Co obejmuje EKUZ? Czy EKUZ wystarczy na zagraniczny wyjazd?

Aktualizacja:
wyjazd-zagraniczny

Nim wybierzesz się w zagraniczną podróż, sprawdź, jaki zakres opieki medycznej gwarantuje Ci EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy wszystkie świadczenia medyczne za granicą sfinansuje NFZ? Niekoniecznie. W wybranych przypadkach wystarczy EKUZ. W innych sytuacjach może jednak okazać się, że potrzebna nam będzie indywidualna polisa turystyczna dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań.

EKUZ – co daje?

O tym, czym jest EKUZ, a także kto i w jaki sposób może wyrobić sobie kartę NFZ z dostępem do świadczeń medycznych za granicą, pisaliśmy szczegółowo w artykule: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju. Dzisiaj skupimy się na tym, jakie świadczenia medyczne obejmuje tego typu ubezpieczenie i jakie ewentualne wyłączenia obowiązują w tym zakresie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że EKUZ to rozwiązanie, które nie sprawdzi się m.in. w sytuacji, gdy nasz wyjazd zagraniczny związany jest z podjęciem pracy poza rodzimym krajem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Praca za granicą – dlaczego EKUZ nie działa? A zatem w jakich jeszcze przypadkach EKUZ nie wystarczy, a w jakich będzie wystarczającym rozwiązaniem?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, Lichtensteinie, Szwajcarii, Islandii oraz Norwegii. Dokument ten zapewni nam bezpłatny dostęp do podstawowych i niezbędnych świadczeń medycznych podczas pobytu poza granicami Polski. Za jakie świadczenia zatem nie zapłacimy? Z pewnością za te, które będą realizowane w nagłych przypadkach. Wypadek, uraz, zawał, nagłe zachorowanie, zatrucie czy złamanie do takich nagłych przypadków mogą zostać zaliczone. Leczenie w sytuacjach innych niż wymienione będzie najpewniej wiązało się z koniecznością poniesienia przez nas dodatkowych kosztów.

Pamiętajmy też, że EKUZ daje nam dostęp jedynie do publicznych placówek ochrony zdrowia – prywatna opieka medyczna jest w pełni płatna. W wybranych sytuacjach może okazać się również, że świadczenie bezpłatne w ramach NFZ w Polsce jest usługą odpłatną za granicą. O tym, jakie świadczenia sfinansuje NFZ decydują ponadto kryteria ustalane indywidualnie przez poszczególne kraje europejskie.

EKUZ w Wielkiej Brytanii

Od 1 stycznia 2021 roku korzystanie ze świadczeń medycznych w ramach EKUZ, mimo wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej, nie uległo zmianie. Zatem wybierając się do Wielkiej Brytanii mamy bezpłatny dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia stacjonarnego w szpitalu. Za leczenie stomatologiczne oraz leki będziemy jednak musieli zapłacić już z własnej kieszeni. Tutaj warto pamiętać, że transport sanitarny to także świadczenie dodatkowo płatne przez pacjenta.

EKUZ w Niemczech

Co daje karta EKUZ na terenie Niemiec? U naszych zachodnich sąsiadów lekarz decyduje o tym, czy pomoc, której udziela, jest niezbędna, a zatem bezpłatna, czy przeciwnie. W chwili zagrożenia zdrowia mamy prawo do skorzystania z opieki medycznej na tych samych zasadach, co obywatele Niemiec. Z pewnością zapłacimy za pobyt w szpitalu (10 euro za dzień), świadczenia szpitalne ponadstandardowe oraz leki i materiały opatrunkowe (10% ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro). Dopłata w wysokości 10% dotyczy również transportu medycznego do szpitala na terytorium Niemiec.

EKUZ w Holandii

W Holandii, podobnie jak w Niemczech, to lekarz decyduje, czy udzielona pomoc medyczna była niezbędna i czy w związku z tym bezpłatna. Tutaj jednak w żadnym przypadku nie zapłacimy za pobyt w szpitalu, leki oraz krajowy transport medyczny (w tym lotniczy). Transport powrotny do Polski jest w całości płatny. Zapłacimy również za pomoc lekarza stomatologa (wyjątek stanowią dzieci i młodzież do 18. roku życia).

Urlop za granicą – czy karta EKUZ wystarczy?

Powyższe przykłady wyraźnie wskazują, że zakres bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach EKUZ może różnić się w zależności od tego, do którego z krajów europejskich się udamy. W jakich sytuacjach karta EKUZ nam nie wystarczy i zdecydowanie warto sięgnąć po dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenie podróżne. Na to rozwiązanie warto zdecydować się na pewno wtedy, gdy planujemy podróż do krajów spoza Europy. Dodatkowo pamiętajmy, że w ramach EKUZ nie zostaną sfinansowane usługi medyczne nierefundowane (a większość świadczeń należy do tej właśnie grupy) oraz leczenie prywatne. Karta nie daje nam także możliwości skorzystania z transportu medycznego do kraju. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu obejmującym koszty ratownictwa, a przy tym wsparcie informacyjne, prawne i logistyczne w miejscu pobytu, z pewnością warto wykupić polisę. Niezwykle pomocna okaże się tu porównywarka ubezpieczeń turystycznych, dzięki której możemy porównać oferty poszczególnych towarzystw zarówno pod względem ceny polisy, jak i zakresu ubezpieczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej