Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?
Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?
Czy ubezpieczenie zdrowotne z NFZ chroni także za granicą?
Ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ jest obowiązkowo objęty każdy, kto wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umowy: o pracę, agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. W pozostałych przypadkach, aby mieć zapewnioną ochronę, należy złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie i następnie opłacać składki w terminie. Osoby objęte ochroną z ramienia NFZ mogą ubiegać się o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest wydawany za darmo. Uprawnia on do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Honorują go następujące państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.
Czytaj także: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?
Jak działa karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie, w jakim obowiązują w danym państwie. Dokument zapewnia sfinansowanie (do określonej kwoty) kosztów leczenia podjętych za granicą w celu ratowania zdrowia i życia. Nie uwzględnia natomiast transportu medycznego do własnego kraju oraz dodatkowych zabiegów, które nie są niezbędne. W celu skorzystania ze świadczeń należy okazać EKUZ razem z dowodem tożsamości.
Czy polisa prywatna chroni za granicą?
Poza kartą EKUZ wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie i zdrowie. Tego typu polisy mają bardzo elastyczny zakres, dlatego można go dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Co więcej, w przypadku wielu z nich ochrona działa całodobowo na całym świecie, a więc również w innych państwach Unii Europejskiej. To o wiele lepsze rozwiązanie niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia opiekę na podstawowym poziomie, jedynie w publicznych placówkach i szpitalach.
Czytaj także: Ubezpieczenie podróżne: co warto wiedzieć?
Czym jest ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto je mieć?
Przed planowanym wyjazdem możemy dokupić także ubezpieczenie turystyczne. To polisa, która w przeciwieństwie do EKUZ pokrywa nie tylko koszty leczenia, ale również transportu medycznego. Dostępne na rynku produkty gwarantują także różne dodatkowe udogodnienia, np. rekompensatę z powodu opóźnionego lotu lub zagubionego bagażu, ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 czy też usługi ratownictwa, OC w życiu prywatnym i pakiet Assistance. Zakres ochrony zależy od preferencji płatnika składek i można go dopasować do tego, co zamierzamy robić podczas wyjazdu. Oczywiście im więcej rozszerzeń, tym wyższa będzie składka za polisę. Oprócz tego na ostateczną cenę wpłynie liczba osób objętych ubezpieczeniem oraz czas trwania wyjazdu.
Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie ubezpieczenie podczas podróży po UE wybrać?
Źródła:
- https://pacjent.gov.pl/ekuz
- https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=559
- https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-zdrowotne-za-granica/
- https://www.uniqa.pl/porady-podroz/europejskie-ubezpieczenie-zdrowotne-czy-to-wystarczy/
- https://www.aviva.pl/blog-porady/podroz/2019/ubezpieczenie-turystyczne-w-europie-na-to-zwroc-uwage/
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Nim wybierzesz się w zagraniczną podróż, sprawdź, jaki zakres opieki medycznej gwarantuje Ci EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy wszystkie świadczenia medyczne za granicą sfinansuje NFZ? Niekoniecznie. W wybranych przypadkach wystarczy EKUZ. W innych sytuacjach może jednak okazać się, że potrzebna nam będzie indywidualna polisa turystyczna dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań.
Planujesz wyjazd za granicę? Bez względu czy ma on służyć celom rekreacyjnym czy służbowym, zadbaj o to, aby być odpowiednio ubezpieczonym. To bardzo ważne, ponieważ w razie, gdybyś potrzebował pomocy lekarskiej, pomoże ono uniknąć zbędnych kosztów, które w innych krajach są wyższe niż w Polsce. Co zatem powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą?
Sezon urlopowy można w zasadzie uznać za rozpoczęty. Warto zadbać, żeby ten czas, zamiast upragnionego spokoju czy wymarzonej przygody życia, nie stał się koszmarem i nie zrujnował Cię finansowo. Piszemy o tym, gdzie wypoczywają Polacy oraz jak zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami i uniknąć niebezpieczeństw.
Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.
Jeździsz do pracy za granicę? Wypadki się zdarzają, zresztą nie trzeba wiele, zwykła infekcja może zwalić nas z nóg. Niestety w takim wypadku, nie możesz korzystać ze wsparcia EKUZ. NFZ może żądać zwrotu świadczeń. Co zrobić i kiedy jeszcze EKUZ nie działa?
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w naszym kraju obserwuje się duży napływ uchodźców. O czym powinni pamiętać obywatele ukraińscy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski? Jakie ubezpieczenia muszą wykupić?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.