Ubezpieczyciel bankrutuje - co robić? Czy pieniądze z tzw. polisolokat przepadają?

Aktualizacja:
ubezpieczyciel bankrutuje

Po ogłoszeniu upadłości SK Banku wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy ich oszczędności są bezpieczne. W przypadku banków mamy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A jak jest w ubezpieczeniach? Wyobraź sobie, że masz kilkadziesiąt tysięcy na tzw. polisolokacie, a okazuje się, że Twój ubezpieczyciel bankrutuje. Dowiedz się, ile pieniędzy możesz odzyskać.

Bank upada, wkracza BFG

W ostatnim tygodniu listopada Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości SK Banku – Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, największego banku spółdzielczego w Polsce. Na klientów padł blady strach o oszczędności ulokowane w tej instytucji. Ochroną otoczył ich już Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który będzie wypłacać poszkodowanym środki, które zgromadzili w SK Banku.

W razie upadłości banku klientom, którzy mieli w nim depozyty, BFG wypłaca wartości ich rachunków do równowartości 100 tys. euro (około 426 tys. zł). Należy podkreślić, że Bankowym Funduszem Gwarancyjnym są objęte również odsetki od lokat, więc klienci SK Banku otrzymają nie tylko zwrot zainwestowanego kapitału, ale również odsetki – oczywiście do wysokości kwoty gwarantowanej.

Jeśli więc kusi Cię atrakcyjna lokata w banku, którego sytuacji finansowej nie znasz (a klienci nie mają zazwyczaj informacji na temat kondycji banków), powinieneś być ostrożny i nie lokować w jednej instytucji więcej niż wynosi kwota gwarantowana BFG, czyli więcej niż 100 tys. euro. Poza tym, niezależnie od tego, jak duże sumy chcesz trzymać na bankowych lokatach, pamiętaj o znanym w świecie finansów przysłowiu: „nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka”.

Czytaj także: Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie

Ubezpieczyciel bankrutuje, klientom pomaga UFG

A jak wygląda sytuacja w przypadku lokowania pieniędzy na polisie inwestycyjnej wykupionej w towarzystwie ubezpieczeniowym? Tu na pomoc klientom przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, znany głównie z karania kierowców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Ale to nie jedyna forma działalności UFG. Fundusz zajmuje się wypłatą odszkodowań poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez kierowców, którzy jeżdżą bez obowiązkowego OC. Wypłaca odszkodowania także w sytuacjach, gdy poszkodowany zgłasza szkodę z OC sprawcy, a okazuje się, że ubezpieczyciel sprawcy upadł.

UFG wkroczy do akcji również gdy zbankrutuje towarzystwo ubezpieczeń na życie. To bardzo ważna informacja dla posiadaczy wszelkiego rodzaju polis inwestycyjnych, czyli ubezpieczeń na życie z UFK, polisolokat i produktów strukturyzowanych. Kilka lat temu tego rodzaju produkty oszczędnościowe były oferowane jako alternatywa dla lokat bankowych, od której nie trzeba odprowadzać podatku od dochodów kapitałowych. Teraz ubezpieczenia inwestycyjne są już objęte tzw. podatkiem Belki, ale wciąż nieźle się sprzedają, a wiele osób zgromadziło na swoich polisach oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych. Niestety pieniądze trzymane w produktach ubezpieczeniowych nie są tak bezpieczne jak byłyby w banku – przynajmniej jeśli chodzi o granicę odpowiedzialności funduszu gwarancyjnego.

Czytaj także: Ubezpieczenia w bankach

Co gwarantuje UFG?

Jeżeli zakład ubezpieczeń, w którym wykupiłeś polisę inwestycyjną, ogłosi upadłość, możesz liczyć na pomoc Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Musisz jednak wiedzieć, że nie odzyskasz pełnej wartości swojego rachunku. UFG zwróci maksymalnie 50% wartości ubezpieczenia, pod warunkiem że kwota ta nie przekracza 30 tys. euro. Stawka ta jest przeliczana według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego obowiązującego w dniu ogłoszenia upadłości, oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego albo w dniu zarządzenia likwidacji przymusowej zakładu ubezpieczeń. W tej chwili jest to około 128 tys. zł.

Na podstawie kwot gwarantowanych przez BFG i UFG widać wyraźnie przewagę banków nad towarzystwami ubezpieczeń, jeśli chodzi o zabezpieczenie oszczędności na wypadek bankructwa firmy. Upadłość jakiegokolwiek zakładu ubezpieczeń w Polsce jest w tym momencie mało prawdopodobna – ostatni taki przypadek wydarzył się w roku 2000 i dotyczył towarzystwa Polisa (wcześniej upadały takie firmy jak Gryf czy Westa), jednak każdy, kto rozważa inwestowanie w produkty ubezpieczeniowe, powinien mieć świadomość, że w razie bankructwa firmy odzyska nie więcej niż połowę środków i nie więcej niż 30 tys. euro.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego w momencie bankructwa ubezpieczyciela. Wówczas UFG wypłaca poszkodowanemu w wypadku 100% należnych świadczeń.

Czytaj także: Renta po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej

Podsumowanie

  • W razie upadłości banku BFG wypłaca środki klientom, którzy mieli w nim lokaty, do równowartości 100 tys. euro.
  • Bankowym Funduszem Gwarancyjnym są objęte również odsetki od lokat.
  • Jeśli bankrutuje firma ubezpieczeniowa, roszczenia klientów i poszkodowanych trafiają do UFG.
  • UFG zwróci wtedy maksymalnie 50% wartości ubezpieczenia, pod warunkiem że kwota ta nie przekracza 30 tys. euro - dotyczy to ubezpieczeń na życie.
  • W przypadku szkody z ubezpieczenia OC, gdy bankrutuje firma, w której ubezpieczony był sprawca, UFG wypłaca poszkodowanemu 100% należnych świadczeń.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej