Co obejmuje EKUZ? Czy EKUZ wystarczy na zagraniczny wyjazd?

Aktualizacja:
wyjazd-zagraniczny

Nim wybierzesz się w zagraniczną podróż, sprawdź, jaki zakres opieki medycznej gwarantuje Ci EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy wszystkie świadczenia medyczne za granicą sfinansuje NFZ? Niekoniecznie. W wybranych przypadkach wystarczy EKUZ. W innych sytuacjach może jednak okazać się, że potrzebna nam będzie indywidualna polisa turystyczna dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań.

EKUZ – co daje?

O tym, czym jest EKUZ, a także kto i w jaki sposób może wyrobić sobie kartę NFZ z dostępem do świadczeń medycznych za granicą, pisaliśmy szczegółowo w artykule: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju. Dzisiaj skupimy się na tym, jakie świadczenia medyczne obejmuje tego typu ubezpieczenie i jakie ewentualne wyłączenia obowiązują w tym zakresie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że EKUZ to rozwiązanie, które nie sprawdzi się m.in. w sytuacji, gdy nasz wyjazd zagraniczny związany jest z podjęciem pracy poza rodzimym krajem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Praca za granicą – dlaczego EKUZ nie działa? A zatem w jakich jeszcze przypadkach EKUZ nie wystarczy, a w jakich będzie wystarczającym rozwiązaniem?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, Lichtensteinie, Szwajcarii, Islandii oraz Norwegii. Dokument ten zapewni nam bezpłatny dostęp do podstawowych i niezbędnych świadczeń medycznych podczas pobytu poza granicami Polski. Za jakie świadczenia zatem nie zapłacimy? Z pewnością za te, które będą realizowane w nagłych przypadkach. Wypadek, uraz, zawał, nagłe zachorowanie, zatrucie czy złamanie do takich nagłych przypadków mogą zostać zaliczone. Leczenie w sytuacjach innych niż wymienione będzie najpewniej wiązało się z koniecznością poniesienia przez nas dodatkowych kosztów.

Pamiętajmy też, że EKUZ daje nam dostęp jedynie do publicznych placówek ochrony zdrowia – prywatna opieka medyczna jest w pełni płatna. W wybranych sytuacjach może okazać się również, że świadczenie bezpłatne w ramach NFZ w Polsce jest usługą odpłatną za granicą. O tym, jakie świadczenia sfinansuje NFZ decydują ponadto kryteria ustalane indywidualnie przez poszczególne kraje europejskie.

Czytaj także: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne? 


EKUZ w Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia 2021 roku korzystanie ze świadczeń medycznych w ramach EKUZ, mimo wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej, nie uległo zmianie. Zatem wybierając się do Wielkiej Brytanii mamy bezpłatny dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia stacjonarnego w szpitalu. Za leczenie stomatologiczne oraz leki będziemy jednak musieli zapłacić już z własnej kieszeni. Tutaj warto pamiętać, że transport sanitarny to także świadczenie dodatkowo płatne przez pacjenta.

EKUZ w Niemczech

Co daje karta EKUZ na terenie Niemiec? U naszych zachodnich sąsiadów lekarz decyduje o tym, czy pomoc, której udziela, jest niezbędna, a zatem bezpłatna, czy przeciwnie. W chwili zagrożenia zdrowia mamy prawo do skorzystania z opieki medycznej na tych samych zasadach, co obywatele Niemiec. Z pewnością zapłacimy za pobyt w szpitalu (10 euro za dzień), świadczenia szpitalne ponadstandardowe oraz leki i materiały opatrunkowe (10% ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro). Dopłata w wysokości 10% dotyczy również transportu medycznego do szpitala na terytorium Niemiec.

EKUZ w Holandii

W Holandii, podobnie jak w Niemczech, to lekarz decyduje, czy udzielona pomoc medyczna była niezbędna i czy w związku z tym bezpłatna. Tutaj jednak w żadnym przypadku nie zapłacimy za pobyt w szpitalu, leki oraz krajowy transport medyczny (w tym lotniczy). Transport powrotny do Polski jest w całości płatny. Zapłacimy również za pomoc lekarza stomatologa (wyjątek stanowią dzieci i młodzież do 18. roku życia).

Urlop za granicą – czy karta EKUZ wystarczy?

Powyższe przykłady wyraźnie wskazują, że zakres bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach EKUZ może różnić się w zależności od tego, do którego z krajów europejskich się udamy. W jakich sytuacjach karta EKUZ nam nie wystarczy i zdecydowanie warto sięgnąć po dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie podróżne. Na to rozwiązanie warto zdecydować się na pewno wtedy, gdy planujemy podróż do krajów spoza Europy. Dodatkowo pamiętajmy, że w ramach EKUZ nie zostaną sfinansowane usługi medyczne nierefundowane (a większość świadczeń należy do tej właśnie grupy) oraz leczenie prywatne. Karta nie daje nam także możliwości skorzystania z transportu medycznego do kraju. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu obejmującym koszty ratownictwa, a przy tym wsparcie informacyjne, prawne i logistyczne w miejscu pobytu, z pewnością warto wykupić polisę. Niezwykle pomocna okaże się tu porównywarka ubezpieczeń turystycznych, dzięki której możemy porównać oferty poszczególnych towarzystw zarówno pod względem ceny polisy, jak i zakresu ubezpieczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej