Punkta

Karta EKUZ jest gwarancją otrzymania świadczeń medycznych poza granicami Polski. Aby otrzymać kartę NFZ, trzeba o nią zawnioskować. Kto może to zrobić i w jaki sposób? Jaką ochronę i gdzie zapewni nam EKUZ? Czy w pełni zastąpi ubezpieczenie turystyczne? Sprawdzamy to!

Co to jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym Twoje prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Karta zdrowotna Unii Europejskiej umożliwi Ci korzystanie z opieki danego państwa na dokładnie takich samych zasadach, co jego obywatele. Pamiętaj jednak, że zakres bezpłatnej opieki medycznej w tych krajach może się różnić od tego, do jakiego przyzwyczajony jesteś w Polsce. Gdzie zatem przyda ci się karta NFZ? Skorzystać będziesz mógł z niej między innymi w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Chorwacji, Czechach, Dani, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Zanim jednak udasz się do lekarza w jednym z tych krajów, upewnij się, że działa on w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Kto może wyrobić EKUZ?

Karta EKUZ przysługuje każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia, czyli każdemu, kto odprowadza składkę zdrowotną do ZUS. O jej wydanie możesz starać się niezależnie od powodu, dla którego udajesz się w zagraniczną podróż. Pamiętaj jednak, że nieco inne zasady dotyczą osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy. Co najważniejsze, prawo do ubezpieczenia EKUZ mają także członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w NFZ. Każdy członek rodziny musi mieć jednak własną, odrębną kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Jeśli odprowadzasz składkę zdrowotną do ZUS, masz otwartą drogą do otrzymania EKUZ. O wyrobienie karty EKUZ musisz zawnioskować do NFZ. Wniosek o wydanie karty możesz pobrać ze strony NFZ, a wypełniony dokument złożyć osobiście w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, dostarczyć go pocztą lub drogą mailową. Karta europejska EKUZ wydawana jest bezpłatnie. A ile będziesz musiał na nią poczekać? Warto pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na osobiste złożenie wniosku EKUZ, kartę otrzymasz od ręki. Wnioski nadsyłane inną drogą będą rozpatrywane według kolejności, w związku z czym na wydanie karty będziesz musiał trochę zaczekać. W Twoim imieniu kartę może również odebrać osoba trzecia. W takim przypadku pamiętaj jednak, że będziesz musiał napisać jej upoważnienie.

Na jaki okres wydawana jest karta NFZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na 6 miesięcy osobom ubezpieczonym, czyli między innymi osobom pracującym, studentom, rencistom czy kobietom w ciąży. Na 2 miesiące karta wydawana jest bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Emeryci otrzymują kartę na 5 lat.

Czy EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?

Przygotowujesz się do zagranicznego wyjazdu. Kartę zdrowia NFZ już dzierżysz w swojej dłoni. Czy w tej sytuacji ubezpieczenie turystyczne okaże się zbędne? Weźmy pod uwagę, że nawet mimo posiadania karty, sam NFZ zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Zakres ubezpieczenia podróżnego jest znacznie szerszy od tego, co gwarantuje EKUZ i często obejmuje więcej zdarzeń. Europejska Karta Ubezpieczenia nie pokryje wszystkich kosztów, które poniesiesz podczas leczenia za granicą. Nie obejmie chociażby transportu powrotnego do kraju, czy kosztów przewozu karetką. Karta nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego i nie obejmuje też ubezpieczenia podróży czy bagażu. Posiadając ją możesz jednak wybrać tańszą opcję ubezpieczenia turystycznego, które nie będzie uwzględniało świadczeń przez nią gwarantowanych.