Z sumieniem na bakier – jak się wyłudza odszkodowania?

Aktualizacja:
jak się wyłudza odszkodowania

Oszuści, zorganizowane grupy przestępcze i wyrachowani zabójcy to nie tylko bohaterowie kina sensacyjnego, ale przede wszystkim czarne charaktery szarej rzeczywistości i sól w oku każdego ubezpieczyciela. Szacuje się, że nawet 10% wypłacanych odszkodowań na łączną kwotę ok. 3,7 mld zł może stanowić wyłudzenia.

Niezależnie od tego czy chodzi o pozornie nieszkodliwe kłamstwo, upozorowanie stłuczki czy morderstwo dokonane w celu wyłudzenia świadczeń z polisy na życie, na nieuczciwym procederze tracą zarówno ubezpieczyciele jak i ich uczciwi klienci. Jak słusznie zauważa Wybocza.biz, Polacy są z sumieniem na bakier i swoje występki usprawiedliwiają brakiem zaufania społecznego do instytucji takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe.

Kompas moralny Polaka szwankuje, ale pomysłów mu nie brakuje. Choć do prób wyłudzenia najbardziej nadają się ubezpieczenia na życie i NNW,  kantować da się na każdej polisie. Zdjąć gips z uszkodzonego nadgarstka i domagać się odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu nietrudno, upozorować własne utonięcie już nieco trudniej, ale najbardziej przerażające i odciskające piętno na całym społeczeństwie są te oszustwa, które wymagają wyrządzenia krzywdy drugiemu człowiekowi. W ubiegłym roku Dariusz P. podpalił swój dom i utrudnił ucieczkę żonie i czwórce dzieci. Oskarżony o zabójstwo swojej rodziny popadł w problemy finansowe i liczył na pieniądze z ubezpieczenia na życie. Do historii przeszła też fala oszustw „na drwala” – członkowie zorganizowanej grupy przestępczej werbowali bezrobotnych, którzy najpierw zawierali umowy ubezpieczeń na duże sumy, żeby potem dać sobie odciąć kciuki i wyłudzić odszkodowanie.

Ciągle na fali jest fałszywe zgłaszanie kradzieży auta, pozorowanie drobnej stłuczki, podawanie zmyślonych okoliczności wypadku i wiele innych sposobów wyłudzeń z polisy OC. Wyborcza.biz sposobem „na rondo” nazywa próby jeżdżenia z duża prędkością w kółko na rondzie aż do momentu kiedy dojdzie do stłuczki. Żadna polisa nie ukryje się przed pomysłowością krętaczy – na cel oszuści wzięli także ubezpieczenia turystyczne, składając fałszywe roszczenia z tytułu kosztów leczenia nagłych zachorowań w Egipcie. Okazało się, że wystarczy podać zmyślone dane i nawet nie trzeba być na wakacjach, żeby wyłudzić odszkodowanie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe chwytają się różnych sposobów na wykrywanie oszustów – nie wahają się używać portali społecznościowych i Google Maps, ale najbardziej skuteczna ma być nowoczesna Baza Zdarzeń i Szkód, która ma zapobiegać wielokrotnemu zgłaszaniu jednego wypadku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej