Baza Zdarzeń i Szkód - czy usunie problem dwóch odszkodowań za jedną szkodę?

Aktualizacja:
Dwa odszkodowania za jedną szkodę? Co to jest Baza Zdarzeń i Szkód?

W całej Europie 3% szkód zgłaszanych jest wielokrotnie, w celu wyłudzenia odszkodowań. - Tego typu proceder nie jest w żaden sposób ścigany prawnie. Policja w zasadzie nie podejmuje takich spraw. To ośmiela potencjalnych wyłudzaczy - mówi Bartosz Salwiński z AB Port - Ubezpieczenia. Żebyśmy mieli całkowitą jasność - dwa odszkodowania za jedną szkodę Ci się nie należą.

Można by pomyśleć, że wspomniane 3% to stosunkowo niewiele, ale zastanów się, o jakich kwotach mówimy. Wyłudzenia można liczyć w milionach, dlatego nie ma się co dziwić, że w wielu państwach powstały specjalne bazy danych zdarzeń i szkód, które mają walczyć z tym zjawiskiem. Problem jest poważny również w Polsce i dlatego do końca czerwca 2014 roku zostanie uruchomiona Baza Zdarzeń i Szkód (BZS). Czym ona jest i co oznacza dla Ciebie?

Koniec z wyłudzaniem odszkodowań

Baza danych będzie służyła przede wszystkim do wykrywania przestępstw, a więc sprawdzania, czy klient nie zgłosił już danej szkody do innego ubezpieczyciela i nie próbuje ponownie wyłudzić odszkodowania. Nie brzmi to przyjaźnie, ale nie oszukuj się – to, że Ty nie masz takich pomysłów i nie próbujesz otrzymać kilku świadczeń za jedną szkodę, nie znaczy, że wszyscy tak robią. A robią, i to na tyle często, że Polska Izba Ubezpieczeń zainwestowała 6,8 mln złotych w budowę i utrzymanie bazy. Jak się okazuje, jest to i tak tylko część kwoty, która wędruje do nieuczciwych klientów. Oj, jest się czego wstydzić.

Czytaj także: Oszustwa ubezpieczeniowe będą wykrywane na większą skalę! Ruszyła nowa platforma UFG

Z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w pierwszych trzech latach funkcjonowania BZS uda się wykryć przestępstwa na 17 mln złotych. Oczywiście, nie można się przywiązywać do tej kwoty, bowiem w tej chwili nie wiadomo ile towarzystw ubezpieczeniowych będzie z bazy korzystać.

Czytaj także: Wyłudzenie odszkodowania, oszustwo ubezpieczeniowe – jak są wykrywane?

Jak będzie działała Baza Zdarzeń i Szkód?

Dane będą udostępniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe dobrowolnie, w zamian za dostęp do powyższej bazy – opowiada Bartosz Salwiński. Administratorem danych będzie Polska Izba Ubezpieczeń, a przetwarzaniem danych zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na początku znajdą się w niej dane dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów (wody, ognia), szkód rzeczowych (kradzieży) oraz ubezpieczenia życiowe (indywidualne ochronne oraz niektóre grupowe). Później baza obejmie także pozostałe ubezpieczenia majątkowe i na życie.

Czytaj także: Przestępstwa ubezpieczeniowe – 7 sposobów na wyłudzenie odszkodowania z OC i AC

Czy Baza Zdarzeń i Szkód jest dla Ciebie korzystna?

Tak, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwoli Ci taniej kupować ubezpieczenia. Wszystkie pieniądze ze składek trafiają do jednej puli i to właśnie z niej wypłacane są odszkodowania.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód – 5 rzeczy, które pomogą Ci zrozumieć, o co chodzi

Zwiększenie wykrywalności prób oszustw spowoduje zmniejszenie wypłat wyłudzanych odszkodowań, a to z kolei zmniejszenie stawek wyjściowych. Dzięki temu ubezpieczenie będzie miało niższą składkę dla przeciętnego klienta – mówi Bartosz Salwiński.

Podsumowując, Baza Zdarzeń i Szkód pozwoli wyeliminować przestępstwa wyłudzenia kilku ubezpieczeń za tę samą szkodę. Będą mogły z niej skorzystać towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgłoszą chęć przystąpienia do projektu. Tobie zaś pozwoli zaoszczędzić, ponieważ jeśli ubezpieczyciele nie będą tracić pieniędzy, nie podniosą Ci składki na ubezpieczenie.

Czytaj także: PIU startuje z kampanią edukacyjną o bezpośredniej likwidacji szkód

Podsumowanie

  • Baza Zdarzeń i Szkód pozwoli wyeliminować proces wyłudzania odszkodowań.
  • Powstanie w pierwszym półroczu 2014 roku.
  • Obejmie najpierw dane dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów (wody, ognia) i szkód rzeczowych (kradzieży). Później także ubezpieczenia majątkowe i na życie.
  • Dzięki temu, że wzrośnie wykrywalność przestępstw, klienci będą płacić niższe składki.
  • Baza usprawni pracę towarzystw ubezpieczeniowych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej