Baza Zdarzeń i Szkód - czy usunie problem dwóch odszkodowań za jedną szkodę?

Aktualizacja:
Dwa odszkodowania za jedną szkodę? Co to jest Baza Zdarzeń i Szkód?

W całej Europie 3% szkód zgłaszanych jest wielokrotnie, w celu wyłudzenia odszkodowań. - Tego typu proceder nie jest w żaden sposób ścigany prawnie. Policja w zasadzie nie podejmuje takich spraw. To ośmiela potencjalnych wyłudzaczy - mówi Bartosz Salwiński z AB Port - Ubezpieczenia. Żebyśmy mieli całkowitą jasność - dwa odszkodowania za jedną szkodę Ci się nie należą.

Można by pomyśleć, że wspomniane 3% to stosunkowo niewiele, ale zastanów się, o jakich kwotach mówimy. Wyłudzenia można liczyć w milionach, dlatego nie ma się co dziwić, że w wielu państwach powstały specjalne bazy danych zdarzeń i szkód, które mają walczyć z tym zjawiskiem. Problem jest poważny również w Polsce i dlatego do końca czerwca 2014 roku zostanie uruchomiona Baza Zdarzeń i Szkód (BZS). Czym ona jest i co oznacza dla Ciebie?

Koniec z wyłudzaniem odszkodowań

Baza danych będzie służyła przede wszystkim do wykrywania przestępstw, a więc sprawdzania, czy klient nie zgłosił już danej szkody do innego ubezpieczyciela i nie próbuje ponownie wyłudzić odszkodowania. Nie brzmi to przyjaźnie, ale nie oszukuj się – to, że Ty nie masz takich pomysłów i nie próbujesz otrzymać kilku świadczeń za jedną szkodę, nie znaczy, że wszyscy tak robią. A robią, i to na tyle często, że Polska Izba Ubezpieczeń zainwestowała 6,8 mln złotych w budowę i utrzymanie bazy. Jak się okazuje, jest to i tak tylko część kwoty, która wędruje do nieuczciwych klientów. Oj, jest się czego wstydzić.

Czytaj także: Oszustwa ubezpieczeniowe będą wykrywane na większą skalę! Ruszyła nowa platforma UFG

Z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w pierwszych trzech latach funkcjonowania BZS uda się wykryć przestępstwa na 17 mln złotych. Oczywiście, nie można się przywiązywać do tej kwoty, bowiem w tej chwili nie wiadomo ile towarzystw ubezpieczeniowych będzie z bazy korzystać.

Czytaj także: Wyłudzenie odszkodowania, oszustwo ubezpieczeniowe – jak są wykrywane?

Jak będzie działała Baza Zdarzeń i Szkód?

Dane będą udostępniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe dobrowolnie, w zamian za dostęp do powyższej bazy – opowiada Bartosz Salwiński. Administratorem danych będzie Polska Izba Ubezpieczeń, a przetwarzaniem danych zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na początku znajdą się w niej dane dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów (wody, ognia), szkód rzeczowych (kradzieży) oraz ubezpieczenia życiowe (indywidualne ochronne oraz niektóre grupowe). Później baza obejmie także pozostałe ubezpieczenia majątkowe i na życie.

Czytaj także: Przestępstwa ubezpieczeniowe – 7 sposobów na wyłudzenie odszkodowania z OC i AC

Czy Baza Zdarzeń i Szkód jest dla Ciebie korzystna?

Tak, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwoli Ci taniej kupować ubezpieczenia. Wszystkie pieniądze ze składek trafiają do jednej puli i to właśnie z niej wypłacane są odszkodowania.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód – 5 rzeczy, które pomogą Ci zrozumieć, o co chodzi

Zwiększenie wykrywalności prób oszustw spowoduje zmniejszenie wypłat wyłudzanych odszkodowań, a to z kolei zmniejszenie stawek wyjściowych. Dzięki temu ubezpieczenie będzie miało niższą składkę dla przeciętnego klienta – mówi Bartosz Salwiński.

Podsumowując, Baza Zdarzeń i Szkód pozwoli wyeliminować przestępstwa wyłudzenia kilku ubezpieczeń za tę samą szkodę. Będą mogły z niej skorzystać towarzystwa ubezpieczeniowe, które zgłoszą chęć przystąpienia do projektu. Tobie zaś pozwoli zaoszczędzić, ponieważ jeśli ubezpieczyciele nie będą tracić pieniędzy, nie podniosą Ci składki na ubezpieczenie.

Czytaj także: PIU startuje z kampanią edukacyjną o bezpośredniej likwidacji szkód

Podsumowanie

  • Baza Zdarzeń i Szkód pozwoli wyeliminować proces wyłudzania odszkodowań.
  • Powstanie w pierwszym półroczu 2014 roku.
  • Obejmie najpierw dane dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów (wody, ognia) i szkód rzeczowych (kradzieży). Później także ubezpieczenia majątkowe i na życie.
  • Dzięki temu, że wzrośnie wykrywalność przestępstw, klienci będą płacić niższe składki.
  • Baza usprawni pracę towarzystw ubezpieczeniowych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej