Uwaga na ubezpieczenia w bankach: pracownicy nie wiedzą, co sprzedają

Aktualizacja:
ubezpieczenia w bankach

Już co piąty Polak wykupił jakieś ubezpieczenie w banku - tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Bancassurance przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance. Jednak poziom wiedzy ubezpieczeniowej pracowników banków jest daleki od ideału. Bankowcy wiedzą, że mają sprzedać polisę - i niewiele poza tym.

Tajemniczy klienci pytali o ubezpieczenia w bankach

Wysłannicy firmy ARC Rynek i Opinia, która przeprowadzała badanie, odwiedzili 105 placówek różnych banków, aby sprawdzić jakość komunikacji i poziom wiedzy merytorycznej pracowników banków.

Zaledwie w 26% odwiedzonych placówek bankowych konsultanci samodzielnie poinformowali audytorów o dostępnych ubezpieczeniach. Gdy już tajemniczy klienci dopytali samodzielnie o ofertę ubezpieczeniową, blisko połowa pracowników bankowych nie potrafiła podać żadnych argumentów za zakupem polisy. Ci, którzy próbowali wybrnąć z tego tematu, powoływali się na zakres ubezpieczenia (36%) oraz korzystną cenę (13%). Niektórzy zwracali również uwagę na przydatność ubezpieczeń w sytuacjach awaryjnych (3%) lub opisywali własne doświadczenia (3%).

Wyniki badania są zatrważające:

  • aż 87% konsultantów nie poinformowało o możliwości odstąpienia od umowy ubezpieczenia (co ma niebagatelne znaczenie przy ubezpieczeniach inwestycyjnych)
  • 57% konsultantów nie powiedziało audytorom, ile ubezpieczenie będzie kosztować
  • 64% pracowników banków nie podało samodzielnie tak podstawowej informacji jak nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, którego produkty oferowali

Zdaniem audytorów w 37% placówek bankowych konsultanci nie posiadali wiedzy merytorycznej o proponowanych ubezpieczeniach. Taki sam był odsetek banków, w których pracownik nie potrafił w sposób jasny i zrozumiały przedstawić oferty ubezpieczeniowej.

W efekcie jedynie 40% tajemniczych klientów uznało, że pracownicy banków są kompetentni w oferowaniu ubezpieczeń, a tylko połowa audytorów zdecydowałaby się skorzystać z ubezpieczeniowej oferty banków.

– Wnioski, które płyną z raportu, stawiają rynek bancassurance przed wyzwaniem usprawnienia sposobu sprzedaży ubezpieczeń i zwiększenia poziomu wiedzy konsultantów bankowych. Jak pokazuje nasze Badanie Bancassurance, jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie. Jesteśmy gotowi do kompleksowego wsparcia naszych partnerów bankowych w tym procesie – powiedział Ryszard Grzelak, Prezes Europ Assistance Polska.

Czy Polacy chcą kupować polisy w bankach?

Autorzy badania podają, że co piąty Polak nabył jakieś ubezpieczenie w banku. Niestety badanie nie pokazuje, ile z tych umów zostało zawartych z własnej inicjatywy klientów, a ile po prostu było warunkiem otrzymania pożyczki gotówkowej czy kredytu hipotecznego.

Francuzi czy Portugalczycy chętnie kupują ubezpieczenia w bankach, ale w naszym kraju w dalszym ciągu klient zainteresowany polisą uda się przede wszystkim do agenta. Wyniki badania Europ Assistance pokazują, że Kowalski niewiele na tym traci, bo w banku mógłby się spotkać z bardzo niekompetentnym konsultantem.

Ogromną większość ubezpieczeń sprzedawanych w bankach stanowią produkty życiowe. Poniższy wykres pokazuje, że ubezpieczenia, które klienci w kanale bancassurance kupują, najczęściej stanowią zabezpieczenie kredytu lub mają charakter inwestycyjny.

ubezpieczenia na życie w bancassurance

Źródło: PIU

Banki szczególnie upodobały sobie ubezpieczenia grupowe, które polegają na tym, że bank podpisuje z firmą ubezpieczeniową umowę, a pojedynczy klienci do niej przystępują. Klient nie jest stroną takiej umowy, a pracownik banku ma względem niego mniej obowiązków informacyjnych – na przykład nie musi przekazywać mu pełnych warunków ubezpieczenia. Dla banków „grupówki” były bardzo korzystne, bo pozwalały niewielkim kosztem pobierać prowizję za każdą osobę, która do ubezpieczenia przystąpiła.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny, dodatkowe ubezpieczenia – co warto mieć? Nie daj się naciągnąć!

To właśnie przyzwyczajenie do ubezpieczeń grupowych „rozleniwiło” bankowych konsultantów i sprawiło, że nie byli oni tak dobrze wyszkoleni jak agenci ubezpieczeniowi – pomimo że sprzedawali m.in. skomplikowane ubezpieczenia inwestycyjne.

Czytaj także: Ubezpieczenie grupowe – w szkole, w pracy, w banku. Czy warto przystąpić?

Wielkie szkolenie ubezpieczeniowe w bankach

Jest nadzieja na to, że pracownicy banków dość szybko uzupełnią braki wiedzy ubezpieczeniowej, bo teraz intensywnie szkolą się i zdają egzaminy ubezpieczeniowe. Zmiany w dobrym kierunku wymusiło wejście w życie Rekomendacji U, którą Komisja Nadzoru Finansowego wydała dla banków. Rekomendacja weszła w życie 1 kwietnia 2015 roku. KNF zabrania w niej bankom łączenia ról ubezpieczającego i pośrednika w umowach grupowych.

Czytaj także: Polisa z poczty albo z kiosku? To nie żart. Ubezpieczenia w nietypowych miejscach

Aby nie tracić prowizji ubezpieczeniowej banki teraz zmieniają model sprzedaży z grupowego na indywidualny i stają się agentami ubezpieczeniowymi „z prawdziwego zdarzenia”, a ich pracownicy muszą uzyskać status OWCA (osób wykonujących czynności agencyjne). To nie dzieje się automatycznie – organizowane są szkolenia i egzaminy przeprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe współpracujące z bankami.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego

Pracownik banku proponuje Ci ubezpieczenie? Pamiętaj o kilku zasadach

  • Nie zawieraj ŻADNEJ umowy ubezpieczenia zanim nie dostaniesz i nie przeczytasz jej warunków (OWU). Ta zasada dotyczy wszystkich ubezpieczeń, nie tylko bankowych.
  • Jeśli przyszedłeś do banku założyć lokatę a konsultant namawia Cię na „korzystniejsze rozwiązanie” w formie polisy inwestycyjnej, nie decyduj się od razu. Poproś o wszystkie warunki tego produktu i spokojnie przeczytaj je w domu i porozmawiaj z najbliższymi. Szukaj tabeli opłat i limitów, z której dowiesz się, ile procent wartości Twojego rachunku firma ubezpieczeniowa potrąci sobie za zerwanie umowy przed terminem.
  • Jeśli potrzebujesz ubezpieczenia kredytu, pamiętaj że bank nie ma prawa zmusić Cię, abyś kupił ubezpieczenie w konkretnej firmie. Powinieneś mieć swobodę wyboru ubezpieczyciela.
  • Nie traktuj ubezpieczenia kredytu jako przykrej formalności, bez której bank nie pożyczy Ci pieniędzy. Nie bierz automatycznie polisy proponowanej przez bank, byle tylko mieć z głowy. Zainteresuj się zakresem tego ubezpieczenia, bo może okazać się, że kupisz „wydmuszkę”, która w ogóle nie da Ci żadnej ochrony.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Podsumowanie

  • Ogólnopolskie Badanie Bancassurance zostało przeprowadzone z wykorzystaniem tzw. tajemniczych klientów w 105 placówkach bankowych.
  • W co trzecim oddziale banku konsultanci nie mają wiedzy na temat ubezpieczeń, które sprzedają.
  • 57% konsultantów nie powiedziało audytorom, ile ubezpieczenie będzie kosztować.
  • 64% pracowników banków nie podało samodzielnie nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego, którego produkty oferowali.
  • W kwietniu 2015 roku weszła w życie Rekomendacja U, która wymusi na pracownikach banków uzupełnienie wiedzy ubezpieczeniowej.
  • Zgodnie z Rekomendacją banki będą oferować polisy w formie indywidualnej, a nie - jak było do tej pory - grupowej.
  • Pracownik banku proponuje Ci ubezpieczenie? Koniecznie przeczytaj jego warunki (OWU) przed zawarciem umowy.

Weryfikacja merytoryczna: Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2024.11.25
O czym musisz wiedzieć ubezpieczając kredyt hipoteczny

Zaciągasz kredyt hipoteczny? Ubezpieczenie to nie tylko dodatkowe koszty, ale przede wszystkim zabezpieczenie dla Ciebie i Twojej rodziny. Dowiedz się, dlaczego warto je mieć. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, które warto zabezpieczyć, a jednocześnie nie dać się naciągnąć na niepotrzebną polisę.

Czytaj więcej
Ubezpieczyli emeryta od niezdolności do pracy - takie cuda w Eurobanku
2015.06.11
Ubezpieczyli emeryta od niezdolności do pracy – takie cuda w Eurobanku

Aż 6500 zł zapłacił ojciec naszego Czytelnika za ubezpieczenie pożyczki, które i tak nie daje mu żadnej ochrony. W dodatku sprzedano mu polisę od niezdolności do pracy - choć ma 78 lat i jest na emeryturze. Co na to KNF?

Czytaj więcej
2018.06.01  •  Dom
Czym jest kredyt hipoteczny? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie, zanim go weźmiesz!

Na rynku trwa boom na nieruchomości. Wiele z nich będzie finansowanych kredytem hipotecznym. Co to jest kredyt hipoteczny? Jak jest zabezpieczony i oprocentowany? Jakie koszty się z nim wiążą? Co koniecznie trzeba wiedzieć? Sprawdziliśmy!

Czytaj więcej
Ubezpieczyciel bankrutuje - co robić?
2015.12.01  •  Podróże
Ubezpieczyciel bankrutuje – co robić? Czy pieniądze z tzw. polisolokat przepadają?

Po ogłoszeniu upadłości SK Banku wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy ich oszczędności są bezpieczne. W przypadku banków mamy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A jak jest w ubezpieczeniach? Wyobraź sobie, że masz kilkadziesiąt tysięcy na tzw. polisolokacie, a okazuje się, że Twój ubezpieczyciel bankrutuje. Dowiedz się, ile pieniędzy możesz odzyskać.

Czytaj więcej
Polisa od listonosza albo z kiosku? To nie żart. Ubezpieczenia w nietypowych miejscach
2015.08.04
Polisa z poczty albo z kiosku? To nie żart. Ubezpieczenia w nietypowych miejscach

Firmie ubezpieczeniowej nie wystarczy otwarcie kolejnego oddziału, bo do takiego klient musi przyjść samodzielnie. Dlatego ubezpieczyciele swoje produkty próbują sprzedać tam, gdzie na pierwszy rzut oka są niewidoczne – w bankach, a nawet w sklepach z elektroniką czy kioskach. Ekspert porównywarki mfind postanowił przyjrzeć się nietypowym miejscom, w których ubezpieczyciele próbują pomnożyć zyski.

Czytaj więcej
Zanim zdecydujesz się na zakup polisy, przeczytaj jak ubezpieczyć samochód
2015.06.18
Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Z danych BIK wynika, że w ubiegłym roku co drugi dorosły Polak korzystał z kredytu. Ponad 15 milionów rodaków zadłużyło się w bankach. Część z nich zrobiła to, aby kupić nowe auto. Jeśli kupujesz pojazd “do spółki z bankiem”, sprawdź, jakie powinno być ubezpieczenie samochodu na kredyt.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej