EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

Aktualizacja:
europejska-karta-ubezpieczenia-zdrowotnego

Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.

baner w treści – stały - 1

Sezon wakacyjny w pełni, a to oznacza, że wielu z nas wyjedzie zwiedzać zagraniczne kurorty, miasta i zabytki. Podczas urlopu niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, co może się wydarzyć. Niestety, często towarzyszą nam nie tylko fantastyczne przygody, ale i takie, o których każdy wolałby zapomnieć. Zanim wyjedziesz na urlop, zastanów się, jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą. Eksperci Punkty podpowiadają – zabierając ze sobą kartę EKUZ. Czym jest? Czy warto ją wyrobić? Sprawdzamy!

EKUZ – co to właściwie jest?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest gwarancją otrzymania świadczeń medycznych poza granicami Polski. Umożliwia ona korzystanie z publicznych placówek opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, na jakich mogą z niej korzystać obywatele danego kraju. Jak sama nazwa wskazuje, przewidziana jest dla osób podróżujących na terenie starego kontynentu, a dokładniej w krajach Unii Europejskiej oraz państwach będących członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Czytaj także: Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?

Jak działa ubezpieczenie?

Pamiętaj, że nie w każdym kraju opieka publiczna wygląda tak samo jak w Polsce! Usługi medyczne oferowane w ramach ubezpieczeń zdrowotnych różnią się i nie wszystkie są tak samo finansowane przez państwo. EKUZ gwarantuje Ci możliwość korzystania z publicznych placówek, na dokładnie takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego rejonu. Co to oznacza? Jeżeli jakaś usługa nie jest refundowana w np. Chorwacji, a w Polsce jest – będziesz zmuszony pokryć koszty z własnej kieszeni. Podobnie jest w przypadku wizyt lekarskich, które wymagają np. częściowej dopłaty. Zanim udasz się do lekarza za granicą, zweryfikuj zakres usług w danym kraju.

Uwaga! EKUZ nie obejmuje leczenia w prywatnych placówkach. Jeżeli zdecydujesz się na leczenie w niepublicznej przychodni, nie możesz liczyć na refundacje.

Jak mogę skorzystać z prywatnych placówek za granicą?Ubezpieczenie turystyczne może okazać się rozwiązaniem! Sprawdź zakres usług i jego cenę za darmo:

Ubezpieczenie podróży – sprawdź oferty!

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – jakie kraje obejmuje?

Jeśli chcesz mieć dostęp do publicznej opieki zdrowotnej za granicą w ramach swojego ubezpieczenia w NFZ, możesz wyrobić wniosek o kartę EKUZ. Zastanawiasz się, jakie kraje konkretnie obejmuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Spieszymy z pomocą! Należą do nich te, które Polacy najczęściej odwiedzają: w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Chorwacji, Czechach, Dani, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Maderze, Majorce, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Wyspach Kanaryjskich.

Uważaj, z karty nie skorzystasz będąc w Monaco, San Marino, Watykanie czy na Wyspach Normandzkich i wyspie Man.

Czytaj także: Co obejmuje EKUZ? Czy EKUZ wystarczy na zagraniczny wyjazd?

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ ZAGRANICZNĄ? PRZECZYTAJ TAKŻE INNE ARTYKUŁY: 

Kto może wyrobić EKUZ i ile to kosztuje?

Dokument może uzyskać każdy mieszkaniec Polski, który jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo korzysta ze świadczeń w ramach NFZ. Oznacza to, że z karty mogą korzystać zarówno objęte opieką w ramach pracy, jak i osoby bezrobotne zgłoszone do urzędu pracy, studenci czy emeryci. Co najważniejsze, prawo do ubezpieczenia EKUZ mają także członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w NFZ. O jej wydanie możesz starać się niezależnie od powodu, dla którego udajesz się w zagraniczną podróż. Pamiętaj jednak, że nieco inne zasady dotyczą osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy.

Ile kosztuje EKUZ? Usługa ta jest w pełni darmowa i obejmuje każdego, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystarczy, że złożysz wniosek o europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego – więcej o samych formalnościach przeczytasz poniżej.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Jeśli odprowadzasz składkę zdrowotną do ZUS, masz otwartą drogą do otrzymania EKUZ. O wyrobienie karty musisz zawnioskować do NFZ. Masz na to kilka sposobów: osobiście w oddziale, mailowo, pocztą tradycyjną, za pośrednictwem ePUAP oraz korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jak wyrobić kartę EKUZ? Podpowiadamy!

Czytaj także: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Osobiście w oddziale lub pocztą tradycyjną

Aby złożyć wniosek o EKUZ osobiście, musisz udać się do najbliższego oddziału NFZ lub jego oddziału. Zanim jednak udasz się do placówki, pobierz ze strony dedykowany formularz, wypełnij go i podpisz. Jeśli wolisz uniknąć wizyty, możesz go także przesłać listownie na ten sam adres. Warto zrobić to jednak osobiście, jeśli zależy Ci na czasie. Ile się czeka na EKUZ w placówce? Sprawa jest załatwiana od ręki na miejscu – w przypadku pozostałych opcji musisz zaczekać na swoją kolej.

Za pośrednictwem ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta

Jeśli jedziesz w ramach urlopu wypoczynkowego i nie chcesz drukować wniosków EKUZ, ani zgłaszać się do placówki możesz skorzystać z cyfrowych rozwiązań. Złożysz go zarówno przez profil na ePUAP, jak i przez Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub konta bankowego, znaleźć odpowiednią zakładkę i wypełnić dedykowany kwestionariusz.

 • Na ePUAP wniosek znajdziesz w zakładce „Zdrowie”.
 • Na IKP, wniosek EKUZ znajdziesz w zakładce „Moje konto”.

Na adres mailowy

Uwaga! Na skrzynkę mailową możesz wysłać jedynie wniosek, gdy ubiegasz się o ubezpieczenie w związku z wyjazdem służbowym. W tym wypadku różni się on od pozostałych i powinien zostać przesłany na adres [email protected]. Jak wypełnić wniosek EKUZ? Na stronie NFZ znajdziesz formularz oraz przykładową, wypełnioną wersję.

Karta EKUZ – ile jest ważna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na określony czas. Różni się on w zależności od tego, kto ubiega się o opiekę zdrowotną. Może być ważna od 42 dni do nawet 20 lat! W jakich przypadkach i ile jest ważna karta EKUZ?

 • 42 dni – dla kobiet po urodzeniu dziecka bez ubezpieczenia, ale mających obywatelstwo i mieszkających na stałe w Polsce
 • 90 dni – w przypadku osób, które nie mają ubezpieczenia, ale też nie posiadają odpowiednio wysokich dochodów, czyli pobierających świadczenia z pomocy społecznej
 • 2 miesiące – karta EKUZ jest ważna 60 dni, jeżeli jesteś bezrobotnym, ale zarejestrowanym w urzędzie pracy.
 • 6 miesięcy – osoby zatrudnione na umowie zlecenie, agencyjnej lub innej o świadczeniu usług oraz kobiety w ciąży.
 • 18 miesięcy – na taki czas uzyskują kartę renciści, osoby, którym ubezpieczenie przysługuje ubezpieczenie jako członek rodziny, studenci i uczniowie powyżej 18 lat.
 • 3 lata – dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz prowadzących działalność gospodarczą i otrzymujące zasiłek.
 • 5 lat – emeryci, którzy nie ukończyli 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet oraz niepełnoletni bez ubezpieczenia NFZ, ale z polskim obywatelstwem
 • 20 lat – otrzymujesz emeryturę oraz osiągnięty został wiek emerytalny.

Czy EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?

Przygotowujesz się do zagranicznego wyjazdu. Kartę już dzierżysz w swojej dłoni. Czy w tej sytuacji ubezpieczenie turystyczne okaże się zbędne? Weźmy pod uwagę, że nawet mimo posiadania karty, sam NFZ zaleca wykupienie dodatkowej polisy. Jej zakres jest znacznie szerszy od tego, co gwarantuje EKUZ i często obejmuje więcej zdarzeń.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która wydawana jest przez NFZ, pokrywa koszt leczenia nagłych przypadków podczas zagranicznych wyjazdów. Swoim zakresem nie obejmuje jednak np. ratownictwa na stoku. Karta obejmuje jedynie koszt leczenia w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem naszego NFZ i robi to na zasadach obowiązujących w danym kraju. W niektórych z nich może to oznaczać konieczność np. częściowej dopłaty do świadczeń. Karta EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju, chyba że są niższe niż koszty leczenia na miejscu zdarzenia. Skuteczny, doświadczony agent dostosuje zakres polisy do specyficznej sytuacji i potrzeb klienta – dodaje ekspertka ds. ubezpieczeń Agnieszka Małysz.

Europejska Karta Ubezpieczenia nie pokryje wszystkich kosztów, które poniesiesz podczas leczenia za granicą. Nie obejmie, chociażby transportu powrotnego do kraju, czy kosztów przewozu karetką. Nie jest alternatywą dla ubezpieczenia dla turystów i nie obejmuje też ubezpieczenia podróży czy bagażu. Posiadając ją, możesz jednak wybrać tańszą opcję polisy dodatkowej, która nie będzie uwzględniała świadczeń przez nią gwarantowanych.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla Ciebie!

Podsumowanie

 1. EKUZ jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych poza granicami kraju w ramach ubezpieczenia NFZ.
 2. Karta obowiązuje w krajach UE oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
 3. Złożenie wniosku jest bezpłatne.
 4. Kartę EKUZ może dostać każda osoba odprowadzająca składkę zdrowotną do ZUS.
 5. Świadczenia może uzyskać także osoba, która wyjeżdża w ramach wyjazdu służbowego.
 6. Ubezpieczenie nie pokrywa wszystkich kosztów poniesionych podczas leczenia za granicą np. transportu powrotnego do kraju czy kosztów przewozu karetką.
 7. Posługując się kartą EKUZ, pamiętaj o zatrzymaniu opłaconych rachunków za leczenie. Tylko na ich podstawie otrzymasz refundację w Polsce.
 8. EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
6 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej