wiele, że jednak może trochę spuchnąć.  Różnią się zakresem ochrony, przedmiotem ubezpieczenia i wysokością składki, czyli właściwie wszystkim. Jeśli nie chcesz się rozczarować, to bez przestudiowania OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia, się nie obędzie. Musisz sprawdzić, jak zakład określa sytuacje, w których możesz się ubiegać o odszkodowanie, jakie są wysokości sum ubezpieczenia oraz – co bardzo ważne – jaki jest katalog wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej, czyli  sytuacji, w których zakład odszkodowania na pewno nie wypłaci. Pakietowe ubezpieczenia związane z wypoczynkiem składają się najczęściej z elementów wymienionych poniżej.

POTRZEBUJESZ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO? TUTAJ KUPISZ POLISĘ GENERALI ONLINE >>>

1. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW

Tutaj możesz przeczytać więcej czym jest ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków). Poczytaj, bo warto znać ten produkt. Tu napiszę tylko, że nie są to ubezpieczenia, z których dostaje się wielkie sumy, ale w razie czego zawsze coś trafi do Twojej kieszeni – tym więcej, im większego uszczerbku na zdrowiu doznasz.

2. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – KLZ

To bardzo ważny finansowy bufor, dający ochronę w razie konieczności pokrywania wydatków na leczenie powypadkowe lub prowadzone na skutek nagłego zachorowania. Ubezpieczyciel płaci za leczenie szpitalne, ambulatoryjne oraz wydatki poniesione na leki, środki opatrunkowe i inne (m.in. transport pomiędzy placówkami medycznymi). Istotnym elementem jest tu, jak zwykle, wysokość sumy gwarancyjnej, czyli maksymalnego limitu, do którego ponosi odpowiedzialność zakład ubezpieczeń. Limit ten powinien być określony na takim poziomie, aby realnie zabezpieczał pokrycie kosztów leczenia, które za granicą nie należą do niskich. Sensowne zabezpieczenie da tu dopiero limit na poziomie 10 000 – 15 000 euro. Ważne przy tym, żeby  zakład miał obowiązek automatycznego pokrywania kosztów leczenia, bez konieczności wydawania przez Ciebie własnych środków i późniejszego ubiegania się o refundację.

3. Dodatkowe świadczenia czyli assistance

Wykupienie assistance pomaga zapewnić specjalny transport z opieką medyczną do miejsca zamieszkania lub dalszego leczenia w macierzystym kraju. To ważne, bo taki transport to zwykle droga impreza. Asisstance przyda się, jeśli po wypadku (np. połamany na nartach) nie byłbyś w stanie samodzielnie wrócić do kraju.  Przy lżejszych obrażeniach wystarcza ambulans albo samolot pasażerski – podróż nim z asystą z krajów południowej Europy to około 10 000 zł – 12 000 zł. Na medyczny transport drogowy trzeba liczyć 5 – 7 złotych za kilometr, co w przeliczeniu na odległości do najczęściej odwiedzanych kurortów w Chorwacji, Włoszech czy Bułgarii daje kwotę rzędu  8 000 – 16 000 zł.

W ramach assistance w zależności od umowy możesz też zagwarantować sobie między innymi:

 • pokrycie kosztów pobytu osoby towarzyszącej, gdy wylądujesz w szpitalu – zakwaterowanie, wyżywienie, podróż

 • zwrotną pożyczkę na kaucję, żeby wyjść z aresztu w razie zatrzymania

 • opiekę nad dziećmi, które są z Tobą

 • pomoc w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów, pieniędzy, kart płatniczych i kredytowych

 • dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych i leków

 • transport zwłok w razie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania

 • ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej (czasem to odrębne świadczenie) – ważne dla żeglarzy, grotołazów, alpinistów itp., bo koszt transportu śmigłowcem do najbliższego szpitala może kształtować się w krajach Unii nawet kilka tysięcy euro.

4. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli OC

Może się przydać, żebyś nie musiał z własnej kieszeni płacić komuś za to, że na przykład w czasie gry w siatkówkę plażową popchnąłeś go i skręcił kostkę albo że nie wyhamowałeś i połamałeś mu żagiel od deski windsurfingowej. W praktyce często się też zdarza, że jako rodzic będziesz musiał odpowiadać za dzieci, gdy spowodują szkodę np. podczas zabaw na plaży czy w aquaparku. Chwila nieuwagi może sporo kosztować, OC chroni przed tą nieprzyjemnością. Ważne, by obejmowało szkody wyrządzone przez osoby bliskie i to nie tylko w czasie pobytu, ale też dojazdu i powrotu z urlopu.

5. Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu

Chroni w razie zniszczenia, uszkodzenia lub utraty sprzętu i bagażu w razie   wypadku czy innych zdarzeń losowych (huragan, lawina, powódź, pożar).

Określając sumę ubezpieczenia weź pod uwagę realną wartość sprzętu i bagażu, bo tylko wtedy masz szansę w ramach odszkodowania kupić sprzęt zbliżony parametrami do utraconego. Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności – ubezpieczyciel nie zapłaci za Twoją nieuwagę.

6. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu i wcześniejszego powrotu

Daje ochronę na wypadek, gdybyś był zmuszony do zmiany planów z powodu nagłego zachorowania, ciężkiego wypadku, śmierci najbliższego członka rodziny, kradzieży lub utraty dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę, czy też innego wypadku losowego zmuszającego Cię do pozostania w kraju lub powrotu. Tego typu ubezpieczenia mogą obejmować też zwrot kosztów za niewykorzystany okres wyjazdu.

Teraz zastanów się, jakie są Twoje potrzeby – inne jeśli na własną rękę jedziesz na narty w Alpy, inne jeśli wybrałeś wycieczkę na Teneryfę z biurem podróży i umów się na rozmowę z agentem lub wygodnie kup ubezpieczenie turystyczne przez internet. Cena za dwutygodniową polisę w zależności od wariantu to wydatek mniej więcej od 100 do 300 zł.

Ubezpieczenie turystyczne